Jump to content



Προβλημα με 5870 παραλογες θερμοκρασιες


Recommended Posts

Σημερα η 5870 αρχισε να κανει κατι τρελα. Σε 2 περιπτωσεις (δεν ημουν μπροστα οταν ξεκινησε) ανεβασε πολυ ψηλες θερμοκρασιες χωρις ομως να υπαρχει load στη καρτα. Tα clocks ηταν ψιλο κατω, <5% gpu load, σχεδον τπτ απο dedicated / shared gpu ram.

 

Οταν εκανα restart, ο ανεμιστηρας φρικαρε και πηγε και γω δε ξερω ποσο της % (ειναι ref card οποτε πανω απο 50% ειναι σαν ελικοπτερο) και δεν εβγαζε σημα αλλα περναγε το post. Εκανα shutdown (απο το power button) και μετα ξεκινησε κανονικα και ομορφα. Το ιδιο εγινε και οταν γυρισα τωρα το βραδυ (κανα 5-6 ωρο απο τη πρωτη φορα).

 

Εχω 2 screenshots current / max  δωστε προσοχη στο load / ram και στα ρευματα.

post-38118-0-07649400-1426642223_thumb.ppost-38118-0-41416800-1426642229_thumb.p

 

Δεν εχουν γινει αλλαγες σε drivers απο το install των windows, πριν κανα μηνα.

Τρεχω μονο το msi afterburner στο οποιο το μονο που πειραξα ηταν το fan profile.

 

Τιποτα ιδεες τι γινεται; Παει η καρτουλα μου; :(

 

Edit: κατι που δε ξερω αν πιθανοτατα σχετιζεται. Τελευταιο καιρο ειχα προβλημα να βλεπω 1 source quality στο twitch, laggare η εικονα και ο firefox, μονο ο ηχος ηταν συνεχομενος και νομιζα οτι ηταν η συνδεση + memory leak στον ff. Τωρα που τρεχω με την onboard εχω 3 source quality streams ανοιχτα παραλληλα και παιζουν νερακι...

 

 

Και συνεχιζουμε σε χειροτερα.

 

Πλεον το pc βγαζει μονο static noise, με ή χωρις την 5870. Δυστυχως αυτο μπορει να το προκαλεσα εγω οταν βαζοντας τη gpu κανοντας διαφορα τεστ βαρεθηκα καποια στιγμη να κλεισω το τροφοδοτικο . Οταν πηγα να τη βαλω ακουσα ενα δυνατο θορυβο απο τα ηχεια, ισως καπου την ακουμπησα;

Ενω στις μπροστινες θυρες του pc πλεον ηχο (θορυβο) βγαζει μονο αυτη που ειναι για το μικροφωνο...

Μεσα στα windows μου πεταει συνεχεια  (καθε 2-5 sec) notifications οτι συνδεσα / ξεσυνδεσα κατι στη μπροστινη headphones θυρα απο το HD Realtek Audio manager. post-38118-0-83362900-1426695274.png

 

To προβλημα του ηχου γινεται και σε live ubuntu image. Oριστε και ενα sample του τι ακουγεται...  (ειναι σκετος θορυβος οποτε ισως κατεβαστε το volume)!!

 

Στο live ubuntu image σε διαρκεια 12 hr δε προκληθηκε το προβλημα στη 5870 και βασικα ετρεχε πιο καλα απο τα windows αλλα αυτο μπορει να ηταν γιατι εδινε σημα μονο στην 2η οθονη μου.

 

Τελικα τι μπορει να φταιει; GPU? software ( w7 σε 1 μηνα ssd, χωρις προσφατη αλλαγη σε drivers), motherboard?

 

Aν οντως καηκε η onboard audio μπορει με κατι τετοιο να εχω ηχο; εστω μεχρι να βρω ακρη να εχω μουσικη :/

 

Αν εφτασες εως εδω κατω σε ευχαριστω και να σου δωσω ενα bonus:

 

Δοκιμασα καποια στιγμη να βαλω μια παλια 8600GT που εχει 2 dvi εξοδους (για να εχω και τις 2 οθονες). Aν και εβαλα και διπλο ελενξα στη bios να χρησιμοποιησει τη pci και οχι onboard αρνιοταν να τη χρησιμοποιησει, παντα το σημα ηταν στην onboard.

