Jump to content



Assetto Corsa Cup


thazio

Recommended Posts

Τα video είναι πολύ μικρά για να βγει ασφαλές συμπέρασμα. Πρέπει να φαίνεται ξεκάθαρα τι γίνεται τουλάχιστον 5-6 δευτερόλεπτα πριν το χτύπημα και 5-6 μετά απο 2-3 διαφορετικές κάμερες. Η αργή κίνηση επίσης μπερδεύει.

Θα μπω στον πειρασμό να σχολιάσω μόνο ο 1ο βίντεο. Το βλέπω ως αγωνιστικό συμβάν. Είναι μια πολύ γρήγορη στροφή και όποιος μπαίνει δίπλα στον άλλο εκεί παίρνει μεγαλύτερο ρίσκο σε σχέση με το να προσπαθήσει προσπέραση στα φρένα πχ.

  • Like 3
Link to comment
Share on other sites

Θα ηθελα να πω κατι που εχω ξαναπει οσο αφορα τα προσπερασματα

 

κατα αρχην ειμαι αντιθετος με τα προσπερασματα μεσα στην στροφη εκτος εξαιρεσεων...οπως λεει και ακης εκει θελει κατα 90% τρενακι

ομως:

πολλες φορες εχουμε αναλυση τις υποχρεωσεις του πισω αυτοκινητου(αυτου που επιτιθεται)και δικαιος το εχουμε κανει.Θα πρεπει ομως και ο προπορευομενος να ειναι πιο σαφης και ξεκαθαρος.Δηλαδη,αν εχεις δεχτει επιθεση 3-4 πρεπει να δινεις χωρους,δεν λεω να αφησεις το γκαζι και να παραιτηθεις αλλα σε ευθεις πριν την στροφη η μετα κλπ,κλπ να περνεις την γραμμη που θελεις και να αφηνεις το υπολοιπο κομματι του δρομου ελευθερο, το ιδιο και πριν την στροφη στα φρενα.Οχι να μισο καθεσαι στην μεση της ευθειας και να μην υπαρχει χωρος ποτε για τον πισω.Αν ο αλλος κατεφερει να περασει εχει καλος αν οχι παλι καλα, τουλαχιστο εχεις δωσει το δικαιωμα/ευκαιρια για καθαρη προσπεραση και δεν τον αναγκασες να σου χωθει μεσα στην στροφη.Το ιδιο θα κανει και ο επομενος για σενα

Έγινε επεξεργασία από kyr..
  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Τουλάχιστον είναι η τελευταία φορά που ασχολούμαι, ούτε κάν θυμόμουν το περιστατικό αλλά αφού παρουσιάστηκε η μία πλευρά κάθισα και έψαξα το replay και βάζω όλο το περιστατικό γιατί με 5 δευτερόλεπτα εδώ και 5 εκεί χάνεται η ουσία και οδηγούμαστε σε λάθος συμπεράσματα πιστεύω.

 

http://www.youtube.com/watch?v=MMUQGuTed8c

 

Πρώτη παρατήρηση μου είναι ότι για κάποιο λόγο δεν φαίνεται στο helicorsa το λευκό BMW δυστυχώς και δεν γνωρίζω που βρίσκεται, μάλιστα θυμάμαι που μου είχα μια έκπληξη στην πρώτη επαφή γιατί πίστευα ότι είμαι ελεύθερος αλλά θα συμφωνήσω ότι είναι δικό μου το λάθος θα έπρεπε να μείνω όσο πιο εσωτερικά γινόταν. Στη συνέχεια δύο φορές υπάρχει επαφή που κατά τη γνώμη μου πρόκειται για divebomb και μάλιστα διπλό και οδηγεί το λευκό BMW εκτός πίστας και εμένα στη συνέχεια να προσπαθώ να διατηρήσω το αυτοκίνητο εντός πίστας και να παραχωρώ δύο θέσεις στον Κυριάκο και στον Γιώργο πρίν την επόμενη στροφή.

