Jump to content



Μνημη για Vaio


Recommended Posts

Παιδια καλησπερα...Θελω να προσθεσω λιγη ram στο vaio sve1511 που εχω...Βασικα θελω μια 8αρα γιατι μεχρι εκει φτανει το συστημα..Πιο πολυ με ψηνει η ιδεα να βαλω μια καινουρια παρα να προσθεσω αλλη μια 4gb...Τι μου προτεινετε?

 

Επισης η υπαρχουσα μνημη ειναι στα 1333mhz...Αν αυτη που θα επιλεξω ειναι π.χ στα 2400mhz θα υπαρχει προβλημα?

 

Ευχαριστω

Έγινε επεξεργασία από panagiotis21
Link to comment
Share on other sites

Αν και θα βοηθαγε να ανεβαζες ένα screenshot από cpuz του tab με τις μνήμες , θα σου πω τι βρήκα από googling.

Το λάπτοπ έχει 2 dimm slots εκ των οποίων το ένα είναι κατειλημμένο από μια 4gb ram στα 1333. Θεωρητικά αμα βάλεις αλλη μια 4ρα στα 1333 θα έχεις το επιθυμητό αποτέλεσμα. Στην πράξη μπορεί και όχι.Διαφορετικά timings στις μνήμες ή και διαφορετικό voltage μπορεί να προκαλέσουν ασυμβατότητα ώστε να μην ανεβεί καν ο υπολογιστής. Το βέλτιστο σενάριο είναι να βρεις μια ιδία με αυτή που έχεις.Ειτε πας σε ένα κατάστημα με το λάπτοπ επ ώμου για δοκιμή πριν την αγορά , η τραβάς μια φώτο το αυτοκολητο πάνω στην μνήμη που έχεις και το ανεβάζεις εδώ για περαιτέρω βοήθεια , η το screenshot από το cpuz που λέγαμε.

Ps αν βάλεις αλλη μια ραμ στα 2400 και τύχει να παίξει θα παίξει στα 1333

Έγινε επεξεργασία από komos
Link to comment
Share on other sites

Αρχικα ευχαριστω για την απαντηση....Αν την βγαλω αυτη που εχω και βαλω κατευθειαν μια 8gb ας πουμε στα 2400 θα παιξει στα 2400 ή πιο κατω?ειμαι ασχετος γι αυτο τα ρωταω

 

Το μπατζετ ειναι στα 70-90 ευρω το πολυ

Link to comment
Share on other sites

Ο επεξεργαστής λέει οτι υποστηρίζει 1066/1333  ενώ το chipset αν είναι όντως το HM76 λέει  οτι υποστηρίζει μέχρι 1600.

Άρα 2400 δεν θα παίξει η καλύτερα δεν θα παίξει στα 2400.

Πάντως διαφορά με την ταχύτητα μνημών μην περιμένεις να δείς

Link to comment
Share on other sites

"Θελω να προσθεσω λιγη ram στο vaio sve1511" = laptop σωστά..?

(Απλά το σιγουρεύω... γιατί είδα κάτι χρονισμούς πιό πάνω στα 2400...)

 

Οπότε:

 

1) ...μη χρήση από ίδιες μνήμες θα συγχρονιστούν πρός τα κάτω. ΜΗ συμβατές, απλά ΔΕΝ θα αναγνωριστούν ...

2) προσοχή στα volt, κάποια ντιμάκια δεν παίζουν σε όλα τα laptop (1,35v DDR3L vs. DDR3 1.5v.)

3) ορισμένοι κατασκευαστές λένε ότι "παίζουν" μέχρι 8gb, όπως π.χ. η Dell. Αλλά εγώ το Latitude το έχω φτάσει στα 16gb..!

4) δοκίμασε δύο 8άρες σε έναν φίλο σου ή πέρνα από Κουκάκι...

έχω 2 Χ (Corsair Vengeance 1600) πάνω στα 2 slots μου...

Εάν "παίξουν" στο δικό σου, τότε αποφασίζεις πόσα θέλεις να... ξοδέψεις στα μαγαζιά για αναβάθμιση RAM... 

Έγινε επεξεργασία από Spyros Mil
Link to comment
Share on other sites

Αν παρεις μια 8ρα, γιατι να μη βαλεις και τις 2 να εχεις 12GB?

πολύ σωστά, αλλά θα την δεί την 8άρα..?

Εάν δεν τη δεί θα του μείνει στο χέρι... και τα λεφτά πάνε στράφι...

Έχεις το option (επίσης), να αποτανθείς στο εξυπηρετικό staff στην Msystems, αυτοί σίγουρα θα σε καθοδηγήσουν στην ορθή λύση...