Στο device manager / dxdgiag δεν την εβλεπε καν, αν και το pc εκανε post κανονικα, το fan ετρεχε και τη τελευταια φορα πριν κανα χρονο της ειχα κανει stress test και ηταν οκ.

Βεβαια μπορει απλως να εχει χαλασει (δεν εχω αλλο Pc να την τεσταρω).

 

 

Ευχαριστω!

Έγινε επεξεργασία από stemac
Link to comment
Share on other sites

Ναι πρωτα απο ολα αν δεις στη πρωτη photo το fan ειναι 65% στις 4000 rpm και δοκιμασα να κλεισω το afterburner σε περιπτωση που αυτο κατι εκανε. Και γενικα οταν ειναι πανω απο 30% ο ανεμιστηρας ακουγεται μια χαρα, πανω απο 50% ακουγεται απο μακρυα :D

Έγινε επεξεργασία από stemac
Link to comment
Share on other sites

Μετέφερα το θέμα σου σε αυτή την ενότητα , γιατί το πρόβλημα σου , δέν οφείλετε αποκλειστικά στην κάρτα γραφικών.

Πιθανόν είναι από κάποιο συνδυασμό γεγονότων.

 

Είχες θέμα υπερθέρμανσης της κάρτας

Πρόβλημα στον ήχο.

 

Πιθανή βλάβη λόγω ανοιχτής τροφοδοσίας κατά τη διάρκεια τοποθέτησης hardware ?

 

Πιθανό βραχυκύκλωμα από βύσμα στο front panel ?

Πρόβλημα στο καλώδιο-βύσμα που συνδέει το panel με τη μητρική ?

Link to comment
Share on other sites

Εχω 2 screenshots current / max  δωστε προσοχη στο load / ram και στα ρευματα.

attachicon.gif5870.pngattachicon.gif5870-max.png

 

Δεν εχουν γινει αλλαγες σε drivers απο το install των windows, πριν κανα μηνα.

Τρεχω μονο το msi afterburner στο οποιο το μονο που πειραξα ηταν το fan profile.

 

Τιποτα ιδεες τι γινεται; Παει η καρτουλα μου; :(

 

 

Κατά τη γνώμη μου ...

 

Αν είναι πραγματικές οι ενδείξεις του gpu-z απορώ , πώς δουλεύει ακόμη η κάρτα σου.

Η κάρτα έχει "φάει" υπερβολική τάση.

 

Απεγκατέστησε άμεσα το msi afterburner ... και γύρνα τον driver της κάρτας γραφικών σε default κατάσταση.

 

Αμεσα !!!

Link to comment
Share on other sites

Κατά τη γνώμη μου ...

 

Αν είναι πραγματικές οι ενδείξεις του gpu-z απορώ , πώς δουλεύει ακόμη η κάρτα σου.

Η κάρτα έχει "φάει" υπερβολική τάση.

 

Απεγκατέστησε άμεσα το msi afterburner ... και γύρνα τον driver της κάρτας γραφικών σε default κατάσταση.

 

Αμεσα !!!

 

Της 5870 της αρεσει να τρεχει ζεστη, απο οσο διαβασα και 100 βαθμοι σε full load ειναι οκ, τα 255 που βγαζει στο max  VDDC phase ειναι προφανως ψευτικα καθως εχει βαλει σε ολα το ιδιο και ναι η καρτα θα ειχε παρει φωτια ξερω γω :p

To audio part μαλλον οπως ειπα το προκαλεσα εγω, καπου ακουμπησα τη gpu οταν πηγα να τη βαλω και μαλλον εφαγε τη onboard audio επειδη το τροφοδοτικο δεν ηταν κλειστο.

 

Χτες λοιπον ξανα βαζω τη καρτα και κρασαραν διαφορα προγραμμα οταν τα ανοιγα με το που μπηκα στα windows, μεχρι και το gpu-z μου εβγαλε να κοιταξω τους drivers. Κατεβαζω το auto driver tool της amd, κατεβαζει τους Omega και τσουπ καποιοι drivers ειχαν εξαφανιστει... της οθονης και hdmi audio πως λεγεται δεν εβρισκε καν drivers (aero, αναλυση κτλπ τρεχαν κανονικα στο μεταξυ). To τρεχω, reboot ολα οκ και εφτιαξε και το twitch playback, 2 streams source quality μια χαρα.

