Jump to content



AMD R9 3x0Χ Καθ'οδόν!


Recommended Posts

Μείνε σε αυτή τη συχνότητα που είσαι τώρα. Δοκίμασε χωρίς ρεύμα για αρχή στα games που παίζεις. Αν δεις ότι κολλάει και ότι δεν είναι σταθερή, βάλε το ρεύμα στο +25. Πες λίγα λόγια για τις max θερμοκρασίες που βλέπεις σε unigine. Έχω ακούσει ότι έχει κάνει τρομερή δουλειά στο σύστημα ψύξης. Είναι σχεδόν εφάμιλλο με το tri-x της sapphire σε απόδοση.

Link to comment
Share on other sites

Παιδια, 2 ερωτησεις επειδη κοιταζω για 390.

1) εκτος απο την msi που το κανει σιγουρα, σε ποιες αλλες η ψυκτρα ψυχει αμεσα και τα vrm?

2) εχει αλλαξει κατι με τη sapphire και δινει πλεον 3 χρονια εγγυηση? γιατι σε καποια μαγαζια τις γραφει με 3 χρονια τις Nitro...

γενικα για oc ποια υλοποιηση προτεινετε και επειδη τα 8gb vram ειναι λιγο overkill, μηπως αξιζει πιο πολυ καμια 290Χ?

Link to comment
Share on other sites

αυτό ακριβώς.

αν δεν έχεις οθόνη ανάλυσης μεγαλύτερης από 1080p που θα χρειαζόταν τα 8gb

δεν υπάρχει λόγος να πας στην 390. 

 

1080p εχω αλλα θα παω σε 21:9 κατα τα Χριστουγεννα με ειτε 2560x1080 ειτε 3440x1440.

Και παλι δε νομιζω οτι τα 8gb θα κανουν διαφορα, απλα το κινητρο για τις 390 ειναι οτι αποτι βλεπω ειναι πιο καλες οι υλοποιησεις...

Δηλαδη στις 290Χ η μονη καλη υλοποιηση νομιζω ειναι η sapphire tri-x αλλα με 2 χρονια εγγυηση και στα μεταχειρησμενα εχει μεινει κανα 6μηνο το πολυ σε οσες εχω δει ενω πολλες ειναι εκτος εγγυησης και δε μου κανει.

 

Στις 390 βλεπω οτι η msi εχει την perfect υλοποιηση και ισως και η sapphire nitro ειναι ανταξια...

 

Με ενδιαφερει πολυ πως ψυχονται τα vrm γιατι εχει φανει οτι αυτα ειναι ο πρωτος περιοριστικος παραγοντας στο OC αυτων των καρτων...

Link to comment
Share on other sites

αν κρίνω από την 390x που φοράει την ίδια ψύκτρα με την 390

μια χαρά ψύχονται

http://www.vortez.net/articles_pages/msi_r9_390x_gaming_8g_review,5.html

30838_msi%20r9%20390x%20gaming%208g%20re

30839_msi%20r9%20390x%20gaming%208g%20re

αυτο ακριβως ειπα, η msi 390 εχει την τελεια υλοποιηση. ενω σε 290 δε νομιζω οτι μπορω να βρω κατι αντιστοιχο και με μεγαλη εγγυηση...

απο τις 290 με τριετη εγγυηση μονο οι gigabyte φαινονται "σωστες" ,αλλα περιεργως στα reviews φαινεται να μην εχει την αναμενομενη αποδοση το cooler και να μην κλοκαρουν πανω απο 1100...

οποτε με βλεπω για 390 msi... αλλα για να δω αν θα μπει και η nitro στο παιχνιδι, ξερουμε γιατι στο πλαισιο γραφει 3 χρονια εγγυηση? Εχει αλλαξει κατι με τη sapphire σε αυτο το θεμα?

Link to comment
Share on other sites

η gigabyte έχουν κλειδωμένο voltage control και για αυτό είναι πιο φτηνές 30-40 ευρώ από τον ανταγωνισμό !

ή αλλιώς τους λείπει ένα κυκλωματάκι που κάνεις voltage controll !

Έγινε επεξεργασία από ARMAGEDDON
Link to comment
Share on other sites

η gigabyte έχουν κλειδωμένο voltage control και για αυτό είναι πιο φτηνές 30-40 ευρώ από τον ανταγωνισμό !

ή αλλιώς τους λείπει ένα κυκλωματάκι που κάνεις voltage controll !