Link to comment
Share on other sites

4) δοκίμασε δύο 8άρες σε έναν φίλο σου ή πέρνα από Κουκάκι... έχω 2 Χ (Corsair Vengeance 1600) πάνω στα 2 slots μου... Εάν "παίξουν" στο δικό σου, τότε αποφασίζεις πόσα θέλεις να... ξοδέψεις στα μαγαζιά για αναβάθμιση RAM...

 

 

 

Έχεις το option (επίσης), να αποτανθείς στο εξυπηρετικό staff στην Msystems, αυτοί σίγουρα θα σε καθοδηγήσουν στην ορθή λύση...

 

 

 

...άντε πάλι να σου τα γράψω από την αρχή..? :whip:   :sarcastic: 

,,,νομίζω ότι μπορεί να "δείς" και τα 16gb στο μηχανάκι... Πέρνα από το Κουκάκι  ;)  ή την Msystems(.gr)

Από εκεί και πέρα όσο βαστάει η τσέπη σου!

Έγινε επεξεργασία από Spyros Mil
Link to comment
Share on other sites

3) ορισμένοι κατασκευαστές λένε ότι "παίζουν" μέχρι 8gb, όπως π.χ. η Dell. Αλλά εγώ το Latitude το έχω φτάσει στα 16gb..!

Το τι γράφουν οι κατασκευαστές με το τί πάιζει ορισμένες φορές στην πραγματικότητα, μπορεί να ειναι διαφορετικά.

Όσο αφορά το πόσα gb RAM χρειάζεται ο panagiotis21, θα τον αφήσω να αποφασίσει ο ίδιος, αλλά καλό θα ήταν να ξέρει εάν υπάρχει πραγματικά  περιορισμός στα 8 που του "δίνει" ο κατασκευαστής ή όχι...

 

υ.γ. υπάρχουν τέτοιες περιπτώσεις:

http://www.shopyourworld.com/Products/Sony-Vaio-SVE-15-Series-15-5-inch-Not/4245?utm_source=sweetcouch&utm_medium=listing&utm_campaign=sweetcouch_general

Έγινε επεξεργασία από Spyros Mil
Link to comment
Share on other sites

  • 5 months later...

Παιδια επανέρχομαι...Προσθεσα τελικα αλλη μια 4gb ram στο συστημα αλλα δεν ειδα αποτελεσμα...Περιμενα να δω να ανοιγει γρηγοροτερα τα προγραμματα και γενικα να παρει τα πανω του αλλα μουφα...Ολα οπως πριν...Τσαμπα πηγαν τα λεφτα

Link to comment
Share on other sites

Παιδια επανέρχομαι...Προσθεσα τελικα αλλη μια 4gb ram στο συστημα αλλα δεν ειδα αποτελεσμα...Περιμενα να δω να ανοιγει γρηγοροτερα τα προγραμματα και γενικα να παρει τα πανω του αλλα μουφα...Ολα οπως πριν...Τσαμπα πηγαν τα λεφτα

Σαν τι περίμενες δηλαδή?

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Μα εβαλα και ssd...

 

Pasjohn μπορει να ειμαι ασχετος αλλα ο καθενας οταν τα σκαει για ssd και ram και δεν υπαρχει καμια διαφορα με πριν εκτος του οτι bootαρει σε 15 δευτερα αντι για 55 προβληματιζεται...ισως και οι προσδοκιες μου να μην ηταν ρεαλιστικες

Link to comment
Share on other sites

Τότε κάποιο άλλο θέμα θα έχεις. Ίσως κάποιο πρόβλημα έχουν τα win, ίσως κάποια εφαρμογή τρέχει στο παρασκήνιο, ίσως κάποιο malware. Δεν είναι δυνατόν με ssd να μην έχεις δει διαφορά. Δες λίγα αυτά που σου λέω και αν δεν δεις φως κάνε ένα reset factory αφού πρώτα σώσεις τα αρχεία σου φυσικά.

Link to comment
Share on other sites

Το παιδι που εκανε την αναβαθμιση ειπε οτι θα κανει κλωνο ο,τι εχει μεσα ο hdd και θα τα περασει στον ssd...Εκανε format? Γιατι εαν εκανε δεν θα  επρεπε το λαπτον να ειναι οπως την πρωτη μερα που το αγορασα?

 

Δεν ξερω αν τρεχει καποια εφαρμογη στο παρασκηνιο ουτε ξερω πως να το ελεγξω..

 

Ο ssd μεχρι στιγμης χρησιμευει μονο στο boot και πουθενα αλλου...

 

Θα περιμενω να εγκαταστησω τα windows 10 μπας και αλλαξει κατι

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.