Jump to content



CM Hyper 212 Evo, Να αλλάξω φορά στο ανεμιστηράκι για να χωράνε οι μνήμες ?


stilllikeit

Recommended Posts

Καλησπέρα παιδιά. Έχω το εξής πρόβλημα. Έστησα πρόσφατα ένα καινούριο tower και έβαλα την ψύκτρα της Cooler Master (Hyper 212 EVO). Το πρόβλημα είναι ότι δεν χωράνε οι μνήμες για να μπούν σε θέσεις dual channel, και αναγκαστικά τις έχω βάλει σε single.

Οι μνήμες είναι Corsair Vengeange 2x4GB 1600 CL8 και η Μ/Β η ASUS H97M-PLUS (το κουτί είναι το 500R της corsair).

 

Το ερώτημα μου είναι, να βάλω το ανεμιστηράκι της ψύκτρας ανάποδα (pull) ώστε να χωρέσει η μνήμη ? Θα έχει κάποια διαφορά στις θερμοκρασίες (cpu έχω τον i5-4590, το κουτί έχει 2χ120 fans μπροστά και 1χ200 στο πλάι για intake και 1χ120 πίσω για exhaust, αν παίζουν κάποιο ρόλο).

 

Ή τελικά δεν θα δω κάποια διαφορά στις μνήμες με το dual channel, οπότε να μην μπω στον κόπο?

 

Ευχαριστώ προκαταβολικά όποιον μπει στον κόπο να απαντήσει.

Link to comment
Share on other sites

Αρχικά αν αλλάξεις Slot και απομακρύνεις τις μνήμες απο την ψύκτρα, δηλαδή τις πας στα γκρι Slots, βρίσκει και πάλι;

Αν βρίσκει δοκίμασε να σηκώσεις λίγο τον ανεμιστήρα προς τα πάνω. Αν συνεχίζει να βρίσκει θα τρελαθώ :p

Link to comment
Share on other sites

Ο 200αρης ο πλαΪνός για intake περισσότερο μπερδεύει το airflow σου παρά σε βοηθάει σε κάτι πιστεύω. Το μπουκώνεις το κουτί. Εκτός αν μπεντσάρεις με την κάρτα γραφικών και την έχεις συνέχεια στα όρια. Κάνε μια προσπάθεια να στερεώσεις τον ανεμιστήρα πιο ψηλά όπως λέει και η αποπάνω, έτσι για το ψυχολογικό. Αν δεν τα καταφέρεις, άσε τις μνήμες σε single channel, δεν τρέχει τίποτα.

 

Χρόνια πολλά σε όλους.

Έγινε επεξεργασία από Trexx
Link to comment
Share on other sites

Σε συνδυασμό με τα προηγούμενα (^^) , πάρε υπόψη και ότι, αν βάλεις τον ανεμιστήρα σε pull, η απόδοση της ψύκτρας θα πέσει κάπως.

BTW σε τέτοιες απορίες βοηθάνε πολύ οι φωτογραφίες !

Καλές γιορτές ! ! ! :D

Link to comment
Share on other sites

Ο πλαινος 200αρης κι εγω πιστευω πως μονο κακο κανει.

Σε cosmos s ,ισα που χαλαγε ολο το airflow.

Αμφιβάλω πολυ πως το συγκεκριμένο κουλερακι περιορίζει τις μνήμες ,σιγα το θηρίο ,εγω εχω megahalems (που δεν εχει και πολυ μελέτη και προδιαγραφές να δέχεται πολυ ψηλές μνήμες) με hyper x beast μνήμες που δεν ειναι και χαμηλές ,με ενα μικρο ανασηκωμα του fan ,ολα μια χαρά.

Και όπως είπε και αηδιαστικά πάντα σωστός seafalco ,μια φωτο θα βοηθούσε.

Έγινε επεξεργασία από das
Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ πολύ παιδιά.

 

Το πλαϊνό ανεμιστηράκι υπήρχε έτσι κι'αλλιώς προεγκατεστημένο στο 500R αλλιώς δεν θα μπαινα στην διαδικασία να βάλω από μόνος μου. Αν είχε η corsair side panel με window για το συγκεκριμένο κουτί, θα το άλλαζα, αλλά anyway.

