Jump to content



σκουρια/μακα/διαβρωση μεσα στα μπλοκ


pug_f_e

Recommended Posts

Αντι alphacool τι προτεινετε?

Θελω 45αρι σε παχος και να ειναι για τερμα χαμηλους ανεμιστηρες.

Με απλο wfi απο φαρμακειο δε καθατιζουν τα ψυγεια?

Τι βρωμια εχουν δηλαδη?

Δε μου ακουγεται λογικο να θελει να αγορασεις ενα τοσο ακριβο εξτρα καθαριστικο...

Link to comment
Share on other sites

Το μόνο που βγαζει το wfi η το απεσταγμενο ειναι η σαβούρα που υπαρχει μέσα δηλαδή μικρά κομματάκια χαλκού μπογιάς και τετοια, δεν σου βγαζει όμως το βασικότερο που ειναι αυτή η μπλε-πράσινη ουσία που υπαρχει μέσα στα ψυγεία και ειναι υπεύθυνη για το θολωμα των σωλήνων και την αλλαγη του χρώματος στα χρωματιστά υγρά. Βαλε clear υγρο με λευκό σωλήνα και κοιτα μέσα μετα απο ενα χρονο, ο σωλήνας ειναι γαλάζιος, αυτο φεύγει μόνο με ξύδι αλλα αν δεν το ξεπλυνεις καλα θα πιάσεις φυτά η με το part 1 του blitz που δεν θα πιάσεις φυτά και ειναι ειδικό γιαυτο το λόγο. Ξέχασα να βγάλω φωτογραφία προχτές που έβαλα τα δικα μου που ενω τα δούλευα 1 χρονο και το νερό που έβγαινε ηταν καθαρό και χωρίς κομματάκια μέσα, ο σωλήνας ηταν μπλε στο εσωτερικό και οταν άδειασα το blitz απο τα ψυγεία είχε το ίδιο χρωμα με το κουμπί που κάνουμε like εδω. Αυτο δεν είχε ξαναγίνει σε κανένα άδειασμα η πλύσιμο μέχρι τωρα άσχετα ποσά λίτρα νερό εχουν περάσει απο μέσα, υπόψην οτι αυτο το κανεις μόνο μια φορα οχι κάθε χρονο, ειναι μόνο για τα καινούργια ψυγεία και μετα δεν χρειάζεται ξανα λύσιμο το σύστημα ποτε, θα αδειάζεις το παλιό υγρο flushάριες με απεσταγμενο βαζεις το νέο υγρο και τέλος. 31 ευρω λοιπόν για να έχεις σωστη λουπα έτοιμη να δεχτεί οτι χρωμα υγρού θες χωρίς πρόβλημα και σωστο καθαριστικό (part 2) για κάθε χρονο για τα επόμενα 4 χρονια ειναι πολυ λίγα. Υπαρχει καθαρίζω το σπίτι μου και ξεσκονιζω το σπίτι μου.

http://www.overclock.net/t/1483663/user-review-mayhems-blitz-pro-cleaning-system

Έγινε επεξεργασία από fatalara
Link to comment
Share on other sites

Πολυ μανουρα ρε παιδια για το καθαρισμα... :-(

Κανα ψυγειο καλο για χαμηλους ανεμιστηρες , που να μη χρειαζεται το blitz, υπαρχει???

Αν παντως πρεπει να το αγορασουμε, βλεπω οτι εχει sto aquatuning 2-3 διαφορετικα.

Ποιες οι διαφορες?

Πρεπει το pro να παρουμε?

40 ευρω λεει...ΕΙΝΑΙ ΠΟΛΛΑ ΠΙΣΤΕΥΩ

Link to comment
Share on other sites

Κοίταξε η υδροψυξη δεν ειναι κατι που το βαζεις πάνω και τελείωσες θελει χρονο για να δουλεύει σωστα αλλιως κάποια στιγμή θα την πάθεις. Εγω βλέπω οτι δεν έχεις την όρεξη να ασχοληθείς οποτε θα σου έλεγα για να μην κλαις κανα μηχάνημα να πάρεις κάποια έτοιμη λύση π.χ corsair H100 η να πας σε αέρα. Ψυγείο που να μην θελει ξύδια η blitz δεν υπαρχει.

Link to comment
Share on other sites

λοιπον για να συνοψισουμε..

 

1. να παρω ψυγειο alphacool? ειναι καλο ή να παρω κατι αλλο? λεω για 45αρι και για τερμα χαμηλους ανεμιστηρες

2. oso για το Blitz στο aquatuning εχει 3 διαφορετικα. basic, part 1 και pro. τι διαφορα εχουν? για να δω ποιο να παρω

 

3. για μπλοκ επεξεργαστη ειχα το dtek fusion v2, που ανεκαθεν θεωρουταν απο τα πολυ καλα, αλλα ειναι φια σοκετ 775.

    Μιας και δε βρισκω βαση  για 1150 σοκετ, ποιο μπλοκ προτεινετε για επεξεργαστη?

 

4.για μπλοκ καρτας γραφικων..ειτε νικελ παρω , ειτε χαλκινο δε θα εχω κανενα προβλημα ακομα και σε βαθος χρονου?

 

5. και τελος για το υγρο υδροψυξης..

     a.ισχυει οτι τα mayhem παστελ κρατανε εως 3 χρονια ενω τα aurora 1?

     β.ισχυει οτι τα κοκκινα χρωματα βαφουν τα δοχεια και τα πλεξι γενικα, ενω τα αλλα χρωματα οχι?

Link to comment
Share on other sites

1. Παρε ψυγειο alphacool αλλα καθαρισε το.

2. Παιρνεις το Pro, εχει και τα 2 part μεσα

3. ΕΚ Supremacy Evo http://www.eworld.com.gr/products/details/5601/EKWB-EK-Supremacy-EVO---Acetal

4. Οχι δεν θα εχεις θεμα.

5. a.Το pastel κραταει 3 χρονια μεσα στο συστημα ετσι λεει τουλαχιστον η Mayhems, εγω την πιστευω γτ ξερουν τι κανουν τα παλικαρια εκει. Το aurora δεν ειναι ψυκτικο υγρο ειναι για εφε σε εκθεσεις.

b. Δεν ισχυει κατι τετοιο τουλαχιστον για τα Mayhems.

Link to comment
Share on other sites

Σε ευχαριστω πολυ για τις απαντησεις..με καλυψες πληρως..

1.Στη περιπτωση που θελω να βαλω υγρο διαφανες..υπαρχει κατι αλλο? Καποια αλλη μαρκα?

   p.x αυτό κανει?

   http://www.eworld.com.gr/products/details/2077/Aqua-Computer-Double-Protect-Ultra-Red-1-LT-Watercooling-Fluid

 

2.TA υπολοιπα block sta 30-40-50 ευρω (times aquatuning) δεν είναι καλα?

   δεν με ενδιαφερει αν θα χω 1-2 βαθμούς παραπανω κ τετοια.

   ποιοτικως με ενδιαφερει η διαφορα.

   γιατι βλεπω εως  διπλη τιμη..

 

π.χ

http://www.aquatuning.de/water-cooling/cpu-water-blocks/cpu-water-blocks/14516/phobya-cpu-cooler-uc-1-extreme-intel-775-1155-1556-1366-2011-brass-edition?c=489

 

http://www.eworld.com.gr/products/details/2207/Alphacool-NexXxoS-XP³-Light-CPU-Waterblock#

Έγινε επεξεργασία από pug_f_e
Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.