Jump to content



Αναβάθμιση USB 3.0 μητρικής μέσω pci


Recommended Posts

Καλησπέρα σε όλους, όπως λέω και στον τίτλο θέλω να κάνω αναβάθμιση  για να έχω πλέον USB 3 θύρες στον υπολογιστή και να χρησιμοποιήσω και τις usb3 θύρες που υπάρχουν στο case μου.

 

Ψάχνω οπότε κάποια κάρτα η οποία θα κάνει στην ουσία αυτή την δουλειά. Θέλω να έχει θύρα για να συνδέεται και το καλώδιο απο το front panel για το usb 3 του case.

 

Απλά δεν ξέρω τι πρέπει να προσέξω και πώς.

 

Η μητρική μου είναι αυτή ASUS P5K και με μια επιπόλαια αναζήτηση εδώ στο forum και σε γειτονικά βρήκα αυτές τις κάρτες.

1) http://www.ebay.com/itm/230945868693?_trksid=p2059210.m2749.l2649&ssPageName=STRK%3AMEBIDX%3AIT

2) http://www.ebay.com/itm/PCI-E-PCI-Express-To-20-Pin-19pin-card-with-2Ports-USB-3-0-Adapter-Card-/160896502428?pt=LH_DefaultDomain_0&hash=item25762dca9c

3) http://www.ebay.com/itm/PCI-E-PCI-Express-4-Port-USB-3-0-Hub-Card-Adapter-Converter-SPC-0163-/110963418800?pt=UK_Computing_USB_Cables&hash=item19d5ef66b0&autorefresh=true

 

Θέλω τα φώτα σας :)

Ευχαριστώ πολύ!

Link to comment
Share on other sites

Τι εννοείς τι πρέπει να προσέξεις?

 

Στην τοποθέτηση τίποτα το ιδιαίτερο. Την τοποθετείς στη μία pci-e x1 που έχεις. 

 

Το κoυτί σου είναι καινούργιο? Έχει θύρες usb 3.0?

 

Nα υποθέσω ότι λόγω κόστους θα το πάρεις από το ebay ε?

 

Απλά σου συστήνω την προσοχή με τους controllers γιατί κυκλοφορούν πολλές κινεζιές στο ebay που είναι μάπα. Αν επιμείνεις στο ebay να πάρεις οπωσδήποτε από Top-Rater Seller όπως 

 

1.    2.    3.   4.   5.    6.   7. (Αυτός δεν είναι Top-rated αλλά βγάζει πολλά usb)

Έγινε επεξεργασία από pasjohn
Link to comment
Share on other sites

Εννοούσα: Tι να προσέξω σε σχέση με την κάρτα που θα πάρω δλδ τι chip να έχει πάνω (ex NEC) κτλ μιας και είμαι άσχετος.

 

Και κάτι ακόμα αξίζει να κάνω την μετατροπή για usb3 από την στιγμή που η pcie είναι pcie 1.0 x1?? Γιατί πιάνει Max bandwidth 2.5Gbps.  

Στο usb2 max ταχύτητες πιάνω 27MB/sec

Αν είναι να δώ αύξηση μόνο καμιά 10-20 mb δεν μπαίνω καν στο κόπο. 

 

Όσο για το ebay μην σε απασχολεί έχω κάνει πάνω από 500 αγορές. Ενδεικτικά ήταν τα Link. Και το κουτί μου έχει usb3 το γράφω στο 1 ποστ μου :)

Link to comment
Share on other sites

Μια αύξηση θα την έχεις. Γιατί είναι controller. Δεν είναι απλός converter. Αλλά δεν ξέρεις στην πράξη πόση θα είναι. Σε αυτές τις περιπτώσεις μόνο με δοκιμές θα το δεις. Προσωπικά με μια κάρτα των 10 ευρω θα το έκανα. Και οτι έπιανα.

