Jump to content



Τί μνήμη να επιλέξω για το (Haswell based) σύστημα μου ?


Recommended Posts

Καλησπέρα @TASOS, θα φτιάξεις όντως νέο Haswell PC ή άνοιξες θέμα γενικά για τις μνήμες? :)

 

Εχω Haswell σύστημα.

 

Ανοιξα αυτό το θέμα , επειδή είδα κάμποσα thread εδώ στο φόρουμ , από άτομα που τώρα στήνουν-αγοράζουν νέο pc (με Haswell) και ψάχνουν να επιλέξουν τις σωστές μνήμες.

 

Σκόπος μου , είναι να τους βοηθήσω να επιλέξουν την πιό σωστή λύση ... γιατί κάποιες επιλογές δέν πρέπει να βασίζονται αποκλειστικά στο κόστος ή στο μου είπε ο γνωστός μου.

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

@TASOS

ΟΚ χαίρομαι ιδιαίτερα που σε έχουμε κοντά μας! :)

Μία ερώτηση!

Στο παρόν thread μπορώ πχ. να σου θέσω τους προβληματισμούς μου για το δικό μου σύστημα ή θα πρέπει να ανοίξω λές καινούργιο θέμα?

Σκεφτόμουν να τα βάλουμε κάτω... γιατί και γώ μερικές φορές σκαλώνω με μερικά hardwarικά θέματα και θα ήθελα κάποιον να με βοηθήσει.

Αν είναι όλα οκ απο την μεριά σου τότε να ανοίξουμε/προχωρήσουμε την κουβέντα στο "ψητό"! :)

Έγινε επεξεργασία από Dj_ALeX
Link to comment
Share on other sites

Υπάρχουν και μερικά ακόμα που λένε πάνω-κάτω τα ίδια

http://www.corsair.com/en-us/blog/2014/march/haswellrealworld

http://www.xbitlabs.com/articles/memory/display/haswell-ddr3.html

Τα είχα παραθέσει (θυμάμαι) και σε κάποια παλιότερα θέματα. Με είχε προβληματίσει όμως ένα review εδώ στο Lab με κάποιες μνήμες Kingston so-dimm (Predator ή Impact, δεν θυμάμαι), όπου αποδείχτηκε τελικά ότι και στους Haswell μάλλον κέρδιζαν τα timings (δεν ξέρω που μπορώ να το βρώ τώρα, έτσι όπως έγιναν τα παλιά reviews).

 

Y/γ Το βρήκα http://www.thelab.gr/topic/136701-kingston-hyperx-impact-hx318ls10ibk28-review/

Link to comment
Share on other sites

@TASOS

ΟΚ χαίρομαι ιδιαίτερα που σε έχουμε κοντά μας! :)

Μία ερώτηση!

Στο παρόν thread μπορώ πχ. να σου θέσω τους προβληματισμούς μου για το δικό μου σύστημα ή θα πρέπει να ανοίξω λές καινούργιο θέμα?

Σκεφτόμουν να τα βάλουμε κάτω... γιατί και γώ μερικές φορές σκαλώνω με μερικά hardwarικά θέματα και θα ήθελα κάποιον να με βοηθήσει.

Αν είναι όλα οκ απο την μεριά σου τότε να ανοίξουμε/προχωρήσουμε την κουβέντα στο "ψητό"! :)

 

Οπου μπορώ να βοηθήσω , πολύ ευχαρίστως.

Αν το θέμα σου αφορά συγκεκριμένο hardware , καλό θα ήταν να έχει δικό του αυτόνομο thread.

Link to comment
Share on other sites

Υπάρχουν και μερικά ακόμα που λένε πάνω-κάτω τα ίδια

http://www.corsair.com/en-us/blog/2014/march/haswellrealworld

http://www.xbitlabs.com/articles/memory/display/haswell-ddr3.html

Τα είχα παραθέσει (θυμάμαι) και σε κάποια παλιότερα θέματα. Με είχε προβληματίσει όμως ένα review εδώ στο Lab με κάποιες μνήμες Kingston so-dimm (Predator ή Impact, δεν θυμάμαι), όπου αποδείχτηκε τελικά ότι και στους Haswell μάλλον κέρδιζαν τα timings (δεν ξέρω που μπορώ να το βρώ τώρα, έτσι όπως έγιναν τα παλιά reviews).