 

ναι τη giga την εχω αποριψει στις 390 και για το κλειδωμενο voltage αλλα και γιατι αποφασισαν να μικρυνουν το cooler (wtf? σε τοσο θερμη καρτα? και βαζουν το τουμπανο στις 960 πχ?)

αλλα στις 290 δεν παιζουν αυτα τα θεματα νομιζω γιαυτο τις σκεφτομουνα εκει...

Link to comment
Share on other sites

ενταξει, το οτι μικρυνε η καρτα μου ειναι αδιαφορο, χωρος υπαρχει :)  μου κανει τρομερη εντυπωση αυτη την κινηση να την κανεις στο πιο θερμο chip της αγορας...

τεσπα αφου ειναι και voltage locked απορριπτεται απο τα αποδυτηρια...

 

Παντως βλεποντας καποια reviews, οι 290Χ δεν πολυαξιζουν γιατι η διαφορα που ξεραμε ουτως η αλλως οτι ειναι ελαχιστη με τις 290 (δηλαδη το 2560 vs 2816 shaders) που στην πραξη επαιζε γυρω στο 3-5% σε αποδοση, το υπερκαλυπτουν οι 390 με τις ταχυτερες μνημες και με 20mhz καλυτερο overclock πχ που ειναι αστειο. Οποτε το να παρεις την "περσινη" φουρνια μεταχειρησμενη κανα χρονο+ αντι 2-3 μηνων, με τα 4gb αντι 8gb (και ας ειναι αχρειαστα) και να κανει χειροτερο oc λογω χειροτερης υλοποιησης και να εχει λιγοτερη εγγυηση, δεν αξιζει για διαφορα 20-30ε πχ...

Να τις δινανε στα 250ε τις 290Χ μεταχειρησμενες θα αλλαζε ισως το πραγμα....αλλα στην παρουσα φαση αντι να δωσεις 290ε πχ για τη 290Χ δινεις καλυτερα 320ε για μια 390 νομιζω

  • Like 3
Link to comment
Share on other sites

SAPPHIRE TriXX Utility V5.2.1

 

 

New features
  • New look and interface
  • Now supports over-volting on Radeon R300 series
  • Now supports HBM memory overclock on FURY cards
  • Now supports over-volt on FURY cards
  • Minimise TriXX to task bar
Main Features
  • Overclock your AMD RADEON™ or FURY based graphics card
    1. GPU Core Clock
    2. GPU Voltage
    3. Video Card Memory Clock
  • Save your Favourite Settings with up to 4 Profiles.
  • Adjust your Graphic Card’s Fan Settings with Automatic, Fixed or Custom Fan Speeds
  • Information Tab with all you need to know about your Graphic Card including GPU, Interface, Memory, Driver Version, BIOS Version, Clocks, Shaders and more…
  • Multi-GPU support (CrossFireX)
  • Windows Sidebar Gadget option
  • Like 4
Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...
  • 3 weeks later...

καλησπέρα σκέφτομαι να πάρο ali μια κάρτα 390 τώρα που θα έρθει η νέα οθόνη που παράκοιλα 2k 144hz το θέμα είναι να πάρο ali μια η να μείνω εσείς που έχετε οθόνη με 2k θέλω την "γνομισας"

Link to comment
Share on other sites

Άποψη μου πάντα αν είναι να δώσεις άλλα 400€ για μια ακόμα 390, δώσε αυτή που έχεις τώρα και πήγαινε σε αυτή. http://www.skroutz.gr/s/7218215/EVGA-GeForce-GTX980-Ti-6GB-06G-P4-4991-KR.html

να σουπό την αλήθεια δεν ψήνομε να παο σε Nvidia χωρια και όλας εγώ "παρακιλι" οθόνη με FREESYNC με δυο κάρτες δεν θα είμαι πολύ καλύτερος από αυτήν και όλας η όχι ? γύρο στα 350 8a την μπαρό apo amazon.it καινούρια μονο αν βρω καμια μεταχειρισμένη γύρο στα 300 να πάρο από ελλάδα

Link to comment
Share on other sites

να σουπό την αλήθεια δεν ψήνομε να παο σε Nvidia χωρια και όλας εγώ "παρακιλι" οθόνη με FREESYNC με δυο κάρτες δεν θα είμαι πολύ καλύτερος από αυτήν και όλας η όχι ? γύρο στα 350 8a την μπαρό apo amazon.it καινούρια μονο αν βρω καμια μεταχειρισμένη γύρο στα 300 να πάρο από ελλάδα

 

1) Mαθε να γράφεις σαν άνθρωπος. 

2) Ποιος σου είπε οτι το CF δουλεύει με Freesync?  

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.