Jump to content



Aerocool Dead Silence και υψηλες θερμοκρασιες σε καρτα γραφικων


ponaei8anasi

Recommended Posts

Εχω το κουτι και στην αρχη ειχα την Evga GTX760 η οποια ηταν reference με blower ανεμιστηρα και ειχα φυσιολογικες θερμοκρασιες  ( 80-85 σε full load).

Εβαλα μετα τα 3 monitor και εβαλα την Msi R9 290 Gaming  και οι θερμοκρασιες ειναι τραγικες(94 σε full load σε λιγα λεπτα).

Αν βγαλω το side panel με το plexi  oι θερμοκρασιες πεφτουν στους 86 αλλα δεν ειναι λυση.

Αλλαξα ακομα και τον μπροστινο 200αρη ανεμιστηρα και εβαλα 2 120αρηδες Scythe με 110cfm ο καθενας αλλα και παλι διαφορα δεν ειδα..

Και σε φορουμ του εξωτερικου που ειδα πολλοι αντιμετωπιζαν το ιδιο προβλημα οποτε δεν τιθεται θεμα  καρτας.

Τι λυσεις υπαρχουν χωρις να κανιβαλισω το κουτι?

 

Link to comment
Share on other sites

Επειδή δεν έχω πιάσει στα χέρια μου το κουτί. Απο μπροστά αναπνέει περιμετρικά της πρόσοψης απο κοψίματα; Αν ναι τότε μάλλον είναι μικρά και γι αυτό δεν είδες προκοπή με την αλλαγή ανεμιστήρων. Ουσιαστικά δε τροφοδοτεί σωστά τους μπροστά ανεμιστήρες. Κάτι ανάλογο γίνεται και σε πολλά άλλα κουτιά.

Αυτό που μπορείς να κάνεις χωρίς να κανιβαλίσεις πολύ το κουτί, είναι να αντικαταστήσεις το πλέξι με διάτρητη λαμαρίνα και να δώσεις άμεσες ανασες στην κάρτα.

 

Αν δεν θες να το κάνεις δοκίμασε να κάνεις κάτι που δε μου αρέσει που το προτείνω μιας και διαταράσσει τις ισορροπίες,  αλλά ίσως σου δώσει λύση. Βάλε στην οροφή ανεμιστήρα εισόδου αέρα και δες διαφορές.

Link to comment
Share on other sites

Πανω στην οροφη εχω την H100i με push pull οπου βαζουν αερα στο κουτι οποτε δεν μπορω να κανω και πολλα παραπανω εκει παρα μονο να αλλαξω την διαταξη και αντι να βαζουν να βγαζουν αερα.

Απο μπροστα αναπνεει οπως ειπες περιμετρικα του front panel οπου υπαρχουν οι εγκοπες αλλα ειναι σαν να μην υπαρχουν.

Μεχρι στιγμης και εγω αυτο σκεφτομαι για το side panel.

Link to comment
Share on other sites

θελει αλλαγη και ο πισινος, εγω εχω βαλει εκει εναν 14αρη black shark, μην περιμενεις πολλα πραγματα παντως, ιδιο κουτι εχουμε και η 480 πολλες φορες σκουζει !

Link to comment
Share on other sites

ponaei8anasi

 

Άμα μιλάς για MSI 290 4G Gaming..

η κάρτα από μόνη της είναι έτσι, και εμένα βαράει 94.. και μόλις βαρέσει 94 πέφτουν και τα ρολόγια για να μην πάει παραπάνω :hehe:

 

Εγώ έχω το Fractal Midi βέβαια και έχω δωκιμάσει αρκετά αλλά είναι ζεστό το Chip από μόνο του..

CFM και αυτά δεν το συνηστώ δεν θα το κάνουμε αεροπλάνο το κουτί..

 

Η Άλλη λύση βέβαια είναι η να αλλάξεις πάστα..

Και η MSI από μόνη της σε αφήνει από την στιγμή που την παραδώσεις έτσι όπως την πήρες..

Η άλλη είναι RMA και να την άλλαξεις η να πάρεις το καναρινάκι που είναι η καλύτερη για 290/χ

Link to comment
Share on other sites

@ponaei8anasi

 

Μιας και η κουβέντα για modding, για δες και αυτή την ιδέα:

{Πάντα υπό την αίρεση ότι το κουτί δεν το έχω δεί και ενδεχομένως να υπάρχουν διαστασιολογικά προβλήματα ! :) )

 

Έτσι όπως είσαι τώρα βάζεις πολύ αέρα και βγάζεις ελάχιστο, με την τροποποίηση αυτή θα βγάζεις περισσότερο αέρα και θα βάζεις μόνο φρέσκο αέρα μέσα στο κουτί.

