Jump to content



Coolermaster 690 III


pasjohn

Recommended Posts

Πριν μπω στο θέμα μπυ να κανω έναν χαιρετισμό μιας και είμαι νέο μέλος. Πάμε λοιπόν στο θέμα-πρόβλημα

Έχω το Coolermaster 690 III (http://www.visionstudio.gr/prodinfo.asp?id=35862&cat=1⊂=undefined&pmanuf=undefined&sort=undefined&step=4)

 

Το πρόβλημα που από ότι έψαξα στο διαδίκτυο το έχουν και άλλοι, είναι ότι ακούγεται έντονα η δόνηση του δέκσου. Όσους περισσότερους δίσκους βάζεις, τόσο περισσότερος θόρυβος ακούγεται. Δεν μπορώ να καταλάβω πως δεν έχει αποσυρθεί το συγκεκριμένο κουτί, μιας και όπως είπα έχει υποθει από πολλούς. Κάποιο άλλο πρόβλημα δεν υπάρχει με την ποιότητά του να είναι εξαιρετική.

Μήπως κάποιος έχει το ίδιο κουτί και έχει βρει κάποια λύση?

Να εξαντλησω και τα τελευται περιθώρια πριν πάρω άλλο. 

 

Link to comment
Share on other sites

Φίλε Bora-Bora το έκανα και αυτό. Λοιπόν το πρόβλημα εντοπίστηκε. Ήμουν σίγουρος βέβαια, απλά το επιβεβαίωσα. Το πρόβλημα υπάρχει στα συρτάρια που είναι από πλαστικό. Το πλαστικό δεν απορροφά τους κραδασμούς. Τι έκανα λοιπόν. Γράψτε στο google anti vibration bolts hdd και πηγαίνετε στις εικόνες, Δείτε την 12η φωτογραφία με τον σκληρο WD τον Blue. Όπως ακριβώς αυτός είναι με τα λαστιχένια rubbers στα πλαινα. Αυτλην την δυναρότητα έχουν τα κουτιά Zalman. Πρόσφατα έστεισα ένα κουτι Zalman για την αδερφή μου.

Πλέον δεν ακούγεται, αλλά με το ζόρι κρατιέται και δεν πέφτει γιατι απλά το κουτι είναι σχεδιασμένο με συρτάρια. 

Για τον 1ο φίλο ευχαριστώ που μου απάντησες αλλά τέτοια πράγματα δεν κάνω. Έλεος. Να φτάσω και σε αυτό το σημείο. 

Επομένως πάω για νέο κουτί. Έχω ακούσει πολύ καλά λόγια για το Be Quiet ή θα πάω σε Zalman 11 Plus.

Link to comment
Share on other sites

@pasjohn, Τι ακριβως εννοεις "Έλεος. Να φτάσω και σε αυτό το σημείο." Αν δεν θες να ξοδευτεις για καινουργιο κουτι, μια χαρα θα εκανες τη δουλεια σου και με τον τροπο που εδειξε ο @nimbus,

 

Και γω επειδη εχω το pc στα 40 εκατοστα, εχω μεγαλο θεμα με τους σκληρους. Ιδιαιτερα αυτος ο WD Blue συντονιζει ολο το γραφειο...μεχρι που εκανα την πατεντα που δειχνει ο φιλος....και ηρεμησα μια και καλη.

 

Μπορεις αν θες να παρεις ετοιμη υλοποιηση απο Sharkoon

Φιλικα,

Link to comment
Share on other sites

Έχω 3 σκληρούς. Δλαδή 18χ3 = 54. Και αν θέλω να βάλω και 4ο δίσκο? Δεν συμφέρει φίλε μου


Και δεν είναι θέμα WD. Έχω 3 διαφορετικούς δίσκους και το πρόβλημα είναι το ίδιο.

Link to comment
Share on other sites

Για τον 1ο φίλο ευχαριστώ που μου απάντησες αλλά τέτοια πράγματα δεν κάνω. Έλεος. Να φτάσω και σε αυτό το σημείο. 

Έτσι. ΕΛΕΟΣ.

 

Το ίδιο θέμα είχα και 'γω με το Coolermaster 690 γι' αυτό και έφαγε ψώφο/πούλημα.

Όταν στο μέλλον διάβασα πως το ίδιο πρόβλημα το έχει ακόμα και το 690 III κουτούλαγα το κεφάλι μου στο τοίχο.

Κρίμα γιατι είναι πολύ συμπαθητικό κουτί.

Link to comment
Share on other sites

  • 5 months later...

ρε παιδιά παράξενο αυτο που λέτε ειχα το haf 932 που ειχε παρόμοια  και πιο ατσουμπαλα συρτάρια και δεν ακουγόταν τίποτα απο δίσκους τεσπα το πούλησα γιατι ήταν full tower και πηγαινει χαμένο ήμουν ανάμεσα στο 690 ΙΙΙ και στο fractal design define r4 προτίμησα το fractal σε λευκώ και ειμαι απόλυτα ευχαριστημενος 

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.