Jump to content



Πρόβλημα με GTX 970 ?


Recommended Posts

Αφου ειπες οτι οταν εβαλες fps limiter στο rivatuner λυθηκαν ολα.... Ειναι αυτο που σου ειπα εξαρχης. Το γιατι συμβαινει 100% δε το ξερουμε (δηλαδη τι κανει trigger την υπερβολικη καταναλωση στο PSU) αλλα δε πιστευω οτι φταιει το τροφοδοτικο, πιστευω οτι ειναι θεμα drivers που θα μπορουσαν εξαρχης να εφαρμοζουν ενα τετοιο limiter.

Αλλωστε το να εχεις 1500fps ειναι κατι παραπανω απο αχρηστο. Αρα δεν υφισταται προβλημα επι της ουσιας. Απλα κατι δε λειτουργει σωστα για να περιοριζονται τα fps σε τετοιες extreme συνθηκες, τωρα αυτο το κατι ειναι στους drivers, ειναι λογω εγκαταστασης προγραμματος τυπου afterburner που πειραξε τιποτα στη registry, ή ειναι hardware ελατωματακι στην καρτα σου (μαλλον απιθανο)....δε ξερω

 

Aν ριξεις μια ματια στο βιντεο που παρεθεσα παραπανω θα δεις οτι -μαλλον- ιδιο προβλημα αντιμετωπιζει και ο topic starter..

Και εγω εν επαιζα με vsync η κατεβαζα την μπαρα του tpd limit κατω απο το 100% για να μην φτανει η καρτα υψηλο tdp, εξαφανιζοταν τα restart..

Στην περιπτωση μου ομως, ΔΕΝ ητανε οτι εκανε trigger το psu απο υπερβολικη καταναλωση.

Στην περιπτωση μου επενέβαινε το OCP/OVP protection της καρτα (ακομη και στα στοκ ρολογια) και μου προκαλουσε αυτο το προβλημα με τα restart, το γιατι αγνωστο.

Βρηκα προγραμματακι που επενεργοποιουσε εντελως το OCP/OVP protection και τοτε RESTART ΤΕΛΟΣ, τι oc της εκανα τιποτε, τα restart ως διαμαγειας κοπηκανε μαχαιρι,

Επειδη ομως δεν ηθελα να κανω αλχημειες για να παιζει η καρτα χωρις restart ακομη και στα stock clocks και η συμπεριφορα μου μου παρουσιαζε η καρτα καθε αλλο παρα φυσιολογικη ητανε, την εστειλα RMA και ησυχασα..

 

Επισης ειτε 100fps ειτε 10000fps πιανει σε μια εφαρμογη η καρτα, καθε αλλο παρα φυσιολογικο ειναι να κανει restart..Σε περιπτωση που την δοκιμασει σε αλλο pc και του κανει τα ιδια, στην θεση του θα την εστελνα αμεσως rma..

Και σιγουρα το να παιζει με vsync on η cap στα 60fps για να μην φτανει 100% φορτο η καρτα...τουλαχιστον για μενα δεν ειναι λυση αυτο το πραγμα.

Έγινε επεξεργασία από 9000+rpm
  • Like 3
Link to comment
Share on other sites

Αφου ειπες οτι οταν εβαλες fps limiter στο rivatuner λυθηκαν ολα.... Ειναι αυτο που σου ειπα εξαρχης. Το γιατι συμβαινει 100% δε το ξερουμε (δηλαδη τι κανει trigger την υπερβολικη καταναλωση στο PSU) αλλα δε πιστευω οτι φταιει το τροφοδοτικο, πιστευω οτι ειναι θεμα drivers που θα μπορουσαν εξαρχης να εφαρμοζουν ενα τετοιο limiter.

Αλλωστε το να εχεις 1500fps ειναι κατι παραπανω απο αχρηστο. Αρα δεν υφισταται προβλημα επι της ουσιας. Απλα κατι δε λειτουργει σωστα για να περιοριζονται τα fps σε τετοιες extreme συνθηκες, τωρα αυτο το κατι ειναι στους drivers, ειναι λογω εγκαταστασης προγραμματος τυπου afterburner που πειραξε τιποτα στη registry, ή ειναι hardware ελατωματακι στην καρτα σου (μαλλον απιθανο)....δε ξερω

 

UPDATE: Το κάνει και με το fps limiter/vsync... μόλις τωρα...

Link to comment
Share on other sites

 

Δεν εμφανίζεται το πρόβλημα όταν το μηχανημα είναι στοκ cpu/gpu!