 

Προσωπικά με έχουν κουράσει οι διαμάχες χωρίς αντικείμενο, μετά από μία εβδομάδα να επανέρχεται κάποιος με videos πέντε δευτερολέπτων και να κάθομαι μετά να ψάχνω replay κλπ ξεπερνάει την υπομονή μου. Ο server είναι πληρωμένος μέχρι το τέλος του μήνα, προσωπικά δεν επιθυμώ να συνεχίσω αφού το παιχνίδι έχει μπεί στο περιθώριο και ασχολούμαι με πράγματα που δεν έχω καμμία διάθεση να ασχοληθώ. O Άκης έχει τα στοιχεία για το control panel του server για τα combos τουλάχιστον μέχρι τη λήξη του μήνα, εάν τα θέλει και κάποιος άλλος ας μου στείλει pm.

 

Καλή συνέχεια σε όλους και ίσως οι δρόμοι μας συναντηθούν στο μέλλον σε κάποιο άλλο server ή sim.

Link to comment
Share on other sites

Παιδια συμφωνω με το Γιωργο πιο πανω, νομιζω οτι χανουμε την ουσια ψυριζοντας κατι τετοια μετα απο μια βδομαδα.
Υπαρχει το teamspeak αν εχουμε μεγαλο θεμα μετα τον αγωνα κατ'ευθειαν και επαφη αμεση μεταξυ αυτων που εμπλαικονταν στο συμβαν, οπως εγινε με εμενα και το κυριακο μετα τον αγωνα της κυριακης που στη τελικη και ολα καλα και αμεσα.
Στη φαση δεν υπαρχει επαθλο, μαλακιες θα γινονται ειτε απο απερισκεψια της στιγμης ειτε γιατι πολυ απλα ΠΑΝΤΑ θα γινονται.
Το ξερω... τα βιντεο αυτα ανεβαινουν για την πληροφορηση ολων, ωστε να γινομαστε καλυτεροι κτλ, δεν ειναι ομως παντα ετσι και ειναι κριμα.
Γιωργο εσυ εχεις και το μαχαιρι και το καρπουζι, οτι θελεις κανεις.

Έγινε επεξεργασία από wargasm
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Βρε παιδιά ο άνθρωπος δουλεύει και είναι μακριά όλη τη βδομάδα , δεν έχει το χρόνο που έχουν άλλοι αν αυτό σημαίνει πως δεν πρέπει να λύνει τις οποιεσδήποτε απορίες του τότε τι να πω ,νομίζω πολύ ευθυξία για το τίποτα .

Αλλωστε το αναφέρει αν προσέξατε το ότι δεν έχει τίποτα με κανένα απλώς για συζήτηση τέθηκε το ζήτημα γιατί τον ζάλισα ότι έφταιγε ,μάλλον εγώ φταίω  :p  :p  ,τώρα αν το ύφος μοιάζει ολίγον επιπληκτικό τό χουμε ξαναπεί αν δεν βλεπόμαστε όταν μιλάμε η φαντασία μας οργιάζει και καταλαβαίνουμε άλλα ντ΄ άλλων.

Είμαστε μεγάλα παιδιά και θα πρέπει να μπορούμε να τα συζητάμε όλα άλλωστε όλοι μας έχουμε βρεθεί σε ανάλογες φάσεις είτε ως θύτες  είτε ως θύματα , είπαμε το δισδιάστατο περιβάλλον έχει μια δυσκολία παραπάνω και μάλιστα όπως είπε και ο Ακης είναι πολύ δύσκολο να κρίνεις ακόμα και όταν βλέπεις το replay σε αργή κίνηση πόσο μάλλον τη στιγμή του αγώνα.

Δεν είναι επαναλαμβάνω λόγος αυτός για να θυμώνουμε άλλο αν δεν επιθυμείς να συνεχίσεις Γιώργο τότε έχεις όλο το δικαίωμα και με το παραπάνω ,εμείς πάντως σε ευχαριστούμε για την ως τώρα φιλοξενία και για τους αγώνες που κάναμε μαζί.

  • Like 4
Link to comment
Share on other sites

Τουλάχιστον είναι η τελευταία φορά που ασχολούμαι, ούτε κάν θυμόμουν το περιστατικό αλλά αφού παρουσιάστηκε η μία πλευρά κάθισα και έψαξα το replay και βάζω όλο το περιστατικό γιατί με 5 δευτερόλεπτα εδώ και 5 εκεί χάνεται η ουσία και οδηγούμαστε σε λάθος συμπεράσματα πιστεύω.

