Jump to content



Έναν Ssd 240Gb Αλλά Ποιόν Ssd?


Recommended Posts

Καλησπέρα συν-Lab-ήτες!

 

Εδώ και 2 βδομάδες σπάω το κεφάλι μου στην προσπάθεια να αποφασίσω ποιός ssd μου χρειάζεται και θα είναι αρκετός ώστε να ικανοποιήσει 2 βασικές ανάγκες:

 

i) Λειτουργικό σύστημα

ιι) Παιχνίδια

 

το σύστημα είναι ολοκαίνουργιο, έχω όλα τα κομμάτια εκτός απο ssd. 

 

Σκεφτόμουν τον Samsung 850 Evo 250gb αλλά δεν ξέρω αν έχει διορθωθεί το πρόβλημα με τα read/write που είχε η συγκεκριμένη σειρά πριν μερικούς μήνες.

 

Επίσης διαθέτω μέχρι 130 ευρώ.

 

Καμιά πρόταση?

 

:eek:

Link to comment
Share on other sites

OΙ 840 και 840 evo παρουσίασαν το προβλημα, στους 850 δεν έχει παρατηρηθεί κάτι. Αν εξαντλήσεις το μπάτζετ ο 850 είναι καλή αγορά λόγω των 5 ετών εγγύηση πάνω απ όλα. Αλλιώς βλέπεις και αυτούς και γλυτώνεις κάποια χρήματα:

 

http://www.skroutz.gr/s/5271439/OCZ-ARC-100-240GB-ARC100-25SAT3-240G.html

http://www.skroutz.gr/s/5097572/Crucial-MX100-256GB-SSD.html

Link to comment
Share on other sites

OΙ 840 και 840 evo παρουσίασαν το προβλημα, στους 850 δεν έχει παρατηρηθεί κάτι. Αν εξαντλήσεις το μπάτζετ ο 850 είναι καλή αγορά λόγω των 5 ετών εγγύηση πάνω απ όλα. Αλλιώς βλέπεις και αυτούς και γλυτώνεις κάποια χρήματα:

 

http://www.skroutz.gr/s/5271439/OCZ-ARC-100-240GB-ARC100-25SAT3-240G.html

http://www.skroutz.gr/s/5097572/Crucial-MX100-256GB-SSD.html

ο 850 pro με τον 850 evo τι διαφορά έχουν? θέλω να βάλω στο λάπτοπ της υπογραφής αλλά δεν ξέρω τι να επιλέξω. κύριο feature θέλω να είναι η αξιοπιστία και η σταθερή απόδοση.Ο arc αξίζει? γιατί δεν διαβάζω και τα καλύτερα στα reviews...

Link to comment
Share on other sites

Όλοι αξιόπιστοι και σταθεροί είναι πλέον. Ο pro δεν αξίζει τα χρήματα που ζητάει. Θεωρητικά είναι πιο γρήγορος και έχει και δεκαετή εγγύηση αλλά κατά τη γνώμη μου είναι εξαιρετικά υπερτιμημένος. Και μιλάμε για ssd, ένα πεδίο όπου διαφορές στις επιδόσεις μεταξύ του πιο αργού και του πιο γρήγορου δύσκολα θα δεις στην πράξη. Τα κριτήρια κατά τη γνώμη μου πρέπει να είναι μπάτζετ και χωρητικότητα σε συνδυασμό. Aν είναι δλδ να δώσεις 170 ευρώ για έναν 850 pro, δώσε 200 κάτι να πάρεις 512αρη και να ξενοιάσεις και από τον hdd οριστικά.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Όλοι αξιόπιστοι και σταθεροί είναι πλέον. Ο pro δεν αξίζει τα χρήματα που ζητάει. Θεωρητικά είναι πιο γρήγορος και έχει και δεκαετή εγγύηση αλλά κατά τη γνώμη μου είναι εξαιρετικά υπερτιμημένος. Και μιλάμε για ssd, ένα πεδίο όπου διαφορές στις επιδόσεις μεταξύ του πιο αργού και του πιο γρήγορου δύσκολα θα δεις στην πράξη. Τα κριτήρια κατά τη γνώμη μου πρέπει να είναι μπάτζετ και χωρητικότητα σε συνδυασμό. Aν είναι δλδ να δώσεις 170 ευρώ για έναν 850 pro, δώσε 200 κάτι να πάρεις 512αρη και να ξενοιάσεις και από τον hdd οριστικά.