 

Ομως τωρα ετυχε να το κανει μπροστα μου και εκανα διαφορα πειραματα :D

 

Ενω τα voltage ηταν 0.9-1V ξαφνικα χωρις να εχει load ανεβηκε το ενα κατευθειαν στα 1.6V (απο οσο διαβασα ακομα και σε full load δε πρεπει να περναει το 1.35). Αμεσως η καρτα αρχισε να ανεβαζει θερμοκρασια (και το fan speed παραλληλα προφανως) σα τρελη, εκλεισα msi τπτ, το ανοιξα παλι ενεργοποιησα να πειραζει τις τασεις και τα μειωσα, το αγνοησε εντελως. Κατεβαζω το max memory clock απο 1200 στα 1100 αμεσως κατεβαζει τα ρολογια σε 157/ 300 νομιζω (το Min πρεπει να ειναι), τα ρευματα πανε πισω στο 0.9V και η θερμοκρασια κανει βουτια απο 85 σε 60 σε 1-2 sec.

 

Βαζω τα ρολογια πισω στα default με το καλημερα, 1.6V παμε παλι ανεβασμα θερμοκρασιες.

 

Tα βαζω σε max 400 / 900 (υπαρκτος συνδυασμος) συνεχιζει να τα κραταει στο 157/300 και ανοιγω twitch, αμεσως τα ανεβαζει απο 157/300 στα 400/900 (λογικο) και πεταει και τα ρευματα στο 1.6 (μη λογικο!), βουρ θερμοκρασιες. Κλεινω twitch πισω στα 157/300, 0.9V και πισω στις κανονικες θερμοκρασιες.

 

Σημειωση: χτες μετα το driver reinstall ετρεχα 3 twitch source streams και με τις 2 οθονες Plugged in και ανοιχτες και η ταση δε περασε τα 1.05V ενω ουτε ανεβηκαν οι θερμοκρασιες πανω απο 2-3 βαθμους απο το idle, οποτε σιγουρα αυτες οι τιμες ειναι μη normal και η θερμοκρασια ειναι αποτελεσμα των τασεων.

 

Αρα ή κατι στη καρτα εχει χαλασει στον ελεγχο των τασεων (τις εχει παει εως και 2V !! και τις 2, VDDC + VDDCI ) ή παιζει τα συγκεκριμενα καλωδια για τη καρτα της psu να στελνουν λαθος ρευμα; Παντως η Motherboard βλεπω να συνεχιζει να παιρνει κανονικα ρευματα οταν η καρτα κανει τα δικα της και φανταζομαι αν ειχαν πειραχτει κατι θα βαραγε.

Υπαρχει περιπτωση να ειναι windows / drivers / catalyst προβλημα;

 

Θα τη κραταγα με μειωμενα τα ρολογια αλλα αν δε τα εχει στο max η 2η οθονη κανει τρελο flickering (που ετσι γινεται απο οτι φαινεται σε ολες τις καρτες ανεξαρτητως ati / nvidia).

 

Τωρινη κατασταση με 1.6V και 400/900 max clocks:

post-38118-0-37279100-1426769657_thumb.p

 

 

Μετέφερα το θέμα σου σε αυτή την ενότητα , γιατί το πρόβλημα σου , δέν οφείλετε αποκλειστικά στην κάρτα γραφικών.

Πιθανόν είναι από κάποιο συνδυασμό γεγονότων.

 

Είχες θέμα υπερθέρμανσης της κάρτας

Πρόβλημα στον ήχο.

 

Πιθανή βλάβη λόγω ανοιχτής τροφοδοσίας κατά τη διάρκεια τοποθέτησης hardware ?

 

Πιθανό βραχυκύκλωμα από βύσμα στο front panel ?

Πρόβλημα στο καλώδιο-βύσμα που συνδέει το panel με τη μητρική ?

 

Για τη καρτα δε νομιζω καθως δεν την ειχα πειραξει για πανω απο μηνα. Για το ηχο οπως εγραψα σχεδον σιγουρα ναι.