 

Βέβαια μπορείς να βάλεις την κάρτα και στην 2η θέση που έχεις για κάρτα γραφικών που φαντάζομαι θα είναι pci-e x16 2.0. Εκτός και αν έχεις άλλη κάρτα εκεί.

Link to comment
Share on other sites

εγω προσφατα πηρα αυτη την καρτα http://www.ebay.com/itm/331411341902?_trksid=p2057872.m2749.l2649&ssPageName=STRK%3AMEBIDX%3AIT

για το HTPC, και βλεπω αρκετη διαφορα σε ταχυτητα  σε 3-4 διαφορετικα USB 3.0 sticks που εχω...!!   

Link to comment
Share on other sites

 

Εδώ έχει ένα συγκριτικό τεστ που έχει το chip της NEC (1) και της VLI (3).   

http://vr-zone.com/articles/usb-3-0-speed-tests-7-way-host-controllers-roundup/13358.html/10

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

@pasjohn, Όχι και εκείνη η θύρα 1.0 x16 είναι.

 

@cabdik, Το θέμα σε μένα ότι ότι και πάλι δεν θα λειτουργεί το πρότυπο των usb 3 που έχει  bandwidth 5Gbps καθώς εμένα υποστηρίζει ακριβώς το μισό.

 

 

Αυτό που με προβληματίζει είναι το εξής:

"The bandwidth of a PCIe x1 slot is 250MBps in version 1.0, a single USB 3.0 port has a bandwidth of 600MBps, consequently, a single USB 3.0 device saturates the bandwidth of a PCIe x1 v2.0 slot, and two USB 3.0 devices (all USB 3.0 PCIe cards have two ports) receive only 125MBps each on a system running PCIe version 1 slots and a PCIe version 2 USB 3.0 card."

 

Στην πράξη θα υπάρχει διαφορά; Αυτό με καίει :p

 

Αν πάω σε κάτι τέτοιο http://www.asus.com/Motherboards/U3S6/ ; Απλά δεν έχει θύρα για να συνδέσω το usb3 του case. Αλλά θα πιάσω όλη την ταχύτητα του usb3 καθώς θα μπεί σε x4 slot δηλαδή x4*250Mbps άρα κάθε θύρα θα παίρνει θεωρητικά γεμάτα 500MBps (από τα 125MBps πριν)... Απλά ανεβαίνει αρκετά η τιμή του έτσι.

Link to comment
Share on other sites

Και κάτι ακόμα αξίζει να κάνω την μετατροπή για usb3 από την στιγμή που η pcie είναι pcie 1.0 x1?? Γιατί πιάνει Max bandwidth 2.5Gbps. Στο usb2 max ταχύτητες πιάνω 27MB/sec Αν είναι να δώ αύξηση μόνο καμιά 10-20 mb δεν μπαίνω καν στο κόπο.

Θα πιασεις σιγουρα 1Gbps μη σου πω 2.

Τα φλασακια σου τι ταχύτητες πιανουνς κανονικα?

Link to comment
Share on other sites

@pasjohn, Όχι και εκείνη η θύρα 1.0 x16 είναι.

 

@cabdik, Το θέμα σε μένα ότι ότι και πάλι δεν θα λειτουργεί το πρότυπο των usb 3 που έχει  bandwidth 5Gbps καθώς εμένα υποστηρίζει ακριβώς το μισό.

 

 

Αυτό που με προβληματίζει είναι το εξής:

"The bandwidth of a PCIe x1 slot is 250MBps in version 1.0, a single USB 3.0 port has a bandwidth of 600MBps, consequently, a single USB 3.0 device saturates the bandwidth of a PCIe x1 v2.0 slot, and two USB 3.0 devices (all USB 3.0 PCIe cards have two ports) receive only 125MBps each on a system running PCIe version 1 slots and a PCIe version 2 USB 3.0 card."

