Jump to content



ATi 58x0 The Aftermath.(Ενας χρονος μετα)


Recommended Posts

εγω με 2 καρτουλες 5850 ειμαι καλα θεωρω...αλλα δεν ειναι αρκετα για ολους τους τιτλους...βεβαια για την εποχη που τις πηρα με 560 ευρω, και ηταν ειδικες καρτες για ΟC, οχι απλα 5850 ειμαι καλυμμενος...παρολα αυτα, δεν τις προτεινω σε κανεναν...εχουν και αυτες τα πολλα ελλατωματα τους...ας περιμενουν τις 6αρες ΑΤΙ, ή ας κοιταξουν για φερμι... :)

Link to comment
Share on other sites

Με 2x5850 είμαι απόλυτα ικανοποιημένος στους τίτλους που παίζω και απο θερμοκρασίες δεν έχω κανένα παράπονο!! Νομίζω πως τότε που βγήκε η καρτούλα ήταν best value/money. Μετάβαση στην σειρά HD6000 μαλλον η τιμή θα το δείξει :hehe:

Link to comment
Share on other sites

Συμπέρασμα ως τώρα: Η αριστη αρχική τιμή της στα 315 ευρώ! για την 5870 και 220€ για την 5850, 1 χρόνο πρίν, την έκανε σαν την πιο αξιόλογη πρόταση VGA και συνάμα απ'τις πιο πολυφορεμένες κάρτες στους λαμπίτες.

Με τα σημερινά δεδομένα όμως...απλά δεν....

Επίσης αν η ΑΤΙ βγάλει στα 320-350€ την 6870 (δεν το βλέπω, αλλά λέω αν...), την nvidia ,που πρόσφατα ανακοίνωσε την νέα σειρα για τα μέσα του 2011 (αν δεν πάρει παράταση και αυτή), δεν την βλέπω καλά.....

Έγινε επεξεργασία από sstav
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Συμπέρασμα ως τώρα: Η αριστη αρχική τιμή της στα 315 ευρώ! για την 5870 και 220€ για την 5850, 1 χρόνο πρίν, την έκανε σαν την πιο αξιόλογη πρόταση VGA και συνάμα απ'τις πιο πολυφορεμένες κάρτες στους λαμπίτες.

Με τα σημερινά δεδομένα όμως...απλά δεν....

Επίσης αν η ΑΤΙ βγάλει στα 320-350€ την 6870 (δεν το βλέπω, αλλά λέω αν...), την nvidia ,που πρόσφατα ανακοίνωσε την νέα σειρα για τα μέσα του 2011 (αν δεν πάρει παράταση και αυτή), δεν την βλέπω καλά.....

+1 σε ολα αυτα αλλα και αυτο που θυμαμαι απο μικρος :D πολυ καλο hardware με χαλια software.

Link to comment
Share on other sites

και εγώ κάτοχος μιας 5870 πραγματικά από της καλύτερες αγορές μου

δουλεύει σε μια 42 tv 1080p και όλα φουλ , ίσως τώρα που θα βγει η σειρά 6χχχ και η τιμές

της 5870 πάρουν την κατιούσα να αγοράσω άλλη μια για να κερδίσω περισσότερο χρόνο από την επόμενη αναβάθμιση σε ότι αφορά τα γραφικά .

έχω βγει από το τριπακη να κυνηγάω νούμερα και να δίνω ένα κάρο λεφτά για λίγα παραπάνω καρέ

άσε που τα παιχνίδια φτιάχνονται για να τρέχουν ικανοποιητικά ακόμα και σε κάρτες που μετρούν χρόνια στην αγορά .

οπότε η αναβάθμιση για μένα θα αργήσει πολλή

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Με μια sapphire 5870 1GB που ειχα αγορασει περισυ ειμαι ακομα. Waterblock EK full cover στα 1100/1300, θερμοκρασιες απο 36-45 και λειτουργει απροβληματιστα ακομα. Drivers ακομη τους 10.4 εχω. Οθονη να την αξιοπιοισω δεν εχω 22" 1680χ1050. Ευχαριστημενος ειμαι παντος, απο τις καλες αγορες που εχω κανει ειναι.

Link to comment
Share on other sites

Μόνο σε 2 κακογραμμένους τίτλους(metro,gta episodes,) ζορίστηκε η 5850 κατά τ'αλλα τουμπανακι,και αυτό έλειπε να μην ήταν με τα 245 που την είχα παρει.Κατι κουλά μου κάνει ώρες ώρες ο ανεμιστήρας της -ακούγεται σαν να θέλει γράσο- αλλά όλα οκ.Παντως θυμάμαι παλιότερα 350-400ε θεωρούταν το ταβάνι για μια κάρτα γραφικων,σημερα έχουμε ξεφύγει εντελώς...Άκου εκεί 300ευρω για να παίξω crysis με 30fps.Σε τι κόσμο θα φέρουμε τα παιδιά μας Νικό Τσιαμτσικα?