 

Y/γ Το βρήκα http://www.thelab.gr/topic/136701-kingston-hyperx-impact-hx318ls10ibk28-review/

 

Καλά έκανες και έβαλες και άλλες πηγές αποτελεσμάτων για το ίδιο θέμα.

 

Η γενική (απλουστευμένη) εικόνα για τους Haswell , παραμένει ότι τα Mhz κερδίζουν τα timings.

... και συγκεκριμένα κερδίζουν τα τωρινά διαθέσιμα timings.

 

Γιατί το γράφω αυτό ?

 

Γιατί σήμερα δέν μπορείς να βρείς μνήμες με σφιχτά timings σε καλά (2000+) Mhz

 

Αυτή την επιλογή την έχεις μόνο σε μνήμες προηγουμένων ετών (σχεδιασμένες για P55 συστήματα) και αναγκαστικά σε ντιμάκια των 2GB.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Οπου μπορώ να βοηθήσω , πολύ ευχαρίστως.

Αν το θέμα σου αφορά συγκεκριμένο hardware , καλό θα ήταν να έχει δικό του αυτόνομο thread..

Μιλάω για OC και μνήμες RAM πάντα!

Συσχετισμός τάσης+MHz+timings σε πλατφόρμα Haswell.

Περισσότερο κάποιοι προβληματισμοί αλλά και πειραματισμοί γύρω απο αυτήν την πλατφόρμα.

Εάν είναι και είσαι και συ οκ να το αναλύσουμε για να δούμε τι μπορούμε να καταφέρουμε στο μέγιστο δυνατό βαθμό σε θέματα OCability.

Το λέω γιατί γενικά το πράγμα με τις μνήμες στους Haswell το ψάχνω/ασχολούμε καιρό και θα ήταν καλή ευκαιρία να το αναλύσουμε στο παρόν thread.

Link to comment
Share on other sites

εγω βλεπω πως η "θεωρεια" μου προς την ταχυτητα των μνημων επιβεβαιωνεται  (βραδυνες σκεψεις στο κρεβατι ) 

 

δηλαδη 

απο 1333 σε 1600  =  20% παραπανω ταχυτητα σε Mhz

1600 σε 1866 = 16%

1866 σε 2133 = 14%

2133 σε 2400 = 12,5%

2400 σε 2666 = 11%

2666 σε 2800 = 5%

2800 σε 2933 = 2%

2933 σε 3000 = 2%

 

αντιστοιχα στα timing

12 σε 11 = 9%

11 σε 10 =10%

10 σε 9 = 11%

9 σε 8 = 12,5%

8 σε 7 = 14%

 

 

οποτε χοντρικα μπορει καποιος να πει πως καθε βημα σε παραπανω συχνοτητα αυξανει σε περιπου 10% , ενω καθε βημα μειωσης του CL επιφερει και αυτο ενα κερδος 10%

για αυτο και λιγος κοσμος ασχολειται με την ταχυτητα των μνημων , διοτι συνηθως αυξηση συχνοτητας σημαινει και αυξηση του CL  , συνεπως εχουμε ενα +10% και ενα -10% , ανουσιο δηλαδη 

 

βεβαια ο πινακας δειχνει ξεκαθαρα που βρισκεται η -χρυση τομη- 

Έγινε επεξεργασία από kpetros
Link to comment
Share on other sites

Απορία που αφορά συγκεκριμένη σύνθεση αλλά νομίζω θα ενδιαφέρει γενικότερα:

 

Η μητρική γράφει στο εγχειρίδιο ότι υποστηρίζει μέχρι 1600MHz (B85) μνήμη.

Ο επεξεργαστής είναι celeron G1840 (1333MHz).

Δεν υπάρχει overclocking στο σκηνικό.

