Jump to content



Καινουργιο Κουτι για Gaming


Recommended Posts

Καλησπερα. Σκεφτομαι να παρω τα παρακατω στη φωτο. Παιζω LoL/WoW/Dota μονο οποτε δεν εχω μεγαλες απαιτησεις. Τα φωτα σας παρακαλω πριν παμε ταμειο  :lol:

 

 

post-33255-0-99820600-1430006834_thumb.j

Link to comment
Share on other sites

Πολλά € για να παίζεις αυτά μόνο...κόψε κάτι! Μια motherboard+ ΑPU ένα  επώνυμο κάλο psu max 500Watt (και πολλά λέω) + ssd που έχεις βάλει + hdd για storage και case του 50αρικου και σου μένουν τα ρέστα :gyro:  ...

Link to comment
Share on other sites

Καλημερα! Εισαι σιγουρος οτι ενα APU θα ειναι αρκετο? Τωρα εχω ενα Core 2 Duo στα 2,7Ghz και μια 5850 και ειναι κυριολεκτικα unplayble.

 

Aν δεν σου ακρεί η 5850 γι αυτά που λες τότε καμιά apu δε σε καλύπτει. Θα προτιμούσα περίπου στα ίδια λεφτά έναν συνδυασμό με i3 και gtx 960. Θα απέδιδε συνολικά καλύτερα. Αν και κόβοντας από το υπερ-υπερβολικό τροφοδοτικό και λίγο από τις ram χωράει και i5. Δες i5 4460 + h97 mobo + της φτηνότερες 1600αρες 8gb + gtx 960 με ένα καλό τροφοδοτικό από 450 έως 550 watt βαριά.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Δεν θα πήγαινα σε Gigabyte Μητρική. Δεν έχω καλή άποψη γι αυτές. Καλύτερα σε ASUS, MSI, ASROCK.

 

Για τέτοια παιχνίδια δεν χρειάζονται τόσο πολλά watt. Σου κάνουν και τα 650 και πολλά λέω όπως το Coolemaster.

 

Επειδή όμως τρώγοντας έρχεται η όρεξη και ίσως να πας σε πιο βαριά παιχνίδια αργότερα είναι πιθανόν να σου χρειαστούν τα 750. Πρέπει να το σκεφτείς αυτό.

 

Τέλος θα πήγαινα σε crusial τον καινούργιο όμως τον MX200

 

Για το case δεν έχω άποψη.

 

Τα υπόλοιπα είναι οκ.

Έγινε επεξεργασία από pasjohn
Link to comment
Share on other sites

Είναι παιχνίδια που θα χρειαστείς μεγαλύτερη κάρτα γραφικών ή ακόμα και 2 και 3 κάρτες γραφικών. Οι μεγάλες κάρτες σηκώνουν πολλά watt.

 

Παράδειγμα για αυτή την κάρτα πρέπει σου λεέι ο κατασκευαστής είναι καλύτερα να έχεις τροφοδοτικό 750Watt. Μπορεί να μην τα φτάσεις. Να είσαι πιο κάτω. Εξαρτάται από τα παιχνίδια, από την οθόνη, από τον επεξεργαστή κλπ. 

 

Επίσης με την πάροδο των χρόνων τα τροφοδοτικά χάνουν ισχύ. Και αυτό πρέπει να το λάβεις υπόψιν. 

 

Αν δεν έχεις θέμα οικονομικο, μη χολοσκας. Παρτο. 

 

Γενικά είμαι της άποψης αν αντέχει η τσέπη μας να πάρουμε αυτό που θέλουμε και ας είναι λίγο παραπάνω υπερβολικο. 

 

Το τροφοδοτικό που έχω είναι 700Watt 6 χρόνων. Μιλάμε για σκυλί. Δεν το ακούς καθόλου. Και παιχνίδια παίζω ελάχιστα και αυτά είναι παλιά.

 

Σημασία έχει να πάρεις καλό τροφοδοτικό και κυρίως να μην μετανιώσεις και πάνω από όλα να μην χρειαστείς άλλο τροφοδοτικό τα επόμενα 3-4 χρόνια τουλάχιστον. 

 

Πρόσεξε όμως. Για παιχνίδια που θα απαιτήσουν καλυτερα γραφικά θα χρειαστείς και μεγαλύτερη κάρτα γραφκών. Επομένως ή πας από τώρα σε μεγαλύτερη κάρτα και μεγάλο τροφοδοτικό ή πας στο Coolemaster που έγραψα παραπάνω και μένεις σε αυτήν κάρτα. 

 

Γενικά το gaming είναι συνεχείς αναβαθμίσεις για να μπορεί να υποστηρίξει τα καινούργια γραφικά. Αυτό κάνουν οι gamers. Αν δεν είσαι από αυτούς τους φανατικούς gamers πάρε την 270Χ και το Coolemaster.