 

Στην πράξη θα υπάρχει διαφορά; Αυτό με καίει :p

 

Αν πάω σε κάτι τέτοιο http://www.asus.com/Motherboards/U3S6/ ; Απλά δεν έχει θύρα για να συνδέσω το usb3 του case. Αλλά θα πιάσω όλη την ταχύτητα του usb3 καθώς θα μπεί σε x4 slot δηλαδή x4*250Mbps άρα κάθε θύρα θα παίρνει θεωρητικά γεμάτα 500MBps (από τα 125MBps πριν)... Απλά ανεβαίνει αρκετά η τιμή του έτσι.

 

 

η asus u3s6 παρ'όλο που ειναι χ4 εσωτερικά οι controller ειναι συνδεδεμένοι χ1. Διαβασε review και θα το δεις, χωρια ότι ειναι αρκετά παλια καθώς ήταν απο τις πρώτες που βγήκαν. Απο κει και πέρα oi nec controllers είχαν τις λιγοτερες ασυμβατότητες με τα τελευταία firmware, αλλα πάντα σου μιλάω για αρκετα χρονια πριν και πλεον μπορει όλοι να ειναι οκ.

 

Απο ebay προσωπικά δεν θα παιρνα γιατι δεν ξέρεις ποια ακριβώς έκδοση του controller θα χουν πάνω και ποια αντιστοιχη έκδοση firmware, και αν πετύχεις κανα αρχικό μοντελο (3χρονων+) χώρια απο τις λίγο χαμηλοτερες ταχύτητες μπορεις να χεις και θέματα σταθερότητας (αποσυνδέσεις κλπ) Απο τα μαγαζια κατα πασα πιθανότητα θα χεις τις τελευταιες έκδοσεις και στα δύο

 

Τώρα λογικά οι μέγιστες ταχύτητες στη μητρική σου θα ναι γύρω στα 200mb/s ανάλογα με τον controller και τους drivers. Oι drivers που έχουν προεγκατεστημένους τα windows συνήθως φτάνουν τα 130-140mb/s. Mε έναν nec πιανω τις παραπάνω ταχύτητες.

 

Απο κει και πέρα αν ενδιαφερομουν τώρα να πάρω, θά περνα ένα usb3.1 controller, όπως αυτός εδώ , με την προυπόθεση ότι έχεις ελευθερη στη μητρική σου την χ16 θύρα. Βέβαια και πάλι θα περιορίζεται απο το ver1 pcie  της μητρικής σου αλλα θα χεις τουλάχιστον διπλάσιες ταχύτητες, καινουριο controller σε σχέση με τους αλλους που ειναι 5-6 χρονών και αν σε κανα χρονο αλλαξεις μηχάνημα την κρατάς για το νεο pc.

 

Υποψην ότι στις περισσότερες απο τις παραπάνω κάρτες δεν θα μπορεις να bootαρεις κάποια συσκευή απο τον usb 3.x controller καθώς οι περισσότερες κάρτες δεν θα χουν booting option rom

  • Like 3
Link to comment
Share on other sites

@slalom,  Το ένα πιάνει ονομαστικά 130Mb/sec, και το άλλο 225Mb/sec.  Το πρώτο το βρήκα στα 11 ευρώ και το πήρα και το δεύτερο το κέρδισα σε διαγωνισμό  :rolleyes: Τόσο καιρό είναι κρίμα όμως που τα χρησιμοποιώ σε usb2 μιας και δεν με εξυπηρετούν σε αυτό που θέλω.

 

Πες ότι θα πιάσω 1Gbps αυτό αντιστοιχεί σε 125Mb/sec. Όμως αν το πάμε έτσι και τα usb2 που πιάνουν 480Mbps ~60Mb/sec δεν νομίζω σε κάποιον το usb2 να πιάνει αυτή την ταχύτητα αλλά κοντά στα 30max. 

 

Για μια πραγματική μεταφορά κοντά στα 100MB/sec μπορώ να πετύχω;

Link to comment
Share on other sites

To Kingston το εχω και εγω.

