Jump to content



4460 vs 8320


Recommended Posts

επειδή το θέμα κουράζει,και τα παιδιά που έχουν γράψει έχουν δώσει τις απαντήσεις που χρειάζεσαι αλλά δεν το πιάνεις,

πήγαινε πάρε τον ιντελ.

Το αν θα φτάσουν οι 4 πυρήνες θα το δείς μόνος σου,μπαίνεις youtube και κοιτάζεις benchmarks μεταξύ των επεξεργαστών που αναφέρεις.Μπορεί να μην έχει 4460 vs 8320 αλλά σίγουρα θα έχει κάποιον i5 η i7 vs 8320.Εκεί λοιπόν θα καταλάβεις την διαφορά.

Επίσης,μην κοιτάζεις τον οριζοντα 5ετιάς μου φαίνεται δύσκολο να μην χρειαστεί να αλλάξεις κάτι τόσο καιρό μετά.

 

Αν το οικονομικό είναι πρόβλημα,γιατί αν σε 2+χρόνια μείνεις απο μητρική θα πρέπει να αγοράζεις και επεξεργαστή γιατί πιθανότατα δεν θα υπάρχουν στο εμπόριο s1150 μητρικές.Αλλιώς πάς στον 8320,σε πλατφόρμα του 2011 που ακόμα βγαίνουν μητρικές και πιθανότατα θα βγαίνουν για κάμποσο με σημαντικά λιγότερες επιδόσεις ανα πυρήνα απο μεριάς FX.

 

Τι να τους κάνεις τους 8 πυρήνες,αν τα παιχνίδια βλέπουν 4 και ο ένας πυρήνας του 4460 είναι 40% δυνατότερος απ τον έναν του FX;

Link to comment
Share on other sites

ε ωραία πήγαινε πάρε τον fx,να παίζεις παιχνίδια και ο i5 να σου βγάζει καλύτερα fps και να λες τα παιδία εδώ μου το έλεγαν αλλα εγω είχα ήδη κάνει την αποφασή μου κλπ κλπ.

εφόσον πραγματικά αρνείσαι να καταλάβεις,τα ξαναγράφω(και σε παρακαλώ μπες και youtube και ΨΑΞΕ τι θες να κάνεις ΚΑΙ ΠΩΣ συμπεριφέρονται οι 2 επεξεργαστές)

 

σαν συνολική εμπειρία,με τον ι5 θα μείνεις καλύτερα ικανοποιημένος απ ότι με τον 8320.Μπορεί να έχει +4 πυρήνες αλλά είναι αδύναμοι σε σχέση με του 4460.Τα παιχνίδια βλέπουν 4 οπότε καλύτερα να έχεις 4 δυνατούς παρά 8 αδύναμους.Και όχι θα αργήσουν αρκετά τα παιχνίδια που θα βλέπουν πάνω απο 4,το συγκεκριμένο το ακούω/διαβάζω απο τότε που έβγαλε η amd τους phenom X6 και διαφορά στα παιχνίδια δεν έχω δει.

 

Απο κει και πέρα,τα stock coolers είναι στοκ.ο 4460 δεν κλοκάρεται άρα δεν θα αποτελεί πρόβλημα η εργοστασιακή του ψύκτρα αρκεί το κουτί να έχει σωστό εξαερισμό.Αντίθετα του fx,καλό θα ήταν να αλλαχτει εξαρχής γιατί έχουν όριο τους 70°C σε αντίθεση με τους ιντέλ που πάνε 100°C.

Link to comment
Share on other sites

Νομίζω οτι ειναι λίγο αδικη η συγκριση. Ο 4460 ειναι γυρω στα 40 ευρω ακριβοτερος απο τον 8320, και παραδοσιακα η μητρικες των Intel ειναι πιο "φτωχες" απο τις AMD, οποτε για ισοδυναμες μητρικες η διαφορα αυξανει κι αλλο. Να πω βεβαια οτι ο ΑΜD θελει και μια ψυχτρα για να τον υπερχρονισεις που θα σου φαει τουλ. 30 ευρω, απο την αλλη ο υπερχρονισμος του μεχρι ενα σημειο πρεπει να αξιζει τον κοπο. Με stock ρολογια φαινεται να υπολειπεται αρκετα του Intel για gaming.

 

Το ζητημα λοιπον ειναι αν αξιζει να παρεις τον 4460 σε σχεση με τον 8320. Διαβαζω οτι για καρτες μεχρι την 285 -280X και αναλυση 1080p, η διαφορα στους επεξεργαστες δε φαινεται. Οποτε μονο αν σκοπευεις να χρησιμοποιησεις ακριβότερες καρτες θα φανει η ανωτεροτητα του Intel.

