Jump to content



Δεν έχει εικόνα ενώ είναι ανοικτός ο υπολογιστής


Recommended Posts

Καλημέρα !!! εχω ενα προβλημα με τον πυργο του υπολογιστη,ειδα οτι ξερετε πραγματα γενικα και θα ηθελα την βοηθεια σας...! μ εδωσε ο κολλητος μου τον πυργο του για να κανω μια δουλεια επειδη χαλασε το λαπτοπ μ !! και τον συνεδεσα με την οθονη της τηλεορασης μου...κανονικα με vga μιας και δεν επαιρνε υποδοχη hdmi το Pc ...! και ενω αναβει κανονικα με το τροφοδοτικο και λοιπα,στν οθονη εμφανιζεται μηνυμα που λεει δεν εχει σημα,ενω το καλωδιο ειναι κομπλε και αναγνωριζεται απο τν τηλεοραση,το εκανα και με τις δυο τηλεορασεις,μηπως και η μια ειχε θεμα..αλλα τελικα δεν βγαζει εικονα πουθενα,ουτε λογοτυπο ουτε τπτ....:/ και δεν ξερω τι μπορει να φταιει ! μ ειπε ο κολλητος μ να κοιταξω τν ram...αλλα δεν εχω ιδεα τι και πως...!:/ ενω σε εκεινον δουλευε κανονικα...! παρενθεση...τν εφερα με αμαξι και μπορει να ταρακουνηθηκε και να εχει φυγει τπτ..αλλα και παλι πως θα το καταλαβω...;; 

Έγινε επεξεργασία από karmen1983
Αλλαγή τίτλου
Link to comment
Share on other sites

kalhmera !!! εχω ενα προβλημα με τον πυργο του υπολογιστη,ειδα οτι ξερετε πραγματα γενικα και θα ηθελα την βοηθεια σας...! μ εδωσε ο κολλητος μου τον πυργο του για να κανω μια δουλεια επειδη χαλασε το λαπτοπ μ !! και τον συνεδεσα με την οθονη της τηλεορασης μου...κανονικα με vga μιας και δεν επαιρνε υποδοχη hdmi το Pc ...! και ενω αναβει κανονικα με το τροφοδοτικο και λοιπα,στν οθονη εμφανιζεται μηνυμα που λεει δεν εχει σημα,ενω το καλωδιο ειναι κομπλε και αναγνωριζεται απο τν τηλεοραση,το εκανα και με τις δυο τηλεορασεις,μηπως και η μια ειχε θεμα..αλλα τελικα δεν βγαζει εικονα πουθενα,ουτε λογοτυπο ουτε τπτ....:/ και δεν ξερω τι μπορει να φταιει ! μ ειπε ο κολλητος μ να κοιταξω τν ram...αλλα δεν εχω ιδεα τι και πως...!:/ ενω σε εκεινον δουλευε κανονικα...! παρενθεση...τν εφερα με αμαξι και μπορει να ταρακουνηθηκε και να εχει φυγει τπτ..αλλα και παλι πως θα το καταλαβω...;; 

Πρεπει να ορισεις σαν κυρια οθονη την οθονη της τηλεορασης σου. Αυτο τωρα μπορεις να το κανεις μονο (αν κανω λαθος ας με διορθωσουν) αν εχεις μια οθονη συνδεμενη στον υπολογιστη και θελεις να αλλαξεις στην τηλεοραση επειδη κανεις δεξι κλικ στην επιφανεια εργασιας και αλλαζεις απο εκει τις οθονες ποια θελεις να ειναι η κυρια.

Link to comment
Share on other sites

μα το θεμα ειναι οτι δεν δινει καθολου σημα,καθολου εικονα,δεν βγαζει τπτ...ουτε για να μπω στν επιφανεια εργασιας ουτε τπτ..:/...και στις 2 τηλεορασεις που το εκανα,παλι τα ιδια!!!δεν δειχνει τπτ...!!

