Jump to content



Θέλω να βάλω Linux


Νταμοτσιδης

Recommended Posts

Ναι αλλα το θέμα μου ειναι πως δεν θέλω καν windows στο pc μου . Δεν με διαφέρει αν θα χαθούν τα αρχεία μου (όλα τα εχω στον εξωτερικό σκληρό δίσκο ) . Η φάση ειναι πως δεν μπορώ να bootarw με το usb μου βγάζει και πάλη post-64494-1420695338,8716_thumb.jpg αυτήν την εικόνα αν μπορούσα να κανω boot μέσο usb πιστεύω πως θα έκανα ενα μια καλή διαμόρφωση στον σκληρό μου και μετά να εγκατάστησω τα Linux .. Η Μιπος να έκανα νέο post error: unknown filesystem. grub rescue> ;

Link to comment
Share on other sites

Ναι αλλα το θέμα μου ειναι πως δεν θέλω καν windows στο pc μου . Δεν με διαφέρει αν θα χαθούν τα αρχεία μου (όλα τα εχω στον εξωτερικό σκληρό δίσκο ) . Η φάση ειναι πως δεν μπορώ να bootarw με το usb μου βγάζει και πάλη attachicon.gifImageUploadedByTapatalk1420695337.478319.jpg αυτήν την εικόνα αν μπορούσα να κανω boot μέσο usb πιστεύω πως θα έκανα ενα μια καλή διαμόρφωση στον σκληρό μου και μετά να εγκατάστησω τα Linux .. Η Μιπος να έκανα νέο post error: unknown filesystem. grub rescue> ;

Δεν μπουτάρεις από usb, αλλά από τον primary δίσκο σου και επειδή έσβησες κάποιο partition, όπως αναφέρεις σε άλλο thread, γι' αυτό βλέπεις grub error.

 

Μπες στο bios και σέταρέ το να μπουτάρει από usb. Μετά μπούταρε από το στικάκι που έχεις το mint. Θα μπεις σε live περιβάλλον (του mint). Από εκεί, όταν ξεκινήσεις το installation του mint, θα σου δοθεί η δυνατότητα να κάνεις quick format τον δίσκο και να τον διαμορφώσεις όπως θες (εφόσον λες ότι δεν σε νοιάζουν τα υπάρχοντα δεδομένα).

 

Αν πάλι δεν μπορείς να μπουτάρεις από usb, απλά κάψε το iso του mint σε ένα dvd και μπούταρε από dvd, κάνοντας πάλι την αντίστοιχη ρύθμιση από το bios του υπολογιστή σου.

 

Φίλε μου, όμως, μου δίνεις την εντύπωση ότι πας να ασχοληθείς με πράγματα για τα οποία δεν έχεις ρίξει το παραμικρό διάβασμα. Λογικό είναι να αντιμετωπίζεις τόσα προβλήματα. Καλύτερα να έκανες την διαδικασία μαζί με κάποιον φίλο σου που έχεις κάποιες στοιχειώδεις γνώσεις για να σου δείξει και πώς να κάνεις αυτό που θες.

Έγινε επεξεργασία από gdp77
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

αν σου κολάει σε αυτό το σημείο μπορεί να έχει πρόβλημα και το flash drive

για αρχή άλλαξε usb θύρα από το pc κατά προτίμηση τις πίσω

αλλιώς δοκίμασε και με άλλο ή αν ζουν ακόμα τα dvd drive σου δοκίμασε και αυτή τη μέθοδο

Link to comment
Share on other sites

Σας ευχαριστώ για της απαντισεις .. Ειναι laptop εχω δοκιμάσει όλες της θύρες το ίδιο μου δείχνει . Θα δοκιμάσω dvd Na boorarw και θα σας πω . Παντός και πάλη ευχαριστώ .

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.