 

Eγω θα προτιμουσα τον Intel 4460 /4590 μαζι με μια αξιοπρεπή μητρικη όπως την ashrock h97m anniversary που προτεινεται συχνα στο forum, σύνολο ~ 250 ευρω. Αλλα αν δε θελεις να δωσεις τοσα, και δεν σκοπευεις να στησεις high-end συστημα, ο FX 8320 + ashrock 970 Pro3 ας πούμε ερχεται περίπου στα ~ 200, δηλαδη γλιτωνεις 50, παιρνεις καλυτερη μητρικη και εχεις ενα ολοκληρωμενη συστημα που δε θα σε κανει να το μετανιωσεις.

 

Επίσης χρηστες του FX 8320 λενε οτι υπερχρονιζεται μεχρι ενα σημειο και με την stock ψυχτρα χωρις πολυ υψηλες θερμοκρασιες, αλλα με αυξημενο θόρυβο.

Έγινε επεξεργασία από XMorsX
Link to comment
Share on other sites

η αληθεια ειναι μια 

γυφτιες στους υπολογιστες δεν υφιστανται , αμα δεν τα σκασεις (εως ενα λογικο σημειο ) τοτε θα ειναι σκουπιδι

φιλε ετσι ειναι πραματα , ειτε σαρεσουν ειτε οχι 

τοσα ατομα ειπαν να πας στον ιντελ , δεν θες? ψαχνεσε? εχεις κολισει στους AMD ?  μεγια σου και χαρα σου , αλλα μην κλαψουρευτεις μετα!!!!

 

@XMorsX

στο θεμα της μητρικης και στον ορο "φτωχες" μαλλον δεν υσχιει αυτο που λες 

οποια μητρικη και να παρει , θα δεχτει τον CPU 

η τιμη τους αυξανεται γιατι τις φουσκωνουν με βλακιες  , κααλυτερη καρτα δυκτιου , καλυτερη καρτα ηχου , καλυτερο...καλυτερο (plus οτι οι ακριβες εχουν καλυτερη συμπεριφορα στο overclock αλλα αυτο μαλλον δεν μας αφορα εδω )

Link to comment
Share on other sites

@keptros, 

νομιζω ότι γίνεσαι υπερβολικος, το γεγονος οτι ενα συστημα εχει AMD επεξεργαστη δεν τον καθιστα σκουπιδι. Απλως να γνωριζει ο OP οτι αν παει σε AMD θα το κανει για λόγους budget και όχι επειδή θα παρει καλύτερο cpu.

 

Σχετικα με τις μητρικες θα συμφωνησω οτι η ουσια ειναι να λειτουργουν απροσκοπτα και οχι τα διαφορα features που μπορει να εχουν. Βεβαια καλυτερες μητρικες συνεπαγεται και καλυτερη ποιοτητα υλικων και συναρμολογησης, VRMs κλπ., που περα απο το OC, παιζουν ρολο και στην σωστη λειτουργια μακροβιοτητα της ίδιας και του συστηματος.

Έγινε επεξεργασία από XMorsX
  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

πεντε - εξι χρονακια τα βγαζουν ανετα ολες τους (εκτος αμα κατσει σε καμοια χαλασμενη που το πιο πιθανον ειναι να εμφανιστει απο τον πρωτο μηνα το προβλημα ) . Η μακροβιοτητα ειναι κατι το σχετικο , βλεπεις μητρικες 10ετιας 775 να πουλιουντε ακομα .....μαλιστα μεχρι περσυ ειχα και εγω ενα συστημα 775 που ειχε κλεισει σχεδον 8-9 χρονια στα χερια μου . Εφοσον τα υλικα εχουν βελτιωθει απο τοτε δεν βλεπω λογο να τιθεται τετοιο θεμα .

 

και ναι , το να δωσεις μερικα ευρο λιγοτερα για να παρεις τον 8320 καθιστα ολη την αγορα ενα μεγαλο fail και πεταμα χρηματων . Την στιγμη που με 20-30ευρο παρνεις κατι ΠΟΛΥ καλυτερο μετατρεπει τον εν λογο CPU σε σκουπιδι . 

Εξαλου ξερεις τι λενε πως το φτηνο σου βγαινει στο τελος πιο ακριβο 

 

 

βεβαια την επιλογη την παιρνει το παιδι  (που δεν προκειτε να αγορασει τιποτα , κρινωντας απο αλλο παρομοιο thread που εχει ανοιξει )

Έγινε επεξεργασία από kpetros
Link to comment
Share on other sites

Αν ηταν μονο 20 ευρω δεν θα το εκανα θεμα, αλλα συνηθως ειναι τουλαχιστον 50 ευρω. Για εμενα και εσενα αυτη δεν ειναι αποθαρρυντικη διαφορα, αλλα για καποιους μπορει να ειναι. Έχω στο νου μου άτομα που όντως δεν μπορυν να δωσουν χρηματα για υπολογιστη και όχι απλως άτομα που ψαχνουν την πιο vfm λυση.