Link to comment
Share on other sites

Από την στιγμή που το συνδέεις με dsub καλώδιο και δεν υπάρχει κάποια ψηφιακή είσοδο στην τηλεόραση να την συνδέσεις,λογικά δεν θα βγάζει σήμα.

Όπως γίνετε η διαδικασία στο laptop πατώντας στο πληκτρολόγιο ''fn''+ κάποιο από τα ''fx'' (ανάλογα σε ποιο πλήκτρο είναι η συντόμευση στο

δικό σου πληκτρολόγιο) δοκίμασε να τα πατήσεις μήπως δώσει σήμα στην τηλεόραση, αλλιώς πρέπει να συνδέσεις τον Η/Υ σε κάποιο monitor

όπως αναφέρθηκε παραπάνω.

 

 

Δες κι αυτό που σου λέει ο vagwoe

 

 

Επίσης, αν έχει ξεχωριστη καρτα γραφικών, αλλά έχει και ενσωματωμένη καρτα γραφικών το pc,
αλλα εσυ συνδέεις το καλώδιο vga στη motherboard και οχι στην κάρτα γραφικών παίζει επίσης να είναι ένα θέμα!
Έγινε επεξεργασία από idonthave
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

1ον, αν και χαζο μεν, αλλα δεν αναφερθηκε πουθενα δεν, διαλεξες το σωστο source στην τηλεόραση?
δηλαδη να λεει pc ή vga?

2ον, αν εχεις κανει το παραπάνω, και δεν βλεπεις προκοπή, υπαρχει η περίπτωση να ταρακουνηθηκε κατι,
Αν ήταν η ram, τοτε κατα πασα πιθανοτητα θα ακουγες καποια μπιπ πατωντας το κουμπι να ανοιξεις τον υπολογιστη,
οπότε γενικά το αποκλείω να κουνήθηκαν οι μνήμες, ασε που θα έβλεπες σήμα στην τηλεόραση!


αυτο που εχεις να κανεις, κατα την ταπεινη μου αποψη είναι να ανοιξεις το πλαινου του πύργου κ απλα να πιέσεις την καρτα γραφικών ωστε να ειναι σωστα τοποθετημενη στη θέση της!

Επίσης, αν έχει ξεχωριστη καρτα γραφικών, αλλά έχει και ενσωματωμένη καρτα γραφικών το pc,
αλλα εσυ συνδέεις το καλώδιο vga στη motherboard και οχι στην κάρτα γραφικών παίζει επίσης να είναι ένα θέμα!

οι περιπτώσεις που σκέφτηκα είναι αυτες.. ελπίχω κάποια να σε βοήθήσει!

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Από την στιγμή που το συνδέεις με dsub καλώδιο και δεν υπάρχει κάποια ψηφιακή είσοδο στην τηλεόραση να την συνδέσεις,λογικά δεν θα βγάζει σήμα.

Όπως γίνετε η διαδικασία στο laptop πατώντας στο πληκτρολόγιο ''fn''+ κάποιο από τα ''fx'' (ανάλογα σε ποιο πλήκτρο είναι η συντόμευση στο

δικό σου πληκτρολόγιο) δοκίμασε να τα πατήσεις μήπως δώσει σήμα στην τηλεόραση, αλλιώς πρέπει να συνδέσεις τον Η/Υ σε κάποιο monitor

όπως αναφέρθηκε παραπάνω.

 

 

Δες κι αυτό που σου λέει ο vagwoe

οχι,σχετικα με αυτο π ειπες,εχω βαλει την τηλεοραση σε αυτο που λεει vga !! δλδ pc..!  ειπαμε!! χαχα !! και αυτο με την καρτα γραφικων δεν το ξερω...θα πρεπει να ρωτησω τν κολλητο μου...:/...!!οσο γ αυτο που μ ειπε ο vaqwoe , ανοιξα το πλαινο πιεσα τν καρτα γραφικων...δεν ακουσα κανενα μπιπ ή κτ..! επισης οταν ανοιγο τν πυργο να δουλευψει αναβουν τα φωτακια αλλα δεν ακουγετε κανενα μπιπ!!! τωρα δεν ξερω,εχω προσπαθησει τα περισσοτερα που μ εχετε πει ! μπορει εγω να μν πιεζω παλι καλα..:/..δεν ξερω...παντως δεν γνωριζω κατα ποσο εχει και ενσωματωμενη καρτα γραφικων...:/