 

Μην βιαστείς να αγοράσεις. Με ηρεμία.

Έγινε επεξεργασία από pasjohn
Link to comment
Share on other sites

Δεν βαζουμε ποτε AMD αν σκοπευουμε να παιξουμε Blizzard games και κυριως WoW.

 

Θα ειναι το μεγαλυτερο λαθος που θα κανεις..Βαλε εναν ι3 4160 με μια Asrock Z97 Anniversary που ειναι ακριβως τα ιδια λεφτα.

 

Τροφοδοτικο τεραστιο overkill μιλαμε για 70-80ε πανω χωρις λογο.

Έγινε επεξεργασία από potis
Link to comment
Share on other sites

Είναι παιχνίδια που θα χρειαστείς μεγαλύτερη κάρτα γραφικών ή ακόμα και 2 και 3 κάρτες γραφικών. Οι μεγάλες κάρτες σηκώνουν πολλά watt.

 

Παράδειγμα για αυτή την κάρτα πρέπει σου λεέι ο κατασκευαστής είναι καλύτερα να έχεις τροφοδοτικό 750Watt. Μπορεί να μην τα φτάσεις. Να είσαι πιο κάτω. Εξαρτάται από τα παιχνίδια, από την οθόνη, από τον επεξεργαστή κλπ. 

 

Επίσης με την πάροδο των χρόνων τα τροφοδοτικά χάνουν ισχύ. Και αυτό πρέπει να το λάβεις υπόψιν. 

 

Αν δεν έχεις θέμα οικονομικο, μη χολοσκας. Παρτο. 

 

Γενικά είμαι της άποψης αν αντέχει η τσέπη μας να πάρουμε αυτό που θέλουμε και ας είναι λίγο παραπάνω υπερβολικο. 

 

Το τροφοδοτικό που έχω είναι 700Watt 6 χρόνων. Μιλάμε για σκυλί. Δεν το ακούς καθόλου. Και παιχνίδια παίζω ελάχιστα και αυτά είναι παλιά.

 

Σημασία έχει να πάρεις καλό τροφοδοτικό και κυρίως να μην μετανιώσεις και πάνω από όλα να μην χρειαστείς άλλο τροφοδοτικό τα επόμενα 3-4 χρόνια τουλάχιστον. 

 

Πρόσεξε όμως. Για παιχνίδια που θα απαιτήσουν καλυτερα γραφικά θα χρειαστείς και μεγαλύτερη κάρτα γραφκών. Επομένως ή πας από τώρα σε μεγαλύτερη κάρτα και μεγάλο τροφοδοτικό ή πας στο Coolemaster που έγραψα παραπάνω και μένεις σε αυτήν κάρτα. 

 

Γενικά το gaming είναι συνεχείς αναβαθμίσεις για να μπορεί να υποστηρίξει τα καινούργια γραφικά. Αυτό κάνουν οι gamers. Αν δεν είσαι από αυτούς τους φανατικούς gamers πάρε την 270Χ και το Coolemaster.

 

Μην βιαστείς να αγοράσεις. Με ηρεμία.

Φιλε μου τι λες;; Ποια μεγαλυτερη καρτα γραφικων και περισσοτερα watt? Εδω οσο η τεχνολογια προχωραει τοσο λιγοτερες γινονται οι απαιτησεις σε ισχυ. Ενα συστημα με συγχρονο επεξεργαστη, καρτα γραφικων 960/970/980, 2-3 σκληρους, 4 φαν, ψυχτρα επεξεργαστη, πολυ δυσκολα ξεπερναει τα 350-400 watt καραναλωσης ακομα και αν γινει ενα light overclocking. Και ολα αυτα σε βαρυ gaming. Επισης τι παιχνιδια εννοεις βαρυα που χρειαζονται 3-4 καρτες γραφικων; Και γιατι η 270x ειναι για light gaming. Σε πληροφορω ειναι πολυ καλη και αρκετοτατη ωστε να παιξει ολα τα καινουρια παιχνιδια σε ικανοποιητικοτατα framerates σε high settings. Συγγνωμη αλλα σχεδον ολα οσα λες ειναι λανθασμενα..

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Και οι 29 κατασκευαστες πλυντηριων συνιστουν skip και ξερουν,

αλλα αμα βαλεις svelto δεν θα χαλασει.

Παρε ενα ενα τα εξαρτηματα και προσθεσε τα watt,

700 σε νορμαλ καταστασεις δεν βγαινουν στο συνολο με τιποτα

Link to comment
Share on other sites

Ειναι προτεινομενο τροφοδοτικο για ολο το συστημα πανω στο οποιο θα μπει η καθε καρτα. Και υπολογιζεται και η "ποιοτητα" του τροφοδοτικου του καθενος. Αλλο ειναι καποιος να εχει deer 750 watt και αλλο superflower 550 watt. Οι εταιριες βαζουν μια προτεινομενη ισχυ τετοια ωστε να ειναι 100% καλυμμενες.

