Jump to content



Asus A8N Sli-Deluxe


Dolly

Recommended Posts

Για DOlly και όποιος ξέρει...

Επειδή μόλις πήρα την μητρική που έχεις απ' ότι είδα στο φορουμ και ψάχνω μνήμες.

Εσύ τις έχεις βάλει σαν 2χ512 dual channel?

Ρωτάω διότι η ασους δίνει έναν πίνακα για memory qualified vendors και corsair CL2 τις δίνει μόνο σαν 256ΜΒ (SS) και ΟΧΙ σαν 2χ512.

Για 512 (DS) λέει μόνο τις value select CL2.5 ΑΛΛΑ μόνο σαν 1χ512 ή 4χ512...

Eσύ έχεις ποιό ακριβώς model σε 2χ512 dual channel???

Link to comment
Share on other sites

  • Replies 42
  • Created
  • Last Reply
Αρχική απάντηση από DrWh0 [18-01-2005 14:38]

Γειά σε όλους

Θα ήθελα να ρωτήσω αν υπάρχει η δυνατότητα να δουλέψει το σύστημα με A8N Sli deluxe με 20 pin PSU connector ( τους παλιούς) ή απαιτεί ( υποχρεωτικά) 24pin!!!

Αν απαιτείται τελικά , υπάρχει κάποια δυνατότητα adaptor για να μετατραπεί το 20πιν σε 24πιν και ομαλή λειτουργία.

Ευχαριστώ πολύ.

Βεβαίως και υπάρχει αντάπτορας.Εγώ τον πήρα με 3ευρώ από ένα απλό μαγαζί.;)

Link to comment
Share on other sites

Έλα, καλημέρα.

Λοιπών και εγώ είχα δει τον πινακα αλλα δεν ανταποκρίνεται στην πραγματικότητα.

Εγώ έχω 2 x 512 Corsair XMS XL και δουλεύουν κανονικά dual chan, στα timmings τους (2-2-2-5), χωρίς πρόβλημα.

Οι μνήμες αν θες περισσότερη λεπτομέρεια είναι οι :

http://www.scan.co.uk/Products/ProductInfo.asp?WebProductID=118551

Τώρα για 4 x 512 θα σου δουλέψουν dual φαντάζομαι αλλα νομίζω με λίγο χαμηλότερες συχνότητες?? δεν το έχω ψάξει και καλύτερα να σου απαντήσει κάποιος από τους guru εδώ :)

Link to comment
Share on other sites

AAA sorry, έφαγα ένα flash.

Σιγουρέψου πως τις έχεις βάλει στην σωστή θέση για να δουλέψει dual έτσι, ξέρω πως είναι πολύ απλό αλλα γίνετε λάθος αρκετές φορες, το manual είναι κατατοπιστικό έτσι και αλλιώς.

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από fonzi [24-01-2005 09:48]

Για DOlly και όποιος ξέρει...

Επειδή μόλις πήρα την μητρική που έχεις απ' ότι είδα στο φορουμ και ψάχνω μνήμες.

Εσύ τις έχεις βάλει σαν 2χ512 dual channel?

Ρωτάω διότι η ασους δίνει έναν πίνακα για memory qualified vendors και corsair CL2 τις δίνει μόνο σαν 256ΜΒ (SS) και ΟΧΙ σαν 2χ512.

Για 512 (DS) λέει μόνο τις value select CL2.5 ΑΛΛΑ μόνο σαν 1χ512 ή 4χ512...

Eσύ έχεις ποιό ακριβώς model σε 2χ512 dual channel???

Δυο Corsair VS512MB400 δουλεύουν άψογα σε Dual channel σε 2.5-3-3-8.

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από Dolly [23-12-2004 13:06]

Λοιπών παιδιά, sorry που δεν έχω κάνει update επί τις μητρική αλλα έρχομαι ελλάδα αύριο για xmas, και είχα σκιστεί στην δουλειά με αποτέλεσμα να μην έχω πειραματιστεί εκτενώς μέχρι τώρα. Επίσης εν αντίθεση με εσάς δεν είμαι guru και έτσι θα μου πάρει λίγο καιρό να το κάνω καλά ότι είναι, και πιθανός να χρειαστώ και βοήθεια. Μέχρι τώρα πάντως το σύστημα είναι rock stable, και έτσι στα γρήγορα που το δοκίμασα έτρεχε με 220 FSB και τις μνήμες 2-2-2-5. Τώρα δεν χαλάρωσα timmings ούτε έδωσα ρεύμα παραπάνω για να δω που θα πάει. Θερμοκρασία full load είναι 43'C είναι καλά?

