Jump to content



Asus crosshair V formula ερωτήσεις!


etien4

Recommended Posts

Πρόσφατα έκανα φορμάτ και έβαλα με την ευκαιρία και τον Ssd.Έκανα,επίσης, αναβάθμιση απο win7 σε win 8.1 pro.

Ένα θέμα που είχα από την αρχή ήταν οτι οι μνήμες της υπογραφής μου σετάρονται στα 1333 mhz άν και εγώ τις βάζω χειροκίνητα από bios στα 1600...

Δεύτερον στο site της Asus δεν είχε drivers για το chipset οπως για τα win7 παλιότερα.Επίσης το ΑΙ suite II πλέον δεν έχει επιλογές για Ο/C όπως η παλιά έκδοση...

Τρίτο και τελευταίο αξίζει να κάνω update to bios και αν ναι να το κάνω απο το ΑΙ Suite?Τώρα έχω την 1102 έκδοση bios!

 

Ευχαριστώ εκ των προτέρων!

Link to comment
Share on other sites

Για να βαλεις τις μνημες παραπανω απο 1333 πρεπει να κανεις enable το XMP profile απο το bios. Oc κανουμε μονο απο το bios και ναι καλο ειναι να κανεις update μεσα ομως απο την επιλογη που εχει στο bios.

Link to comment
Share on other sites

Για να βαλεις τις μνημες παραπανω απο 1333 πρεπει να κανεις enable το XMP profile απο το bios. Oc κανουμε μονο απο το bios και ναι καλο ειναι να κανεις update μεσα ομως απο την επιλογη που εχει στο bios.

αυτό που δεν καταλαβαίνω είναι οτι οι μνήμες είναι 1600 απο μαμα!Αυτό γιατί τις διαβάζει σαν 1333mhz!

Link to comment
Share on other sites

Έχω τον ίδιο επεξεργαστή με τη Z έκδοση.

 

 

Μνήμες & Βios :

 

Πέρα από το "βάζω τις μνήμες χειροκίνητα στα 1600" καλό θα ήταν να αναφέρεις και τις άλλες ρυθμίσεις στο BIOS.

 

Επειδή δεν έχω ασχοληθεί με τις default ρυθμίσεις μνημών ποτέ (πάντα παίζει στα 1866-2000) αυτό που μάλλον γίνεται είναι να παρακάμπτεται η ρύθμιση αυτή (1600), λόγω του ότι το μέγιστο υποστηριζόμενο επισήμως από τον επεξεργαστή είναι τα 1333

 

 

Type of Memory Supported Support for unregistered DIMMs up to PC2 8500(DDR2-1066MHz) and PC3 10600 (DDR3-1333MHz)

 

Link

 

Από εκεί και έπειτα μπορεί να είναι θέμα του BIOS (δεν το νομίζω) , αν και δεν βλέπω να αναφέρεται κάτι στα Notes σχετικό με μνήμες, σε μεταγενέστερες εκδόσεις αυτής που έχεις.

 

Αν φλασάρεις, προς θεού όχι από το κακογραμμένο AI Suite, ούτε μέσω Windows. Το bios flash για να έχεις σίγουρο το κεφάλι σου, προτείνω να γίνεται μέσω του EZ Flash μενού του BIOS σου.

 

Βάζεις το Upgrade σε ένα στικάκι πριν μπουτάρεις και ακολουθείς τη διαδικασία εντός του Bios Menu.

 

 

Driver :

 

Ο Chipset driver αυτός : 

 

Description AMD Chipset Driver V8.973 (8.0.877.0) for Windows XP/Vista/7 32bit & 64bit.(WHQL)
AMD Chipset Driver V8.981 (8.0.881.0) for Windows 8 32bit & 64bit.(WHQL)

 

 

 

έχει κάποιο θέμα αυτός ?

 

 

 

AI Suite :

 

Το Αi Suite πέρα από το ότι είναι κάργα bloatware και φορτώνει ένα σωρό άχρηστα πράγματα, σου δίνει τη δυνατότητα στην αρχή της εγκατάστασης να επιλέξεις εσύ τι εργαλεία θα εγκατασταθούν.

 

Όπως γράφει εδώ ( τελευταία έκδοση ) :

 

Version 1.02.03

Description ASUS AI Suite II V1.02.03 Install Program for Windows 32/64bit XP & 32/64bit Vista & 32/64bit 7.
ASUS System Information V1.02.09 for Windows 32/64bit XP & 32/64bit Vista & 32/64bit 7.
ASUS Update V1.02.05 for Windows 32/64bit XP & 32/64bit Vista & 32/64bit 7.
ASUS MyLogo V1.01.20 for Windows 32/64bit XP & 32/64bit Vista & 32/64bit 7.
ASUS FAN Xpert V1.00.41 for Windows 32/64bit XP & 32/64bit Vista & 32/64bit 7.
ASUS PC ProbeII V1.00.30 for Windows 32/64bit XP & 32/64bit Vista & 32/64bit 7.
ASUS Ai Charger+ V1.00.06 for Windows ASUS EPU V1.02.13 for Windows 32/64bit XP & 32/64bit Vista & 32/64bit 7.
ASUS TurboV EVO V1.00.81 for Windows 32/64bit XP & 32/64bit Vista & 32/64bit 7.
ASUS DIGI+ VRM V1.00.30 for Windows 32/64bit XP & 32/64bit Vista & 32/64bit 7.
ASUS USB 3.0 Boost V1.02.06 for Windows 32/64bit XP & 32/64bit Vista & 32/64bit 7.

 

 

περιλαμβάνεται το TurboV Evo. Εάν δεν υπάρχει, ίσως δεν επέλεξες να εγκατασταθεί αρχικά, οπότε ξανατρέχεις την εγκατάσταση και το επιλέγεις αυτή τη φορά.

 

Εάν έχει κάνει κάποια παράλειψη η ASUS, τότε βάλε την προηγούμενη έκδοση που είχες και δούλευε (από ότι κατάλαβα).

 

Προσωπικά θα σου προτείνω να ασχοληθείς 3-4 μέρες για να δείς που είσαι σταθερός μέσω BIOS και να μην εγκαταστήσεις τίποτε από αυτά. Ότι overclock κάνεις να το κάνεις μέσω BIOS.

 

Έτσι θα μπορέσεις να ανεβάσεις και τις μνήμες, ανεβάζοντας το ΗΤ και ρυθμίζοντας κατάλληλα τον πολλαπλασιαστή του επεξεργαστή (εάν δεν θές O/C)

 

 

Aν έχεις κάποια άλλη απορία, εδώ είμαστε.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

συμφωνω απολυτα με @felix

 το φλασαρισμα μονο απο το ΕΖ Flash μενου του βιος !!

 

προσωπικα εγω επαιζα μονο με αυτα τα 3 απο το asus suite οταν ειχα τη παρεμφερη μητρικη Μ5Α99FX .2.0!!

ASUS Ai Charger

ASUS TurboV EVO 
ASUS DIGI+ 

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.