Jump to content



4460 vs 8320


Recommended Posts

Εχω τον 8370 και είμαι πολύ ευχαριστημένος για πολλούς λόγους.Και μια χαρά παίζω τα παιχνίδια μου σε ultra ρυθμίσεις σε συνδυασμό με την 290 Tri-x γιαι κυρίως η κάρτα είναι στα παιχνίδια και κάνω και καλό overclock  έφτασα στα 5100 με 1,45 Vcore και παίρνει κι`αλλο και η μητρική φυσικά τούμπανο.Στα αντίστοιχα σε intel ήθελα παραπάνω χρήματα αν δεν κάνω λάθος

Έγινε επεξεργασία από alldaynews
Link to comment
Share on other sites

Στην πλειοψηφία των παιχνιδιών οι 83ΧΧ αποδίδουν πάνω κάτω όσο οι i3, δεν υπάρχει αντιστοιχία με τον i5 με αυτήν την έννοια. Δεν μπορεί να τραβήξει την κάρτα σου ο 8370. Αυτό δεν σημαίνει ότι δεν μπορείς να παίξεις καλά, άλλα ότι θα μπόρούσες να παίζεις καλύτερα. Συγκεκριμένα τώρα, με τα λεφτά που έδωσες (γιατί φαντάζομαι θα έχεις και καμιά ακριβή ψύκτρα) θα μπορούσες να έχεις πολύ καλύτερο μηχάνημα.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Πάντα ο εχθρός του καλού είναι το καλύτερο δεν το συζητώ.Οχι αεροψυχτρα έχω και όχι ακριβή (αν και θα μπει ελπίζω σε λίγο καιρό υδρόψυξη) δεν θυμάμαι ακριβώς τώρα να σου πω αλλα έδωσα 360 για cpu και motherboard

Link to comment
Share on other sites

Στην πλειοψηφία των παιχνιδιών οι 83ΧΧ αποδίδουν πάνω κάτω όσο οι i3, δεν υπάρχει αντιστοιχία με τον i5 με αυτήν την έννοια. Δεν μπορεί να τραβήξει την κάρτα σου ο 8370. Αυτό δεν σημαίνει ότι δεν μπορείς να παίξεις καλά, άλλα ότι θα μπόρούσες να παίζεις καλύτερα. Συγκεκριμένα τώρα, με τα λεφτά που έδωσες (γιατί φαντάζομαι θα έχεις και καμιά ακριβή ψύκτρα) θα μπορούσες να έχεις πολύ καλύτερο μηχάνημα.

μια χαρα την τραβαει την καρτα..!!  

 

τωρα αν εννοεις οτι θα εβγαζε σε καποια παιχνιδια, 2-3-5 fps παραπανω στα 80-90fps, .....νταξ... σιγα τα ωα...!!!  

Έγινε επεξεργασία από cabdik
  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Καλά τα λέει, αλλά δε λέει και τίποτα νέο και βέβαια παραλείπει την βασικότερη παράμετρο που είναι το κόστος, αλλιώς δεν θα συζητούσαμε τώρα. Μέχρι τα 100-120 ευρώ η Intel είναι πίσω, τα περί g3258 τα ακούω βερεσέ, τα 150 ευρώ του 8320 είναι το ομιχλώδες σημείο στο οποίο χάνει την ελαφρά υπεροχή της η amd όσον αφορά το θέμα value for money μόνο και μόνο γιατί ο 8320 θέλει ψύκτρα +35 ευρώ άρα φτάνει το κόστος του I5.

Γενικά ο 8320 κερδίζει αρκετό κόσμο λόγο της φαινομενικής αριθμητικής υπεροχής των 8 πυρήνων ασχέτως αν στα ίδια λεφτά στην ουσία πάς στον I5 4460 που είναι λιγουλάκι δυνατότερος εκτός από συγκεκριμένες εφαρμογές. Αν μπορούσε η AMD να προσφέρει μεγάλη παραγωγή από 8320 και τον χαμήλωνε στα 110-120 ευρώ θα είχαν χεστεί στο τάληρο, προφανώς όμως δε μπορεί να υποστηρίξει τέτοια μεγέθη παραγωγής. Εδώ σε λίγο θα αυξηθεί η τιμή του έτσι που πάει λόγω ζήτησης και χαμηλής προσφοράς, θα τρελαθούμε τελειώς δλδ. 

Έγινε επεξεργασία από Matia
Link to comment
Share on other sites

Η τιμή αυξήθηκε λόγω διολίσθησης του ευρώ έναντι του δολαρίου. Το ίδιο αυξήθηκαν και οι τιμές π.χ. στις κάρτες γραφικών. Δεν ξέρω τι παίζει στην περίπτωση των Intel επεξεργαστών, αλλά αν η τιμή τους το τελευταίο δίμηνο είναι σταθερή, παίζει να απορρόφησε την αύξηση η ίδια η Intel. Να έδωσε δηλαδή οδηγία στις αντιπροσωπείες εντός ευρωζώνης να κρατήσουν σταθερές τις τιμές σε ευρώ.

Link to comment
Share on other sites

... Δεν ξέρω τι παίζει στην περίπτωση των Intel επεξεργαστών, αλλά αν η τιμή τους το τελευταίο δίμηνο είναι σταθερή, παίζει να απορρόφησε την αύξηση η ίδια η Intel. Να έδωσε δηλαδή οδηγία στις αντιπροσωπείες εντός ευρωζώνης να κρατήσουν σταθερές τις τιμές σε ευρώ.