Το ΒΊΟΣ έχει για FSB από 200-400 Mhz, και RAM υποστήριξη μέχρι DDR600, VDimm μέχρι 3.θω και θα βάλω και το τελευταίο ΒΊΟΣ να σας πω αν έχει καμια διαφορα.

Αυτό που μου κάνει εντύπωση και δεν ξέρω αν έχω αυνανιστεί στις ρυθμίσεις πουθενά είναι το 3DMark 05 που μου βγάζει με GT speeds 3850. Δεν είναι λίγο χαμηλό? Drivers έχω τους τελευταίους τις Ινίδια από το site.

Καμια ιδέα? Θα κάνω update μόλις καταφέρω να κάνω κάτι καλύτερο από τα 2180:)

Αντε βρε Dolly.....που είναι το review που ετοιμάζεις?????Αντε και καιγόμαστε να δούμε τι κάνει το Asus..

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από TROIDX [27-01-2005 23:22]

Αντε βρε Dolly.....που είναι το review που ετοιμάζεις?????Αντε και καιγόμαστε να δούμε τι κάνει το Asus..

Κατά τη γνώμη μου είναι πολύ καλό για όσους έχουν μια οθόνη και δεν σκέφτονται να προσθέσουν δεύτερη. Πάντως θα προτιμούσα να μην είχε το SLI.

Για να δούμε λοιπόν τι κάνει η Asus A8N SLI deluxe με

Athlon Fx 3500+ Winchester

Corsair Value Select 2x512

Albatron 6600Gt x2 σε SLI

Enermax 600W τροφοδοτικό

Χαλαρά, σταθερά, με αέρα (με μαμά ψύξη), χωρίς θόρυβο, χωρίς υπερχρονισμό του επεξεργαστή, μου έδωσε 6150 3dmark05 (Core 550MHz Mem 1.1GHz).

Σε δεύτερη προσπάθεια με ελάχιαστα αυξημένο FSB (ΗΤΤ 203) και μικρή αύξηση της ταχύτητας της κάρτας μου έδωσε 6236 3dmark05, CPU core speed 2234, GPU core 567, GPU mem 1125). Όλα τα υπόλοιπα στο bios ήταν στο Auto εκτός από τη συχνότητα PCI που την όρισα 33.33 σταθερά. PEG faster, συχνότητα οθόνης 60Hz.

Τις τιμές της κάρτας γραφικών τις πήρα αυτόματα επιλέγοντας το Detect optimal frequencies.

Με αυτές τις ρυθμίσεις δουλεύω γιατί θέλω ησυχία, μακροβιότητα και σταθερότητα.

Εντυπωσιακό είναι το cool n' quiet

Εντελώς αθόρυβο, ψυχρό και αποτελεσματικό

Έδωσε 5888 3dmark05 (που είναι υπερασκετά για οποιοδήποτε παιχνίδι) με PEG faster στος BIOS χωρίς υπερχρονισμό της GPU ή της CPU.

(Η επιλογή PEG faster του BIOS υπερχρονίζει λίγο την κάρτα γραφικών αυτόματα στα 520 - 1030 από 500 - 1000).

Αυτές οι μετρήσεις έγιναν κάτω από καθημερινές συνθήκες χάους.

Με προγράμματα που έτρεχαν στο παρασκήνιο, με ένα ΑΤΑ 100 δίσκο που δούλευε Windows XP Pro SP2 σε άλλο PC, που για να δουν το νέο υπολογιστή έγινε καπάκι επανεγκατάσταση του λειτουργικού, χωρις αποκερματοποίηση .....

Νεότερα σε λίγο καιρό όταν έρθουν οι SATA2 σκληροί και εγκατασταθούν σε raid.