 

Οι ταχύτητες που σου ειπα είναι πραγματικες, όχι σαν τα 60Mb/sec του usb2

Όπως και απο τα 5Gbps τα πραγματικα είναι 3

 

Εχω παρει μια καρτουλα USB 3 για το laptop,

http://www.ebay.co.uk/itm/Express-Card-Expresscard-to-USB-3-0-2-Port-Adapter-for-Notebook-Laptop-PC-BT-/111504397791?pt=LH_DefaultDomain_3&hash=item19f62e15df

 

αμα θες σου μετραω τις ενσωματωμένες και της καρτας με το Kingston


Απο κει και πέρα αν ενδιαφερομουν τώρα να πάρω, θά περνα ένα usb3.1 controller, όπως αυτός εδώ , με την προυπόθεση ότι έχεις ελευθερη στη μητρική σου την χ16 θύρα. Βέβαια και πάλι θα περιορίζεται απο το ver1 pcie της μητρικής σου αλλα θα χεις τουλάχιστον διπλάσιες ταχύτητες, καινουριο controller σε σχέση με τους αλλους που ειναι 5-6 χρονών και αν σε κανα χρονο αλλαξεις μηχάνημα την κρατάς για το νεο pc.

Δε βλεπω εξωτερικη τροφοδοσια

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Υποψην ότι στις περισσότερες απο τις παραπάνω κάρτες δεν θα μπορεις να bootαρεις κάποια συσκευή απο τον usb 3.x controller καθώς οι περισσότερες κάρτες δεν θα χουν booting option rom

Καλή επιλογή γενικά αυτό που προτείνεις, υπάρχει διαθέσιμη x16 θύρα. 

Δεν κατάλαβα το παραπάνω σημείο όμως. Μπορείς να μου το εξηγήσεις;

 

To Kingston το εχω και εγω.

 

Οι ταχύτητες που σου ειπα είναι πραγματικες, όχι σαν τα 60Mb/sec του usb2

Όπως και απο τα 5Gbps τα πραγματικα είναι 3

 

Εχω παρει μια καρτουλα USB 3 για το laptop,

http://www.ebay.co.uk/itm/Express-Card-Expresscard-to-USB-3-0-2-Port-Adapter-for-Notebook-Laptop-PC-BT-/111504397791?pt=LH_DefaultDomain_3&hash=item19f62e15df

αμα θες σου μετραω τις ενσωματωμένες και της καρτας με το Kingston

 Αν μπορείς κάνε έναν κόπο :)

 

Δε βλεπω εξωτερικη τροφοδοσια

Σε αυτό υπάρχει κάποιο πρόβλημα; Έγινε επεξεργασία από BasiliCeLew
Link to comment
Share on other sites

Πρεπει να δινει 0,9Α στα 5V ανα θυρα, αρα θελει εξωτερικη τροφοδοσια

Όλα τα πιο πανω από αυτό, τροφοδοτούνται από molex

 

Αυτό εδώ πχ http://www.ebay.co.uk/itm/USB-3-0-PCI-E-PCI-Express-19-pin-USB3-0-15-pin-SATA-Connector-Low-Profile-BL-UK-/201196573580?pt=LH_DefaultDomain_3&hash=item2ed840138c

 

παιρνει ρευμα από SATA αν προτιμας

Link to comment
Share on other sites

Πόσες συσκευές έχεις κατα νού να χρησιμοποιείς ταυτόχρονα ?

 

Σε PCI-E v1.0 το μάξιμουμ που θα δείς περίπου είναι στα 200MB/s χοντρικά. Αυτά θα μοιράζονται στις θύρες.

