Jump to content



Αναβάθμιση USB 3.0 μητρικής μέσω pci


Recommended Posts

Θα μοιραστεί, το πόσο αποδοτικά δεν ξέρω να στο πώ, δεν έχω δοκιμάσει ποτέ.

 

Την full βάσει αυτού που σου έδειξα, δηλαδή στα 180-200 περίπου (για PCI-E μιλάμε) .

 

Δυστυχώς εκεί που εγκατέστησα τις κάρτες, έχει μόνο PCI-E v2.0 αλλιώς θα έτρεχα ένα benchmark να σου πώ.

 

Τώρα που το σκέφτομαι είχα δοκιμάσει στο παρελθόν μια κάρτα PCI-E για sata III και τα νούμερα ήταν λίγο καλύτερα από αυτά που μου ανέβασες. Αλλά είχα χαμηλότερες ταχύτητας σε σχέση με τις SATA II της μητρικής οπότε και την πούλησα την επόμενη μέρα. Αργούσε και περισσότερο το boot οπότε δεν είχε νόημα να αφήσω τον ssd εκεί. Δοκιμάστηκε με τον SAMSUNG EVO

 

Εννοείται ότι θα μοιραστει, και στους ενσωματωμένους μοιραζεται

 

Αυτό είναι ένα θέμα..Αν πουμε ότι πιάνει η θύρα pcie στην πράξη 200Mb/sec αν χρησιμοποιώ 1 usb θα την εκμεταλλεύομαι πλήρως ή θα είναι στη μέση λόγο δύο θυρών; Αυτό είναι τώρα που με προβληματίζει...

 

Αυτό από τι εξαρτάται για να το ψάξω;

Link to comment
Share on other sites

Κοίτα, αν παίζεις με μία, θα την εκμεταλλεύεσαι πληρως, αυτό που δεν γνωρίζω είναι τον τρόπο με τον οποίο διαχειρίζεται το μοίρασμα.

 

Θεωρώ πως δεν θα έχεις κανένα πρόβλημα, καθώς το Write του ενός θα συμπληρώνει το Read του άλλου.

 

Ακόμη και στην περίπτωση που κάνεις Read και από τις 2 ports οι ταχύτητές σου θα είναι παραπάνω από ικανοποιητικές και θα περιορίζονται από το Write SATA II του SSD που θα έχεις στη μητρική.

 

Kαι 80-90 να είχε όριο το στικάκι σου, πάλι κερδισμένος είσαι. Στο 80% του usage θα έχεις πάνω ένα στικάκι και θα πιάνει όλο το bandwidth, 5-6x από το USB2.0 που έχεις τώρα.

 

Για 12-14€ είναι καλή αναβάθμιση.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

To xω δοκιμάσει εγώ. Ειχα ενα δίσκο που πήγαινε μέχρι 200mb/s και ένα στικάκι που πήγαινε μέχρι 80. Τα έβαλα και τα δύο ταυτοχρονα, και το στικακι τραβουσε τα 80 κανονικά και τα άλλα 120 πήγαιναν στο δίσκο.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Αυτό είναι ένα θέμα..Αν πουμε ότι πιάνει η θύρα pcie στην πράξη 200Mb/sec αν χρησιμοποιώ 1 usb θα την εκμεταλλεύομαι πλήρως ή θα είναι στη μέση λόγο δύο θυρών; Αυτό είναι τώρα που με προβληματίζει...

Η μία πληρως. Οι περισσοτερες θα μοιραστουν

 

Ετσι συμβαινει παντου

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

To Kingston το εχω και εγω.

 

Οι ταχύτητες που σου ειπα είναι πραγματικες, όχι σαν τα 60Mb/sec του usb2

Όπως και απο τα 5Gbps τα πραγματικα είναι 3

 

Εχω παρει μια καρτουλα USB 3 για το laptop,

http://www.ebay.co.uk/itm/Express-Card-Expresscard-to-USB-3-0-2-Port-Adapter-for-Notebook-Laptop-PC-BT-/111504397791?pt=LH_DefaultDomain_3&hash=item19f62e15df

 

αμα θες σου μετραω τις ενσωματωμένες και της καρτας με το Kingston

 

 

 

η μέτρηση έγινε? με ενδιαφέρει και μένα το θέμα. 

Link to comment
Share on other sites

Παρομοια νουμερα γυρω στο 150 αναγνωση και 90 εγγραφη

Τοσα δεν ειναι και τα ονομαστικα του KIngston?

 

Ακυρο, ειναι παραπανω τα ονομαστικα

 

 

Το ξανατρεξα στο σταθερο, στον ελεγκτη της μητρικης (και αφου το αδειασα λιγο), εβγαλε 230/144

 

στο laptop 118/78

Έγινε επεξεργασία από slalom
Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.