Link to comment
Share on other sites

Με μια sapphire 5870 1GB που ειχα αγορασει περισυ ειμαι ακομα. Waterblock EK full cover στα 1100/1300, θερμοκρασιες απο 36-45 και λειτουργει απροβληματιστα ακομα. Drivers ακομη τους 10.4 εχω. Οθονη να την αξιοπιοισω δεν εχω 22" 1680χ1050. Ευχαριστημενος ειμαι παντος, απο τις καλες αγορες που εχω κανει ειναι.

Η κάρτα σκοτώνει στα 1100/1300, είσαι μια χαρά μην κουνηθείς για τον επόμενο ένα χρόνο...

Link to comment
Share on other sites

5850 αγορασμένη 13/2 από multi στα 243 την είχε online αλλά μου ήρθε στα 234,την πήρα λόγω ολικής αναβάθμισης pc τότε.

Ήμουνα στο τσακ να περιμένω κάνα μήνα ακόμα τις nvidia αλλά ευτυχώς άλλαξα γνώμη και έτσι την πρόλαβα πριν τις μεγάλες αυξήσεις τιμών.

Παίζω σε 1920x1080 τα πάντα ,μόνο metro 2033 ζορίστηκε και έριξα τα γραφικά, και την δουλεύω είτε 860/1200 με stock ρεύμα ή 950/1250 με ανεβασμένο ρεύμα και στροφές ανεμιστήρα, και δεν έχει κάνει κιχ.

Το μόνο που μετάνιωσα που δεν έδωσα 40-50 γιούρια παραπάνω να έπαιρνα μητρική την UD4 (στη δικιά μου η δεύτερη PCI-e ειναι x4)να της κοτσάρω άλλη μια σε λίγο που θα τις πουλάνε όλοι για να μεταβούν στην επόμενη γενιά.

Link to comment
Share on other sites

....................να της κοτσάρω άλλη μια σε λίγο που θα τις πουλάνε όλοι για να μεταβούν στην επόμενη γενιά.

Ιmho, δεν είναι καθόλου σίγουρο ότι θα πουλήσει κάποιος ελαφρά τη καρδία μία 5850/5870 για κάποια 6ΧΧΧ. Κάτσε να τις δούμε πρώτα, να δούμε και τιμούλες, να τσεκάρουμε αν θα έχουμε να φάμε πρώτα στον επερχόμενο κατοχικό χειμώνα (που θα πέσει πολύ πείνα και δυστυχία) και μετά μεταβαίνουμε στην επόμενη γενιά.

Link to comment
Share on other sites

Ιmho, δεν είναι καθόλου σίγουρο ότι θα πουλήσει κάποιος ελαφρά τη καρδία μία 5850/5870 για κάποια 6ΧΧΧ. Κάτσε να τις δούμε πρώτα, να δούμε και τιμούλες, να τσεκάρουμε αν θα έχουμε να φάμε πρώτα στον επερχόμενο κατοχικό χειμώνα (που θα πέσει πολύ πείνα και δυστυχία) και μετά μεταβαίνουμε στην επόμενη γενιά.

Kατοχικο Χειμωνα :hehe:

Βασικα οι καρτες μας τραβανε ανετα για ακομα ενα χρονο!

Ακομα και εγω που παιζω σε υψηλες αναλυσεις ειμαι happy

Link to comment
Share on other sites

κατοχος και γω της επιτυχημενης 5850, την αγορασα με το που ειχε βγει. Πλαισιο 220 + dirt δωρο.

Δεν εχω ασχοληθει καθολου με το o/c της αλλα δεν εχω αντιμετωπισει και κανενα προβλημα μεχρι σημερα

Αυτο που σκεφτομαι τον τελευταιο καιρο ειναι αν αξιζει να προσθεσω και μια δευτερη στους επομενους μηνες.(Εννοειται μεταχειρισμενη)

Πιστευεται θα εχω το κατι παραπανω σε αποδοση, λαμβανοντας υποψιν και τις νεες καρτες που θα εχουν κυκλοφορησει τοτε,σειρα 6;

Link to comment
Share on other sites

  • 1 year later...
5850 και ssd Ιντελ ειναι τα μονα λεφτα που ουδεποτε θα πει καποιος οτι πηγανε χαμενα !!!!

ενημερωση λογω στατιστικης:T:

σχεδον μετα απο 2 χρονακια και τα 2 ανωτερω εξαρτηματα συνεχιζουν να εργαζονται ακαταπαυστα (φτου φτου) , και ειδικα η 5850 δε βλεπω καποιο λογω να την αλλαξω , τα εβγαλε τα λεφτα της και συνεχιζει με το παραπανω.

το μονο που χαλασε ηταν η μαμα ψυξη της οπου και αντικατασταθηκε απο αφτερμαρκετ coolermaster.

Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.