 

  

Τοτε κατα πασα πιθανοτητα το oc που κανεις ενω εσυ νομιζεις οτι ειναι σταθερο ΔΕΝ ειναι σταθερο..

Εαν με στοκ ρολογια τρεχουν τα παντα αψογα, το μονο σιγουρο ειναι οτι δεν εχει κανενα προβλημα η καρτα σου..

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Τοτε κατα πασα πιθανοτητα το oc που κανεις ενω εσυ νομιζεις οτι ειναι σταθερο ΔΕΝ ειναι σταθερο..

Εαν με στοκ ρολογια τρεχουν τα παντα αψογα, το μονο σιγουρο ειναι οτι δεν εχει κανενα προβλημα η καρτα σου..

 

Κάνω τεστ και αποκλείω παράγοντες. Θα κάνω update μόλις βρώ τι παίζει. 

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Κάνω τεστ και αποκλείω παράγοντες. Θα κάνω update μόλις βρώ τι παίζει. 

 

Μια διευκρινηση.

Οταν λες οτι στο κανει μονο σε oc, κλοκαρεις και cpu και gpu?

Πχ με κλοκαρισμενο τον επεξεργαστη, αλλα με στοκ ρολογια στην καρτα κανει τιποτε?

Έγινε επεξεργασία από 9000+rpm
Link to comment
Share on other sites

Μια διευκρινηση.

Οταν λες οτι στο κανει μονο σε oc, κλοκαρεις και cpu και gpu?

Πχ με κλοκαρισμενο τον επεξεργαστη, αλλα με στοκ ρολογια στην καρτα κανει τιποτε?

 

Ναι oced cpu+oced gpu.

 

Πχ τώρα δοκιμάζω με oced cpu (4,3) και στοκ κάρτα. Μέχρι τώρα οκ αλλά θελω να δοκιμάσω και 2-3 αλλά παιχνιδια.

Μόλις κόλησε με στοκ την καρτα και oced cpu...

 

Έχω δοκιμάσει:

 

1) Fresh win 7 + Oced cpu+oced gpu+vsync off+frame limiter off = Shutdown

2) Oced cpu+oced gpu+vsync off+frame limiter off = Shutdown

3) Oced cpu+stoc gpu+vsync off+frame limiter off = Shutdown

4) Stoc cpu+stoc gpu+vsync on+frame limiter on = OK

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Δοκίμασες με στοκ cpu και ο/c στην κάρτα να δεις τί κάνει?

Στα πόσα την κλοκάρεις? Όσο έιχες γραψει στην αρχή 1416/1951?

 

Πάντως το coil whine που λες δεν το έχω παρατηρήσει καθόλου σε 3 msi gaming 970 (1 δικιά μου, οι άλλες 2 φίλων), ασχέτως fps, και είναι από μόνο του λόγος για RMA.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Ναι oced cpu+oced gpu.

 

Πχ τώρα δοκιμάζω με oced cpu (4,3) και στοκ κάρτα. Μέχρι τώρα οκ αλλά θελω να δοκιμάσω και 2-3 αλλά παιχνιδια.

Μόλις κόλησε με στοκ την καρτα και oced cpu...

 

Έχω δοκιμάσει:

 

1) Fresh win 7 + Oced cpu+oced gpu+vsync off+frame limiter off = Shutdown

2) Oced cpu+oced gpu+vsync off+frame limiter off = Shutdown

3) Oced cpu+stoc gpu+vsync off+frame limiter off = Shutdown

4) Stoc cpu+stoc gpu+vsync on+frame limiter on = OK

 

Με την δια ατοπου επαγωγη βρηκες το προβλημα... :p

Στα 4,3ghz που το τρεχεις δεν ειναι σταθερος ο cpu σου, μπορει να χρειαζεται λιγο bump sto vcore ειτε καμια αλλη ρυθμιση απο bios..

 

Παντως το "προβλημα" σιγουρα ξεκαθαρισε τωρα :p

edit: ειδα οτι στην τεταρτη περιπτωση δεν σου εκανε shutdown αλλα rτωρα προσεξα οτι εχεις vsync και fps limiter ενεργοποιημενα..Αν τα απενεργοποιησεις συνεχιζει να δουλευει απροβληματιστα χωρις shutdown?