Το προβλημα στο βυσμα εφτιαξε, τωρα και τα 2 βγαζουν σωστα μονο static noise :D (Και συνεχιζω να πιστευω οτι ειναι αποτελεσμα της Onboard που πηγε σε ενα καλυτερο κοσμο). Σε λιγο θα παω να παρω μια pci audio card να δουμε τι θα γινει.

 

 

με μονή οθόνη το παρουσιάζει αυτό;

 

Καλη ερωτηση, αφησα plugged in μονο την κυρια οθονη και δε το εκανε, αλλα δε το εκανε για τον ιδιο χρονο και με τις 2 ακριβως μετα. Θα ξανα αφησω μονο την κυρια και θα δοκιμασω να βαλω κανα game για να αναγκασω τα ρολογια να πανε στο max.

Έγινε επεξεργασία από stemac
Link to comment
Share on other sites

Για το θέμα του ήχου.

Γιατί δέν παίρνεις από το hdmi της κάρτας γραφικών ?

 

πως ακριβως το κανω αυτο;

 

Αυτη τη στιγμη κανω ενα αλλο τεστ, ξανα τρεχω απο το live image ubuntu (usb) και με τις 2 οθονες, 3 twitch streams, 1 gpu benchmark που ετρεξα για λιγο (σιγουρα δε ετρεξε κανονικα λογω του usb) και η θερμοκρασια δε περασε τους 62 (uptime 2h). Θα το αφησω και αλλο ανοιχτο να δω αν θα εμφανιστει το προβλημα, αλλιως μπαινει στην εξισωση κανονικα και τα windows / drivers.

 

Ή το βαφω κοκκινο και το θυσιαζω στον cthulu.

 

post-38118-0-30093700-1426781422_thumb.p

ps: disclaimer: και τα 2 streams ηταν απο το front page :)

Έγινε επεξεργασία από stemac
Link to comment
Share on other sites

πως ακριβως το κανω αυτο;

 

 

Συνδέεις την κάρτα γραφικών με την οθόνη σου , με hdmi καλώδιο και κάνεις την αντίστοιχη ρύθμιση μέσα από τα windows.

 

Οπου ορίζεις σαν default device στο sound =>playback , τη συσκευή AMD HDMI Output.

 

HDMI%20Audio%20Enabled.png

 

 

Επίσης , κάνε disable από bios , την onboard κάρτα ήχου.

Έγινε επεξεργασία από TASOS
Link to comment
Share on other sites

Οι οθονες μου δεν εχουν ηχεια, χρησιμοποιω 2 bi-amplified monitor speakers με RCA.

 

6 ωρες uptime συνεχομενο playback σταθερα 60 βαθμοι @ live ubuntu.

 

Πηρα την pci audio card και μου εδωσε ενα παιδι εκει που ξερω μια msi 210 να δοκιμασω αν θα εχω προβλημα και να του την επιστρεψω μετα.

Παντως το γεγονος οτι στα ubuntu καθεται μια χαρα, με κανει ολο και περισσοτερο να πιστευω οτι ειναι καποιo θεμα των windows / drivers.

Link to comment
Share on other sites

Και γιατι δεν κανεις μια φρέσκια εγκατασταση για να μας λυθούν οι αποριες?

Γιατι ειναι clean install μηνα σε καινουργιο SSD και οι drivers μπηκαν μια φορα κατευθειαν στην αρχη. Οποτε ουτε ορεξη εχω το ξανα στεισε και επανεφερε τις ρυθμισεις σε ενα καρο προγραμματα και πως ξερω οτι αφου εβαλα τους τελευταιους drivers δε θα βαρεσει παλι η ιδια βλακεια μετα απο κανα μηνα ή δυο;

 

Αν και πιθανοτατα θα το κανω και αυτο μεσα στο σ/κ, αφου κανω και κατι αλλα test.

 

ps. 18 ωρες στα ubuntu μια χαρα.

Link to comment
Share on other sites

Απλα,πιο μεγαλός μπελάς είναι τεστ και ξανα τεστ και ubuntu και προβλημα,

και ξανα τα ιδια,απο το να περασεις μια καθαρη εγκατασταση,μιας και εχεις καταληξει οτι ειναι software.

Απλα περνα ενα ενα τα προγραμματα και δες μηπως έχει μπει κατι που δεν πρεπει.

