Jump to content



έλεγχος μητρώου με wise care 365


Recommended Posts

Καλησπέρα και καλή χρονιά.

Ο έλεγχος και καθαρισμός μητρώου είναι απαραίτητος ή δεν χρειάζεται να γίνεται;

Και αν είναι απαραίτητος η χρήση του με το wise care 365 είναι ασφαλής ή θα μου δημιουργήσει προβλήματα;

 

Θα ήθελα εδώ να απαντήσουν χρήστες και τεχνικοί Η/Υ που το έχουν χρησιμοποιήσει αρκετές φορές και δεν τους έχει παρουσιάσει κάποιο πρόβλημα.

 

Εγώ πάντως πιστεύω πως είναι απαραίτητος, γιατί αν δεν ήταν ποιος ο λόγος ο προγραμματιστής να το ενσωματώσει στην εφαρμογή του.

Link to comment
Share on other sites

Εγώ πάντως πιστεύω πως είναι απαραίτητος, γιατί αν δεν ήταν ποιος ο λόγος ο προγραμματιστής να το ενσωματώσει στην εφαρμογή του.

Ή απλα ακολουθει την πεπατημενη αντιστοιχων προγραμματων, πουλωντας φυκια για μεταξωτες κορδελες.

 

Θα ήθελα εδώ να απαντήσουν χρήστες και τεχνικοί Η/Υ που το έχουν χρησιμοποιήσει αρκετές φορές και δεν τους έχει παρουσιάσει κάποιο πρόβλημα.

Για καλυτερα αποτελσματα, προτεινω να ζητησεις τις απαντησεις αυτων που εχουν χρησιμοποιησει αντιστοιχα προγραμματα και εχουν δει (..και μπορουν να αποδειξουν) διαφορα.

Έγινε επεξεργασία από Gi0
Link to comment
Share on other sites

Όχι τέτοιου είδους προγράμματα είναι παντελώς άχρηστα και κάνουν μεγάλη ζημιά αν χρησιμοποιούνται συνεχώς. Η registry είναι ένας χώρος του υπολογιστή που πρέπει κάποιος να είναι πολύ σίγουρος για τις εργασίες που κάνει γιατί μία λάθος κίνηση μπορεί να σου χαλάσει προγράμματα, αρχεία ακόμα και τα ίδια τα windows. Όσο μεγάλη και χαώδης και αν είναι η registry δεν πρόκειται να καθυστερεί τον υπολογιστή.

Link to comment
Share on other sites

όλα αυτά καλά και ωραία.

Όμως ένα φίλος τεχνικός Η/Υ ισχυρίζεται ότι τον βοήθησε σε συνδυασμό με κάποια anti malware να αφαιρέσει ένα επίμονο malware.

 

σε αυτή την περίπτωση και μόνο σε αυτή, αναγκαστικά θα το χρησιμοποιήσουμε γιατί τα malwares αφήνουν κάποια υπολείμματα στην registry σωστά;

Link to comment
Share on other sites

Εχω την εντυπωση οτι και σε αυτη την περιπτωση μπορει να αφαιρεσεις την μολυσμενη καταχωρηση με το malwarebytes, τουλαχιστον το συγκεκριμενο προγραμμα κανει πληρη σαρωση στο μητρωο, και ειναι απο τα πιο εξιδικευμενα για τετοιες περιπτωσεις, (οπως και το hitmanpro), μαλιστα το malwarebytes εχει συγκεκριμενο προγραμματακι, για τετοιες περιπτωσεις, εαν εγινε αυτο που ισχυριζετε ο φιλος σου, πολυ πιθανων να εγινε τυχαια.

Έγινε επεξεργασία από Cipioner
Link to comment
Share on other sites

όχι, ποτέ δε χρησιμοποιούμε πλέον registry cleaners και τέτοιες μλκιες. Το τελευταίο registry cleaner που χρησιμοποιησα, ήταν ένα που είχε βγάλει η microsoft.

 

Από την άλλη, σόρρυ που θα γίνω εριστικός, σου λένε 4-5 άτομα (+ ολόκληρο το λινκ) και επιμένεις στο να το χρησιμοποιήσεις. Ε, άμα θέλεις τόσο πολύ χρησιμοποίησε το και μη ρωτάς τη γνώμη μας (αφού, έτσι κι αλλιώς θα κανεις αυτό που θέλεις). Φιλικά αυτά έτσι; ;)

Link to comment
Share on other sites

Δεν ξέρω για το one care 365 αλλά το registry cleaner το έχω χρησιμοποιήσει σε υπολογιστή που έτρωγε συχνά installs - uninstalls. Δεν είχε και τίποτα σημαντικό να χάσει αλλά εδώ και 2 χρόνια δεν είχε κάποιο θέμα με registry. Τώρα περιττό μπορεί να είναι, όπως περιττο μπορεί να είναι και το spybot ή αν είσαι προσεχτικός ακόμη και το AV μπορεί να είναι περιττό στο σύστημα σου.

Link to comment
Share on other sites

Εαν χρησιμοποιουσες καποιον uninstaller, δεν θα ειχες κανενα λογο να χρησιμοποιησεις registry cleaner και ενας καλος free uninstaller, πολυ καλυτερος απο τον revo, ειναι ο advanced uninstaller, ο καλυτερος free αυτη την στιγμη, κατα την γνωμη μου.

Link to comment
Share on other sites

Πάρτε ένα καινούριο pc. Είτε φρεσκοστημένο από εσάς είτε κάποιο laptop του κουτιού με προεγκατεστημένο λειτουργικό είτε κάποιο laptop στο οποίο μόλις επαναφέρατε το εργοστασιακό image. Φορτώστε του ένα οποιοδήποτε registry clenaer/optimizer/booster/pouster κτλ. Κάντε ένα scan και θα βρει κάμποσα errors! Συμπέρασμα: μακριά από τα πισιά μου όλα αυτά τα μπουρδοπρογράμματα.

Link to comment
Share on other sites

είχα τρέξει παλιά σε έναν υπολογιστή windows xp κάποιο registry cleaner, δεν θυμάμαι ποιο και το αποτέλεσμα ήταν να μην μπορεί να ξεκινήσει το antivirus ;)

Έγινε επεξεργασία από xaris2335
Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.