Jump to content


Recommended Posts

Υπαρχει καποια διαφορα αναμεσα στο http://www.ebay.com/itm/4-Ports-USB-3-0-Hub-2-1A-Power-Charging-HD-Audio-Mic-Connector-Front-Panel-/321499937814?pt=LH_DefaultDomain_0&hash=item4adae3bc16 και στο http://www.ebay.com/itm/201194433507?_trksid=p2059210.m2749.l2649&ssPageName=STRK%3AMEBIDX%3AIT αναφορικα με την πλακετα που εχει το ένα, εκτος από το HDAudio...O προβληματισμος μου είναι ότι παράγγειλα αυτό που δν εχει πλακετα.. επίσης πως σας φαινεται αυτό http://www.ebay.com/itm/230945868693?_trksid=p2059210.m2749.l2649&ssPageName=STRK%3AMEBIDX%3AIT    ??? θα εχω πρόβλημα?

 όλα είναι επειδή ηθελα κατι οσο γινεται πιο οικονομικο και με ένα 20ρικο ξεμπερδευω (μαζι και το case για το panel)

Link to comment
Share on other sites

Το πρώτο σου δίνει μία USB 3.0, Audio και μια έξοδο για να φορτίζεις τα κινητά/tablets. Αυτό που παρήγγειλες σου δίνει απλά το απαραίτητο καλώδιο για να βγάλεις τις δύο USB 3.0 που δίνει η μητρική μέσω της εσωτερικής της υποδοχής μπροστά. Αν απλά θέλεις USB 3.0 καλά έκανες και πήρες αυτό. Και οι USB 3.0 αρκούν για να φορτίσεις τις περισσότερες φορητές συσκευές οι οποίες έτσι και αλλιώς έχουν τον δικό τους φορτιστή. Κατά 99,9% το κουτί σου έχει και audio out, οπότε ούτε αυτό σου χρειαζόταν.

Τώρα η καρτούλα δίνει δύο USB 3.0 που σημαίνει - αν δεν κάνω λάθος - ότι εφόσον συνδέσεις το καλώδιο από το front panel στην μαύρη υποδοχή, με το που θα συνδέεις μπροστά συσκευές, θα απενεργοποιούνται οι πίσω έξοδοι.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Μηπως ... λεω μηπως να εξηγουσες τι θελεις να κανεις ?

έχεις δίκιο κ σφάλμα μου .. Έχω ενα σύστημα με usb 2.0 και θέλω να ανέβω σε 3.0.. Αλλά επειδή ειναι άβολο να έχω μονο πίσω από το pc θύρες ,πήρα και ενα front panel .. Αλλά προβληματίστηκα όσον αφορά οτι το ενα panel έχει πλακετιτσα ενώ το αλλο δν έχει και φοβάμαι μην έχει να κανει με την ποιότητα ή την απόδοση των panel .. Πχ άμα συνδέω φλασακια και στις 2 θύρες μην τυχών και μοιράζεται η ταχύτητα και τέτοια... Μπορει να λέω πατατιες αλλά συγχωρέστε με. Έγινε επεξεργασία από skepasti21
Link to comment
Share on other sites

Aυτό που έχει πλακέτα έχει ενισχυμένο ρεύμα στα 2.1Α για φόρτιση συσκευών από την αριστερή μαύρη θύρα USB (γιαυτό και η είσοδος του 4pin molex), η οποία δεν προσφέρεται για μεταφορά δεδομένων, παρά μόνο για φόρτιση.

 

Eπομένως με αυτό το front panel έχεις μόνο μια USB3.0, η δεύτερη είναι απλά για φόρτιση από όσο γράφει στις λεπτομέρειες.

 

Κατά τα άλλα χρειάζεσαι και κάρτα PCI-E για USB3.0 όπως αυτή που δίνεις link στη συνέχεια με το NEC/Renesas D720201.

 

Έχω μία αντίστοιχη και αποδίδει αρκετά καλά, αφού της φόρτωσα και το τελευταίο firmware 2.0.2.4 (πατας το telecharger=download) , σταμάτησε και όποια κόλπα έκανε πριν.

 

Τελευταίοι drivers (3.0.23.0) εδώ

 

Προσοχή, και τα 2 downloads είναι μόνο για D720201/202 όχι για 200/200Α/200F1/200AF1.

Link to comment
Share on other sites

Άρα είμαι κομπλέ με αυτα που παράγγειλα για προσθέσω usb 3.0 στο pc?? και αυτό που είπε ο φίλος από πάνω όταν συνδεθεί το 20 pin στην καρτούλα ,μετά απενεργοποιούνται οι θύρες της για να λειτουργήσουν αυτές που ειναι στο front panel???

Ευχαριστώ πολυ!!

Έγινε επεξεργασία από skepasti21
Link to comment
Share on other sites

Για τη NEC γράφεις απλά "πως σας φαίνεται" στο πρώτο post. Το μόνο που βλέπω είναι πως παρείγγειλες το panel που έχει το 2.1Α charge port.

 

Εάν παρείγγειλες και την PCI-E κάρτα όντως, ναι μεν αναφέρει να έχει το D720201, απλώς επιβεβαίωσέ το και όταν την παραλάβεις, προτου κάνεις οποιοδήποτε φλασάρισμα.

Link to comment
Share on other sites

Για τη NEC γράφεις απλά "πως σας φαίνεται" στο πρώτο post. Το μόνο που βλέπω είναι πως παρείγγειλες το panel που έχει το 2.1Α charge port.

Εάν παρείγγειλες και την PCI-E κάρτα όντως, ναι μεν αναφέρει να έχει το D720201, απλώς επιβεβαίωσέ το και όταν την παραλάβεις, προτου κάνεις οποιοδήποτε φλασάρισμα.

Ισως το διατύπωσα λάθος .... Την κάρτα την παράγγειλα , επίσης παράγγειλα και το πάνελ χωρίς την πλακετιτσα κ όχι αυτό που έχει το charge port.
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Ισως το διατύπωσα λάθος .... Την κάρτα την παράγγειλα , επίσης παράγγειλα και το πάνελ χωρίς την πλακετιτσα κ όχι αυτό που έχει το charge port.

 

 

Έχεις δίκιο, απλά κατά την ανάγνωσή μου παρέβλεψα τη συντομογραφία του "δεν"->"δν", οπότε κατάλαβα λάθος.

 

Οπότε θα είσαι μια χαρά. Απλώς επειδή ποτέ δεν ξέρεις τι θα παραλάβεις τελικά, επιβεβαίωσε τον κωδικό του controller της κάρτας που θα πάρεις, προτού και αν φλασάρεις.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.