Έγινε επεξεργασία από 9000+rpm
Link to comment
Share on other sites

Παραδοξως, και ενω δεν ασχολουμαι με τα benchmarks , ειπα να δω πως τα παει η καρτα με μερικα bench προχθες! Μου εκανε λοιπον το pc κατι παρομοιο με αυτο που εγραψε ο @blinky οταν ετρεξα το ice storm .

 

Ετρεξα αρχικα firestrike χωρις προβληματα, δυο φορες μαλιστα, με την καρτα να ζοριζεται αλλα να μην εχει κανενα προβλημα. Ετρεξα μετα το ice storm και σε καποια φαση ανεβαιναν τα fps 120+ στο αρχικο βιντεακι (πριν ξεκινησει τις μετρησεις-ειχα ανοιχτο το afterburner για να βλεπω και θερμοκρασιες) .

 Οταν πηγε να ξεκινησει , σε καποια φαση μαυρισε η οθονη και εμεινε ετσι, ομως δεν μου εκανε restart, ουτε εχω αντιμετωπισει το δικο σου προβλημα σε παιχνιδια που τα FPS ανεβαινουν στο Θεό , κυριως σε loading screens το παρατηρω αυτο. (ειχα θεματα coil whine με την 660 της gigabyte, αλλα με την 770 της palit, κανενα απολυτως).

Με το που ειδα το θεμα σου , ειπα να τρεξω και το valley. Κανενα προβλημα απολυτως! Να σημειωσω οτι ολα ειναι στοκ.

 

Ξερω οτι δε προσφερω καποια λυση στο προβλημα, απλα η δικη σου απορια συμπιπτει με τη δικη μου για το τι μπορει να συμβαινει! Μακαρι να βρεις συντομα τη λυση.

 

Τωρα ειδα τις απαντησεις των παιδιων. Καλα κανω και δε πειραζω τα ρολογια γενικως μου φαινεται  :bleh:

Έγινε επεξεργασία από tommybertsen
Link to comment
Share on other sites

Με την δια ατοπου επαγωγη βρηκες το προβλημα... :p

Στα 4,3ghz που το τρεχεις δεν ειναι σταθερος ο cpu σου, μπορει να χρειαζεται λιγο bump sto vcore ειτε καμια αλλη ρυθμιση απο bios..

 

Παντως το "προβλημα" σιγουρα ξεκαθαρισε τωρα :p

edit: ειδα οτι στην τεταρτη περιπτωση δεν σου εκανε shutdown αλλα rτωρα προσεξα οτι εχεις vsync και fps limiter ενεργοποιημενα..Αν τα απενεργοποιησεις συνεχιζει να δουλευει απροβληματιστα χωρις shutdown?

 

Τα χάλια μου!  :lol:

 

Κοίτα στα 4,3ghz ο cpu μου τρέχει prime χωρίς κανένα πρόβλημα (για ώρες vcore 1,28).... Στα 4.4 μου έκανε κάτι σπάνιες τσιριμονιές. Οπότε 4.3=solid μέχρι τωρα τουλάχιστον.

 

Το αστέιο έιναι πως το Grid 2, cpu oced+gpu stoc+vsync off+fps limiter off= OK! Βέβαια ανεβάζει 4160 fps (  :o  ) καιμ έκει ακούω αυτό το χαμηλό σφύριγμα από την κάρτα, πουθενα αλλού.

 

Τώρα θα κάνω ένα long run με: Cpu @4,2+gpu stoc+vsync off+fps limiter off 

Link to comment
Share on other sites

Τα χάλια μου!  :lol:

 

Κοίτα στα 4,3ghz ο cpu μου τρέχει prime χωρίς κανένα πρόβλημα (για ώρες vcore 1,28).... Στα 4.4 μου έκανε κάτι σπάνιες τσιριμονιές. Οπότε 4.3=solid μέχρι τωρα τουλάχιστον.

 

Το αστέιο έιναι πως το Grid 2, cpu oced+gpu stoc+vsync off+fps limiter off= OK! Βέβαια ανεβάζει 4160 fps (  :o  ) καιμ έκει ακούω αυτό το χαμηλό σφύριγμα από την κάρτα, πουθενα αλλού.

 

Τώρα θα κάνω ένα long run με: Cpu @4,2+gpu stoc+vsync off+fps limiter off 

 

Οπως το περιγραφεις κατα 99% το cpu ειναι τοτε, μαλλον δεν ειναι τοσο σταθερο οσο νομιζες, σε αυτη την συχνοτητα με αυτο το vcore :p

Πιθανοτατα αν κατεβασεις την συχνοτητα στα 4,2ghz αφηνοντας το ιδιο vcore το προβλημα να σου επιλυθει..