 

Και εγω δεν την κανω την κουβεντα τοσο για τον OP, αλλα για όσους διαβαζουν το thread γενικότερα.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Αν ηταν μονο 20 ευρω δεν θα το εκανα θεμα, αλλα συνηθως ειναι τουλαχιστον 50 ευρω. Για εμενα και εσενα αυτη δεν ειναι αποθαρρυντικη διαφορα, αλλα για καποιους μπορει να ειναι. Έχω στο νου μου άτομα που όντως δεν μπορυν να δωσουν χρηματα για υπολογιστη και όχι απλως άτομα που ψαχνουν την πιο vfm λυση.

 

Και εγω δεν την κανω την κουβεντα τοσο για τον OP, αλλα για όσους διαβαζουν το thread γενικότερα.

 

 

δεν εισαι ο μονος που εχει τετοιους γνωστους 

εδω και 2 μηνες βομβαρδιζομαι απο εναν γνωστο μου για "φτηνο υπολογιστη" , ενα απλο pc για τα βασικα μου βγαινει γυρο στα 250ε και ο τυπος προσπαθει να μου κοψει απο αριστερα και δεξια .... μετα μου λεει θα παω να παρω ενα ταμπλετ για να μπαινω ιντερνετ ...ε καντο να ησυχασω . 

 

Που θελω να καταληξω ?  

Δεν εχεις λεφτα? το κατανοω , και εγω μαλιστα να σου πω οτι την βγαζω με 120ε τον μηνα απο τα οποια πρεπει να κρατησω για βενζινες , ασφαλεια +οτι εξτρα κατσει   . Παραπανω χρηματα απο δουλεια υπαρχουν αλλα ειναι πολυ σπανιο . 

ΟΜΩΣ 

τα 50ευρο θα τα βρεις μπροστα σου απο την καλυτερη αποσβεση στον χρονο που θα κανει το μηχανιμα οποτε θα εισαι κερδισμενος . 

Αν το οικονομικο ειναι τοσο τραγικο , ας μην παει για καφε μια φορα και ας μην πιει 3 ποτα το σαββατο αλλα μονο 2 (η ας παρουν μπουκαλι καλυτερα)   [εχω ΚΑΙ απο τετοιους   :p ]  και στην χειροτερη ας το παρει τον επομενο μηνα 

Έγινε επεξεργασία από kpetros
  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Νομίζω οτι ειναι λίγο αδικη η συγκριση. Ο 4460 ειναι γυρω στα 40 ευρω ακριβοτερος απο τον 8320, και παραδοσιακα η μητρικες των Intel ειναι πιο "φτωχες" απο τις AMD, οποτε για ισοδυναμες μητρικες η διαφορα αυξανει κι αλλο. Να πω βεβαια οτι ο ΑΜD θελει και μια ψυχτρα για να τον υπερχρονισεις που θα σου φαει τουλ. 30 ευρω, απο την αλλη ο υπερχρονισμος του μεχρι ενα σημειο πρεπει να αξιζει τον κοπο. Με stock ρολογια φαινεται να υπολειπεται αρκετα του Intel για gaming.

 

Το ζητημα λοιπον ειναι αν αξιζει να παρεις τον 4460 σε σχεση με τον 8320. Διαβαζω οτι για καρτες μεχρι την 285 -280X και αναλυση 1080p, η διαφορα στους επεξεργαστες δε φαινεται. Οποτε μονο αν σκοπευεις να χρησιμοποιησεις ακριβότερες καρτες θα φανει η ανωτεροτητα του Intel.

 

Eγω θα προτιμουσα τον Intel 4460 /4590 μαζι με μια αξιοπρεπή μητρικη όπως την ashrock h97m anniversary που προτεινεται συχνα στο forum, σύνολο ~ 250 ευρω. Αλλα αν δε θελεις να δωσεις τοσα, και δεν σκοπευεις να στησεις high-end συστημα, ο FX 8320 + ashrock 970 Pro3 ας πούμε ερχεται περίπου στα ~ 200, δηλαδη γλιτωνεις 50, παιρνεις καλυτερη μητρικη και εχεις ενα ολοκληρωμενη συστημα που δε θα σε κανει να το μετανιωσεις.

 

Επίσης χρηστες του FX 8320 λενε οτι υπερχρονιζεται μεχρι ενα σημειο και με την stock ψυχτρα χωρις πολυ υψηλες θερμοκρασιες, αλλα με αυξημενο θόρυβο.

με μια  270χ

Link to comment
Share on other sites

Guest
This topic is now closed to further replies.
×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.