Jump to content



Πρόβλημα με GTX 970 ?


Recommended Posts

Κυρίες και Κύριοι έχουμε νικητή (99,99% φυλώ και τα ρουχα μου...): ΤΡΟΦΟΔΟΤΙΚΟ!!!  :huh:  :angry:

 

Σήμερα το πρωί αναψα το μηχάνημα και άκουσα στη σιγαλιά, εναν τσιριχτό ήχο. Λέω Η ΚΑΡΤΑ! Οχιιιι ο ήχος ακούγονταν από το τροφοδοτικο...

 

Βγήκε και μετρήθηκε με πολύμετρο και ήταν άψογο. Όμως από μέσα του ακουγονταν -δική μου εκδοχή- το διακριτικό σφύριγμα (ξεφουσκωμα) πυκνωτή! Ειδικά όταν το έσβηνα ακουγότανε σαν να ξεφουσκώνει...

 

Έβαλα ένα coolermaster 700w pro (είχα ανοίξει θέμα διότι με ανησυχούσαν οιλίγο ανεβασμένες τάσεις του...) και -μέχρι τώρα- ακόμη και σε kombustor 1080p -που έκλεινε το pc αμέσως, λειτουργούμε χωρίς πρόβλημα.....

 

Έπονται νέες δοκιμές, και αποστολή του ΗΧ750W για εγγύηση (λογικά γι αυτό θα ανοίξω νεό θέμα, διότι δεν έχω βρεί την απόδειξη ακόμη...).

 

Σε αυτό το σημείο θα ήθελα να σας ευχαριστήσω όλους για την βοήθεια και τις συμβουλές!!! A και να προτιμάτε τα τροφοδοτικά με 7+ χρόνια εγγύηση!

 

Μείνετε συντονισμένοι, γιατί θα έχουμε και συνέχεια! :)

Έγινε επεξεργασία από cyberdyne
  • Like 3
Link to comment
Share on other sites

Αν το ΗΧ750w αντιστοιχεί σε Corsair τροφοδοτικό τότε το πρόβλημα μπορεί να είναι και ελαττωματικος ανεμιστήρας. Είχα αντιμετωπίσει τέτοιο θέμα όταν έστηνα το pc για το σαλόνι και ήταν ολόκληρη η παρτίδα προβληματική αλλά ευτυχώς η αγορά ήταν από Msystems και είχα άμεση λύση χωρίς RMA ή διπλο,τριπλό RMA.

 

 

 

 

τώρα θα έχεις το coolermaster με τις παραπάνω τάσεις μέχρι να σου αντικατασταθεί το άλλο? Μην στα κάψει όλα φοβάμαι !

Οι τάσεις είχαν μετρηθεί με πολύμετρο χωρίς φορτίο. Λογικά αν βλέπει μέσα από το BIOS τις τάσεις ΟΚ  τώρα τότε είναι μια χαρά.

Έγινε επεξεργασία από vagsk
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Μέ το πολύμετρο καρφωμένο συνέχεια να μετρώ τα 12v. έχω με φόρτιο (να τρέχει furmark) 12,07v.

Τα 3,3 είναι 3,248

τα 5 είναι 5,040

Τα 12v χωρίς φορτίο παίζουν στα 12,32

 

 

Εννοείται πως το μηχάνημα παίζει στοκ χωρίς oc!!!

Έγινε επεξεργασία από cyberdyne
Link to comment
Share on other sites

Μέ το πολύμετρο καρφωμένο συνέχεια να μετρώ τα 12v. έχω με φόρτιο (να τρέχει furmark) 12,07v.

Τα 3,3 είναι 3,248

τα 5 είναι 5,040

Τα 12v χωρίς φορτίο παίζουν στα 12,32

 

 

Εννοείται πως το μηχάνημα παίζει στοκ χωρίς oc!!!

 

Tελος καλο ολα καλα λοιπον, τουλαχιστον βρηκες την πηγη του προβληματος.

Η διαβολικη συμπτωση που λεγαμε τελικα ητανε :p

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Διαβολική δεν λες τπτ. Να έχεις δώσει τα λ7 σου και να κάνει νουμερα...

 

το τελος θα ερθει οταν αλλαχτει και το τροφοδοτικο!  :(

Έγινε επεξεργασία από cyberdyne
Link to comment
Share on other sites

Η ποιοτητα των τροφοδοτικων της corsair δυστυχως εχει παει περιπατο.. δεν θυμαμαι κ γω ποσα εχω κανει rma τα τελευταια 2 χρονια. Νομιζω 4 ή 5.

 

Και όμως το συγκεκριμένο (πρώτη γενιά hx) θεωρείται κορυφαίο. Και για να εξηγούμαι, δεν νομίζω πως από κακή ποιότητα χάλασε, αλλά πρίν 2 εβδομάδες είχα αρκετές και άσχημες διακοπές της Δ...... if you know what I mean!  ;)

 

Του έβαλα και φορτία και παρεδωσε πνεύμα.

 

Το ζήτημα είναι πως κατόπιν επικοινωνίας με το μαγαζί που το πήρα (όταν ολοκληρωθεί το RMA θα ανοίξω θέμα για ευχαριστίες ή κράξιμο) με ενημέρωσαν πως θα το στείλουν στην corsair και αυτή θα αποφασίσει τι θα μου στείλει πίσω. Δεν παίζει πχ το σενάριο να μου δίνουν έναι hx750i και να βάλω άλλα 50 ευρώ να πάρω το hx850i... Δεδομένου πως το δικό μου δεν κυκλοφορεί πια, θα μου στείλουν ένα εφάμιλλης ποιότητας ή καλύτερο, πάντα σύμφωνα με το κατάστημα που το αγόρασα.

