Jump to content



Recommended Posts

Όπως είπε ο αποπάνω. H καλύτερη λύση για να έχεις άμεσα 8GB στο σύστημά σου και να μη ζορίζεις παραπάνω τον memory controller

 

του επεξεργαστή σου και να έχεις και το όφελος του Dual Channel άμεσα είναι αυτή που σου πρότεινε.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Ναι αυτό το σενάριο καλό μου ακούγεται.
Αν βάλω επιπλέον 2χ2 GB για να μην μπω στην διαδικασία να πουλήσω και σύνολο έχω 4χ2=8 GB,θα υπάρχει πρόβλημα,με τον controller ή να χάσω το dual channel ;

Link to comment
Share on other sites

Πουλα τις 2χ2 που εχεις , παρε 2 χ 4 ~1333 η 1600 και δες πως παει στο φωτοσοπ.

Αναλογα ποσα και τι αρχεια θα φορτωνεις.

Αν δεις οτι ζοριζεσαι , παρε αλλο ενα σετ 2χ4 παλι.

Αν εχεις 2χ2 και +1χ4  νομιζω χανεις το dual channel.

Ότι θα χάσει το dual channel είναι σωστό αλλά είναι οικονομικό το θέμα του φίλου. Όπως έγραψα και παραπάνω 8(2χ4) giga θα είναι αρκετά πιστεύω. Αν μπορεί να τις πουλήσει όπως είπες είναι το καλύτερο.

Έγινε επεξεργασία από pasjohn
Link to comment
Share on other sites

Ναι αυτό το σενάριο καλό μου ακούγεται.

Αν βάλω επιπλέον 2χ2 GB για να μην μπω στην διαδικασία να πουλήσω και σύνολο έχω 4χ2=8 GB,θα υπάρχει πρόβλημα,με τον controller ή να χάσω το dual channel ;

Οχι δε χανεις.αν εχεις 4χ2 ομως,ζοριζεις και τον controller παραπανω αλλα και μελλοντικα δε θα μπορεις να αναβαθμισεις.

καλυτερα 2χ4 και μελλοντικα βαζεις παλι αν θες.:)

Link to comment
Share on other sites

Στο τελευταίο σενάριο που είπες, ενδέχεται να χρειαστεί να τσιμπήσεις λίγο το CPU/NB voltage, αν και για τέτοιες συχνότητες (1333/1600) και στόκ επεξεργαστή,

 

 

είναι μικρό το ποσοστό που μπορεί να χρειαστεί boost για τις μνήμες.

Link to comment
Share on other sites

Στο τελευταίο σενάριο που είπες, ενδέχεται να χρειαστεί να τσιμπήσεις λίγο το CPU/NB voltage, αν και για τέτοιες συχνότητες (1333/1600) και στόκ επεξεργαστή, είναι μικρό το ποσοστό

 

που μπορεί να χρειαστεί boost για τις μνήμες

Ωραία άρα προχωρώ σε αυτό το σενάριο. Αυτές εδώ είναι οκ?

Έγινε επεξεργασία από PANJOSS
Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.