εντάξει δες το φιάσκο με τους 840, γιαυτό ρωτάω. ο arc είναι καλός? σε σχέση με τον 850 evo έχει μεγάλη διαφορά σε αποδώση? είναι κατανοητή σε real time use?

Link to comment
Share on other sites

Όλοι μπορεί να παρουσιάσουν πρόβλημα και όλοι μπορούν να βγουν τέρατα αξιοπιστίας. Μεταξύ κανενός ssd δεν υπάρχει διαφορά σε real life. Τουλάχιστον στα δικά μου μάτια και έχοντας στήσει ή δουλέψει εκτενώς

από samsung: 830, 840, 840 evo, 840 pro

από intel: 330, 520

από corsair: force 3, force 3 gt

από crucial: mx100, m550, m500

από ocz: agility 3, vertex 3

από kingston: v300

Έγινε επεξεργασία από Trexx
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

O Arc φαίνεται μια αρκετά δελεαστική πρόταση τολμό να πώ ναι.

 

Άμα όμως, επειδή υπάρχει πιθανότητα να βρώ έναν 840 Evo, και τον χρησιμοποιούσα για λειτουργικό, θα ήταν μήπως πιο λογικό να κατέβω ακόμα πιο κάτω ένα σκαλί στον Kingston-SSDNow-V300-240GB και να τον βάλω μόνο για τα games?

Link to comment
Share on other sites

Όλοι μπορεί να παρουσιάσουν πρόβλημα και όλοι μπορούν να βγουν τέρατα αξιοπιστίας. Μεταξύ κανενός ssd δεν υπάρχει διαφορά σε real life. Τουλάχιστον στα δικά μου μάτια και έχοντας στήσει ή δουλέψει εκτενώς

από samsung: 830, 840, 840 evo, 840 pro

από intel: 330, 520

από corsair: force 3, force 3 gt

από crucial: mx100, m550, m500

από ocz: agility 3, vertex 3

από kingston: v300

με κάλυψες πλήρως φίλε μου :)

ευχαριστώ! 

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

O Arc φαίνεται μια αρκετά δελεαστική πρόταση τολμό να πώ ναι.

 

Άμα όμως, επειδή υπάρχει πιθανότητα να βρώ έναν 840 Evo, και τον χρησιμοποιούσα για λειτουργικό, θα ήταν μήπως πιο λογικό να κατέβω ακόμα πιο κάτω ένα σκαλί στον Kingston-SSDNow-V300-240GB και να τον βάλω μόνο για τα games?

 

O V300 ήταν πολύ καλή και vfm πρόταση μέχρι η kingston να του αλλάξει τις μνήμες με πολύ χειρότερες τόσο ποιοτικά όσο και στις επιδόσεις. Καλά θα ήταν να τον αποφύγεις αφού κοντά στο μπάτζετ υπάρχουν κι άλλες επιλογές. Απόφυγε επίσης τον 840 evo, το bug δεν έχει διορθωθεί.

Link to comment
Share on other sites

Έχω πολύ καλή γνώμη για όλους τους Samsung και value they offer for money... Έχω ακόμα samsung sata II και είναι άριστος μετά από 4 χρόνια χρήσης! - αριστος για τα δεδομένα του και τη χρήση που τον θέλω... 

Οι Intel παρα πολύ καλοί αλλά με το χερι βαθειά στην στέπη... 

Για τα σημερινά δεδομένα προτείνω:

for low budget: Crucial MX100 άν και ο Samsung 850 EVO είναι στα ίδια χρήματα και better performance...

 

Εγώ προσωπικά θα αγόραζα τον Samsung SSD 850 PRO μαζί με τα 10 χρόνια εγγύηση που δίνει ο κατασκευαστής..!! και θα κράταγα και ένα "image" για κάθε ενδεχόμενο... Αλλά για να δόσει κάποιος 10 χρόνια εγγύηση τι στο καλό test του έχει "τρέξει"???

 

http://www.msystems.gr/index.php?category=2021&product=18466

 

p.s. δουλεύω τον 840 EVO 120gb πάνω από 2 χρόνια σε DELL λάπτοπ (ο SSD είναι αγορά από U.S.) και σύνφωνα με τα παραπάνω που έχω διαβάσει είμαι τυχερός..?? Στα τεστ πάντως που του έχω τρέξει πιάνει READ / WRITE αυτά που λέει ο κατασκευαστής... 

p.s.2 *******

 

Mod Edit

Tις αγγελίες παρακαλώ στην κατάλληλη ενότητα του Forum και όχι μέσα στις δημοσιεύσεις.