 

Από εκεί και έπειτα, για να καταλάβεις σε PCI-E v2.0 το 201 NEC/Renesas λειτουργεί έτσι (σε ψόφιο σύστημα με Athlon 3500+)  :

 

post-30506-0-81404600-1429797875_thumb.p

 

Eίναι ένα κλικ πιο κάτω από ότι σε Intel σύστημα και από τα πολύ γρήγορα στικάκια που θα μπορούσες να χρησιμοποιήσεις.

 

 

Για να καταλάβεις τη διαφορά του διαύλου θα σου δείξω μια κάρτα PCI-E Sata III και σε v1.0 με έναν SSD που ξεπερνά τα 240-250 σε onboard :

 

post-30506-0-04291500-1429798155_thumb.p

 

( επικεντρώσου στα Sequential νούμερα για να πάρεις μια εικόνα για το δίαυλο)

 

Όπως βλέπεις είναι κοντά στα 200, κάπως αντίστοιχη θα είναι και η ταχύτητα σε PCI-E v1.0 αν η κάρτα ήταν USB3.0 και όχι SATA III (άλλη λειτουργία, ίδιος δίαυλος)

 

 

Aν σκοπέυεις να χρησιμοποιείς ταυτόχρονα πολλές συσκευές και να γράφουν/διαβάζουν ταυτόχρονα, τότε ναί, θα δείς διαφορά πρακτική.

 

Αν σκοπεύεις να πάρεις ένα Muskin Ventura USB3.0 που κανονικά πιάνει τα 420-450ΜΒ/s και σκοπεύεις να κάνεις εγγραφές/αναγνώσεις από SSD σε SATA III τότε θα δείς διαφορά.

 

Αν έχεις ένα στικάκι των 150-160MB/s και θές απλά να γράφεις/διαβάζεις γρήγορα, δεν θα δείς καμία απολύτως.

 

 

Aν θέλεις να χρησιμοποιέις πολλές USB ταυτόχρονα με καλές ταχύτητες κιόλας, θα πρέπει να εκμεταλλευτείς την x16 θύρα σου και να πάρεις μια USB3.0 της HighPoint με πιο πολλά lanes (κάτι σαν την Silverstone με τον Etron που σου πρότειναν παραπάνω).

 

Υπόψιν το κόστος ανεβαίνει δραματικά από τα 12-15 ευρώ μιας κάρτας από ebay.

 

Όσο για τις εκδόσεις των NEC και τα FW upgrades αν επιλέξεις κάποια με το 201/202 ( γράφουν αρκετοί πωλητές τί είναι) το τελευταίο FW λύνει ένα ζήτημα powersave απλά, και είναι φουλ σταθερό. Εϊναι σταθερές και δοκιμασμένες λύσεις, το μόνο θέμα που μπορεί να έχεις έναντι κάποιας πιο ακριβής με bootloader είναι ίσως το USB boot.

  • Like 3
Link to comment
Share on other sites

Καλή επιλογή γενικά αυτό που προτείνεις, υπάρχει διαθέσιμη x16 θύρα. 

Δεν κατάλαβα το παραπάνω σημείο όμως. Μπορείς να μου το εξηγήσεις;

 

 Αν μπορείς κάνε έναν κόπο :)

 

Σε αυτό υπάρχει κάποιο πρόβλημα;

 

Δεν θα τον βλεπει το bios στα booting device οποτε δεν θα μπορείς να bootαρεις τον υπολογίστη απο το usb3. Πρακτκα δλδ πχ δεν θα μπορεις να έχεις μια live linux διανομή στο usb 3 και να bootαρεις απο εκεί ή να χεις περασμένα τα windows εκει για να τα εγκαταστήσεις στον υπολογιστή.

 

Για την έξτρα τροφοδοσία , προσωπικά κοιταω να μήν εχουν γιατι δεν θέλω έξτρα καλώδια απο το τροφοδοτικό να γεμιζουν το κουτί. Για να έχεις συνδεδεμενα 2 φλασακια ή κάποιον 2,5 δίσκο δεν χρειαζεσαι εξωτερική τροφοδοσία

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Μία μόνο συσκευή USB θα χρησιμοποιώ την φορά. 