Σε πραγματικες συνθηκες ομως η καταναλωση ειναι οση σου εγραψα.

Τελος απ ολα οσα γραφεις, στα λεγομενα σου για τα τροφοδοτικα ειναι εκει που διαφωνω λιγοτερο.

Link to comment
Share on other sites

Υπάρχουν πραγματικές συνθήκες που δεν είναι αυτές που λες. Έχω δει συγκεκριμένα έναν φίλο μου με 2 κάρτες γραφικών που σήκωνε παιχνίδι (δεν θυμάμαι ποιο δεν αχολούμαι ιδιάιτερα με παιχνίδια)  και δεν του έφτανε το 650άρι. Μπορεί εσύ να μην έχεις δει. ΟΚ. Εγώ που το έχω δει το καταγράφω.

 

Εξαλου το είπα παραπάνω μπορεί να μην φτάσει τα 750 εννοώντας ότι δύσκολα θα τα φτάσει, γι αυτο και του πρότεινα στο τέλος να πάρει το Coolermaster 650.

 

Δεν ξέρω ο καθένας πως σκέφτεται αλλά πρέπει να πω ότι υπάρχουν και αυτές οι καταστάσεις να ξεφύγεις από τα όρια.

 

Και αυτό με ότι οι εταιρίες βαδίζουν σε προτεινόμενη ισχυ και αυτο σχετικό είναι. Στην πράξη θα φανεί. 

Link to comment
Share on other sites

Γι αυτο σου ειπα οτι οσο η τεχνολογια προχωραρει, τοσο μειωνονται οι απαιτησεις σε ισχυ. Καθως επισης εξαρταται και απο το τροφοδοτικο. Αν πχ ο φιλος σου ειχε βαλει 2 Ati 4870 πανω σε no name 650αρι, το οτι δε του "εφτασε" ηταν η πιο ευτυχης καταληξη. Θα μπορουσε να ειχε κανει χοντρη ζημια.

Τη σημερινη εποχη ομως μπορεις να τρεξεις μεχρι και sli 970 σε 650 watt επωνυμου ποιοτικου τροφοδοτικου απροβληματιστα. Και να παιξεις φυσικα οτι παιχνιδι θελεις... Απλα σ αυτη την περιπτωση προτιμαμε να εχουμε εναν "αερα" και βαζουμε 700 το πολυ 750 watt τροφοδοτικο.

Link to comment
Share on other sites

Τώρα το πήγες καλά. Τώρα συμφωνούμε, δεν διαφωνούμε.   :)

 

Και στην περίπτωση του φίλου και το 500άρι αρκετό θα είναι για την ώρα. Αν σε 1-2 χρόνια θέλει να βάλει μια μεγαλύτερη κάρτα γραφικών πιθανόν να του χρειαστεί μεαγαλύτερο

 

Γι αυτο και προτείνω πάντα μεγαλύτερο, όχι μεγάλο 

 

Επίσης είναι καλό να έχει μια άπλα το τροφοδοτικό και όχι να λειτουργεί οριακά.

Link to comment
Share on other sites

Αυτο που λεει ο giorgos2187 ειναι οτι εαν σε 1-2-3 χρονια θελει να βαλει μια καινουργια πιο ισχυρη καρτα

μαλλον θα θελει η λιγοτερο ή το ιδιο ρευμα με την ανισχυρη σημερινη καρτα.

Γιαυτο και ειναι τσαμπα τοσα watt.

Έγινε επεξεργασία από lgalkis
Link to comment
Share on other sites

Αυτο που λεει ο giorgos2187 ειναι οτι εαν σε 1-2-3 χρονια θελει να βαλει μια καινουργια πιο ισχυρη καρτα

μαλλον θα θελει η λιγοτερο ή το ιδιο ρευμα με την ανισχυρη σημερινη καρτα.

Γιαυτο και ειναι τσαμπα τοσα watt.

 

Αυτό είναι υποθετικό. Στην πράξη τι γίνεται. Οι κατασκευαστές μπορεί να λένε ότι θέλουν. Και αγοράζω για το μέλλον με το τωρινά δεδομένα.

Link to comment
Share on other sites

Καλημερα! Λογω ενος προβλήματος υγειας πηγε πισω το θεμα.

 

Μετα απο τις απαντησεις σας (ευχαριστω ολους οσους μπηκαν στο κοπο) σκεφτομαι αυτα.

Τροφοδοτικο και κουτι θα κρατησω αυτα που εχω 550W Antec και ενα full tower 10ετιας με λιγη σκουρια  :p

 

post-33255-0-75867600-1431075959_thumb.j

Έγινε επεξεργασία από Aris17n
Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.