Jump to content



Τα νέα της Hellas Overclocking Team (H.O.T.)


Recommended Posts

Μιά χαρά δείχνει.

Για πές specs ?

 

Πλέον όσοι ακόμα φτιάχνουν μονοβάθμια , παίζουν με μεγάλα σε όγκο condenser.

Αυτά που είχαμε εμείς τότε , τα μικρά high density ... ούτε κάν υπάρχουν στην αγορά πλέον.

 

Το Vapochil τί απέγινε ?

Link to comment
Share on other sites

Το δικό μου το έχω ακόμα πάντως και με το που τελειώσω προτζεκτακι δουλειάς, θα κάνω ένα τεστ.

 

Είναι αδύναμο πάντως για τα σημερινά δεδομένα...Χθες το βράδυ κοίταζα του LD Αλλά και αυτά μου φαίνονται χαλαρα

Link to comment
Share on other sites

@obijuan1983 Ελα αφεντικο, δε μπορω να σου πω ετσι, παιζει ρολο τι μεγεθος ειναι το μοτερ. Θα πρεπει να βρεις condeser για την ιπποδυναμη του μοτερ σου. Στη φωτο παντως μου φαινεται οτι το εχεις τοποθετησει λαθος. Γυρνα το 90 μοιρες , δηλαδη οι γωνιες να ειναι αριστερα-δεξια και οχι πανω-κατω. 

Link to comment
Share on other sites

Το Vapochill το είχα πουλήσει το 2010 σε έναν Ρουμάνο,πρόσφατα το είδα σε submissions στο Hwbot.

 

Το Single Stage που έκανα τώρα έχει Danfoss μοτέρ 1/3 ΗP 8.5cc, Evaporator από Vapochill LS , Condenser 14x14cm , Desupeheater coil πριν το Condenser, ρυθμιστή πίεσης επιστροφής( Suction Accumulator), μανόμετρο υψηλής πριν το coil και φυσικά αέριο r404a.

Link to comment
Share on other sites

πριν 22 λεπτά, το μέλος unseen έγραψε:

@obijuan1983 Ελα αφεντικο, δε μπορω να σου πω ετσι, παιζει ρολο τι μεγεθος ειναι το μοτερ. Θα πρεπει να βρεις condeser για την ιπποδυναμη του μοτερ σου. Στη φωτο παντως μου φαινεται οτι το εχεις τοποθετησει λαθος. Γυρνα το 90 μοιρες , δηλαδη οι γωνιες να ειναι αριστερα-δεξια και οχι πανω-κατω. 

Έχεις δίκιο,το condenser θα μπει με τις χάλκινες σωλήνες οριζόντιες,όπως σωστά ειπες!

Link to comment
Share on other sites

1 hour ago, obijuan1983 said:

Το Vapochill το είχα πουλήσει το 2010 σε έναν Ρουμάνο,πρόσφατα το είδα σε submissions στο Hwbot.

 

Το Single Stage που έκανα τώρα έχει Danfoss μοτέρ 1/3 ΗP 8.5cc, Evaporator από Vapochill LS , Condenser 14x14cm , Desupeheater coil πριν το Condenser, ρυθμιστή πίεσης επιστροφής( Suction Accumulator), μανόμετρο υψηλής πριν το coil και φυσικά αέριο r404a.

 

 Τί απόδοση έχεις (φορτίο/θερμοκρασίες) ?

Link to comment
Share on other sites

Κοίτα, ενάμιση μήνα που το εχω χωρίς load κατεβάζει -55C.

 

Mε έναν Ε8600 @ 5.4-5.5GHz και 1.75-κρατάει - 40C περιπου σε wprime1024 (7-8min load) και Ηwbot x265 4k (25min load)

 

Το θερμόμετρο είναι στο πλαϊνό χείλος του Evaporator

 

@Unseen 

 

Αυτό ας πούμε που είναι λίγο μικρότερο από αυτό που εχω το έχουν rated 375W το δικό μου φαντάζομαι είναι λίγο μεγαλύτερο. Με Danfoss 1/3HP θα είμαι ενταξει πιστεύεις?