Link to comment
Share on other sites

Κατι δεν παει καλα....

Μηπως εχεις καρτα της ταξης 6800 και οχι 6600?

Μηπως εχεις βαλει 2x6600GT σε SLI?

Μηπως απλα εννοεις 3Dmark03 και οχι 05?

Γιατι αν δεν ισχυει τιποτα απο τα παραπανω, το score σου ειναι τρελο....(περιπου το διπλασιο απο το αναμενομενο...γι'αυτο υποθετω καποιο απο τα 3 παραπανω ενδεχομενα...)

Link to comment
Share on other sites

Λοιπών παιδιά, άργησα αλλα κάνω ένα update.

Φαντάζομαι πως ξέρετε τι έχω, αλλα μια σύντομη ανακεφαλαίωση!

Asus A8N SLI Deluxe, 2x512 Corsair XMS XL, Α64-3000 Winchester.

Λοιπών εχτές καθόμουνα και το ανέβαζα το μηχάνημα.

Με το HT στο x4 (στο x5 δεν πάει σχεδόν πουθενά), εχτές έβγαλε όλο το βραδυ Prime95 στα 265FSB, και δεν τσίνησε.

Στα 270 bootarei αλλα το Prime95 πεθαίνει στο πρώτο test, και αν τρέχω memtest, στο 25% περίπου μου σκάει μπλε οθόνη.

Οι μνήμες είναι σε 1:1 φυσικά και στα 265FSB τρέχουνε σε 2.5-4-4-7 στα 2.8v (default 2-2-2-5, 2.75V), και στα ίδια settings στα 270 πεθαίνουν.

Θερμοκρασίες, με αυτή την ψήκτρα (http://www.scan.co.uk/Products/ProductInfo.asp?WebProductID=152521) έχω 38 idle και 45 full load, καλά μου φαίνονται, με ένα 120ari να βγάζει από πίσω αέρα.

Η cpu φαίνεται καλή, αλλα πιστεύω πως στα 270 πεθαίνει η μνήμη, τι λέτε? να τις δώσω παραπάνω? να δώσω και άλλο ρεύμα στο cpu μήπως θέλει εκεί ψιλά?( τώρα τρέχει default ρεύμα το cpu).

Θα σας ποστάρω εικόνες από το σπίτι μετά!

thanks προκαταβολικά!

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από Dolly [Χθες, στις 12:06]

Λοιπών παιδιά, άργησα αλλα κάνω ένα update.

Φαντάζομαι πως ξέρετε τι έχω, αλλα μια σύντομη ανακεφαλαίωση!

Asus A8N SLI Deluxe, 2x512 Corsair XMS XL, Α64-3000 Winchester.

Λοιπών εχτές καθόμουνα και το ανέβαζα το μηχάνημα.

Με το HT στο x4 (στο x5 δεν πάει σχεδόν πουθενά), εχτές έβγαλε όλο το βραδυ Prime95 στα 265FSB, και δεν τσίνησε.

Στα 270 bootarei αλλα το Prime95 πεθαίνει στο πρώτο test, και αν τρέχω memtest, στο 25% περίπου μου σκάει μπλε οθόνη.

Οι μνήμες είναι σε 1:1 φυσικά και στα 265FSB τρέχουνε σε 2.5-4-4-7 στα 2.8v (default 2-2-2-5, 2.75V), και στα ίδια settings στα 270 πεθαίνουν.

Θερμοκρασίες, με αυτή την ψήκτρα (http://www.scan.co.uk/Products/ProductInfo.asp?WebProductID=152521) έχω 38 idle και 45 full load, καλά μου φαίνονται, με ένα 120ari να βγάζει από πίσω αέρα.

Η cpu φαίνεται καλή, αλλα πιστεύω πως στα 270 πεθαίνει η μνήμη, τι λέτε? να τις δώσω παραπάνω? να δώσω και άλλο ρεύμα στο cpu μήπως θέλει εκεί ψιλά?( τώρα τρέχει default ρεύμα το cpu).

Θα σας ποστάρω εικόνες από το σπίτι μετά!

thanks προκαταβολικά!

