Jump to content



Subtitle Workshop - Πρόβλημα με τα ελληνικά


Recommended Posts

Καλησπέρα!

 

Είμαι μέλος μια ομάδας που φτιάχνουν ελληνικούς υπότιτλους για ταινίες και σειρές, και αρχισα να έχω ένα πρόβλημα με τις μεταφράσεις μου. Χρησιμοποιώ το Subtitle Workshop, το οποίο πλέον όταν πάω να αποθηκεύσω ένα subrip αρχείο στα ελληνικά, αργότερα όταν το ανοίγω μου βγάζει σύμβολα. Έχω ελέγξει τα πάντα.. ακόμα και το word απεγκατέστησα.

Επίσης μερικά subs που είναι στα ελληνικά όταν τα ανοίγω με το wordpad μου δείχνει σύμβολα, ενώ με το Subtitle Workshop τα δείχνει κανονικά ελληνικά. Μπορείτε να με βοηθήσετε;;  :mellow:

 

Ευχαριστώ

post-64828-0-87681600-1425751035_thumb.p

Link to comment
Share on other sites

έκανες πρόσφατα format? Ποια Windows έχεις;

Στα Settings του subtitle workshop επιλογή Charsets (μπορεί να σου εμφανίζεται και στη tool bar) Τι έχεις επιλέξει; ANSI; Greek;

Ανέβασε και ένα srt αρχείο (δεν είναι απαραίτητο να είναι ολόκληρο) στο οποίο σου εμφανίζει πρόβλημα να το δούμε.

Link to comment
Share on other sites

έκανες πρόσφατα format? Ποια Windows έχεις;

Στα Settings του subtitle workshop επιλογή Charsets (μπορεί να σου εμφανίζεται και στη tool bar) Τι έχεις επιλέξει; ANSI; Greek;

Ανέβασε και ένα srt αρχείο (δεν είναι απαραίτητο να είναι ολόκληρο) στο οποίο σου εμφανίζει πρόβλημα να το δούμε.

 

Έπρεπε να τα είχα αναφέρει ήδη! Συγνώμη!

Έχω win 8.1, και δεν έχω κάνει φορμάτ ποτέ. Το λάπτοπ μου έιναι σχεδόν 4 μηνών.

Στα settings τα έχω greek όλα. Λογικά θα πρέπει να δουλεύει. 

Πιστεύω ότι στα windows κατι έχει παικτεί και έχει χαλάσει ή κωδικοποίηση! Αλλά δεν ξέρω που να πάω να το δω!

Link to comment
Share on other sites

Πήγαινε control panel -> region -> administative tab και στο Language for non unicode programs δες αν έχεις Greek.

Είναι γενική η ρύθμιση αφού στο κάνει και στο σημειωματάριο 

 

Είσαι τέλεια!! Δούλεψε!!! 

Σ' ευχαριστώ πάρα πολύ!!! Να 'σαι καλά!!!

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.