Jump to content



Πρόβλημα Wlan - lan, κίτρινο θαυμαστικό


rackal

Recommended Posts

Λογικο να μην κανεις ping αφού όπως είπαμε το θέμα είναι στο pc. Αποκλίσαμε την πιθανότητα να φταιει το router αφου μπαινεις και στο κινητό. Αν δεν εχει θεμα με linux το πιθανοτερο τοτε να έχει κανει με drivers. Παιξε με linux και βλεπουμε

Άμα ήσουν από μια μέρα θα πέθαινες στα γέλια. Ένα χαζό παιδάκι να κάνει βόλτες αγκαλιά με το laptop και να παίζουν 4 διαφορετικά είδους μουσική - video, η εννιά του πανηγύρι; Εγώ είμαι..!

 

Πάντως σε γενικές γραμμές αν ήμουν από τα windows τόση ώρα με τόσες βόλτες θα είχα DC. προς το παρόν δεν έχω κανένα πρόβλημα με lubuntu, επιφυλάσσομαι ακόμα για να φιλάω τη γούνα μου.

 

Αν όντως είναι θέμα με drivers τι να κάνω; Ούτε οι drivers των windows έλυσαν το πρόβλημα αλλα ούτε και της acer.

Έγινε επεξεργασία από rackal
Link to comment
Share on other sites

Να σου κάνω μια ερώτηση τώρα. Γιατί ψιλιάζομαι κάτι. Όταν δεν είχε πρόβλημα είχες το eset? Μήπως το έβαλες τελευταία?

Όχι πάντα το είχα, το ψυλλιάστηκα και γω ότι μπορεί να με blockari γι αυτό και το ξήλωσα. Αλλα πάλι δεν διορθώθηκε κάτι. Πες μου όμως την εκδοχή σου, καλο είναι να μένουν αυτά για μελλοντικές βοήθειες...

Το lubuntu πάει φωτιά κανένα dc ακόμα, νομίζω πως θα δακρύσω.

Link to comment
Share on other sites

Η εκδοχη είναι ότι έχει παρουσιαστεί σε πολλούς (και σε μένα) με σπασμένα antivirus που κυκλοφορούν και περιέχουν ιο. Το βάζεις για καλό και τελικά σου βγαίνει ξινό. τα προβλήματα που προκαλούν αυτά τα αντιιικά είναι από τρομερά κολλήματα, αδυναμία πλοηγησης στο δικτυο(όπως στην περίπτωσή σου) ακόμα και μεγάλη υπερθέρμανση της κάρτας γραφικών. Μακριά και αγαπημένα από τέτοια antivirus που στην ουσία είναι virus χωρίς το anti.

Link to comment
Share on other sites

Η εκδοχη είναι ότι έχει παρουσιαστεί σε πολλούς (και σε μένα) με σπασμένα antivirus που κυκλοφορούν και περιέχουν ιο. Το βάζεις για καλό και τελικά σου βγαίνει ξινό. τα προβλήματα που προκαλούν αυτά τα αντιιικά είναι από τρομερά κολλήματα, αδυναμία πλοηγησης στο δικτυο(όπως στην περίπτωσή σου) ακόμα και μεγάλη υπερθέρμανση της κάρτας γραφικών. Μακριά και αγαπημένα από τέτοια antivirus που στην ουσία είναι virus χωρίς το anti.

Ναι τα ξέρω και γω, αλλα το antivirus μου είναι κατεβασμένο απ το επίσημο site της "eset". Λίγο αφύσικο να "μας εκδικείται η "eset" που παίρνουμε τα keys από το FB"

Με το lubuntu είμαι κομπλέ δεν έχω κανένα απόλυτος πρόβλημα.

Θα κάνω ένα format ακόμα θα περάσω μονο τα κλασικά "firefox, chrome, skype" και θα αρχίσω πάλι το χορό του ζαλόγγου.

Θα μείνω στα win7 αυτή τι φορα. θα επανέλθω αύριο.

Ίσως υπάρχει κάποιο bug στα win8.1

Ξεκινώ format "επανέρχομαι" αύριο.

 

Να μείνει ανοιχτό το θέμα για να ξανά αναφέρω πρόβλημα ή για να πετάξει κανεις καμια ιδέα τη μπορεί να φταίει - έφταιγε.

Έγινε επεξεργασία από rackal
Link to comment
Share on other sites

το ethernet interface είναι ίδιου vendor όπως του wifi?

κατέβασε τους τελευταίους driver από το official site του vendor

 

Ή πολύ απλά μπορείς να μήνεις με τα lubuntu :hehe: :hehe:

Έγινε επεξεργασία από Guest
Link to comment
Share on other sites

Οχι ρε συ ποια win 8. Win 7 Θα βάλεις. Και μη βαζεις τίποτα μόνο drivers και firefox ή chrome. Και παίξε έτσι να δουμε μηπως φταιει καποιο άλλο λογισμικό. τα λέμε

Έβαλα τα 7 και από εφαρμογές firefox, chrome, skype και torrent. Το torrent το έβαλα γιατί κάνει αυτόματα εξαίρεση στο firewall. θα το κάψω λίγο μέχρι της 2 το πρωί και βλέπουμε.

 

 

το ethernet interface είναι ίδιου vendor όπως του wifi?

κατέβασε τους τελευταίους driver από το official site του vendor

 

Ή πολύ απλά μπορείς να μήνεις με τα lubuntu :hehe: :hehe:

Οχι είναι Broadcom NetLink.

θα το δουλέψω με τους drivers από το site της acer να δω πως θα τα πάει.

Πραγματικά το ψήνω να μείνω με Lubuntu

Έγινε επεξεργασία από rackal
Link to comment
Share on other sites

Κόσμε, κόσμε προς το παρόν δεν έχω κανένα DC και του χω πιει το αίμα.

Είμαι με Windows 7 Ultimate, αρχίζω φορτώνω προγράμματα ένα - ένα να δω μήπως με κόβει κάποιο.

Επανέρχομαι αύριο να πω εξέλιξη αν και πιστεύω πως το πρόβλημα είναι καθαρά σε κάποιο bug των drivers στα windows 8.

 

Επίσης στα windows 7 είχα το πρόβλημα γιατί είχα τους drivers των windows (μάλλον), είμαι με την τελευταία version (από site της acer) και λειτουργεί κομπλέ.

Link to comment
Share on other sites

κλασσική περίπτωση βλάβης δλδ :hehe:

Τι να πω; Δεν ξέρω τι και πως; Αλλά με το baudtec πως δούλευε χωρίς κανένα πρόβλημα;

 

Anyway προς το παρόν δουλεύει κομπλέ, θα το ψάξω λίγο ακόμα για να σιγουρευτώ.

Link to comment
Share on other sites

Μυριζομαι θέμα updated driver απο windows.

Έχω διαβάσει κατά καιρούς προβλήματα με τα drivers που έχει εγκαταστήσει η Windows από vista μέχρι τα 8.1, ας ελπίσουμε τα 10 να είναι σταθερότατα, ψήνομαι να κατεβάσω το Technical Preview αλλά βαριέμαι να ξανά μπαίνω στη διαδικασία του format όταν τα εξερευνήσω

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.