IMG_20190701_143823.jpg

Έγινε επεξεργασία από obijuan1983
Link to comment
Share on other sites

Ενας ιππος ειναι περιπου 750 watt. Οποτε θεωρητικα τα 375w φτανουν ακομη και για 1/2 μοτερ. Εσενα που ειναι 1/3 τοτε μαλλον εισαι ενταξει.  

Αυτη η σπειρα που λες desuperheater coil, δεν κανει και πολλα. Στην ουσια απλα μεγαλωνεις λιγο το condeser τιποτα παραπανω. Εγω εβαζα τετοια για να μειωνονται οι κραδασμοι του μοτερ προς το condeser. Σαν αμορτισερ δηλαδη.

 

Link to comment
Share on other sites

Ωραία ,ευχαριστώ πολύ Χρήστο κάπως έτσι μετά από ψάξιμο βρήκα κάτι τύπους υπολογισμού.

 

Κάτι άλλο, αν αυτή τη σπείρα τη ψύξω με το chiller που έχω ακόμα (που μου έφτιαξες εσύ,παίζει ακόμα ούτε διαρροή ούτε πρόσθεσα αέριο ποτέ 12χρονια τώρα) θα δω κάποια διαφορά σε θερμοκρασίες?(το φαντάζομαι σαν ένα τύπου 2βαθμιο αλλά όχι ακριβώς?)

 

Το r404a πόσο να μπορέσει να κατέβει ακόμα?

Έγινε επεξεργασία από obijuan1983
Link to comment
Share on other sites

Αν ειναι ικανο να ψυξει κατω απο τη θερμοκρασια περιβαλλοντος τα watt του danfoss τοτε ναι θα δεις. Το chiller να ψυχει ολο το condesser ομως οχι μονο τη σπειρα. Θεωρητικα ναι σαν διβαθμιο γινεται. Ομως το πρωτο σταδιο θα πρεπει να ειναι το πιο δυνατο, στη δικη σου περιπτωση το chiller.  Αν θυμαμαι ομως δεν ειχαμε φτιαξει κατι μεγαλο τοτε. 

 

Και αλλο μπορει να κατεβει αλλα δεν θα κραταει το φορτιο. Καλυτερα να εισαι στους -40 με 200 watt παρα στους -60 με 10 watt.

 

Ps. 1. Ειμαστε εκτος θεματος :) 2. Δεν θυμαμαι πλεον και πολλα απο εκεινες τις μερες οποτε καλυτερα να βρεις κανενα ψυκτικο να σε βοηθησει γιατι εγω μπορει να σου λεω πραγματα που δεν ισχυουν.

Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...

Άντε να κάνουμε όλοι μια προσπάθεια για την 7η θέση! Προσπαθώ αλλά θέλω βοήθεια!

 

Εν αναμονή του νέου Single Stage που φτιάχνω...

 

NEK2150GK 1/2+hp

 

IMG_20190720_103557.jpg

 

IMG_20190720_103643.jpg

Έγινε επεξεργασία από obijuan1983
  • Like 3
Link to comment
Share on other sites

πριν 20 ώρες, το μέλος obijuan1983 έγραψε:

Άντε να κάνουμε όλοι μια προσπάθεια για την 7η θέση! Προσπαθώ αλλά θέλω βοήθεια!

 

Εν αναμονή του νέου Single Stage που φτιάχνω...

 

NEK2150GK 1/2+hp

 

 

 

Η βοήθεια που ζήτησες , ήρθε από τον αγαπητό σε όλους @JimmyFox

Ο οποίος τις τελευταίες 15 ώρες ανέβασε 4 σελίδες benchmarks , με το σωστό τρόπο για την ομάδα (τα πάντα όλα) :D

 

 

hwbot_22_07_2019.jpg

  • Like 3
Link to comment
Share on other sites

Ωραία, πάμε καλά μπράβο JimmyFox!

 

Κρατήστε γερά μέχρι να επανέλθω, λογικά Τετάρτη θα είναι έτοιμο το μηχάνημα...η επιστροφή μου έμεινε μόνο.

 

IMG_20190721_191821.jpg

 

IMG_20190721_191739.jpg

Έγινε επεξεργασία από obijuan1983
  • Like 3
Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.