Δεν νομίζεις οτι ζητάς πολλά από τα 3000+

Τα δοκίμασα κι εγώ κι έφαγα τα μούτρα μου με 3500+. Ο σκληρός χρειάστηκε φορμάρισμα.

Δεν με βοηθάει και η μνήμη που είναι VS Corsair.

Το πρόβλημα δεν είναι η θερμοκρασία. Ο winchester είναι πολύ κρύος. Το πρόβλημα είναι η μνήμη. Χαλάρωσε στα 3-4-4-8 και θα ανέβεις κι άλλο. Δεν νομίζω όμως οτι το κέρδος είναι ιδιαίτερα σημαντικό σε μετροπρογράμματα.

Ποιο οδηγό CPU χρησιμοποιείς στα windows και ποιο BIOS;

Δοκίμασε τον οδηγό της AMD το 1003 BIOS και τους νέους drivers της Nvidia (για Nforce4 τους έχει χώρια από τους υπόλοιπους). Είναι καλύτεροι.

Μακάρι να είχα τη μνήμη σου.

Παρατήρησα οτι η τάση μου αντί 3.3v είναι 3.24v. Λες να έχει κάποιο πρόβλημα η μητρική ή θεωρείται φυσιολογικό;

Επίσης παρατήρησα οτι ακόμα και standard να είναι το overclock profile η CPU frequency δεν κλειδώνει ποτέ στα 200 αλλά στα 201.

Πρόσεξες οτι για να κλειδώσει το PCI στα 33.33 στο jumper free configuration πρέπει η CPU frequency να είναι πάνω από 201;

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από Dolly [24-01-2005 11:30]

Έλα, καλημέρα.

Λοιπών και εγώ είχα δει τον πινακα αλλα δεν ανταποκρίνεται στην πραγματικότητα.

Εγώ έχω 2 x 512 Corsair XMS XL και δουλεύουν κανονικά dual chan, στα timmings τους (2-2-2-5), χωρίς πρόβλημα.

Οι μνήμες αν θες περισσότερη λεπτομέρεια είναι οι :

http://www.scan.co.uk/Products/ProductInfo.asp?WebProductID=118551

Τώρα για 4 x 512 θα σου δουλέψουν dual φαντάζομαι αλλα νομίζω με λίγο χαμηλότερες συχνότητες?? δεν το έχω ψάξει και καλύτερα να σου απαντήσει κάποιος από τους guru εδώ :)

Συμφωνώ απόλυτα οτι ο πίνακας δεν ανταποκρίνεται στην πραγματικότητα.

Είχα 2X512 Corsair value select και δούλευαν σταθερά μόνο σε χρονισμό 3-4-4-8 αντί για 2,5-3-3-8.

Πρόσθεσα λοιπόν και άλλες δύο (4X512). Μια από τα ίδια. Καμμιά διαφορά.

Πάλι έχουν πρόβλημα στα 2,5-3-3-8 και δουλεύουν σταθερά (overclocking χωρίς προβλήματα) στα 3-4-4-8.

Όχι οτι δεν δουλεύουν στα 2,5-3-3-8 αλλά με το παραμικρό overclocking δεν μπορεί να τελειώσει το 3dmark05.

Μου βγάζει μήνυμα σφάλματος.

Ίσως όμως το πρόβλημα να μην είναι γενικό αλλά να το παρουσιάζει μόνο η δική μου μητρική. Δεν ξέρω. Το probe για παράδειγμα μου δίνει την τάση 3.3V στα 3.24.

Αν υπάρχει κάποια γνώση ή εμπειρία γύρω από το θέμα θα με ενδιέφερε.

Τώρα από την άλλη μεριά είναι και το θέμα του κόστους της μνήμης. Τα 4g κοτίζουν 400 ευρώπουλα περίπου.

Η Corsair XMS XL νομίζω οτι έχει αρκετά τσουχτερή τιμή και πιστεύω οτι η διαφορά στις επιδόσεις δεν είναι ιδιαίτερα σηματική.

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από fonzi [Χθες, στις 09:45]

Oi 2X512 Corsair value select σε χρονισμό 3-4-4-8 μέχρι πόσο ανεβαίνουν?

Ότι και να σου πω θα είμαι λάθος.

