Jump to content



uTorrrent disk overload


Recommended Posts

Χαίρετε.

 

Αντιμετωπίζω πρόβλημα με το κατέβασμα μεγάλων torrents με το uTorrent 3.4.2. Μετά από λίγα δευτερόλεπτα, η ταχύτητα πέφτει στο 0 και βγαίνει το μήνυμα disk overload 100%.

 

Στα Preferences πήγα στο disk cache και οι επιλογές μου είναι αυτές (έχω συνολικά 4 GB RAM και τρέχω WIndows 7 64 bit)

 

Untitled.jpg

 

Καμιά βοήθεια ?

Link to comment
Share on other sites

Πρέπει το "Enable caching of disk writes" να είναι αποτσεκαρισμένο απ' ότι διαβάζω εδώ.

Με το που το απενεργοποιησα, αμέσως έβγαλε disk overload στο τορρεντ που εκείνη τη στιγμή κατέβαινε και δεν είχε εμφανίσει μέχρι τότε κανένα πρόβλημα..

Κάποια άλλη ιδέα; Απίστευτο να έχει το ίδιο πρόβλημα τόσος πολύς κόσμος και να μην έχει βρεθεί κάποια λύση.

Link to comment
Share on other sites

Ανέβασε το cache αρκετά και θα σταματήσει το πρόβλημα. Κι εγώ το ίδιο είχα και το έβαλα παραπανω και τέλος τα προβλήματα.

Εννοείς το cache στα preferences του utorrent?

Το ανέβασα στο μέγιστο επιτρεπομενο (1800) αλλά άρχισε το utorrent να κρασάρει, οπότε επέστρεψα στο 1000. Διάβασα κάπου ότι η τιμή που θα βάλεις έχει άμεση σχέση με τη ραμ του υπολογιστή και άρα δε μπορείς να βάλεις το μέγιστο αν δεν έχεις αρκετή ραμ.

Ο σκληρός στον οποίο κατεβαζεις σε τι κατάσταση είναι;

Καλή κατάσταση, δεν έχει παρουσιάσει ποτέ προβλήματα.

Link to comment
Share on other sites

Εμενα μου το εβγαζε αυτο το σφαλμα μονο οταν εβαζα 2 ή παραπανω αρχεια ταυτοχρονα.

Με ενα download δουλευε κανονικα

Εξαρτάται από το μέγεθος του download. Σε downloads πολλών Gb (π.χ. σειρές σε HD) το πρόβλημα εμφανίζεται ακόμη κι αν έχεις ένα download ενεργό.
Link to comment
Share on other sites

Any recommendations?

Υπάρχει άλλο τόσο καλό κι ελαφρύ όσο το utorrent? Το χρησιμοποιώ από πάντα και ομολογώ ότι δεν έχω δοκιμάσει ποτέ κανένα άλλο.

Tixati.

Δεν θα το αλλάξεις.

Αλλά δώστου λίγο χρόνο μιας και έχεις πολλά χρόνια στο μtorrent. Κάθε αλλαγή είναι λίγο κάπως....

Για τον ίδιο ακριβώς λόγο πάντως το άλλαξα και εγώ.

Link to comment
Share on other sites

Tixati.

Δεν θα το αλλάξεις.

Αλλά δώστου λίγο χρόνο μιας και έχεις πολλά χρόνια στο μtorrent. Κάθε αλλαγή είναι λίγο κάπως....

Για τον ίδιο ακριβώς λόγο πάντως το άλλαξα και εγώ.

Τσέκαρα μερικά screenshots και αυτή η μαυρίλα στο background μου βγάζει μια τρελή κατάθλιψη!! [emoji30] [emoji30]

Θα το δοκιμάσω πάντως αν αποτύχουν τα άλλα 2.

Link to comment
Share on other sites

Δοκίμασε να απενεργοποιήσεις το

 

"override automatic cache size.."

 

Αν δεν δουλέψει το παραπάνω μήπως είναι προτιμότερο αντί να αλλάξεις client

να δοκιμάσεις μια παλιότερη έκδοση ??

Link to comment
Share on other sites

Θα κοιταζω και τις ρυθμισεις στο δικο μου σε σχση με τις δικες σου, όταν παω σπιτι

Αυτό το πρόβλημα μου εχει μειωθεί αισθητα με την τελευταια εκδοση που εχεις και εσυ

 

Αυτό το πρόβλημα εμφανίζεται όταν προσθετεις μεγαλα αρχεια μεχρι να γραφτουν τα δεδομενα

Link to comment
Share on other sites

Τσέκαρα μερικά screenshots και αυτή η μαυρίλα στο background μου βγάζει μια τρελή κατάθλιψη!! [emoji30] [emoji30]

Θα το δοκιμάσω πάντως αν αποτύχουν τα άλλα 2.

Ασπρίζει πάντως εάν σε ενδιαφέρει.
Link to comment
Share on other sites

Στα Preferences πήγα στο disk cache και οι επιλογές μου είναι αυτές (έχω συνολικά 4 GB RAM και τρέχω WIndows 7 64 bit) Καμιά βοήθεια ?

Όπως το εχεις το εχω, απλα εχω ξετικαρει το δευτερο από πανω και εχω τσεκαρει το τελευταιο

Έγινε επεξεργασία από slalom
Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.