 

 

Το ψάχνω στην ουσία γιατί θέλω να διαβάζω κάτι αρχεία μερικών Gb από το φλασάκι, μέσω προγράμματος το οποίο για να τα επεξεργαστεί τα αντιγράφει πρώτα στον σκληρό (ssd έχω) προσωρινά και όταν πατάω save μεταφέρει το εκ νέο αποθηκευμένο αρχείο στο φλασάκι αντικαθιστώντας το παλιό.

 

Αυτό το πήγαινε έλα από τον SSD στο φλασάκι τώρα μου παίρνει στο σύνολο 1-1,5 ώρα χαμένου χρόνου για ασχολία 5-6 ωρών. Θέλω να μειώσω τον χρόνο αντιγραφής κοντά στα 10-20 λεπτά καθώς όπως καταλαβαίνεται η αναμονή είναι τεράστια.

Link to comment
Share on other sites

Τα  0.9A κατά τη γνώμη μου είναι μόνο για charging χρήσιμα και ζωτικής σημασίας μόνο για κάποια συσκευή τύπου docking multifunction, που μπορεί να χρειάζεται τόσο ρεύμα.

 

Bootable ίσως είναι κάποιες από τις Highpoint ( e-mail support) και κάποιες που κυκλοφορούν με ASmedia.

 

 

 

Μία μόνο συσκευή USB θα χρησιμοποιώ την φορά. 

 

 

Το ψάχνω στην ουσία γιατί θέλω να διαβάζω κάτι αρχεία μερικών Gb από το φλασάκι, μέσω προγράμματος το οποίο για να τα επεξεργαστεί τα αντιγράφει πρώτα στον σκληρό (ssd έχω) προσωρινά και όταν πατάω save μεταφέρει το εκ νέο αποθηκευμένο αρχείο στο φλασάκι αντικαθιστώντας το παλιό.

 

Αυτό το πήγαινε έλα από τον SSD στο φλασάκι τώρα μου παίρνει στο σύνολο 1-1,5 ώρα χαμένου χρόνου για ασχολία 5-6 ωρών. Θέλω να μειώσω τον χρόνο αντιγραφής κοντά στα 10-20 λεπτά καθώς όπως καταλαβαίνεται η αναμονή είναι τεράστια.

 

 

Με μια απλή κάρτα από αυτές που έχεις στην αρχή θα κάνεις τη δουλειά σου, τα 27MB/s από τα 180-190 είναι μεγάλη διαφορά.

 

Προσωπικά θα σου πρότεινα την πρώτη με το NEC 201.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Με μια απλή κάρτα από αυτές που έχεις στην αρχή θα κάνεις τη δουλειά σου, τα 27MB/s από τα 180-190 είναι μεγάλη διαφορά.

 

Προσωπικά θα σου πρότεινα την πρώτη με το NEC 201.

 

Αυτές τις ταχύτητες τις αναφέρεις πάντα σε σχέση με το PCI-E v1.0 σωστά; 

Η ταχύτητα θα μοιραστεί στα δύο όταν χρησιμοποιήσω ας πούμε 2 φλασάκια ταυτόχρονα; Αλλιώς θα πιάνω την "full" ταχύτητα του PCI-E v1.0 με την χρήση μία θύρα μονο?

Έγινε επεξεργασία από BasiliCeLew
Link to comment
Share on other sites

Θα μοιραστεί, το πόσο αποδοτικά δεν ξέρω να στο πώ, δεν έχω δοκιμάσει ποτέ.

 

Την full βάσει αυτού που σου έδειξα, δηλαδή στα 180-200 περίπου (για PCI-E μιλάμε) .

 

Δυστυχώς εκεί που εγκατέστησα τις κάρτες, έχει μόνο PCI-E v2.0 αλλιώς θα έτρεχα ένα benchmark να σου πώ.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.