Link to comment
Share on other sites

μην της λετε να βαλει χερι στο pc , το ειπε εξ αρχης πως δεν ειναι δικος της και παω στοιχημα πως δεν θα ηθελε κανεις μας να ειναι αιτια καποιου ατυχηματος 

 

μηπως καλυτερα να λεγες στο φιλο σου να σε βοηθησει ? (μακαρι δηλαδη να ξερει απο αυτα ) .... 

 

δοκιμασα ολους τους πιθανους συνδιασμους με alt/ctrl/shift + F keys αλλα σε desktop κατασταση κανενα δεν μου εκανε αναγνωριση οθονων ..... και γενικα τα desktop δεν ειναι σαν τα laptops , οπου βρουν πιθανη εξοδο σηματος , εκει στελνουν την εικονα ... και για αυτον τον λογο ειτε εβαλες το vga στην iGPU αντι για την GPU  , ειτε κατι κουνηθηκε 

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Αν έχει ενσωμάτωμενη καρτα γραφικών, τοτε στις υποδοχες της μητρικής, δηλαδη, αυτες, θα έχει υποδοχή για καλώδιο vga, dvi, hdmi, καποιο απο όλα αυτα, η και τα τρια!
Αν έχεις ξεχωριστή κάρτα, τοτε η υποδοχή για την έξοδο της οθόνης είναι λιγο πιο χαμηλά, περίπου όπως εδω
 

 

 

μην της λετε να βαλει χερι στο pc , το ειπε εξ αρχης πως δεν ειναι δικος της και παω στοιχημα πως δεν θα ηθελε κανεις μας να ειναι αιτια καποιου ατυχηματος 

 

μηπως καλυτερα να λεγες στο φιλο σου να σε βοηθησει ? (μακαρι δηλαδη να ξερει απο αυτα ) .... 

 

Δεν έχεις και άδικο για το να μην βάλει χέρι, και νομίζω οτι όντως η καλύτερη λύση είναι να έρθει ο ιδιοκτήτης, ή έστω κάποιος που να "ξέρει"!
 

Έγινε επεξεργασία από vagwoe
Link to comment
Share on other sites

δοκιμασα ολους τους πιθανους συνδιασμους με alt/ctrl/shift + F keys αλλα σε desktop κατασταση κανενα δεν μου εκανε αναγνωριση οθονων ..... και γενικα τα desktop δεν ειναι σαν τα laptops , οπου βρουν πιθανη εξοδο σηματος , εκει στελνουν την εικονα ... και για αυτον τον λογο ειτε εβαλες το vga στην iGPU αντι για την GPU  , ειτε κατι κουνηθηκε 

στα windows, τουλαχιστον στα 7, η εναλλαγή γίνεται με start+P , αλλα δε νομίζω οτι το θέμα σε αυτή την περίπτωση έιναι αυτο!

Έγινε επεξεργασία από vagwoe
Link to comment
Share on other sites

εχω μπερδευτει η αληθεια ειναι !!!! χαχα  !!! :/ δεν εχει υποδοχη hdmi παντως...!!! :/ το θεμα ειναι οτι δεν ειναι δικος μου οποτε να τον παω να τον δουν,θα μ παρουν ενα 20αρικο,οποτε τσαμπα θα παει ! γ αυτο μπηκα εδω,μπας και βρω καμια ακρη...!

Link to comment
Share on other sites

Με άλλο καλώδιο έχεις δοκιμάσει, μήπως έχει κάποιο πρόβλημα αυτό που έχεις?

