Jump to content



Περι uefi


Recommended Posts

Ειμαι κατοχος ενος νεου λαπτοπ ,το οποιο ειναι εφοδιασμενο με αυτη τη τεχνολογια.

Διαβαζοντας απο δω και απο κει σχετικα με το uefi, ενα απο τα σημαντικα του πλεονεκτηματα λεγετε οτι ειναι πολυ πιο γρηγορη η εκκινηση εναντι του κλασσικου bios.

 

Στην πραξη τωρα...

 

-Παταω power on

-Εμφανιση logo του brandname του λαπτοπ. χρονος αναμονης : 12-15 δευτερολεπτα

-Μαυρη οθονη   .  χρονος αναμονης  : 5-7 δευτερολεπτα

-Εμφανιση οθονης καλωσορισματος των windowwχρονος αναμονης  : 5-7 δευτερολεπτα 

-Eμφανιση επιφανειας εργασιας

 

Συγνωμη αλλα δεν βλεπω που ειναι η ταχυτητα που φημιζετε.

Μεχρι την οθονη καλωσορισματος περιμενω περιπου 20 δευτερολεπτα,τοσο χρονο πανω κατω κανει και το desktop μου με το κλασικο bios.

Η εντυπωση που μου δημιουργητε ειναι σαν να εχουν βαλει μια "αυλαια" ολο κι ολο να μη βλεπεις τα γραμματα και τους αριθμους του bios.

 

Mηπως υπαρχει καποια ρυθμιση που πρεπει να κανω?

Link to comment
Share on other sites

αν το laptop δεν έχει ssd,πώς περιμένεις να δεις διαφορά στο boot;

σε σχέση με το legacy bios κερδίζεις γιατί είναι διαφορετική επικοινωνία με το σύστημα,απο κει και πέρα με τον δίσκο στις 5400 δεν θα δεις διαφορές μεγάλες.

 

Για να μην παρεξηγηθώ,20 δευτερόλεπτα είναι φυσιολογικός χρόνος για λάπτοπ με Uefi και απλό δίσκο στις 5400 στροφές.Αν είχε windows 7 θα έβλεπες πάνω απο 1 λεπτο μέχρι να ανοίξει το σύστημα.

Προσωπικά σε dell με 8.1 εγκατεστημένα απ το εργοστάσιο σε 5400 δίσκο βλέπω περίπου 25 δευτερόλεπτα μέχρι να μπει στην επιφάνεια εργασίας,αντίστοιχα στο δικό μου της υπογραφής ε 7άρια(βέβαια εδω και 3 χρόνια δεν εχω κάνει φορμάτ)με 7άρια χρειάζεται απο 2 μέχρι 4 λετπά για να είναι λειτουργικό.

Έγινε επεξεργασία από xristaras12
Link to comment
Share on other sites

Σημασια εχει οταν αναφερουν οτι ειναι γρηγορο στην εκκινηση  να ειναι οπως και ειναι.

Aν αλλαξω δισκο με ssd,και bootαρη  σφαιρα.Η διαφορα δεν θα οφειλετε στο uefi ,αλλα στον ssd...

Link to comment
Share on other sites

Σημασια εχει οταν αναφερουν οτι ειναι γρηγορο στην εκκινηση  να ειναι οπως και ειναι.

Aν αλλαξω δισκο με ssd,και bootαρη  σφαιρα.Η διαφορα δεν θα οφειλετε στο uefi ,αλλα στον ssd...

 

Ο SSD εξυπακουεται οτι πρεπει να υπαρχει για την γρηγορη εκκινηση των παραθυριων.

Το uefi ποσα να κανει μονο του; Για εναν μηχανικο στις 5400/7200 ειναι νορμαλ ολα αυτα που λες (το logo νομιζω μπορει να αφαιρεθει)

 

Συγκεκριμενα σε Desktop ειχα τον ιδιο SSD σε SATA II χωρις UEFI. Δε ξερω αν το controller παιζει ρολο , αλλα τωρα σε Sata III και UEFI bios κανω ακριβως μισο χρονο να μπω στα Win7 απ'οτι εκανα προηγουμενως. (overall 5sec+3 Logo ενω πριν εκανα τα διπλασια ακριβως)

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.