Jump to content



MSI laptop βοήθεια! δεν ανάβει με τιποτε!


Recommended Posts

Παιδιά καλησπέρα... έχω θέμα με ένα λαπτοπ της MSI. Το Laptop ειναι το CR610...

Μου το έδωσε ένας φίλος για φτιάξιμο, το λαπτοπ ήταν γεμάτο ιούς, σίγουρα είχε έναν ιό που κρυπτογραφεί αρχεία σε ecc και μετά σε βάζει και καλά να πληρώσεις για να τα αποκρυπτογραφίσει πάλι! anyway, παίρνω backup τα αρχεία, κάνω φορματ (win 7 32bit SP1) όλα καλά και τα drivers ok από τα driverpack solution, όλα καλά... πάω να του βάλω ενημερώσεις... τις κατεβάζει τις εγκαθιστά, και όταν πάει να κάνει επανεκκίνηση να τις περάσει, σβήνει και ανάβει το ledaki που έχει το μισοφέγγαρο (αναμονή) μαζί με το Power on και από τότε τίποτε... τι να του βγάζω την μπαταρία... τι να βγάζω τις μνήμες, τι τον σκληρό, τι την μπαταρία του ρολογιού, τίποτε... ανάβει ο ανεμιστήρας, ο σκληρός, αν πατήσω το κουμπί του wifi ανάβει το led) και τα ledakia που είπα πριν, η οθόνη δεν νοιώθει τίποτε. ούτε καταδιάνια να κάνει Post... το έχετε ξαναδεί αυτό; τι παίζει;

Link to comment
Share on other sites

Μία λύση είναι να βγάλεις την μνήμη και να την ξαναβάλεις, όπως και έκανες. Ξανακάνε το άλλη μία φορά. (μην την βάζεις κατευθείαν την μνήμη. Περίμενε 30 seconds)

Ένας άλλος τρόπος είναι να βγάλεις το ρεύμα και την μπαταρία. Στη συνέχεια κράτα πατημένο το κουμπί power για 1 λεπτό. Βάλε πάλι την μπαταρία και το ρεύμα και άνοιξε το λάπτοπ.

 

Προς το παρόν αυτά μου έρχονται στο μυαλό.

Έγινε επεξεργασία από pasjohn
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Κάνε οπωσδήποτε αυτά που σου είπαν "επάνω" καί

...δοκίμασε και ένα boot χωρίς τον boot drive, δλδ. να μπείς κατευθείαν στο post / bios και να σου "βγάλει" no boot device found...

Μετά, εφόσον είναι ΣΩΣΤΑ κουμπομένες οι RAM,  βάλε boot drive και δοκίμασε πάλι.

 

υ.γ. Μπορεί να έχει "χάσει" (το laptop) τον boot drive, εάν είναι SSD έχεις καλύτερες πιθανότητες επαναφοράς... Δοκίμασε τον boot drive ότι δουλεύει σε άλλο pc.

Έγινε επεξεργασία από Spyros Mil
Link to comment
Share on other sites

Ελπίζω να δοκίμασες όλα όσα σού έγραψαν οι φίλοι πιό πάνω...

Έτσι λοιπόν... δεν ξεκινάς από τα πιό απλά σε παρακαλώ?

Εάν η μπαταρία είναι 'dead' αφόρτιστη εντελώς δλδ. και ο charger σου δεν δουλεύει ή κάποιο καλώδιο από την πρίζα στον charger ή από τον charger πρός το laptop δεν έχει κουμπώσει σωστά..? δλδ. μήπως δεν "παίρνεις" ρεύμα..?

Από τη δική μου πλευρά δεν έχω να προτείνω κάτι άλλο...

ή το πάς να το δεί ένας τεχνικός

ή εάν είσαι Αθήνα φέρτο μου ένα απόγευμα να το δώ εγώ...

 

διάβασε και αυτό μήπως σε βοηθήσει:

http://worldunivs.com/msi-cr610-laptop-doesnt-want-to-start/

Έγινε επεξεργασία από Spyros Mil
Link to comment
Share on other sites

Δυστυχώς το πρόβλημα είναι ότι δεν ανάβει ούτε η οθόνη!!! μόνο τα 2 λεντάκια που είπα στην αρχή! με τον charger δεν παίζει να υπάρχει πρόβλημα, του έβαλα και τον δικό του και έναν multicharger που έχω... και η μπαταρία ήταν φορτισμένη φουλ!


Ξέρει κανένας αν υπάρχει Support της MSI στην Ελλάδα;

Link to comment
Share on other sites

Ελέγχεις τα βήματα που σου έχουν πει ο pasjon και spyros mil πιο πάνω, μην σου έχει ξεφύγει κάτι.

 

Αν με κάτι απ'τα παρακάτω δεν είσαι σίγουρος, τότε δεν κάνεις ΤΙΠΟΤΑ

και το πας σε κάποιον τεχνικό ή στην αντιπροσωπία. 

 

1)

Έλεγξε με βολτόμετρο την τάση του φορτιστή άσχετα αν βλέπεις τα led ν'ανάβουν και τα καλώδια του αν είναι εντάξει

 

1α)

Σε περίπτωση που έχεις κάποιο συνδεδεμένο περιφερειακό (ποντίκι, usb κτλ.) τα αποσυνδέεις όλα από πάνω.