Δεν νομίζω να γίνεται κάτι τέτοιο Γιάννη.

Θυμάμαι που λέγανε "Πάρε τον G3258 με 60€..." και όντως ο θείος σκρουτζ 61-62 τον έδινε, τώρα κοντεύει τα 70€. Έψαχνες για επεξεργαστές και με το που γινόταν τριψήφιο το νούμερο... τσουπ ο i3 (socket 1150). Τώρα θέλεις και ένα δεκάρικο ακόμα!

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Καλά τα λέει, αλλά δε λέει και τίποτα νέο και βέβαια παραλείπει την βασικότερη παράμετρο που είναι το κόστος, αλλιώς δεν θα συζητούσαμε τώρα. Μέχρι τα 100-120 ευρώ η Intel είναι πίσω, τα περί g3258 τα ακούω βερεσέ, τα 150 ευρώ του 8320 είναι το ομιχλώδες σημείο στο οποίο χάνει την ελαφρά υπεροχή της η amd όσον αφορά το θέμα value for money μόνο και μόνο γιατί ο 8320 θέλει ψύκτρα +35 ευρώ άρα φτάνει το κόστος του I5.

Γενικά ο 8320 κερδίζει αρκετό κόσμο λόγο της φαινομενικής αριθμητικής υπεροχής των 8 πυρήνων ασχέτως αν στα ίδια λεφτά στην ουσία πάς στον I5 4460 που είναι λιγουλάκι δυνατότερος εκτός από συγκεκριμένες εφαρμογές. Αν μπορούσε η AMD να προσφέρει μεγάλη παραγωγή από 8320 και τον χαμήλωνε στα 110-120 ευρώ θα είχαν χεστεί στο τάληρο, προφανώς όμως δε μπορεί να υποστηρίξει τέτοια μεγέθη παραγωγής. Εδώ σε λίγο θα αυξηθεί η τιμή του έτσι που πάει λόγω ζήτησης και χαμηλής προσφοράς, θα τρελαθούμε τελειώς δλδ. 

οπως λετε ειναι αδυναμοι και τους αγοραζουν?

Έγινε επεξεργασία από jamesbond
Link to comment
Share on other sites

Καλά τα λέει, αλλά δε λέει και τίποτα νέο και βέβαια παραλείπει την βασικότερη παράμετρο που είναι το κόστος, αλλιώς δεν θα συζητούσαμε τώρα. Μέχρι τα 100-120 ευρώ η Intel είναι πίσω, τα περί g3258 τα ακούω βερεσέ, 

 

δυστυχος τις τελευταιες μερες αναγκαστικα να κανω μια υποβαθμηση στο συστημα μου , και ετσι απο 4670Κ πηγα στον 3258. Και πρεπει να σου πω οτι στο multitasking που κανω δεν εχω δει μεγαλη διαφορα . Μαλιστα μπορω να παιζω LoL στα 60fps σε αναλυση 1600*900  (στα 1920*1200 ειχα 30fps)  . Παραειναι αξιοπρεπεις επιλογη 

 

(λεγοντας multi εννοω LoL - skype - και σελιδες στο chrome )

Link to comment
Share on other sites

Καλά τα λέει, αλλά δε λέει και τίποτα νέο και βέβαια παραλείπει την βασικότερη παράμετρο που είναι το κόστος, αλλιώς δεν θα συζητούσαμε τώρα. Μέχρι τα 100-120 ευρώ η Intel είναι πίσω, τα περί g3258 τα ακούω βερεσέ, τα 150 ευρώ του 8320 είναι το ομιχλώδες σημείο στο οποίο χάνει την ελαφρά υπεροχή της η amd όσον αφορά το θέμα value for money μόνο και μόνο γιατί ο 8320 θέλει ψύκτρα +35 ευρώ άρα φτάνει το κόστος του I5.

Γενικά ο 8320 κερδίζει αρκετό κόσμο λόγο της φαινομενικής αριθμητικής υπεροχής των 8 πυρήνων ασχέτως αν στα ίδια λεφτά στην ουσία πάς στον I5 4460 που είναι λιγουλάκι δυνατότερος εκτός από συγκεκριμένες εφαρμογές. Αν μπορούσε η AMD να προσφέρει μεγάλη παραγωγή από 8320 και τον χαμήλωνε στα 110-120 ευρώ θα είχαν χεστεί στο τάληρο, προφανώς όμως δε μπορεί να υποστηρίξει τέτοια μεγέθη παραγωγής. Εδώ σε λίγο θα αυξηθεί η τιμή του έτσι που πάει λόγω ζήτησης και χαμηλής προσφοράς, θα τρελαθούμε τελειώς δλδ. 

 

 

Μιλάμε για κόστος, μιλάμε για vfm και καλά κάνουμε. Αν αυτός δεν είναι vfm http://www.skroutz.gr/s/4857134/Intel-Celeron-G1840-Box.html τότε τι είναι; Έχει η amd να αντιπαρατάξει κάτι; Πώς είναι πίσω η intel μέχρι τα 100-120 ευρώ.

Link to comment
Share on other sites

Guest
This topic is now closed to further replies.
×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.