 

http://www.youtube.com/watch?v=MMUQGuTed8c

 

Πρώτη παρατήρηση μου είναι ότι για κάποιο λόγο δεν φαίνεται στο helicorsa το λευκό BMW δυστυχώς και δεν γνωρίζω που βρίσκεται, μάλιστα θυμάμαι που μου είχα μια έκπληξη στην πρώτη επαφή γιατί πίστευα ότι είμαι ελεύθερος αλλά θα συμφωνήσω ότι είναι δικό μου το λάθος θα έπρεπε να μείνω όσο πιο εσωτερικά γινόταν. Στη συνέχεια δύο φορές υπάρχει επαφή που κατά τη γνώμη μου πρόκειται για divebomb και μάλιστα διπλό και οδηγεί το λευκό BMW εκτός πίστας και εμένα στη συνέχεια να προσπαθώ να διατηρήσω το αυτοκίνητο εντός πίστας και να παραχωρώ δύο θέσεις στον Κυριάκο και στον Γιώργο πρίν την επόμενη στροφή.

 

Προσωπικά με έχουν κουράσει οι διαμάχες χωρίς αντικείμενο, μετά από μία εβδομάδα να επανέρχεται κάποιος με videos πέντε δευτερολέπτων και να κάθομαι μετά να ψάχνω replay κλπ ξεπερνάει την υπομονή μου. Ο server είναι πληρωμένος μέχρι το τέλος του μήνα, προσωπικά δεν επιθυμώ να συνεχίσω αφού το παιχνίδι έχει μπεί στο περιθώριο και ασχολούμαι με πράγματα που δεν έχω καμμία διάθεση να ασχοληθώ. O Άκης έχει τα στοιχεία για το control panel του server για τα combos τουλάχιστον μέχρι τη λήξη του μήνα, εάν τα θέλει και κάποιος άλλος ας μου στείλει pm.

 

Καλή συνέχεια σε όλους και ίσως οι δρόμοι μας συναντηθούν στο μέλλον σε κάποιο άλλο server ή sim.

Μα το έχω ανεβάσει και εγώ όλο το replay !! Οχι μια, αλλά δύο φορές, απο κάμερα που βλέπει ταυτόχρονα και τα 2 οχήματα...

Για ποιό dive bombing μιλάμε? Το μπλε αυτοκίνητο φρέναρε 80 πρίν απο το προβλεπόμενο σημείο..!!!

Το θέμα δεν είναι αυτό όμως, για την δεύτερη αλλαγή πορείας το ανέβασα..

Αν ήθελα διαμάχη δεν θα το έβαζα στο cup..

Είχα κατά νου να ανεβάσω βίντεο απο 2 μήνες πίσω για να βλέπουμε τι γίνεται και να προσπαθούμε..

Δε σημαίνει κάτι αυτό..

Κακώς μπαίνεις στη διαδικασία να ψάχνεις και να ασχολείσαι με το θέμα αν το θεωρείς επι προσωπικού...

Link to comment
Share on other sites

Δηλαδη αμα λειψω ταξιδι για μια εβδομαδα , χανω το δικαιωμα να εκφρασω τις αποριες μου για διαφορα συμβαντα ; Η θα πρεπει να απολογουμαστε καθε φορα για τι καναμε την εβδομαδα ολη ;
Οπως ειπε και ο Παναγιωτης μεγαλα παιδια ειμαστε και δε θα επρεπε να υπαρχουν παρεξηγησεις.Κακως το παιρνεις προσωπικα Γιωργο.Θα μπορουσε να ηταν καποιος αλλος.Μη ξεχνατε παιδια πως με κατι τετοιες αναλυσεις βγαινουμε και λεμε οτι το επιπεδο εχει ανεβει δραματικα.
Να χαιρεστε που υπαρχουν αυτα λοιπον.
Γιωργο , εμεις ευχαριστουμε για την φιλοξενια ολον αυτο τον καιρο και μακαρι να τρεξουμε παλι!

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Από τα λίγα που μπορώ να δω και εγώ,  πιστεύω ότι όλα τα περιστατικά είναι ψιλο-racing incidents...

Δεν θα έδινα καμία ποινή αν μου έπεφτε λόγος (βλέπε cup).

