Jump to content


Επιλογή Οθόνης 27"


Recommended Posts

βασικά βρήκα αυτές τις οθόνες

 

https://www.skroutz.gr/s/4963646/Dell-UltraSharp-UZ2715H.html

https://www.skroutz.gr/s/3908687/Dell-P2714H.html

έλεγα να πάρω με 150 και έφτασα στα 300 :p

 

εγώ κλείνω για την dell p.... , o bro μου για την ultra u.. ,
μου κάηκε(?) η προηγούμενη και κοιτάω αυτές
εσείς ποια λέτε?

(για 144Hz,και παραπάνω ανάλυση πιστεύω πάει πολύ το μαλλί...) 

1η χρήση Gaming
2η χρήση Movies

Έγινε επεξεργασία από giody
Link to comment
Share on other sites

βασικά βρήκα αυτές τις οθόνες

 

https://www.skroutz.gr/s/4963646/Dell-UltraSharp-UZ2715H.html

https://www.skroutz.gr/s/3908687/Dell-P2714H.html

έλεγα να πάρω με 150 και έφτασα στα 300 :p

 

εγώ κλείνω για την dell p.... , o bro μου για την ultra u.. ,

μου κάηκε(?) η προηγούμενη και κοιτάω αυτές

εσείς ποια λέτε?

(για 144Hz,και παραπάνω ανάλυση πιστεύω πάει πολύ το μαλλί...) 

1η χρήση Gaming

2η χρήση Movies

 

gtx 570 

 

Εαν δεν εχεις σκοπο στο αμεσο μελλον να αλλαξεις καρτα γραφικων , δε νομιζω οτι θα εχει το οποιοδηποτε νοημα να πας σε οθονη με 144Hz. 144Hz σημαινει οτι κυνηγας επιδοσεις στα παιχνιδια, 60+ παραπανω fps. Εκτος και αν gaming ειναι το Lol , Cs και τετοιου ειδους. Γιατι για κατι παραπανω, μη περιμενεις και πολλα.

Μη κοιτας τα ms. Κοιταξε κανα review στο tftcentral για τις οθονες που σε ενδιαφερουν,που ειναι αρκετα αξιοπιστο και αποφασιζεις για το τι ικανοποιει τις αναγκες σου. Δε θα σου παει το απλο 1080p@60hz πολυ καιρο με μια 570 για GAMING (οπως αναφερεις). 

 

Η P2714H ειναι λογικα ιδιο πανελ με τη δικη μου οθονη (την P2414H) . Ειναι all around οθονη, δλδ μια χαρα για τα παιχνιδια-αλλα μπορει να μη σε ικανοποιει αρκετα εσενα- τελεια για πολλες ωρες browsing, παρα πολυ καλη για ταινιες (εξαιρετικες γωνιες θεασης), και γενικα ξεκουραστη οθονη. Εκτος του οτι ειμαι πολυ ικανοποιημενος, ημουν και τυχερος, γιατι ειναι και σε τι κομματι θα πεσεις. Επεσα σε καλο κομματι. Για τις αλλες δεν εχω αποψη.

 

Μπορει να σου πουν τωρα, "παρε 144hz και ας μη τη χρησιμοποιεις στο full της τωρα αλλα αργοτερα". Δε ξερω αν υπαρχει δυνατοτητα αλλαγης καρτας, αλλα η 570 σου δε θα τραβηξει για πολυ ακομη για 1080p εχω την αισθηση. 

 

Ολα εξαρτωνται απο το τι ζητας απο την οθονη σου,  και απο τα games που παιζεις ! Αν δεν εισαι απαιτητικος και κανεις παραχωρησεις κλπ , ασκοπο χρημα ειναι οθονη με 144Hz παντως. Κρατας τα ρεστα και μαζευεις για νεα γραφικων , ωστε να εισαι πιο ανετος (εκτος και αν εχεις πολυ παλιοτερο συστημα οποτε θα σε "κοβει" η καρτα με bottleneck ) 

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Δε σε προλαβα :p haha (αλλα στασου, ποια παρηγγειλες; την Asus?  :p

Ενταξει , θα την χαρεις σιγουρα (απλα τα ms δεν ειναι που κανουν τη διαφορα κατ'εμε). 

Εαν παιζεις με medium settings και τα φιλτρα κλειστα (ΑΑ και δε συμμαζευεται) , δε νομιζω να εχεις θεμα,ακομη και στα 1080p , ακομη και με την 570 , για λιγο καιρο ακομη ομως. Θα την χαρεις με νεα καρτα σιγουρα πολυ περισσοτερο ! :)  

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Θα μπορουσες να μας πεις ας πουμε ποια ειναι τα κριτηρια της επιλογης αυτης της οθονης (περα απο τους 2 αρχικους σκοπους που αναφερεις) ; Ελπιζω να την χαρεις οσο τιποτα αλλο , και να εχουμε και feedback για τα προβληματα που ισως προκυψουν! 

 

Κρινοντας (και χωρις να εχω δει το μονιτορ) μονο απο διαφορα reviews , θα σε ικανοποιησει αλλα στο μισο των απαιτησεων που αρχικα εθεσες! 

 

Φυσικα και ειναι προσωπικη επιλογη και η τσεπη ειναι δικη σου, απλα αρχικα πηγαινες για 27" μονιτορ, και κατεληξες σε 24" μονιτορ (ελπιζω να μην ειναι μοναδικος λογος οι χρονοι αποκρισης και το refresh rate).

 

TN panel@144Ηz, καθαρα για gaming purposes(ετσι εχω καταληξει διαβαζοντας αρκετα πριν καταληξω στο μονιτορ που εχω-ειχα και οθονη με τετοιο πανελ). Eλπιζω να μην υπαρχει flickering! Αν δινεις 80-90% βαση στο gaming, πιστευω θα εισαι κομπλε! 

 

Για ταινιες ομως, εαν τις παρακολουθεις ξαπλωμενος, ειναι ακαταλληλο πιστευω λογω της γωνιας θεασης.  Ελπιζω να διαψευστω παντως  :) 

 

ΥΓ: Καποιος που εχει το μονιτορ , ας πει εντυπωσεις εξτρα! (εαν το εχει)

Διαφορετικα περιμενουμε τις δικες σου εντυπωσεις! 

Link to comment
Share on other sites

Με 10 Ευρώ παραπάνω μπορουσες να παρεις αυτην http://www.eizo.gr/product/foris-fs2434w/

Καμια συγκριση με την Asus......

Καμιά σύγκριση όπως το λες.

Άλλη οθόνη η μία άλλη η άλλη, αν και οι δύο είναι "Gaming"

144hz tn vs 60hz mva

Link to comment
Share on other sites

 ελπίζω να είναι τέλειο κομμάτι και καλοδουλευτη!!!

 

Αυτό ξαναπέστο.... Quality control υπο του μηδενός. Προσωπικά δεν μου έτυχε πρόβλημα σε προϊόν dell (έχω την U2414 και ένα λαπτοπ) αλλά αυτά που ακούγονται ξεπερνάνε τα όρια του αναμενόμενου failure rate.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.