Link to comment
Share on other sites

μωρε το φορματ δεν ειναι τπτ, το να κανω restore τα settings στα προγραμματα και στα windows ειναι.

 

Παντως αν ειναι να το κανω ας το κανω by the book.

Windows

τους ahci drivers ποτε τους βαζω;

chipset drivers απο gigabyte site (η τουλαχιστον τον ahci, η τελευταια εκδοση μου βαραγε system interrupts)

windows updates

amd drivers

anti virus

προγραμμα με το κιλο

 

σωστα;

Link to comment
Share on other sites

Windows

Intel Chipset Drivers 10.0.0.23 (περιλαμβάνει τον AHCI)

AMD GPU Driver

Sound Driver (realtek 2.75 π.χ.)

Windows updates

Restart και ξανά windows updates

Restart και ξανά windows updates (ω ναι 2η φορά)

Disk cleanup για old windows files, windows update cleanup restore points cleanup

 

Ccleaner μετά τα updates για επιδιόρθωση .net και άλλων registry errors που ξέμειναν πίσω μετά τα updates.

 

και τώρα ήρθε η ώρα για antivirus προγράμματα κλπ.

Link to comment
Share on other sites

Windows

Intel Chipset Drivers 10.0.0.23 (περιλαμβάνει τον AHCI)

.......

 

 

ειναι η gigabyte 880gm ud2h, με phenom II X6 αρα θελω της amd τους chipset drivers.

 

κατσε να κανω και edit την υπογραφη μου.

Έγινε επεξεργασία από stemac
Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Εκανα το reinstall με w7 sp1 64x msdn iso, και minimum drivers δλδ δεν εβαλα usb filters για usb 1.0, τα transcoding, development, catalyst κτλπ της AMD.

Δεν εκανα install ουτε το MSI afterburner, ετρεχε 2-3 μερες ομορφα και ωραια μεχρι που το εκανε παλι. Μου δανεισαν molex --> 6πινα να δω μηπως ειναι τα καλωδια της PSU και περιμενω να δω.

 

Χτες επαιζα πολλες ωρες HOTS σε windowed fullscreen με ολα στα max, κανενα παραπονο η καρτα. Ετρεξα και benchmark με το heaven παλι οκ (αρα δε προκαλειτε κατω απο μεγαλο load?).

 

Kατι αλλο που ειδα ειναι οτι στα streams που laggarei αν απενεργοποιησω το "enable hardware decoding" στο flash παει μια χαρα αν και χτυπαει 70% cpu (με hardware decoding ειναι slideshow μονο ο ηχος ειναι οκ). Αυτο μαλλον ακυρο ειναι με το γενικο προβλημα απλως το αναφερω.

 

Το μονο σταθερο οταν προκαλειται το overvoltage ειναι το gpu-z, αναρωτιεμαι μηπως απλως η καρτα δε γουσταρει να της διαβαζουν τα ρευματα :p H αν καποια προσφατη εκδοση του gpu-z δε τα παει καλα με τη 5870, ισως θα αξιζε να βρω μια εκδοση 3+ μηνες πισω.

Παντα ετρεχα gpu-z παραλληλα με HWmonitor και msi afterburner και δεν ειχα προβλημα (hardware το ιδιο εκτος του SSD).

 

 

Τα αριστερα ειναι πριν τα molex και τα δεξια μετα τα molex.

 

post-38118-0-34208800-1427640874_thumb.ppost-38118-0-29147300-1427640885_thumb.p

post-38118-0-44747300-1427640894_thumb.ppost-38118-0-04267000-1427640909_thumb.p

 

Παντως τρεχει καλυτερα νομιζω, το κανει πιο σπανια, οποτε εχω μπερδευτει εντελως στο τι μπορει να ειναι η αιτια (Πλεον προς gpu-z κοιταω). Τι αλλο μπορω να δοκιμασω;

 

ps. Θα δοκιμασω να την ανοιξω με το supervision ενος φιλου να δω αν υπαρχει καποια εμφανης παραμορφωση / αλλοιωση εκει που μπαινουν τα καλωδια του τροφοδικου και λογικα εκει βρισκεται η "psu" της gpu? Eπι τη ευκαιρια θα αλλαξω και την παστα.

Έγινε επεξεργασία από stemac
Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.