Απλώς θέλει πολύ προσοχή στον 1ο γύρο...

Ένα "άσε" παραπάνω και λίγος χώρος επιπλέον μπορεί να διορθώσει τα πάντα.

Link to comment
Share on other sites

Θυμίζω:


 


Οι ομάδες, μου στέλνετε με pm μέχρι και 26/6 με ποιο αυτοκίνητο θα τρέξετε για τον αγώνα no3 - gt2 (ferrari  ή ΒΜW) (Ο σερβερ είναι επάνω για να τα δοκιμάσετε) . Οι  οδηγοί κάθε ομάδας θα τρέξουν με το ίδιο αυτοκίνητο.


Μετά θα ανακοινώσω τις ομάδες


Οι χρόνοι του σερβερ του CLC2015 είναι εδώ:


 


Επίσης είναι κάποιος που θα σταματήσει το cup?


Υπάρχει κάποιος που θέλω να του προτείνω να τρέξει μαζί μας και θέλω να δω αν θα βάλουμε επιπλέον αυτοκίνητα

Link to comment
Share on other sites

Επόμενος Αγώνας  (3ος)

 

SILVERSTONE

 

FERRARI 458 GT2

ή

BMW M3 GT2

 

 

ΤΕΛΗ ΣΕΠΤΕΜΒΡΗ

 

Διαλέγουμε αυτοκίνητο ως ομάδα έως 26/6 με pm


Προτείνω να γράφω με μπλε μόνο εγώ τις διάφορες  πληροφορίες για γρήγορη εύρεση σε προηγούμενες σελίδες.

  • Like 3
Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα, επειδή σήμερα το βράδυ έχουμε τηλεσυνδιάσκεψη για το τι θα κάνουμε με το σέρβερ του thelab που όπως μας πληροφόρησε ο George η συνδρομή του λήγει στο τέλος του μήνα ,παίρνω το θάρρος μιας και δεν τό θιξε κανείς το ζήτημα να σε ρωτήσω @thazio

αν μπορούμε να χρησιμοποιούμε στο εξής τον δικό σου σέρβερ, φυσικά με τη λήξη της συνδρομής θα σου προτείναμε να πληρώσουμε εμείς τον επόμενο χρόνο .

Επίσης μια πρόταση αφού συμφωνήσουμε στα παραπάνω είναι να χωριστούμε σε Αθηναίους και Θεσσαλονικείς (περίπου) και να πληρώνουμε εναλλάξ τη συνδρομή του έτους.

Άλλη πρόταση να το πάμε ηλικιακά ανά δύο έτσι το ποσόν θα ναι πραγματικά αστείο .

Σκεφτείτε το μέχρι το βράδυ γιατί μερικοί από μας δεν έχουν χρόνο μετά τον αγώνα.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

επειδη σημερα το βραδυ μαλλον δεν θα ειμαι παρων λογο υποχρεωσεων οπως εχω ξαναπει ειμαι μεσα στην συνεισφορα

και για να διευκολυνω τα οποια ομαδικα χωρισματα

 

40 ετων

αθηναιος

:)

Έγινε επεξεργασία από kyr..
Link to comment
Share on other sites

Παιδιά το σκεπτικό του cup είναι να εμβαθυνουμε στα 5-6 ΣΚ της καθε σαιζον ώστε να δημιουργήσουμε ανταγωνισμό και να εξελιχθουμε ανεξαρτήτου του χρονου που μπορει να διαθέσει ο καθένας κάθε μερα.Είμαι πάρα πολυ ικανοποιημενος απο αυτό που κάνουμε μεχρι τώρα σε βαθμό που σκεφτομαι του χρόνου να έχουμε και δευτερη κατηγορία σε άλλες ημερομηνίες γιατι μαζεύονται υποψηφιοι.Ο σερβερ πρέπει να είναι συνέχεια επανω για να προπονείται ο κόσμος οπότε δεν μπορω να βοηθησω με τα εβδομαδιαία ματσακια...

Βεβαια υπολογιστε με στην αναλογια για τον νεο σερβερ.

Ο δικός μου 24 θεσεων κοστιζει 6.5 ευρω/ μηνα και ειναι πολυ εξυπηρετικοί εκεί.

Σορρυ παιδες...

  • Like 8
Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.