 

1) Υπάρχει λόγος να προτιμηθούν μνήμες στα 1866 ή έτσι κι αλλιώς θα τις "γυρίσει" η μητρική στα 1600 ; Σε αυτή την περίπτωση  είναι αναγκαίες οι μνήμες με XMP;

Αν κερδίζουν κάτι σε timings οι 1866 παίζοντας στα 1600, συμφέρει η αγορά τους ή μήπως καλύτερα να προτιμηθεί αγορά στα 1600 που τις υποστηρίζει by default η μητρική;

 

2) Αγοράζοντας ταυτόχρονα δυο μονές 4GB kingston fury υπάρχει ρίσκο να μην παίζουν σε dual mode; (με ενδιαφέρει διότι  θα χρησιμοποιηθεί το κύκλωμα γραφικών της CPU)

Έγινε επεξεργασία από fonzi
Link to comment
Share on other sites

Aγοραζεις με βαση τα λεφτα και οχι με βαση τη συχνοτητα.

 

Για αρχη με τον celeron οτι και να παρεις θα παιζει στα 1333 ..

Απο κει και περα περα οσο  πιο ψηλα χρονισμενες μπορεις χωρις να υπερβεις σε λεφτα για να τις εχεις ευκαιρες στο επομενο pc.

Αν παιζουν skylake με δδρ3 το πιο πιθανο ειναι να εχουν imc (που να υποστηριζει) για πιο ψηλα χρονισμενες μνημες.

Σαν δευτερη σκεψη μεταπωλητικη αξια.

Κανεις δε προκειται να παρει 1600αρες οταν βρισκει στην ιδια τιμη 2133/2400..

Link to comment
Share on other sites

-1333mhz θα παίξουν λόγω του επεξεργαστή και της μητρικής (chipset).

 

- υπάρχει μια πιθανότητα να μην δουλέψουν σε dual channel.

 

***Αν η διαφορά τους σε τιμή είναι στα 1-2€ πάρε με την μεγαλύτερη συχνότητα.

Σε μικρότερη συχνότητα που θα δουλέψουν θα έχει καλύτερα timings.

Σαν μεταπώληση μετά θα φύγουν πιο εύκολα.

Link to comment
Share on other sites

Συνεπώς τα γραφικά δεν μπορούν να επωφεληθούν από μεγαλύτερη των 1333MHz συχνότητα μνημών στην περίπτωσή μας. Σωστά;

Υπάρχει περίπτωση οι 1866 fury να μην παίξουν με τη μητρική λόγω έλλειψης XMP;

 

Βρίσκω αυτές http://www.kingston.com/datasheets/HX324C11T3K2_8.pdf  στα 2400 αλλά δεν μπορώ να καταλάβω πως έχουν χειρότερα timings από τις fury 1866 όταν παίζουν στα 1600.

Έγινε επεξεργασία από fonzi
Link to comment
Share on other sites

Το xmp δεν έχει καμία σχέση αν θα δουλέψουν οι μνήμες με την μητρική σου.

 

Η fury είναι pnp (plug & play) θα παίξουν από μόνες στην συχνότητα που πρέπει, δεν έχουν λειτουργία xmp (ούτε θα σου την εμφανίζει ως επιλογή στο bios).

Link to comment
Share on other sites

Στην ερώτηση επιλογής μεταξύ 1χ8GB vs 2x4GB η απάντηση είναι συνήθως για 1 στικ ώστε να υπάρχει δυνατότητα προσθήκης ακόμα μιας μνήμης μετά και διότι οι επιδόσεις ουσιαστικά δεν διαφέρουν.

 

Όμως: Αν πρόκειται να χρησιμοποιηθεί μόνο το κύκλωμα του επεξεργαστή για γραφικά δεν κάνει σημαντική διαφορά το dual mode;

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...

Κάτι που δεν σχολιάστηκε και το πήρα κι εγώ μόλις τώρα χαμπάρι: Ποσο real world scenario είναι η 6950 και η 1366 χ 768 ανάλυση; Και η "απολογία" για την επιλογή μόνο της κάρτας ακόμα χειρότερη.

Link to comment
Share on other sites

Κάτι που δεν σχολιάστηκε και το πήρα κι εγώ μόλις τώρα χαμπάρι: Ποσο real world scenario είναι η 6950 και η 1366 χ 768 ανάλυση; Και η "απολογία" για την επιλογή μόνο της κάρτας ακόμα χειρότερη.

 

laptopια και τσιγκουνηδες xD

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.