Jump to content


Samsung UE43KU6000, DLNA external subtitles


Recommended Posts

Γειά σας,
Θα ήθελα την βοήθεια σας σε ένα πρόβλημα που έχω.
Έχω στην κατοχή μου μια τηλεόραση Samsung 4K, την UE43KU6000. Μέσο HDMI είναι συνδεδεμένος ένας υπολογιστή με Windows 10.

 

Στον υπολογιστή τώρα υπάρχουν shared folders. Και οι 2 συσκευές είναι συνδεδεμένες στο ίδιο δίκτυο μέσο καλωδίου ethernet.
Από την τηλεόραση τώρα, μέσο DLNA, βλέπει κανονικά τα shared folders και μπορεί να αναπαράγει μια χαρά κάθε ειδούς video ή φωτογραφίες.

 

Παίζοντας μια ταινία, εάν έχει ενσωματωμένους υπότιτλους δεν υπάρχει κανένα πρόβλημα και τους εμφανίζει κανονικά.

 

Εαν όμως οι υπότιτλοι είναι σε ξεχωριστό αρχείο (.srt), με την ίδια ονομασία που έχει το video file, δεν τους αναγνωρίζει και δεν τους εμφανίζει. Ακόμα και εαν πατήσω το κουμπί "sub" από το τηλεκοντρόλ.

 

Υπάρχει κάποια λύση στο πρόβλημα αυτό; Είναι κάποια ρύθμιση που μπορώ να κάνω στην TV μου;
Ευχαριστώ πολύ

Link to comment
Share on other sites

Λογικά δεν υποστηρίζει μετάδοση υποτίτλων το DLNA των 10. Όταν λες ενσωματωμένους, εννοείς καμμένους στο video ή ενσωματωμένο το text file στο mkv? Σε κάθε περίπτωση οι εναλλακτικές σου είναι οι εξής 2:

 

1. Εφόσον έχεις HDMI, δεν ασχολείσαι με το DLNA και παίζεις από Player.

2. Καταργείς το DLNA των 10 και βάζεις το serviio.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

3 minutes ago, GriGaS said:

Λογικά δεν υποστηρίζει μετάδοση υποτίτλων το DLNA των 10. Όταν λες ενσωματωμένους, εννοείς καμμένους στο video ή ενσωματωμένο το text file στο mkv? Σε κάθε περίπτωση οι εναλλακτικές σου είναι οι εξής 2:

 

1. Εφόσον έχεις HDMI, δεν ασχολείσαι με το DLNA και παίζεις από Player.

2. Καταργείς το DLNA των 10 και βάζεις το serviio.

ενσωματωμένο το text file στο mkv , τα παίζει και τα αναγνωρίζει μια χαρά.

Εξηγείς λίγο σε παρακαλώ το κομάτι player, τι εννοείς;

Να φανταστώ δεν μπορώ να πειράξω το DLNA των Windows 10 εεε;

 

3 minutes ago, honda22 said:

Χλωμό να βρεις λύση. Ο ενσωματωμένος είναι ολίγον γτπ.

Έχω παιδευτεί και εγώ με τη δική μου Samsung.

Kodi και ησύχασες.

Μπορείς να εαν εγκαταστήσεις το kodi στην Smart TV, να ορίσεις library αρχεία μέσω DLNA;

Έγινε επεξεργασία από Aligator21
Link to comment
Share on other sites

Υπάρχουν πολλές επιλογές.

Νομίζω παίζει και plex η tv αν θέλει και βάζει plex server.

 

Αλλά εφόσον είναι ήδη συνδεδεμένος με το pc με hdmi γιατί δε παίζει κατευθείαν τα video το pc αλλά τα περνάει μέσω δικτύου για να τα παίξει η τηλεόραση;

Link to comment
Share on other sites

Just now, honda22 said:

Kodi στον υπολογιστή.

Δεν ζητάω αυτό, αυτό το έχω ήδη.

Με ενδιαφέρει κυρίως να βλέπω κάτι από το PC μέσο DLNA, μιας και ο υπολογιστής μπορεί να εκτελεί άλλες λειτουργίες εκείνη την ώρα.

Link to comment
Share on other sites

3 minutes ago, GriGaS said:

ΟΚ, καλό φαίνεται...

Όταν έχεις χρόνο μπορείς να μου υποδείξεις βήματα για το πως ορίζεις profile στο serviio για να μπορέσει να μεταδίδει και τους υπότιτλους;

Επίσης θα πρέπει να έχω την Pro έκδοση του serviio;

 

Ευχαριστώ! :)

Έγινε επεξεργασία από Aligator21
Link to comment
Share on other sites

Η μεγαλύτερη διαφορά της Pro είναι ότι μπορείς να βλέπεις μέσω browser, καθώς και εκτός του τοπικού σου δικτύου. http://serviio.org/buy-pro/10-uncategorised/60-free-vs-pro

 

Στο renderer profile, έχοντας την τηλεόραση ανοιχτή, θα επιλέξεις από το profile είτε τη σειρά που ανήκει η τηλεόρασή σου (αν υπάρχει) είτε κάποια "κοντινή)

Link to comment
Share on other sites

3 hours ago, GriGaS said:

Στο renderer profile, έχοντας την τηλεόραση ανοιχτή, θα επιλέξεις από το profile είτε τη σειρά που ανήκει η τηλεόρασή σου (αν υπάρχει) είτε κάποια "κοντινή)

Που στο καλό είναι αυτό το renderer profile??? Δεν το βρίσκω στις ρυθμίσεις του serviio.

 

Άκυρο, το βρήκα

Έγινε επεξεργασία από Aligator21
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Επειδη και εγω την "πατησα" με την Samsung , η ιδια βγαζει δικο της DLNA server για windows ( το οποιο το βρισκω χαλια)

http://www.samsung.com/gr/support/smartview/

Το βαζει στο pc σου , διαλεγεις τον φακελο με τις ταινιες , και μετα η τηλεοραση σου βλεπει κανονικα srt subtitles.

Προσωπικα χρησιμοποιω Kodi και εχω και Plex server σαν δευτερη επιλόγη.

Ουτε με Plex μου εβλεπε srt η Samsung.

Μια LG  του 2015 τα βλεπει ολα τα παιζει ολα.

Link to comment
Share on other sites

Μόλις μήκα σπίτι!

Είσαι αρχηγός @Grigas!!! Παίζει και μάλιστα άψογα. Έχω δοκιμάσει 10-15 διαφορετικού τύπου ταινίες και παίζει σε όλες.

 

Σε ευχαριστώ για την λύση σου αυτή!

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.