Jump to content



nzxt h440(το νέο μου κουτί) προβληματισμοί


Recommended Posts

Πήρα χθές ένα καινούριο κουτί και βρήκα ένα παιδί απο την πόλη μου για να μου τα βάλει κάνοντας μία τράμπα..το παιδί είναι τεχνικός και γενικά ήταν εξυπηρετικός.Απλά δεν ξέρω πόσο σωστά έκανε το cable management..πέρα απο αυτό έχει στο πίσω μέρος το κουτί χτυπηθεί απο τα καλώδια και είμαι ξενερωμένος.Επιπλέον θα με ενδιέφερε να μοντάρω το μπροστά με άσπρα καλώδια γιατί δεν μου αρέσουν τα καλώδια της κάρτας γραφικών και της ψύκτρα εκείνο το μικρό πίσω.Θέλω μερικές ιδέες για όλο αυτό απο όσους ξέρουν η έχουν το ίδιο κουτί.

 

 

post-62974-0-53378600-1429714134_thumb.j

post-62974-0-11912500-1429714156_thumb.j

post-62974-0-32627400-1429714186_thumb.jpost-62974-0-29204300-1429714196_thumb.jpost-62974-0-40136100-1429714206_thumb.jpost-62974-0-38614300-1429714215_thumb.j

 

Τέλος έχω ακόμα ένα πρόβλημα.δεν μπορώ να βρώ καλώδιο για να συνδέσω τους ανεμιστήρες με το τροφοδοτικό.Χρειάζομαι δεν θυμάμαι καλά πώς λέγεται απο θυληκό σε αρσενικό και δεν έχω αλλά ούτε μπορώ να βρώ!

Έγινε επεξεργασία από AperfectCircle
Link to comment
Share on other sites

Καλή δουλειά έκανε. Τώρα τα καλώδια δεν είναι και το πιο εύκολο πράγμα να μην ακουμπάνε στο πίσω μέρος του πλαϊνού. Εγώ δεν το έχω καταφέρει ούτε σε δικό μου πισί, ούτε σε φίλων μου.

Link to comment
Share on other sites

Μια χαρα δουλεια εκανε με τα πισω...

Μονη ενστασουλα, αυτη η τρυπα διπλα στους SSD ειναι για να βγουνε απο το τροφοδοτικο τα καλωδια της καρτας γραφικων, και θα ηταν πιο ομορφο πιστευω να τα εφερνες αποκει... Οποτε γενικα παρε προεκτασεςι ασπρες αφου τις θες κιολας, και περασε τες αποκει!

 

Παρεπιπτοντως, πολυ καλη επιλογη κουτιου εκανες για τα λεφτα του, το συμπαθω παρα πολυ και ειδικα το λευκο!

Link to comment
Share on other sites

Μια χαρα δουλεια εκανε με τα πισω...

Μονη ενστασουλα, αυτη η τρυπα διπλα στους SSD ειναι για να βγουνε απο το τροφοδοτικο τα καλωδια της καρτας γραφικων, και θα ηταν πιο ομορφο πιστευω να τα εφερνες αποκει... Οποτε γενικα παρε προεκτασεςι ασπρες αφου τις θες κιολας, και περασε τες αποκει!

 

Παρεπιπτοντως, πολυ καλη επιλογη κουτιου εκανες για τα λεφτα του, το συμπαθω παρα πολυ και ειδικα το λευκο!

Απο ποιό μαγαζί μπορώ να βρώ άσπρα καλώδια?Επιπλέον ξέρεις κάποιον απο το φόρουμ να γνωρίζει άτομο απο Πάτρα ώστε να έρθει σπίτι μου για να μου κάνει την δουλειά?

Έγινε επεξεργασία από AperfectCircle
Link to comment
Share on other sites

ποια δουλεια ρεσυ... 2 προεκτασεις ειναι,

Βημα1 : Ξεκουμπωνεις τα 2 καλωδια τροφοδοσιας που πανε στην καρτα γραφικων  (εχουνε κλιπακι, ενα απλο ξεκουμπωμα ειναι)

Βημα2 : Κουμπωνεις σε αυτα τα καλωδια τη μια μερια των λευκων προεκτασεων

Βημα3 : Κουμπωνεις την αλλη μερια των προεκτασεων πανω στην καρτα γραφικων εκει που ηταν πριν τα αρχικα.

