Jump to content



Αγορά κάρτας NVidia με υποστήριξη τεχνολογίας CUDA


Recommended Posts

Καλησπέρα παιδιά, μιας και ξεκίνησα δειλά δειλά την σύνταξη προγραμμάτων Πεπερασμένων στοιχείων με GUI θα χρειαστώ σε 2-3 μήνες μια κάρτα γραφικών που υποστηρίζει την τεχνολογία CUDA  όπου για την δουλειά μου απαραίτητο είναι Compute capability (version) 1,3 και μετά.

 

Προϋποθέσεις:

~Η τιμή να είναι περίπου στα 150 ευρώ (μεγάλη πιθανότητα αγορά μεταχειρισμένης)

~Δυνατότητα OC καθώς το πιθανότερο να χρειαστεί

~Όσο μεγαλύτερη μνήμη τόσο το καλύτερο.

~Πλήρη συμβατότητα με την μητρική Asus P5K

 

Ξέρω ότι το budget είναι πολύ μικρό για την δουλειά που το θέλω και το σύστημα μου παλιό, αλλά δεν υπάρχει δυνατότητα αναβαθμίσης καθώς ξεφεύγει πολύ η τιμή. Ελπίζω με την ενασχόληση μου αυτή να μπορέσω να μαζέψω λεφτά για μια σοβαρή αναβάθμιση.

 

Σας ευχαριστώ όλους εκ των προτέρων.

Έγινε επεξεργασία από BasiliCeLew
Link to comment
Share on other sites

gtx750? νομιζω είναι vfm και στο budget σου

 

Θα την δοκιμάσω καθώς την έχει ένας φίλος μου και θα σας πω αν χρειάζομαι κάτι πιο δυνατό στην πράξη, αν και νομίζω σίγουρα θα χρειαστώ με κάτι μικρές δοκιμές που έκανα στο pc του.

Link to comment
Share on other sites

για κοίτα μήπως για τη δουλειά που θέλεις είναι καλύτερο να αγοράσεις κάποια μεταχειρισμένη quadro. ποιο προγραμμα θα χρησιμοποιείς; κάποιο εμπορικό ή custom εφαρμογές fortran κλπ;

Link to comment
Share on other sites

για κοίτα μήπως για τη δουλειά που θέλεις είναι καλύτερο να αγοράσεις κάποια μεταχειρισμένη quadro. ποιο προγραμμα θα χρησιμοποιείς; κάποιο εμπορικό ή custom εφαρμογές fortran κλπ;

Γενικά πάει το καπέλο πολύ ακριβά σε αυτές και δεν γνωρίζω καθόλου πως να τις επιλέξω, οπότε αν πάω σε quadro χρειάζομαι τα φώτα σας.

 

Λοιπόν επειδή τώρα ξεκινάω με αυτό, και ελπίζω να το συμπεριλάβω στο project που τρέχω και στην διπλωματική μου αν πάνε όλα καλό, θα φτιάξω τα προγράμματα μέσω Matlab όπου η χρήση GUI και οι δυνατότητες για parallel capabilities με άλλα προγράμματα είναι πιο εύχρηστες. Δευτερεύοντα προγράμματα που θα χρησιμοποιηθούν είναι: Autocad, Patran-Nastran, Catia.

 

Υπάρχει χρόνος ακόμα καθώς θα ξεκινήσω με multicore computing και μετά θα πάω στο GPU computing. Και σύμφωνα με τον επιβλέπων αν μπορέσω να φτάσω στο GPU computing θα χρειαστώ σχεδόν σίγουρα overclock για να έχω έστω και μικρό κέρδος χρόνου και να περιμένω όσο το δυνατόν λιγότερο.

 

Οι Fermi δεν είναι καλύτερες για CUDA, εφόσον μιλάμε για μεταχειρισμένη? Μια 560Ti π.χ. θα έβγαινε κάτω από τα 100€.

Δεν γνωρίζω δυστυχώς αν είναι καλύτερες ή όχι για CUDA για αυτό ζητάω και την γνώμη σας :) θα googlαρω για την 560Τi πάντως να δω τι παιζει..

Link to comment
Share on other sites

Oι Fermi (GTX 5XX) όντως ήταν καλύτερες για cuda αλλά από τις Kepler (GTX 6XX). Νομίζω ότι αυτό άλλαξε με τις νέες. Το θέμα είναι ότι ναι μεν η ισχυρότερη σε cuda fermi (=gtx 580) είναι μέσα στο μπάτζετ σου, αλλά έχει θέμα με τη μνήμη, είχε 1.5 GB vram. Aν ψάξεις για 560ti προσπάθησε να δεις κάποια 560ti 448cores 2GB.

Link to comment
Share on other sites

Oι Fermi (GTX 5XX) όντως ήταν καλύτερες για cuda αλλά από τις Kepler (GTX 6XX). Νομίζω ότι αυτό άλλαξε με τις νέες. Το θέμα είναι ότι ναι μεν η ισχυρότερη σε cuda fermi (=gtx 580) είναι μέσα στο μπάτζετ σου, αλλά έχει θέμα με τη μνήμη, είχε 1.5 GB vram. Aν ψάξεις για 560ti προσπάθησε να δεις κάποια 560ti 448cores 2GB.

Μου φαίνεται θα χρειαστώ και καινούριο τροφοδοτικό με αυτές :p

Μπορώ να υπολογίσω τα watt του συστήματος μου για να δώ αν είναι αρκετό το τροφοδοτικό που έχω? Είναι 500άρι.

 

gtx580 3g δεν παίζει να βρώ μέχρι 150 ευρώ εε?

Link to comment
Share on other sites

Ποιό είναι το σύστημά σου και το τροφοδοτικό σου;

Το σύστημα μου http://prntscr.com/6dc7q7 (ο επεξεργαστής είναι 15 βαθμούς σε θερμοκρασία κάτω από αυτό που λέει λόγω λανθασμένου Τjmax)

Τροφοδοτικό: StrikeX 500W 80plus bronze

Link to comment
Share on other sites

Για ρίξε μια ματιά:

 

http://www.thelab.gr/classifieds/item/201-gainward-560-gtx-ti-448/#features

 

ΥΓ. Να τονίσω ότι δεν ξέρω τον πωλητή/δεν έχω κάποια σχέση μαζί του.

 

Οκ  θα το τσεκάρω, γενικά με τα watt λες να έχω πρόβλημα αν πάω σε κάποια τέτοια υλοποίηση;

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.