Διαπίστωσα οτι ένα dim είχε πρόβλημα.

Με το προβληματικό κομμάτι έφτασα τα 240X10.

Το πρόβλημα το διαπίστωσα τυχαία.

Ήξερα οτι κάτι δεν πήγαινε καλά με τη μνήμη αλλά δεν μπορούσα να το αποδείξω γιατί το memtest 86+ v.1.50 δεν μου έβγαζε σφάλματα παρά το ότι το έτρεχα όλη νύχτα.

Κάποια στιγμή αποφάσισα να τρέξω το test 10.

Χάλασε ο κόσμος στα σφάλματα.

Σήμερα την επέστρεψα τη μνήμη αλλά δεν είχαν στοκ και θα περιμένω να φέρουν νέα παρτίδα.

Έτσι έμεινα με τα τρία κομμάτια (έβαλα πάνω τα δύο).

Με τα δύο κομμάτια είμαι σταθερός σα βράχος σε ΑΙ NOS 5% με SLI και υπερχρονισμό της κάρτας γραφικών 6600gtχ2 στα 550 1003 και πήρα 7000 στο 3dMark05 v2 (δεν πλήρωσα για να το δημοσιεύσω αλλά αν χρειαστεί θα το κάνω).

Θα δοκιμάσω ξανά υπερχρονισμό manual αφού πάρω το νέο κομμάτι.

Τώρα ασχολούμαι με το NV firewall που έχει το σετ οδηγών 6.39

(Προσοχή μη βάλεις international. Μπορώ να σου πω το γιατί αν θες).

Είναι εκπληκτικό. Έχω βγάλει το firewall των Windows XP SP2 και το μηχανάκι πετάει. Βλέπεις είναι ενσωματωμένο στο chipset υποστήριξης της Nvidia.

Αν και ήξερα οτι μπορεί να έχω σκάρτη μνήμη, το όνομα και μόνο της Corsair ήταν αρκετό για να χαλαρώσω και να περιοριστώ σε συμβατικούς ελέγχους.

Διαπίστωσα λοιπόν ότι καλύτερα είναι να τρέξει κανείς από την αρχή το memtest Νο 10 (τελειώνει σε 10 λεπτά).

Link to comment
Share on other sites

Να ρωτησω κατι εγω?εχω το ιδιο Μ/Β και δεν μπορω να κανω O/C πολυ λιγο παει μετα κρασαρει δεν μπενει Windows τα εχω τσεκαρει ολα καλα ειναι τι μπορει να φταιει??καποια επιλογι απο το BIOS?

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από Τακας [Σήμερα, στις 14:56]

Να ρωτησω κατι εγω?εχω το ιδιο Μ/Β και δεν μπορω να κανω O/C πολυ λιγο παει μετα κρασαρει δεν μπενει Windows τα εχω τσεκαρει ολα καλα ειναι τι μπορει να φταιει??καποια επιλογι απο το BIOS?

Έλεγξες τη μνήμη με το memtest;

Μόλις μπεις απο floppy πάτα c, 1, 3, γράψε 10, enter, 0.

’σε το να τρέξει 2 φορές.

Αν δεν σου βγάλει πρόβλημα τότε η μνήμη σου είναι καλή οπότε μου λες για περισσότερα.

Προσοχή βγάλε κάθε περιττή κάρτα δίσκο κλπ. Κάνε backup.

Απ ότι βλέπω έχεις μνήμη DRR566

Δοκίμασε αυτά

CPU Configuration

Hyper Transport Frequency : 4x

CPU Configuration > DRAM configuration

Max Memclock (MHz) : DDR500

TCL : 3

TRCD : 4

TRAS : 8

TRP : 4

TRC : 11

Τα υπόλοιπα: Auto

Overclock Profile : Manual

CPU Frequency : 230.0

PCI Express Clock : 100MHz

DDR Voltage : 2.80v

CPU Multiplier : 10

CPU Voltage : 1.425 Παίξε με τις τιμές να δεις. Δοκίμασε και auto

PCI Clock Sync : 33.33MHz

Αν ποστάρει και μπει Windows τρέξε 3dmark05 και πες μας.