 

Στο θέμα μας, δυστηχώς η ψύκτρα καλύπτει τα δύο πρώτα slots των ram. Θα δοκιμάζω να ανεβάσω λίγω το ανεμιστηράκι και να τοποθετήσω το ένα dimm στο γκρι slot, ελπίζω να δουλέψει (τώρα τα δύο dimms είναι τοποθετημένα στα δεξιότερα slot μαύρο και γκρι). Παίζει ρόλο στον διαθέσιμο χώρο το ότι η μητρική είναι microATX ? (έκανα πατατιά όταν την πήρα γιατί δεν πρόσεξα ποτέ τις διαστάσεις της -αυτά παθαίνεις αν βιάζεσαι-, αν και κατά τα άλλα νομίζω μια χαρά m/b  είναι).

 

Φωτογραφίες δυστηχώς δεν μπορώ να ανεβάσω τώρα γιατί δεν θα έχω πρόσβαση στο μηχάνημα για 2-3 μέρες, αλλά θα ενημέρωσω για το αποτέλεσμα της προσπάθειας του ανασηκώματος της ψύκτρας, και αν χρειάζομαι πάλι βοήθεια θα έχω και photos !!

 

Καλές γιορτές σε όλους. :)

Link to comment
Share on other sites

μια ερωτηση ρε φιλε.Επειδη την εχω βαλει στο ματι για αγορα ,απο θορυβο τι λεει; ειναι αθορυβη;

 

Mια χαρά είναι. Αν τώρα είσαι τόσο ψείρας, σόρυ θα πληρώσεις. Περίπου τα τριπλάσια.

Link to comment
Share on other sites

μια ερωτηση ρε φιλε.Επειδη την εχω βαλει στο ματι για αγορα ,απο θορυβο τι λεει; ειναι αθορυβη;

Τη ψύχτρα την έχω ο ίδιος καθώς επίσης την έχω βάλει  και σε κάποια συστήματα φίλων.

Από τα 4 μανίσια CM φουρφούρια που δοκίμασα, από κανένα ΔΕΝ με άρεσε ο ήχος.

Μόνο σε πολύ χαμηλές στροφές δεν ακούγονταν, αλλά δεν ψύχανε κι όλας. (πχ σε gaming)

Στη δικιά μου έχω κουμπώσει 2 Noiseblocker PK2, αλλού 2 Noctua και αλλού Enermax.

(τα βάλαμε διπλά για ψυχολογικούς λόγους... τα τεστ δείχνουν πως είναι περιττό το 2ο)

 

Υπάρχει ένα τεράστιο hype γύρω από αυτή τη ψύχτρα, αλλά ο βασικός λόγος δεν είναι

η τιμή, ούτε και η απόδοση... είναι το γεγονός πως στην Αμερική τη βγάζαν συχνά σε

τρελές τιμές πχ 19-25 δολλάρια (δεν θυμάμαι ακριβές ποσό, αλλά ήταν υπερ-δελεαστικό)

Δεν παύει πάντως, ακόμη και με της ελληνικές τιμές να αποτελλεί ένα πολύ καλό VFM.

Τώρα αν κάποιος έχει θέμα με το θόρυβο είναι κάτι τελείως προσωπικό και υπάρχουν

και πιο οικονομικές εναλλαχτικές από αυτές που ανέφερα παραπάνω. (πχ κάποιο από

τα οικονομικά/λευκά φουρφούρια της Arctic Cooling)

 

 

 

On-topic, αν και καθυστερημένα, και γω είχα το ίδιο πρόβλημα με τις γομαρο-μνήμες μου

και απλά σήκωσα τα πλαστικά που κρατάν τα φουρφούρια, λίγο πιο ψηλά. Problem solved.

Είχα δοκιμάσει να εφαρμόσω τη μνήμη λίγο διαγώνια να ασκεί λίγη πίεση στο φουρφούρι

και χώρεσε, αλλά για ψυχολογικούς λόγους δεν την άφησα έτσι. (έκανα το παραπάνω)

Τέλος, είχα δοκιμάσει και 2 scythe λεπτούς, αλλά δεν έμεινα ικανοποιημένος από το

θόρυβο/απόδοση και φάγαν άκυρο και αυτοί.

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.