Ελέγχεις όλες τις θύρες usb, vga και οποιαδήποτε άλλη, αν έχει στραβώσει κάτι και κάνει κάπου βραχυκύκλωμα.

Έλεγξε και το power jack αν είναι εντάξει.

 

2)

Στο σημείο που λες ότι έβγαλες δίσκο, μνήμη, μπαταρία της μητρικής κτλ. ελέγχεις πάλι αν έχουν κουμπώσει σωστά.

Επίσης άλλαξε την θέση της μνήμης.

 

3)

***Για να φτάσεις στο σημείο να βγάλεις την μπαταρία της μητρικής σημαίνει ότι έλυσες το laptop και το έχεις σκαλίσει.

Αν το έχεις κάνει, έλεγξε ότι καλώδιο έχεις αποσύνδεσή ώστε να έχει μπει σωστά, κι αν ναι έλεγξε μην έχει κοπεί κάποιο κατά λάθος.

Επίσης αν έχεις πειράξει την καλωδιοταινία της οθόνης, έλεγξε την πάλι.

Τέλος έλεγξε εσωτερικά αν έχεις ξεχάσει κάποια βίδα μέσα (θα το καταλάβεις αν κουδουνίζει κάτι μέσα κουνώντας το laptop)

ή κάτι άλλο κάνει βραχυκύκλωμα.

Αν πείραξες το επεξεργαστή (καθάρισες ή τον έβγαλες) έλεγξε τον πάλι αν έχει κουμπώσει καλά.

 

4)

Αν έχεις ελέγξει τα παραπάνω, τότε ακολουθείς το βήμα που σου ανέφερε ο pasjon συν δυο ακόμα.

Ένας άλλος τρόπος είναι να βγάλεις το ρεύμα και την μπαταρία.

Στη συνέχεια κράτα πατημένο το κουμπί power για 1-2 λεπτά.

***Σύνδεσε τον φορτιστή μόνο  κι άναψε laptop. edit-> Προσοχή σάυτό το βήμα όταν το συνδέσεις χωρίς μπαταρία!!!

(Καλό είναι να συνδεθεί πάνω σε UPS και να έχεις ελέγξει το φορτιστή)

***Αν δεν ανάψει, αποσυνδέεις το φορτιστή πατάς 2-3 φορές το power on,

***Βγάζεις & ξανά βάζεις την μνήμη (δοκιμάζεις και σε άλλη θέση τη μνήμη)

Βάλε πάλι την μπαταρία και το ρεύμα και άνοιξε το λάπτοπ.

 

edit

5 --> 1)

Κάτι τελευταίο για καλό και για κακό έλεγξε με βολτόμετρο την τάση του φορτιστή άσχετα αν βλέπεις τα led ν'ανάβουν. 

Έγινε επεξεργασία από idonthave
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Ένας άλλος τρόπος είναι να βγάλεις το ρεύμα και την μπαταρία. Στη συνέχεια κράτα πατημένο το κουμπί power για 1-2 λεπτά. ***Σύνδεσε τον φορτιστή μόνο κι άναψε laptop.

 

...στη "φάση" που βρίσκετε ο φίλος μας, εγώ δεν θα το δοκίμαζα... εάν έχει κάποιο ελάτωμα ο φορτιστής ή ακόμα και το πιό απλό, δλδ. το καλώδιο από την πρίζα στον φορτιστή, μπορεί να "κάψει" mobo!!! δλδ. ένα 280άρι χωρίς τα εργατικά... ΠΡΟΣΟΧΗ ΠΡΟΣΟΧΗ

Πρέπει οπως και δήποτε να ξεκαθαρίσει πρώτα το θέμα του φορτιστή και των 2 καλωδίων του φορτιστή. Αυτό που πάει από την πρίζα του σπιτιού στον φορτιστή αλλά ΚΑΙ αυτό που ξεκινάει από φορτιστή και πάει στην υποδοχή του laptop...

Εάν ΔΕΝ ξέρεις ΜΗΝ σκαλίζεις αριστερά και δεξιά... ΠΡΟΣΟΧΗ

 

υ.γ. Από "βρωμοκαλώδιο" φορτιστή σε πρίζα τοίχου έχω δεί mobo και τα φτύνει... και δεν ακούς τίποτα (δλδ. κανένα τσιφ, τσάφ ή πούφ) και είναι και ακριβό το ανταλακτικό αλλά και η εργασία...

Έγινε επεξεργασία από Spyros Mil
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

...στη "φάση" που βρίσκετε ο φίλος μας, εγώ δεν θα το δοκίμαζα... εάν έχει κάποιο ελάτωμα ο φορτιστής ή ακόμα και το πιό απλό, δλδ. το καλώδιο από την πρίζα στον φορτιστή, μπορεί να "κάψει" mobo!!! δλδ. ένα 280άρι χωρίς τα εργατικά... ΠΡΟΣΟΧΗ ΠΡΟΣΟΧΗ Πρέπει οπως και δήποτε να ξεκαθαρίσει πρώτα το θέμα του φορτιστή και των 2 καλωδίων του φορτιστή.

 

Έχεις δίκιο σ'αυτό. To 5 συμπληρώθηκε τελευταίο. 

Ήταν λίγο αργά το γράψιμο, καλά που το παρατήρησες.

Έγινε επεξεργασία από idonthave
Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.