Jump to content



i7-4790K με MotherBoard GA H81MS2PV


Recommended Posts

Γράψε περισσότερες πληροφορίες.

π.χ.

 

Βγάζει κάποιο μήνυμα ?

Κάποιον ήχο από το buzzer ?

 

Είναι καινούργια parts ? ή μτχ ?

 

Πρίν δούλευαν ?

 

Ποιό είναι το configuration σου ? (το setup σου)

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

αποτι καταλαβα φταιει η εκδοση των bios  ( f3 ) και οι καινουργιοι επεξεργαστες απαιτουν f7+ ... πηγα στο site της Gigabyte για να καταιβασω τους drivers των bios και μου βγαζει οτι οι drivers δεν ειναι συμβατοι με την 64bit εκδοση των windows !!!! δεν το πιστευω ... εκει που βρηκα το προβλημα , δεν κατεβαινουν για καποιο λογο οι drivers των bios για να κανω update ... τι να κανω .... λεφτα για καινουργια ακριβη motherboard δεν εχω αλλα κ να ειχα δεν παιζει να ρηξω περιττα λεφτα 

Link to comment
Share on other sites

αποτι καταλαβα φταιει η εκδοση των bios  ( f3 ) και οι καινουργιοι επεξεργαστες απαιτουν f7+ ... πηγα στο site της Gigabyte για να καταιβασω τους drivers των bios και μου βγαζει οτι οι drivers δεν ειναι συμβατοι με την 64bit εκδοση των windows !!!! δεν το πιστευω ... εκει που βρηκα το προβλημα , δεν κατεβαινουν για καποιο λογο οι drivers των bios για να κανω update ... τι να κανω .... λεφτα για καινουργια ακριβη motherboard δεν εχω αλλα κ να ειχα δεν παιζει να ρηξω περιττα λεφτα 

 

Κάτι κάνεις λάθος.

Αλλο πράγμα το bios update και άλλο οι system drivers.

 

Καταρχήν ξεκινάς , βλέπωντας τι revision είναι η μητρική σου ? (πολύ βασικό) ... γιατί υπάρχουν 3.

http://www.gigabyte.com/search/search.aspx?kw=GA-H81M-S2PV#dl-1

Link to comment
Share on other sites

Rev 1.0 einai και αποτι ειδα εχω F3 Bios Ενω η cpu θελει απο F7 και πανω ..
μηπως το update τα θελει ενα ενα δηλαδη F4,F5,F6,F7 ? :| Aλλα και ετσι να ειναι ... που ειναι αυτες οι version ? ( αν και αμφιβαλλω για κατι τετοιο )

Οταν παω να τρεξω το exe. των F7 Bios update μου βγαζει το εξης μυνημα ->

 

post-65326-0-92710000-1429085844_thumb.p

Link to comment
Share on other sites

Βάλε το αρχείο του bios σε ένα στικάκι , και κάνε το update μέσω του Q-Flash της Gigabyte.

 

Στο μπουτάρισμα κάποιο key (π.χ. F8) θα ξεκινάει το utility.

 

edit

Διαφορετικά μέσα από το bios , θα έχεις την επιλογή για το Q-Flash

Έγινε επεξεργασία από TASOS
Link to comment
Share on other sites

Το εκανα και μου βγαζει warning "BIOS ID Check error" ... δεν παιρνει τους drivers ... παρολου που ειναι κατεβασμενοι απο το site της Gigabyte.

Ουτε απο το app center.

Ουτε απο το Q Flash στα BIOS.

η motherboad παιρνει (αποτι λεει η GA) updates μεχρι και F8.

Αλλα στους servers του app center,η τελευταια εκδοση που ειναι διαθεσιμη ειναι η F6 ... δεν ξερω τι αλλο να κανω .. η τελευταια επιλογη ειναι να παρω καινουργια mb , αλλα πρπ να περιμενω 2 εβδομαδες ... οποτε μαλλον θα περιμενει ο επεξερυγαστης στο ραφι ..

Link to comment
Share on other sites

Ποιο ειναι το τελευταιο διαθέσιμο Bios στο site ?

 

EDIT:

http://www.gigabyte.us/products/product-page.aspx?pid=4664#bios

 

Εδω έχει το F8.

Αυτο κατεβασες και σου εβγαλε το Error απο το qflash?

Έγινε επεξεργασία από lgalkis
Link to comment
Share on other sites

Ακριβως.. και το F8 και το F7 προσπαθησα να τα τρεξω απο τα windows ( app center της motherboard ) αλλα και απο το Q Flash στα bios .... και μου βγαζει error :|

Eνω στο site της motherboard λεει πως υποστηριζει μεχρι το το last update ( F8 )

Link to comment
Share on other sites

Εκανες τη διαδικασία όπως περιγράφεται στο βίντεο και απέτυχε ?

 


Εναλλακτικά μπορείς να ακολουθήσεις τις οδηγίες του κατασκευαστή , όπως τις περιγράφει στο site (έχει 3 διαφορετικές μεθόδους).

 

http://www.gigabyte.com/webpage/20/HowToReflashBIOS.html

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.