(Κύκλος με Χ μέσα = είσοδος αέρα,       Κύκλος με κύκλο μέσα = Έξοδος αέρα)

 

Μπορείς να το πειραματιστείς με δυο ανεμιστήρες πάνω σε ένα σκληρό χαρτόνι που θα μπει στην θέση του δεξιού πλαϊνού και θα κολληθεί περιμετρικά με χαρτοταινία!

Επίσης αφού το στήσεις έτσι , δες και την επίδραση που έχει αν ο πίσω ανεμιστήρας γίνει εισόδου αντί εξόδου.

Καλή συνέχεια ! :D

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Εγώ θα σου έλεγα, από τη στιγμή που έχεις μπει στο τριπάκι της υδρόψυξης, δώσε τη βλακεία την Η100 και φτιάξε ένα σωστό κιτ που να ψύχει και την κάρτα.

Είχα την 7970, έπιανε 90αρες με τη super-duper-special ψύκτρα της GB, αλλά όταν έβαλα νερό, δεν πέρασε ποτέ τους 60 και φυσικά ήταν σχεδόν αθόρυβη.

Ξέρω, το κόστος είναι μεγάλο, αλλά όλα αυτά τα θέματα θα φύγουν από το μυαλό σου μια και καλή.

Τώρα έβαλα την 970. Κόστος 0€ (με universal block). Χρόνος αλλαγής, 40'.

Link to comment
Share on other sites

Το ότι ανοίγεις το πλαϊνό του κουτιού σου και πέφτει 10 βαθμούς η κάρτα σημαίνει ότι κάτι δεν πάει καλά με τη ροή αέρα στο κουτί σου. Αφού 2 ανεμιστήρες βάζουν από μπροστά βάλε τους ανεμιστήρες του ψυγείου στην οροφή να βγάζουν τον ζεστό αέρα έξω από του κουτί. Δοκίμασε αυτό για αρχή και βλέπουμε. Επίσης σε full load πόσο τοις % στροφάρει η MSI τα ανεμιστήρια? Μήπως σε παίρνει να τα δυναμώσεις λίγο? 

Link to comment
Share on other sites

Συγνωμη για την καθυστερημενη απαντηση μιας και ειχα τρεξιμο ολη την βδομαδα.

Ας τα παρουμε με την σειρα.

 

 

@LazyGreek

Ξεχασα να το αναφερω και στο αρχικο ποστ.

Μολις ειδα τα πρωτα 90+ αλλαξα παστα με MX2 αλλα διαφορα ελαχιστη(απλα εκανε 3-5 λεπτα παραπανω να παει στους 94)

 

@Seafalco

Αν καταλαβα καλα απο το βιντεο εσυ λες να βαλω ανεμιστηρες εισοδου απο την πλευρα που ειναι ο cpu και οχι εκει που ειναι το πλεξι και οι πανω να γινουν εξοδου.

Θα το δοκιμασω αργοτερα και θα ποσταρω αποτελεσματα.

 

@Wizard!

Το ξερω οτι η σωστη δουλεια ειναι με custom loop αλλα με κοβουν δυο πραγματα

1.Το κοστος

2.Θα μπλεξω τα μπουτια μου με αντλιες/tanks που απαιτουν χωρο.

 

@vdeseris

Εχω φτιαξει custom profile στο AB και οταν η θερμοκρασια παει 65 βαθμους τοτε οι ανεμιστηρες πανε στο 100%/

 

@das

Οντως ειναι λιγες οι μπροστινες γρυλιες.

Αλλα μου κανει εντυπωση που δεν σκεφτηκαν στην Aerocool οτι με custom reference καρτες θα υπαρχει προβλημα θερμοκρασιων(το λεω μιας και η EVGA GTX760 που ειχα εφτανε μεχρι 85 και μετα μια Gigabyte GTX760 Windforce  που περασε απο τα χερια μου για λιγο δεν ειχε διαφορες με την πρωτη).

 

Τελος σημερα εβαλα να παιξω λιγο Assetto Corsa με ανοιχτο το sidepanel και επιασε για μια στιγμη 92 βαθμους. 

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.