 

Απλα φροντιζεις προαιρετικα να τα περασεις απο την τρυπα που σου λεω για να ειναι λιγο πιο ομορφο... δεν ειναι τιποτα!

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Μάλλον κάτι τέτοιο θέλεις και είναι στην Πάτρα.

http://www.eworld.com.gr/products/index/151/0/

 

Επειδή δεν έστησες εσύ ο ίδιος τον υπολογιστή και μάλλον δεν έχεις στήσει PC ποτέ, εν μέρει "δικαιολογείσαι" που νομίζεις ότι η διαχείριση καλωδίων (Cable management) είναι κάτι εύκολο.

 

Αμ, δε! Είναι μανίκι και θέλει πολύ χρόνο.

 

Πολλοί υπολογιστές είναι κάπως έτσι... 

 

 

IMG_0753.jpg

 

 

Αν θες κάτι τέτοιο...

 

murderbox-mk2-13.jpg

 

 

Διάβασε εδώ http://www.thelab.gr/topic/122711-%CE%BA%CE%B1%CF%84%CE%AC%CF%83%CF%84%CE%B7%CE%BC%CE%B1-%CF%80%CE%B1%CF%81%CE%BF%CF%85%CF%83%CE%AF%CE%B1%CF%83%CE%B7-sleeve-moddingcom/

 

Θα φτιάξεις κάθε καλώδιο ακριβώς στις διαστάσεις και το χρώμα που θες.

Θα πάρει κάμποσες μέρες αλλά το αποτέλεσμα θα είναι ζηλευτό.

 

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Όντως απο την στιγμή που τα καλώδια είναι περασμένα και πάνω στην μητρική ώστε μην χρειαστεί να ψάχνω,το να περάσω κάποια καλώδια δεν θα είναι δύσκολο.Θα ήθελα να μου πείτε απο e-shop η κάποιο άλλο μαγαζί που μπορώ να βρώ ποιοτικά άσπρα καλώδια.Επιπλέον που βρίσκω τύπου λαστιχάκια για να πιάνω τα καλώδια,θέλω να φτιάξω το πίσω μέρος μόνος γιατί είναι λίγο χοντρά όπως τα έβαλε το παιδί και πιέζει την πόρτα.Η δουλειά που έκανε ήταν μία χαρά ειδικά για τον χρόνο που είχαμε,απλά δεν το πρόσεξε πολύ στο πίσω μέρος και είναι ευαίσθητο σημείο όπως είδατε στις παραπάνω φωτογραφίες.Χρειάζομαι κανέναν οδηγό για το cable management η θα έχω εύκολη δουλειά έτσι όπως είναι τώρα?

 

p55

Άν το λές για μένα ξέρω ότι είναι δύσκολο το cable management.Τώρα για το μαγαζί το γνωρίζω αλλά δεν είμαι σίγουρος για τα καλώδια που έχει σαν επιλογές.

Έγινε επεξεργασία από AperfectCircle
Link to comment
Share on other sites

Και η δική μου άποψη είναι πως έκανε πάρα πολύ καλή δουλειά το "παιδί".

 

Τώρα, αυτό που "χτυπήθηκε" είναι το υλικό της ηχομόνωσης, το οποίο σε όλα τα κουτιά του είδους, κάπως έτσι καταλήγει. Και το δικό μου έτσι είναι, ήδη από την "πρώτη φορα". Και ενδεικτικό του πόσο "σφιχτά" είναι τα πράγματα, είναι πως δεν θα σου δείξω φωτογραφία, γιατί κάθε φορά δυσκολεύομαι να το ξανακλείσω.

 

Θα σε προειδοποιήσω πάντως για ένα πράγμα: αν το να αποκτάει τέτοια σημάδια το αφρώδες υλικό, σε προβληματίζει τόσο ώστε να ξενερώνεις, μην κάνεις νέα δρομολόγηση, γιατί θα αποκτήσεις νέα σημάδια, σε νέα σημεία. Δυστυχώς, είναι αναπόφευκτο. Ευτυχώς, είναι εντελώς ακίνδυνο/άκακο/αθέατο.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Λοιπόν το υλικό της ηχομόνωσης χτυπήθηκε απο τα καλώδια που είναι δεμένα με εκείνο το πλαστικό γιατί είχε την γωνία απο κόψιμο πάνω του,βέβαια δεν υπάρχει πρόβλημα βλέποντας το ξανά και όπως γράφει το παίδι απο πάνω είναι εντελώς ακίνδυνο/άκακο/αθέατο.Απλά θα μπορούσε να υπάρχει περισσότερη προσοχή λόγω της ιδιαιτερότητας του.