 

Τα χαμηλο σφυριγμα που ακους στα τοσα fps σε ηλιθια σημεια(οπως πχ στο μενου των παιχνιδιων) μην σε προβληματιζει καθολου, σε αυτα τα σημεια σχεδον ολες οι καρτες παρουσιαζουν τετοια συμπεριφορα..Θα σου ελεγα στειλτη rma για coilwine αν τσιριζε αρκετα, ετσι οπως το περιγραφεις ομως μια χαρα ειναι!

Έγινε επεξεργασία από 9000+rpm
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Φίλε μου αυτό κάνω τώρα (4,2 long run), αλλά ρε γμτ τόσο καιρό δεν έιχε κάνει κιχ το ρημάδι, τώρα απόφάσισε να με ξενερώσει?  :(

 

Συμφωνώ και για τον θόρυβο. Το κάνει μόνο εκεί και ακούγεται ελάχιστα. Όπως είπαν και τα αλλα παιδιά παραπάνω, η υλοποίηση της msi θεωρείται μια από τις καλύτερες... 

 

Θα επανέλθω μόλις τελειώσω το long run (ελπίζω χωρίς κολημα) 

Link to comment
Share on other sites

Τσίμπα λίγο το Vcore.

 

Όταν έβαλα την 970 έτρωγα είτε crash στο desktop είτε restart σε κάποια games,άσχετα απ' το αν ήταν βαριά ή όχι και αυτό σε άκυρες στιγμές (μπορεί σε 10' μπορεί και μετά από μια ώρα).Το κουλό είναι ότι valley,heaven,3d mark δεν είχε θέμα έτρεχε ώρες.

 

Mετά από ατελείωτο ψάξιμο για πολλές ώρες,κατέληξα να δώσω παραπάνω ρεύμα στο cpu και από τότε είναι όλα οκ.Και υπόψιν το cpu ήταν stable σε prime και linx και επαιζε στα ίδια ρολόγια 1,5 χρόνο  + με την 670 χωρίς κανένα θέμα.

Έγινε επεξεργασία από ReaperX
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Λοιπόν μετά από long run εχουμε:

 

Με όλα ΣΤΟΚ, κανένα overclocking πουθενά, μόλις τρέξω kombustor 2.5 στα 1080p, αμέσως το μηχάνημα σβήνει.

 

Ομοίως στο Battlefield 3, vsync off, maxed out, μετά από 10 περίπου λεπτά το μηχάνημα σβήνει.

 

Δειχνει ότι μόλις η κάρτα τραβήξει πολύ ρεύμα, τότε παρουσιαζεται το πρόβλημα.

 

Δεν μπορεί να έχω το pc 4,3-4,4 ένα χρόνο τώρα με τρείς κάρτες γραφικών, απροβλημάτιστα, και με την 970 ωα μαμήθηκε το σύμπαν. Δηλαδή αν είχα 290Χ τι θα γίνονταν?

 

Πάντως όσο κατέβαινα σε συχνότητες (cpu/gpu) το πρόβλημα αργούσε πιο πολύ να εμφανιστεί. Απλά με το Kombustor 1080p μπορώ να δω αμέσως αν υπάρχει πρόβλημα... 

 

Βλέπω δοκιμή της 970 σε άλλο pc και σε άλλο τροφοδοτικό (μόλις βρώ)

Έγινε επεξεργασία από cyberdyne
Link to comment
Share on other sites

Λοιπόν μετά από long run εχουμε:

Με όλα ΣΤΟΚ, κανένα overclocking πουθενά, μόλις τρέξω kombustor 2.5 στα 1080p, αμέσως το μηχάνημα σβήνει.

Ομοίως στο Battlefield 3, vsync off, maxed out, μετά από 10 περίπου λεπτά το μηχάνημα σβήνει.

Δειχνει ότι μόλις η κάρτα τραβήξει πολύ ρεύμα, τότε παρουσιαζεται το πρόβλημα.

Δεν μπορεί να έχω το pc 4,3-4,4 ένα χρόνο τώρα με τρείς κάρτες γραφικών, απροβλημάτιστα, και με την 970 ωα μαμήθηκε το σύμπαν. Δηλαδή αν είχα 290Χ τι θα γίνονταν?