 

H εγγύηση του νέου τροφοδοτικού θα είναι το υπόλοιπο της εγγύησης του παλιού, και ας είναι ΑΧi...

 

H ειρωνία είναι πως χρειάστηκε μια κάρτα γραφικών που φημίζεται για την ενεργειακή της επάρκεια, για να μου "πεθανει" το psu!  :)

 

Είδωμεν. 

Έγινε επεξεργασία από cyberdyne
Link to comment
Share on other sites

είναι στην ευχέρεια του καταστήματος να σε εξυπερετήσει με πιστωση και να αγοράσεις νέο τροφοδοτικό της επιλογής σου. Τώρα πάει by the book.

Χμμ ενδιαφέρον! Θα το ερευνήσω όταν έρθει η ώρα! Ευχαριστώ !

Link to comment
Share on other sites

Κυρίες και Κύριοι έχουμε νικητή (99,99% φυλώ και τα ρουχα μου...): ΤΡΟΦΟΔΟΤΙΚΟ!!!  :huh:  :angry:

 

Σήμερα το πρωί αναψα το μηχάνημα και άκουσα στη σιγαλιά, εναν τσιριχτό ήχο. Λέω Η ΚΑΡΤΑ! Οχιιιι ο ήχος ακούγονταν από το τροφοδοτικο...

 

Βγήκε και μετρήθηκε με πολύμετρο και ήταν άψογο. Όμως από μέσα του ακουγονταν -δική μου εκδοχή- το διακριτικό σφύριγμα (ξεφουσκωμα) πυκνωτή! Ειδικά όταν το έσβηνα ακουγότανε σαν να ξεφουσκώνει...

 

Έβαλα ένα coolermaster 700w pro (είχα ανοίξει θέμα διότι με ανησυχούσαν οιλίγο ανεβασμένες τάσεις του...) και -μέχρι τώρα- ακόμη και σε kombustor 1080p -που έκλεινε το pc αμέσως, λειτουργούμε χωρίς πρόβλημα.....

 

Έπονται νέες δοκιμές, και αποστολή του ΗΧ750W για εγγύηση (λογικά γι αυτό θα ανοίξω νεό θέμα, διότι δεν έχω βρεί την απόδειξη ακόμη...).

 

Σε αυτό το σημείο θα ήθελα να σας ευχαριστήσω όλους για την βοήθεια και τις συμβουλές!!! A και να προτιμάτε τα τροφοδοτικά με 7+ χρόνια εγγύηση!

 

Μείνετε συντονισμένοι, γιατί θα έχουμε και συνέχεια! :)

EΙδες στα λεγα δεν στα λεγα :p .Περα απο την πλακα καπου διαβασα οτι οι 12αρες της corsair απο το 2013 και μετα δεν ειναι καθαρες 12αρες και εχει γινει χαμος στα ξενα φορουμ διοτι ουδεποτε η corsair δεν εβγαλε τετοια ανακοινωση.Καποιοι φαν της εξω αρχιδαν να την κυνηγουν λογο ζημιας σε mobo τους και σιγα σιγα αρχισε να το αλλαζει ξανα μαλλον στις νεες παρτιδες.Παντος για την 12 αρα σιγουρα ισχυει τα υπολοιπα δεν ξερω τα διαβασα

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

EΙδες στα λεγα δεν στα λεγα :p .Περα απο την πλακα καπου διαβασα οτι οι 12αρες της corsair απο το 2013 και μετα δεν ειναι καθαρες 12αρες και εχει γινει χαμος στα ξενα φορουμ διοτι ουδεποτε η corsair δεν εβγαλε τετοια ανακοινωση.Καποιοι φαν της εξω αρχιδαν να την κυνηγουν λογο ζημιας σε mobo τους και σιγα σιγα αρχισε να το αλλαζει ξανα μαλλον στις νεες παρτιδες.Παντος για την 12 αρα σιγουρα ισχυει τα υπολοιπα δεν ξερω τα διαβασα

Όταν λες 12αρες μιλάς για διαρκεια εγγύησης ?

Link to comment
Share on other sites

Oχι ρε συ 12v εννοω οτι πλεον δεν ειναι single rail αλλα multi στα 45 μαξ

Μην μου λες τέτοια, γιατί το hx750w που έστειλα για rma, αν βρεθεί ελλατωματικό, η corsair θα μου το αλλάξει "με ίδιο ή καλύτερο" τροφοδοτικό που θα επιλέξει η ίδια. Δεν έχω -μέχρι τώρα- δικαίωμα επιλογής.

 

Πάντως μου ακούγεται πολύ χοντρό, μια τέτοια εταιρία, που έχει ποιοτικότατα προϊόντα, να έχει κάνει τέτοια πατάτα....

 

ίδωμεν

Link to comment
Share on other sites

Εχω ενα τροφοδοτικο (hec-550te-2wx) 550Watt και θελω να ξερω εαν σηκωνει την 970 G1 της Gigabyte ή να παω σε palit;

Φίλε μου αρχικά σου προτείνω να ανοίξεις ένα νέο θέμα, για να πάρεις πιο πολλές απαντήσεις για το θέμα σου και τα λέμε αναλυτικότατα εκεί! :)

Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...

Καλησπέρα σε όλους! 

 

Τελικά η corsair μου έστειλε τον αντικαταστάτη του hx750 με ένα νέο hx750i! Δεν το έχω εγκαταστήσει ακόμη αλλά θα γίνει και αυτό.

 

Θέλω να ευχαριστήσω όλους σας για τις απαντήσεις και την βοήθεια σας!

 

Τέλος θέλω να ευχαριστήσω το κατάστημα visionstudio, που πραγματικά το προσωπικό του με εξυπηρέτησε άψογα στο θέμα της αντιοκατάστασης!

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.