 

Ήθελα να ρωτήσω τα led στα πλάγια ανοίγουν μόνο όταν πατήσεις το κουμπάκι στο πίσω μέρος?Νόμιζα  πώς το πίσω ανοίγει όποτε θές για να βάλεις κάτι και στα πλάγια ήταν όλη την ώρα ανοικτό,εσείς το ανοίγετε πάντα η το έχετε κλειστό?

 

Το κουτί πάντως είναι πάρα πολύ καλό και όποιος το σκέφτεται να πάει με κλειστά μάτια!

Έγινε επεξεργασία από AperfectCircle
Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...

συγνώμη για το άσχετο . αλλά με ενδιαφέρει και εμένα να πάρω ένα καινούργιο κουτί για να χωράνε τα καλώδια άνετα στο πίσω μέρος και να μην βρίσκουν .

τα μόνα που έχω βρει είναι το grafite 780 και το cosmos ii . τα οποία είναι τα μόνα που έχουν πολύ χώρο για καλώδια . κρίμα να πάρεις κουτί και να σου χτυπήσει από τα καλώδια.

 και στο δικό μου τα καλώδια είναι λίγο πήχτρα στο πίσω μέρος . haf 932 . και είχα δώσει αρκετά λεφτά χρόνια πίσω βέβαια.

Link to comment
Share on other sites

  • 3 months later...

Παιδιά μου στείλανε απο την nzxt το πίσω κ μπροστά μέρος του κουτιού.Τώρα για να τα βάλω θέλω να φτιάξω λίγο τα καλώδια στο πίσω μέρος αλλά και να τα δέσω με κάποιο άλλο υλικό ώστε μην ξανά κάνει τέτοια ζημιά στην ηχομόνωση,έχετε να μου δώσετε μερικές οδηγίες αλλά και που θα τα βρώ αυτά για να πιάσω τα καλώδια?

Έγινε επεξεργασία από AperfectCircle
Link to comment
Share on other sites

Velcro ties αν παρεις θα εισαι νομιζω κομπλε. Εχω το phanteks enthoo pro , δεν εχω πιασει τα καλωδια με τα κλασσικα δεματικα , αλλα με τα velcro που παρειχε το κουτι και ενω απο ποιοτητα τα πλαινα του ειναι μετρια, δεν εχει την παραμικρη γρατσουνια. Οντας μαλακο το υλικο , δε θα γδαρει την επιφανεια πιστευω. ΑΝ ηταν αυτο το προβλημα σου. Αν τα καλωδια ακουμπανε και πιεζεις για να κλεισει το κουτι, τοτε καποια στιγμη παλι θα το γρατσουνισουν. Ποσο ευκολα κλεινει το πλαινο σου;

Έγινε επεξεργασία από tommybertsen
Link to comment
Share on other sites

Προσπάθησε τα καλώδια να μην είναι το ένα πάνω στο άλλο και δημιουργεί έτσι στοίβα. Να είναι όσο το δυνατόν πιο αραιά και να εκμεταλλευτείς όλες τις εγκοπές από τις οποίες περνάνε τα καλώδια.

Έγινε επεξεργασία από pasjohn
Link to comment
Share on other sites

Άμα είναι λοιπόν θα αγοράσω Velcro ties και θα προσπαθήσω να κάνω τα καλώδια λίγο πιό αραιά όπως γράφει το παιδί.Βέβαια δεν ξέρω αν θα γίνει καλά γιατί δεν μου δίνεται σε αυτήν την φάση τέτοια επιλογή στο πίσω μέρος,το κουτί για να κλείσει tommybertsen θέλει λίγο πίεση.

 

http://www.eworld.com.gr/products/details/867 μου κάνουνε αυτά?

Έγινε επεξεργασία από AperfectCircle
Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.