Jump to content



αγορα SSD 128GB


Recommended Posts

Κατά την άποψή μου οι samsung είναι οι καλύτεροι. Αν κάνεις πέτρα την καρδιά και βάλεις άλλα 20 ευρω πας σε αυτον http://www.e-shop.gr/samsung-mz-75e120b-eu-850-evo-series-120gb-25-ssd-sata3-p-PER.306097

 

Διαφορετικά πας στον crucial που έγραψε ο Trexx.


Προωπικά έχω αυτόν http://www.e-shop.gr/samsung-mz-7ke128bw-850-pro-series-128gb-25-ssd-sata3-p-PER.306090

Link to comment
Share on other sites

Άμα βάλει τόσα παίρνει δίσκο διπλάσιας χωρητικότητας όπως και συ έπαιρνες αντί να πάρεις τον Pro. Ανάμεσα σε intel και crucial θα προτιμούσα τον intel κυρίως για τα 5 χρόνια εγγύηση. Αν όμως ανέβεις τότε κοιτάς μόνο σε 240-256GB.

 

Eπίσης "καλύτεροι" και "χειρότεροι" δεν έχει. Την φάγανε την bugάρα τους και οι samsung όπως και άλλοι (kingston, ocz, corsair) στο παρελθόν. Δεν λέει κάτι αυτό.

Έγινε επεξεργασία από Trexx
Link to comment
Share on other sites

Τα περισσότερα συγκριτικα τεστ έχουν δείξει ότι οι Samsung είναι οι πιο γρήγοροι. Λογικο να κάνουν οι SSD bug αφού χτίζονται κατά βάση για να προσφέρουν ταχύτητα. 

Διαφωνώ. Υπάρχει το καλύτερο, υπάρχει και το χειρότερο. 

Link to comment
Share on other sites

Νόμιζα ότι εννοούσες καλύτερο με την ποιοτική έννοια, όχι βάσει ταχύτητας. Σε κάθε περίπτωση, την παραπάνω ταχύτητα στον ssd (όπου υπάρχει) δεν υπάρχει περίπτωση να την καταλάβεις αν δεν τρέχεις τεστ, οπότε το απολύτως λογικό είναι να αγοράζει κανείς βάσει χωρητικότητας.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

@Trexx γιατι να επιλεξω mx100 αντι m550?

διαβασα οτι ο m550 ειναι ανωτερος της σειρας

 

δευτερον λεω να αποφυγω τον intel γιατι ειναι sandforce controller οπως ο παλιος μου corsair force gt

Link to comment
Share on other sites

@

Trexx

 

πως το αιτιολογεις αυτο?

στην εγγυηση μονο?

 

αμα ειναι το αλλαζω και περνω 530,δεν υπαρχει θεμα

Έγινε επεξεργασία από sakinor
Link to comment
Share on other sites

Αυτά τα thread τυπου ξέρω τι θα παρω εξ αρχης και δεν πα να λετε ο,τι θέλετε /δεν ξέρω τι θέλω αλλά για ό,τι πειτε εχω κατι εναντίον οποτε παιρνω στο τέλος οτι να'ναι είναι πολύ εκνευριστικά μόνο σε μένα;

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

@

Spirosssss

φιλικα παντα

καπου σε εχασα φιλε μου.

Ποτε δεν δηλωσα εγω προσωπικα οτι θα παρω αυτον που παρεγγειλα,απλα ηταν ο μονος που μου γεμιζε το ματι σε ποσο κατω των 70 ευρω.

οπως μπορεις να δεις και παραπανω,ελεγα να παρω τον mx100 αλλα ειδα οτι το μαγαζι  δεν το πολυεμπιστευω οποτε τον αφησα

οσο αφορα τον δικο σου που μου προτεινεις τον arc 100,διαθετω ηδη εναν τετοιο στο δευτερο μου υπολογιστη και θελω να δοκιμασω καποιον αλλο

Τελος απεριψα τους samsung γιατι ξεκινανε απο 80+ ευρω κατι που αυτην την στιγμη δεν διαθετω.