Μετά ανέβασε 235 ... 240.

Δες επίσης και το παρακάτω

http://www.thelab.gr/showthread.php?s=&postid=169725#post169725

Link to comment
Share on other sites

Λοιπών κάτι από το manual που είναι λάθος. Η εταιρία λέει στο MaxMemClock να βάλεις μέχρι που θες να αφήσεις την μνήμη σου να πάει. p.x αν έχεις PC3200 (DDR400), και το βάλεις σε DDR500, θεωρητικά θα σε αφήσει το σύστημα να πας τις μνήμες μέχρι τα 250 MHz πριν σε κόψει. ΑΛΛΑ αυτό είναι λάθος, εγώ ότι και αν το έβαζα δεν με άφηνε να ανεβάσω τις μνήμες, και για να σε αφήσει πρέπει να το βάλεις στο ΑΥΤΌ. Το HT βάλτο x4, και μην ανεβάσεις ρεύματα στις μνήμες αμέσως και ιδιαιτερα στην cpu πριν δεις που μπορεί να πάει.

Εμενα είναι στα 2.4Ghz (Αδ4-3000 μαμά 1800MHz), με μαμά ρεύμα, και στην cpu και στις μνήμες (265 FSB το σύστημα).

Θα πρωτινά ιδιαιτερα ότι αφορά την cpu να είσαι προσεχτικός με το ρεύμα, γιατί οι μνήμες αντέχουν πάντα ως επί το πλείστον. Ακόμα κατέβασε και το τελευταίο βίος χρησιμοποιώντας η το site η το βίος update τις άσους μέσα από τα windows.

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από Dolly [Σήμερα, στις 16:22]

Λοιπών κάτι από το manual που είναι λάθος. Η εταιρία λέει στο MaxMemClock να βάλεις μέχρι που θες να αφήσεις την μνήμη σου να πάει. p.x αν έχεις PC3200 (DDR400), και το βάλεις σε DDR500, θεωρητικά θα σε αφήσει το σύστημα να πας τις μνήμες μέχρι τα 250 MHz πριν σε κόψει. ΑΛΛΑ αυτό είναι λάθος, εγώ ότι και αν το έβαζα δεν με άφηνε να ανεβάσω τις μνήμες, και για να σε αφήσει πρέπει να το βάλεις στο ΑΥΤΌ. Το HT βάλτο x4, και μην ανεβάσεις ρεύματα στις μνήμες αμέσως και ιδιαιτερα στην cpu πριν δεις που μπορεί να πάει.

Εμενα είναι στα 2.4Ghz (Αδ4-3000 μαμά 1800MHz), με μαμά ρεύμα, και στην cpu και στις μνήμες (265 FSB το σύστημα).

Θα πρωτινά ιδιαιτερα ότι αφορά την cpu να είσαι προσεχτικός με το ρεύμα, γιατί οι μνήμες αντέχουν πάντα ως επί το πλείστον. Ακόμα κατέβασε και το τελευταίο βίος χρησιμοποιώντας η το site η το βίος update τις άσους μέσα από τα windows.

Δεν είναι λάθος αυτό που γράφει το manual.

Αν πχ βάλουμε το MaxMemClock : 466 (επειδή έχουμε τέτοια μνήμη), το Overclock Profile μπαίνει αυτόματα στο Auto και δείχνει CPU frequency : 233 (είναι θαμπή - δεν αλλάζει)

Αν το Overclock Profile το αλλάξεις από auto σε manual και επιστρέψεις στο MaxMemClock θα δεις οτι αυτόματα άλλαξε σε auto.

Φυσικά αν βάλουμε MaxMemClock : 466, το BIOS υποχρονίζei τον επεξεργαστή.

Όταν μπούμε στα Windows θα δούμε μεν τη μνήμη στα 466 αλλά θα έχει μειωθεί αυτόματα η συχνότητα του επεξεργαστή (μειώνεται τόσο το HTT όσο και ο πολλαπλασιαστής του επεξεργαστή).

Περισσότερα για τη σημασία του MaxMemClock υπάρχουν στη διεύθυνση

http://www.thelab.gr/showthread.php?s=&postid=169725#post169725

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.