Jump to content



Αναβάθμιση laptop εξαετίας...


Recommended Posts

Καλησπέρα σε όλους, έχω ένα Packard Bell ΤJ65 εξαετίας και επειδή δεν υπάρχουν χρήματα για καινούργιο laptop, σκέφτομαι να αλλάξω τον σκληρό με έναν SSD και να μεγαλώσω την ram απο 4gb σε 8gb έτσι ώστε με 170-180 € να του δώσω μια ανάσα.

Με τον SSD κανένα πρόβλημα, με τη ram ψάχνοντας λίγο στο site τους γράφει οτι το maximum είναι τα 4gb.

Η ερώτηση μου είναι η εξής, τι είναι αυτό που κόβει την ram μέχρι τα 4gb κι αν στην πράξη μπορώ να βάλω 8gb.

 Ευχαριστώ εκ των προτέρων

 

Link to comment
Share on other sites

Δεν παιρνω και ορκο ..αλλα με 170€ ισα που βαζεις 8gb στο λαπτοπ.

 

Ξεκινα με τον ssd ..και σε πρωτη ευκαιρια πουλατον κανενα 150αρι..ή οσο παραπανω μπορεις και παρε κατι με ddr3.(κρατας τον ssd για το επομενο).

 

Πχ..http://www.you.gr/proionta/laptop,tablet/foritoi-ypologistes/laptop/laptop-hp-250-(i3-4005u-4gb-500gb)-me-3-chronia-en

Ο οποιος ειναι καλυτερος σε χαρακτηριστικα απο αυτα που εχεις.

 

Xωρις os βγαινει καπου στα 330€..Aπο εκει και περα για τα 8γιγα θες ενα ακομα 4αρι στικακι (νομιζω ερχεται με 1 τεσσαρι). δλδ..~30€

Link to comment
Share on other sites

 

Η ερώτηση μου είναι η εξής, τι είναι αυτό που κόβει την ram μέχρι τα 4gb κι αν στην πράξη μπορώ να βάλω 8gb.

 Ευχαριστώ εκ των προτέρων

 

Αν έχει επεξεργαστή Intel, τότε θα έχει MCH τον 965 ή PM/GM45. O πρώτος υποστηρίζει μνήμη έως 4GB, ο δεύτερος έως 8. Ακόμη κι αν εχει τον δεύτερο, το μοντέλο αυτό προφανώς φέρει υποδοχές DDR2 ram, για λόγους συμπίεσης του κόστους, μιας και οι DDR3 ήταν τότε ακριβές, ενώ, πάλι τότε, δεν υπήρχαν ακόμη αρθρώματα DDR2 των 4GB. Σήμερα υπάρχουν, αλλά σε τιμή απαγορευτική. Οπότε, βάλε τον SSD και είσαι εντάξει. 

Link to comment
Share on other sites

Υπολογίζω περίπου 100€ για τη ram και αλλά 70 € για ένα 128gb SSD.

Ούτως ή άλλως δεν υπάρχουνε απαιτήσεις μεγάλης αποθήκευσης, το λάπτοπ το έχω δώσει σε συγγενή που πρόσφατα άρχισε να ασχολείται με κομπιούτερ, δηλαδή κύριος internet, μουσική και καμιά ταινία. Αλλά έστω και έτσι όταν ανοίγεις τον chrome και κάνει 30 δευτ. να ανοίξει εκνευρίζει ακόμα και τον αρχάριο...

Δεν ξέρω αν αλλάξω μονo τον σκληρό, αν θα έχω βελτιώση στην απόκριση του browser που είναι και το πιο σημαντικό. Γ' αυτό δεν θέλω να μπω στο τριπάκι του καινούργιου λάπτοπ.

Θελω με τα λιγότερα χρήματα να του δώσω έναν αέρα για κανα δύο χρόνια και μετά βλέπουμε.

Το ξέρω ότι πατάς πάνω στα λόγια του κατασκευαστή αλλά έχω παράδειγμα πχ με το MacBook που ενώ η Apple λέει μέχρι 8gb δουλεύει απροβλημάτιστα και με 16gb.

 

 

 

υγ: Όπα παιδιά έχετε δίκιο για τις τιμές, υπολόγιζα πολύ λιγότερο.... 

 

Οπότε αν γνωρίζετε πάνω σε αυτό που έχω κάνει bolt και μένω μέχρι εκεί

Έγινε επεξεργασία από sarantaris
Link to comment
Share on other sites

Με τον ssd θα δεις διαφορα, οχι με την εξτρα ram...Δε πιστευω να ανοιγετε 150 καρτελες για να θελεις 8γβ ραμ :)

 Και ο browser θα ανοιγει πολυ ταχυτερα, και οχι μονον αυτος , αλλα και τα windows, καθως και η αποκριση ολου του συστηματος θα ειναι το λιγοτερο αισθητη.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Βρηκα ενα report system απο το laptop σχετικα με την συνδεση του σκληρου:

 

Storage:
      IDE Controller                                    Intel® ICH9M/M-E Family 4 Port SATA AHCI Controller - 2929
      Disk Drive                                        Hitachi HTS545032B9A300 ATA Device  (298 GB, IDE)
      Disk Drive                                        Sony Storage Media USB Device  (14 GB, USB)
      Optical Drive                                     Optiarc DVD RW AD-7760H ATA Device
      SMART Hard Disks Status                           OK
 
 
Λετε να εχω θεμα ασυμβατοτητας?
Link to comment
Share on other sites

...τη RAM από 4 σε 8gb ξεχνάς την αγορά από Ελλάδα (καλύτερα να αγοράσεις νέο ... laptop), από eBay κάτι παίζει στα 120 -135 ευρώ με search "2x4gb ddr2 sodimm"... από Hong Kong και θα περιμένεις κανά μήνα μέχρι να έρθουν.

