Jump to content



Σύνδεση ασύρματου router σε ενσύρματο.


xristaras13

Recommended Posts

Καταρχάς καλησπέρα! Όπως λέει ο τίτλος στο οικιακό δίκτυο που έχω, χρησιμοποιώ σαν πρωτεύον router το ενσύρματο level one FBR-1461.

Στην κατοχή μου έχω και ένα ασύρματο THOMSON TG585 V8, αυτό που θέλω είναι να συνδέσω το ασύρματο στο ενσύρματο για να δημιουργήσω ένα access point.

Έχω κάνει την σύνδεση, αλλά όχι και τις ρυθμίσεις καθώς δεν ξέρω πώς να κάνω τις ρυθμίσεις για το ασύρματο router.

Για αυτό θα ήθελα την βοήθεια σας, ευχαριστώ !

Link to comment
Share on other sites

Ρύθμισε τη lan IP του Thomson σε μία static που δε χρησιμοποιείς στο δίκτυό σου και δε δίνεται αυτόματα από το L1. Πχ αν το L1 έχει 192.168.1.1 με μάσκα 255.255.255.0 και δίνει αυτόματα διευθύνσεις 192.168.1.100 έως 192.168.1.200 δώσε στο Thomson την 192.168.1.2/255.255.255.0

Κλείσε το dhcp server στο Thomson, δηλαδή να μη μοιράζει αυτόματα IP.

Ρύθμισε τις ασύρματες επιλογές του Thomson όπως θέλεις (κανάλι, ισχύ, κρυπτογράφηση)

Σύνδεσε μία LAN πόρτα του Thomson σε μία LAN του L1.

Link to comment
Share on other sites

Trendy φίλε σε ευχαριστώ για την απάντηση!! Στην wind που είχα καλέσει προηγούμενος ο τεχνικός αφού μου είπε ότι πρέπει να έχω δυναμική ip και τον dhcp server ενεργό δλδ τα αντίθετα ακριβώς από ότι πρέπει....

Έγινε επεξεργασία από xristaras13
Link to comment
Share on other sites

1) Συνδέσου ενσύρματα ή ασύρματα μόνο με το Thompson (αφού του κάνεις reset)

2) Μπες στην 192.168.1.1 ή 192.168.1.254, ενναλακτικά κοίτα εκεί που λέει την κίνηση του δικτύου για το Gateway (εκεί που λέει πόση ώρα είσαι συνδεδεμένος κλπ, πατάς λεπτομέρειες) και μπες στην ip του Gateway

3) Log in με τους εργοστασιακούς κωδικούς του thompson

4) Πας στις ρυθμίσεις για το Lan και ορίζεις στατική διεύθυνση για το router την 192.168.1.1 ή την 192.168.1.254 όποια από τις 2 δεν είναι αντιστοιχισμένη στο L1.

5)Στις ρυθμίσεις του dhcp το αφήνεις ενεργό με range 192.168.1.1- 192.168.1.125 ή 192.168.1.126-192.168.1.254 ανάλογα ώστε η στατική διεύθυση του thompson να είναι μέσα σε αυτό το εύρος.

6) Ορίζεις ως Gateway την ip του L1 και ως dns server την ip του L1

7) Τα αποσυνδέεις

8) Μπαίνεις στο interface του thompson και στον dhcp server ορίζεις το εύρος των διευθύνσεων ακριβώς το αντίθετο που έβαλες στο L1

9) Τα συνδέεις όλα και είσαι έτοιμος, άπλα βάλε δικούς σου κωδικούς στα 2 ρουτερ και στο wifi

Link to comment
Share on other sites

Trendy φίλε σε ευχαριστώ για την απάντηση!! Στην wind που είχα καλέσει προηγούμενος ο τεχνικός αφού μου είπε ότι πρέπει να έχω δυναμική ip και τον dhcp server ενεργό δλδ τα αντίθετα ακριβώς από ότι πρέπει....

Μάλλον εννοούσε τον dhcp server στο L1 και αυτόματα IP στο Thomson, αλλά θα συνέστηνα να έχει στατική. 

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

1) Συνδέσου ενσύρματα ή ασύρματα μόνο με το Thompson (αφού του κάνεις reset)

2) Μπες στην 192.168.1.1 ή 192.168.1.254, ενναλακτικά κοίτα εκεί που λέει την κίνηση του δικτύου για το Gateway (εκεί που λέει πόση ώρα είσαι συνδεδεμένος κλπ, πατάς λεπτομέρειες) και μπες στην ip του Gateway

3) Log in με τους εργοστασιακούς κωδικούς του thompson

4) Πας στις ρυθμίσεις για το Lan και ορίζεις στατική διεύθυνση για το router την 192.168.1.1 ή την 192.168.1.254 όποια από τις 2 δεν είναι αντιστοιχισμένη στο L1.

5)Στις ρυθμίσεις του dhcp το αφήνεις ενεργό με range 192.168.1.1- 192.168.1.125 ή 192.168.1.126-192.168.1.254 ανάλογα ώστε η στατική διεύθυση του thompson να είναι μέσα σε αυτό το εύρος.

6) Ορίζεις ως Gateway την ip του L1 και ως dns server την ip του L1

7) Τα αποσυνδέεις

8) Μπαίνεις στο interface του thompson και στον dhcp server ορίζεις το εύρος των διευθύνσεων ακριβώς το αντίθετο που έβαλες στο L1

9) Τα συνδέεις όλα και είσαι έτοιμος, άπλα βάλε δικούς σου κωδικούς στα 2 ρουτερ και στο wifi

Θα δουλέψει, αλλά δεν είναι πιο κομψή η λύση του @trendy με μόνο έναν DHCP server και για τους ενσύρματους και για τους ασύρματους?

Προσωπικά, προτιμώ να χωρίζω εντελώς το ασύρματο από το ενσύρματο δίκτυο, και να κόβω και το remote access στο access point, αλλά αυτό είναι paranoid mode...

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.