Πάντως όσο κατέβαινα σε συχνότητες (cpu/gpu) το πρόβλημα αργούσε πιο πολύ να εμφανιστεί. Απλά με το Kombustor 1080p μπορώ να δω αμέσως αν υπάρχει πρόβλημα...

Βλέπω δοκιμή της 970 σε άλλο pc και σε άλλο τροφοδοτικό (μόλις βρώ)

Αν δεν εγινε καμια διαβολικη συμπτωση και αποφασισε να κλαταρει ξαφνικα το τροφοδοτικο σου (γιατι να ειναι ανεπαρκες το συγκεκριμενο psu δεν το συζηταμε καν) τοτε επεσες σε προβληματικη καρτα.

Οποτε δοκιμασε την και σε ενα αλλο pc οπως λες να σιγουρευτεις 100% και αν κανει το ιδιο "στειλτην"..

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Αν δεν εγινε καμια διαβολικη συμπτωση και αποφασισε να κλαταρει ξαφνικα το τροφοδοτικο σου (γιατι να ειναι ανεπαρκες το συγκεκριμενο psu δεν το συζηταμε καν) τοτε επεσες σε προβληματικη καρτα.

Οποτε δοκιμασε την και σε ενα αλλο pc οπως λες να σιγουρευτεις 100% και αν κανει το ιδιο "στειλτην"..

 

 

Σκέψου πως έκανα και ΒΙΟS update,  μη τυχόν και...  :(

 

Για το τροφοδοτικό δεν το πιστευώ (62Αmpere 12v single rail)... Πρέπει όμως να βρώ ένα αντίστοιχο να δοκιμάσω.

 

Η μητρική με ψυλιάζει, γιατί τώρα με τα μπές-βγές σώσε-άλλαξε, μου έκανε τα ίδια σβησίματα όταν έκανα save and exit...

 

To σίγουρο είναι πως θα με πάει μπάλα για αρκετές μέρες. Που να μην έιχα 2ο πισι 1150 socket να δοκιμάσω....

 

Καποια στιγμή αν θές μου λες και για το προγραμματάκι για OCP/OVP protection. 

Link to comment
Share on other sites

 

Καποια στιγμή αν θές μου λες και για το προγραμματάκι για OCP/OVP protection. 

 

Aυτο ρε συ το ειχε ανεβασει ενας oc;er και ηταν για 780ti dcii και ετυχε να εχω την ιδια καρτα.

Δες στο λινκ: http://kingpincooling.com/forum/showthread.php?t=2533

Ενα .exe αρχειακι ειναι, κανεις ενα διπλο κλικ πανω του και σου απενεργοποιει το OCP/OVP protection της καρτας.

Το θεμα ειναι οτι δεν ξερψ αν βρεις/υπαρχει κατι τετοιο για την καρτα σου, και δεν ξερω αν το παραπανω αρχειακι θα δουλεψει σε σενα.

 

Παντως ρε συ ακομη και να εξαφανιζονται τα restart αν βρεις τροπο και απενεργοποιησεις το OCP/OVP protection,  ναεχει δηλαδη ακριβως το ιδιο προβλημα που αντιμετωπισα και γω με την 780ti στο βιιντεο παραπανω, παλι πιο το νοημα, παλι rma δεν θα την στειλεις?

Έγινε επεξεργασία από 9000+rpm
Link to comment
Share on other sites

Aυτο ρε συ το ειχε ανεβασει ενας oc;er και ηταν για 780ti dcii και ετυχε να εχω την ιδια καρτα.

Δες στο λινκ: http://kingpincooling.com/forum/showthread.php?t=2533

Ενα .exe αρχειακι ειναι, κανεις ενα διπλο κλικ πανω του και σου απενεργοποιει το OCP/OVP protection της καρτας.

Το θεμα ειναι οτι δεν ξερψ αν βρεις/υπαρχει κατι τετοιο για την καρτα σου, και δεν ξερω αν το παραπανω αρχειακι θα δουλεψει σε σενα.

 

Παντως ρε συ ακομη και να εξαφανιζονται τα restart αν βρεις τροπο και απενεργοποιησεις το OCP/OVP protection,  ναεχει δηλαδη ακριβως το ιδιο προβλημα που αντιμετωπισα και γω με την 780ti στο βιιντεο παραπανω, παλι πιο το νοημα, παλι rma δεν θα την στειλεις?

 

Να σου πω να γελάσεις? Το σφύριγματακι ακούγεται από το τροφοδοτικό! Εν αναμονή διάγνωσης....

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.