 

Το ότι δεν κάνει κάποιον ήχο/μπιπ όταν ξεκινάει ο Υ/Η είτε δεν έχει ηχειάκι πάνω στην μητρική και γι'αυτό δεν ακούς τίποτα είτε όντως κάτι κουνήθηκε

μέσα και δεν ξεκινάει.

 

Απ'την στιγμή που δεν γνωρίζεις  να πειράξεις κάτι μέσα καλύτερα να το ελέγξεις με τον φίλο σου αν γνωρίζει, αλλιώς το πάτε σε κάποιον τεχνικό.

 

Προτού τα κάνετε αυτό 

-έλεγξε με άλλο καλώδιο

-δοκίμασε να συνδέσεις το πύργο με monitor και όχι με τηλεόραση για να δεις δίνει σήμα 

Έγινε επεξεργασία από idonthave
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Με άλλο καλώδιο έχεις δοκιμάσει, μήπως έχει κάποιο πρόβλημα αυτό που έχεις?

 

Το ότι δεν κάνει κάποιον ήχο/μπιπ όταν ξεκινάει ο Υ/Η είτε δεν έχει ηχειάκι πάνω στην μητρική και γι'αυτό δεν ακούς τίποτα είτε όντως κάτι κουνήθηκε

μέσα και δεν ξεκινάει.

 

Απ'την στιγμή που δεν γνωρίζεις  να πειράξεις κάτι μέσα καλύτερα να το ελέγξεις με τον φίλο σου αν γνωρίζει, αλλιώς το πάτε σε κάποιον τεχνικό.

 

Προτού τα κάνετε αυτό 

-έλεγξε με άλλο καλώδιο

-δοκίμασε να συνδέσεις το πύργο με monitor και όχι με τηλεόραση για να δεις δίνει σήμα 

δεν εχω αλλο καλωδιο,πρεπει να παω να παρω ...:/..πφφ...! ναι θα δοκιμασω..:/ τι να πω...ευχαριστω παντως.!

Link to comment
Share on other sites

συνδεεις το pc με την τηλεόραση μεσω vga και τοποθετείς απο την τηλεόραση την πηγη σήματος στην επιλογή vga σωστά?

αχα!!! :) αλλα δεν δινει σημα...

Link to comment
Share on other sites

Καποτε παιδια μου ειχε συμβει το εξης παραδοξο. Ειχα παρει 1 μηχανημα το οποιο επαιζε σε μονιτορ αναλυσης 1280Χ1024, και το εβαλα σε μονιτορ αναλυσης 1440Χ900. Και δε μου εδινε σημα με τιποτα. Και με τυφλες κινησεις καταφερα να παω στο control panel και να αλλαξω την αναλυση και voila! Ολως περιεργως δεν μπορουσε να παιξει στο νεο μονιτορ με την μεγαλυτερη αναλυση χωρις πρωτα αυτη να αλλαξει.Ολα αυτα με συνδεση d-sub (vga). Και σημειωτεον , σε Windows XP . 

Τωρα εαν εχεις προσβαση σε monitor και οχι σε tv , καλο θα ειναι να το τσεκαρεις. Εαν η tv σου ειναι πχ 1920Χ1080 και το μονιτορ που επαιζε πριν , μικροτερης αναλυσης, πρεπει να βρεθει τροπος ωστε να μπει εκ των προτερων η αναλυση της tv σου. Δε ξερω εαν φταιει το d-sub καλωδιο ή γενικα αν παιζει κατι σα το παραπανω , αλλα ειναι μια πιθανοτητα. 

 

Εαν υπαρχει τροπος συνδεσης με DVI (γενικα αν υπαρχει συνδεσιμοτητα) θα ηταν καλυτερα. Ποτε δεν αντιμετωπισα τετοια θεματα οταν συνδεσα το οτιδηποτε με DVI. (dvi ειναι εκεινη η συνδεση η λευκη που εχει στην εικονα του ο vagwoe) 

Έγινε επεξεργασία από tommybertsen
Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.