 

Οπότε (γνώμη μου) κράτα τα 4gb τα οποία είναι "καλούτσικα" για τον γούγλη και πάρε ένα μεταχειρισμένο SSD... εάν ΔΕΝ θες να ξοδευτείς.

Κοίταξε επίσης τη MOBO του laptop διότι, μπορεί να μην έχει sata IIΙ controller, οπότε δεν θα δείς ταχύτητες πάνω από 270-285 μέ έναν sata III ssd.

Επίσης, πολύ σημαντικό: προσοχή διότι κυκλοφορούν SSD με 9-9,5mm πάχος/υψος και οι "slim" SSD των 7mm. Το λάπτοπ σου μέχρι τι πάχος/ύψος SSD δέχετε ..? 

 

υ.γ εάν πάρεις SSD, πάρε SATA III και θα σου τον φρενάρει μάλλον ο controller μέν(?), αλλά θα τον "έχεις για μελλονιτκή χρήση". Προτείνω Samsung 128 ή 256gb PRO, θα τον έχεις για πολλά laptop... 

Link to comment
Share on other sites

...τη RAM από 4 σε 8gb ξεχνάς την αγορά από Ελλάδα (καλύτερα να αγοράσεις νέο ... laptop), από eBay κάτι παίζει στα 120 -135 ευρώ με search "2x4gb ddr2 sodimm"... από Hong Kong και θα περιμένεις κανά μήνα μέχρι να έρθουν.

 

Οπότε (γνώμη μου) κράτα τα 4gb τα οποία είναι "καλούτσικα" για τον γούγλη και πάρε ένα μεταχειρισμένο SSD... εάν ΔΕΝ θες να ξοδευτείς.

Κοίταξε επίσης τη MOBO του laptop διότι, μπορεί να μην έχει sata IIΙ controller, οπότε δεν θα δείς ταχύτητες πάνω από 270-285 μέ έναν sata III ssd.

Επίσης, πολύ σημαντικό: προσοχή διότι κυκλοφορούν SSD με 9-9,5mm πάχος/υψος και οι "slim" SSD των 7mm. Το λάπτοπ σου μέχρι τι πάχος/ύψος SSD δέχετε ..? 

 

υ.γ εάν πάρεις SSD, πάρε SATA III και θα σου τον φρενάρει μάλλον ο controller μέν(?), αλλά θα τον "έχεις για μελλονιτκή χρήση". Προτείνω Samsung 128 ή 256gb PRO, θα τον έχεις για πολλά laptop... 

Σε προλαβα!! απο πανω αυτο εγραφα. 

Βοηθαει αυτο που ποσταρα? Πως θα βρω το παχος-υψος που δεχετε το laptop?

Link to comment
Share on other sites

Πως θα βρω το παχος-υψος που δεχετε το laptop?

Οπτικά, ανοίγεις την "θήκη" του HDD στο laptop και βλέπεις τι "περιθώρια" έχει...

ή

"τρέξε" το μοντέλο του laptop με την λέξη specs στον γούγλη και δές τι λέει ο κατασκευαστής. Κατά πάσα πιθανότητα δεν θα έχεις πρόβλημα μέχρι τα 9 mm ... από τα 9mm και πάνω σε φοβάμαι.

επαναλαμβάνω:

...θα σου τον φρενάρει μάλλον ο controller μέν, αλλά θα τον "έχεις για μελλονιτκή χρήση".
 

εκτός εάν θέλεις να την βγάλεις καθαρή με ένα 55άρι

http://www.e-shop.gr/intenso-3812430-top-performance-128gb-25-ssd-sata3-p-PER.320817

και σε μεταχειρισμένο τόσα θα δόσεις απλά μπορεί να βρείς κανέναν Samsung (μακριά από τους "Ελληνικούς" EVO)

Link to comment
Share on other sites

ανοιξε το καπακι που κραταει τον σκληρο .... θα δεις οπτικα τι υψος χωραει 

βγαλε απο το μυαλο την προσθηκη εξτρα μνημης , το DDR2 ειναι πεταμενα λεφτα

Link to comment
Share on other sites

...είναι οι SSD  που δεν έχουν το "quality control" για USA / Germany κ.ο.κ.

 Δεν ανοίγεις ένα θεματάκι να μάθουμε και εμείς τίποτα για να μη χαλάω το παρόν θέμα;

Link to comment
Share on other sites

καλο θα ειναι να μην ανοιξει..

 

 

Παρε ενα ssd worth byuing.

 

Oi ocz arc100 στα 69€ ο 120αρης και στα 109€ ο 240αρης ειναι παραπανω απο μια χαρα ..και ας εχεις sata 1.0..(που δεν εχεις..μην τρομαξεις).

Έγινε επεξεργασία από ΝTG
  • Like 5
Link to comment
Share on other sites

Σε προλαβα!! απο πανω αυτο εγραφα. 

Βοηθαει αυτο που ποσταρα? Πως θα βρω το παχος-υψος που δεχετε το laptop?

 

O δίσκος που έχει μέσα το laptop σου είναι 9.5mm, οπότε ότι SSD 2.5 ιντσών και να πάρεις, θα μπει κανονικά στο λάπτοπ χωρίς προβλήματα. Για τα υπόλοιπα, απάντησε ο @ΝTG

Έγινε επεξεργασία από jax7480
  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.