Έγινε επεξεργασία από rastafari
Link to comment
Share on other sites

Έχω πολύ καλή γνώμη για όλους τους Samsung και value they offer for money... Έχω ακόμα samsung sata II και είναι άριστος μετά από 4 χρόνια χρήσης! - αριστος για τα δεδομένα του και τη χρήση που τον θέλω... 

Οι Intel παρα πολύ καλοί αλλά με το χερι βαθειά στην στέπη... 

Για τα σημερινά δεδομένα προτείνω:

for low budget: Crucial MX100 άν και ο Samsung 850 EVO είναι στα ίδια χρήματα και better performance...

 

Εγώ προσωπικά θα αγόραζα τον Samsung SSD 850 PRO μαζί με τα 10 χρόνια εγγύηση που δίνει ο κατασκευαστής..!! και θα κράταγα και ένα "image" για κάθε ενδεχόμενο... Αλλά για να δόσει κάποιος 10 χρόνια εγγύηση τι στο καλό test του έχει "τρέξει"???

 

http://www.msystems.gr/index.php?category=2021&product=18466

 

p.s. δουλεύω τον 840 EVO 120gb πάνω από 2 χρόνια σε DELL λάπτοπ (ο SSD είναι αγορά από U.S.) και σύνφωνα με τα παραπάνω που έχω διαβάσει είμαι τυχερός..?? Στα τεστ πάντως που του έχω τρέξει πιάνει READ / WRITE αυτά που λέει ο κατασκευαστής... 

p.s.2 *******

 

Καλή η 10ετής εγγύηση αλλά με την ραγδαία εξέλιξη των controllers και των νέων τεχνολογιών, δε νομίζω να τον κρατήσει κανένας πάνω από 2-3 χρόνια!

 

Στο θέμα μας τώρα, έχω έναν 850 evo και έναν R7 και είμαι και με τους 2 υπερευχαριστημένος! Τους προτείνω ανεπιφύλακτα!

Έγινε επεξεργασία από rastafari
Edit quoted message.
Link to comment
Share on other sites

Όπως γράφω και πιό πάνω

"Έχω ακόμα samsung sata II και είναι άριστος μετά από 4 χρόνια χρήσης!"

 

Ορισμένοι χρήστες έχουν την οικονομική δυνατότητα να αγοράζουν νέο SSD κάθε "2-3 χρόνια", εγώ όχι, ειδικά όταν συνεχίζει να δουλεύει σαν "σκυλί"... 

Εγώ προσωπικά πάω για τον 5ο χρόνο όπως προανέφερα και φυσικά έχω πάρει και ένα image μιάς και ο SSD 5ετίας δεν έχει πλέον εγγύηση - εάν θυμάμαι τότε ήταν 3χρόνια..? - just in case...

 

Αλλά όταν ένας κατασκευαστής σου δίνει 10 χρονάκια... "τι στο καλό tests του έχει "τρέξει"???"

Link to comment
Share on other sites

και φυσικά έχω πάρει και ένα image μιάς και ο SSD 5ετίας δεν έχει πλέον εγγύηση - εάν θυμάμαι τότε ήταν 3χρόνια..? - just in case...

H εγγύηση βέβαια δεν αφορά τα δεδομένα σου, οπότε δεν κατάλαβα γιατί έπρεπε να τελειώσει για να πάρεις image.. :eek:

Link to comment
Share on other sites

H εγγύηση βέβαια δεν αφορά τα δεδομένα σου, οπότε δεν κατάλαβα γιατί έπρεπε να τελειώσει για να πάρεις image.. :eek:

Πολύ σωστά για την εγγύηση και τα δεδομένα.

"φυσικά έχω πάρει και ένα image"

...έχω πάρει "φρέσκο" image my friend...

Link to comment
Share on other sites

Αλλά όταν ένας κατασκευαστής σου δίνει 10 χρονάκια... "τι στο καλό tests του έχει "τρέξει"???"

 

Νομίζω ότι δεν έχει να κάνει καν με tests αλλά με συμφωνίες ασφαλιστικών καλύψεων και γνώση της ποιότητας των υλικών που έχουν χρησιμοποιηθεί.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.