Τωρα φυσικα περιμενω και τον trexx να μου πει για τον 530 και παιζει να παρω τον ιντελ

 

 

Οποτε δεν νομιζω πως  ειχα οτι ειχα απο εξαρχης καταληξει

Link to comment
Share on other sites

αν και μαλλον εληξε το θεμα..μεταξυ arc100 και μ550 θα ημουν και εγω.

 

Αν ειχα 128αρι arc στο αλλο pc ..θα επαιρνα τον ιδιο απλα για ενα "δοκιμαστικο" raid0 ..και μετα θα τον εβαζα οπου ηταν να μπει.

 

 

υ.γ

Εχοντας sandforce..δε θα αγοραζα αλλον :p

Εγγυηση 5 χρονων αγορασα επισης ..και πλεον στον 1.5-κατι χρονο μου ειναι πλεον αδιαφορη και αυτη και ο δισκος.

Γουστα..τι να πεις..??

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Τα περισσότερα συγκριτικα τεστ έχουν δείξει ότι οι Samsung είναι οι πιο γρήγοροι. Λογικο να κάνουν οι SSD bug αφού χτίζονται κατά βάση για να προσφέρουν ταχύτητα. 

Διαφωνώ. Υπάρχει το καλύτερο, υπάρχει και το χειρότερο. 

Οι intel είναι πιο αξιόπιστοι όμως και για λίγη ταχύτητα που δεν είναι καν αισθητή δεν αξιζει πιστεύω. Τα πεντε χρόνια εγγυηση πάντα μετράνε. Από WD έχω καθε τέσσερα χρόνια περίπου καινούργιο δίσκο.... ενώ εχω αγοράσει ένα!!! Εγώ αλλάξει τρεις μέχρι τώρα! και συνεχίζω :p :p :p Παιρνω raid edition και τέτοια και τα κάνω βαριά χρήση. 

 

Αφήστε τις κόντρες για τις εταιρίες και επενδύστε καλά τα χρήματα σας. Τα λεφτα είναι πολλά για ένα δίσκο και ειδικά τους SSD που είναι beta κυριολεκτικά και πειραματίζονται με τους πελάτες. Τέτοιο fail rate που έχουν μέχρι τώρα δεν πρέπει να έχουν οι HDD σε αναλογία.... μην πω σε όλη τους την ιστορία. Αν είναι έτσι η τεχνολογία δηλαδή περιορισμένο write αυτή θα πρέπει και μεις να τα παίρνουμε μισή τιμή.

 

Και επίσης πήγα στον 520 γιατί οι καινούριοι είχαν sandforce controller(Καλύτερο μεν αλλα...) και δεν είχε επιβεβαιωθεί ακόμα η αξιοπιστία τους. Επίσης Chrome firefox temp files indexing και τέτοια τα έκανα hardlink σε HDD.

 

Και αν θέλετε ταχύτητα... μέχρι πέρυσι ήταν οι OCZ. Αλλά το ελληνικό αγοραστικό κοινό ξέρει samsung galaxy και πλαυστατιον 4(Χωρίς να θέλω να επιτεθώ σε σένα  φιλε μου και σε κανένα εδώ, κουβεντα κάνουμε πάντα απλά είναι μια αλήθεια που πρέπει να ακουστεί).

 

Είμαι σε sata 2 στον Vaio εδώ. Μην ρωτάτε για επιδόσεις. Παντως το Sata 3 είναι ακρως απαραίτητο για super εκκινήσεις. 

Link to comment
Share on other sites

Τα λεφτα είναι πολλά για ένα δίσκο και ειδικά τους SSD που είναι beta κυριολεκτικά και πειραματίζονται με τους πελάτες. Τέτοιο fail rate που έχουν μέχρι τώρα δεν πρέπει να έχουν οι HDD σε αναλογία.... μην πω σε όλη τους την ιστορία. Αν είναι έτσι η τεχνολογία δηλαδή περιορισμένο write αυτή θα πρέπει και μεις να τα παίρνουμε μισή τιμή.

 

Θα βάλω μόνο smilies...

 

:hehe: :hehe: :hehe: :hehe: :hehe: :hehe: :hehe:

  • Like 3
Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.