Jump to content



Αγορά Νέου Εκτυπωτή


Recommended Posts

Φίλε μην  με παρεξηγείς, δεν αμφισβητώ αυτό που μου λες... Απλά δεν έχουμε δει πώς τυπώνει κι ο hp για να κάνουμε την σύγκριση και στο βιντεάκι ναι μεν φαίνεται γρήγορη η εκτύπωση, αλλά αν μπορώ να έχω γρηγορότερη γιατί να μην την έχω και επίσης απ' ότι καταλαβαίνω από τον τίτλο του βίντεο η εκτύπωση έχει γίνει με επιλογή ταχείας εκτύπωσης και είναι και μονόχρωμη.

Δεν σε παρεξηγώ φίλε μου. Και στο ξαναλέω δεν λέω λόγια του αέρα. Τον έχω τον εκτυπωτή και ξέρω τι μου γίνεται. Επίσης να πω ότι αναφέρθηκα στην ταχύτητα. Εαν αγόραζα εκτυπωη/πολυμηχάνημα δε θα πήγαινα σε epson. Θα πήγαινα σε brother (προτείνει έναν ο Tifozi), θα πήγαινα σε HP (Η σειρά 8000 εάν πάρεις τα ΧΧL μελάνια είναι πολύ οικονομικά. Είχα βάλει στο μάτι αυτόν που λες. Απλά διατηρώ επιφυλάξεις για την ποιότητα εκτύπωσης. Δεν ξέρω αν η γρήγορη εκτύπωση είναι ταυτόχρονα και καλή), θα πήγαινα σε samsung (όπως αυτόν που είπα πιο πάνω). Υπάρχει και αυτός αλλά είναι ασπρόμαυρος. Έχω καλή εικόνα και για τους samsung.

Link to comment
Share on other sites

Δεν σε παρεξηγώ φίλε μου. Και στο ξαναλέω δεν λέω λόγια του αέρα. Τον έχω τον εκτυπωτή και ξέρω τι μου γίνεται. Επίσης να πω ότι αναφέρθηκα στην ταχύτητα. Εαν αγόραζα εκτυπωη/πολυμηχάνημα δε θα πήγαινα σε epson. Θα πήγαινα σε brother (προτείνει έναν ο Tifozi), θα πήγαινα σε HP (Η σειρά 8000 εάν πάρεις τα ΧΧL μελάνια είναι πολύ οικονομικά. Είχα βάλει στο μάτι αυτόν που λες. Απλά διατηρώ επιφυλάξεις για την ποιότητα εκτύπωσης. Δεν ξέρω αν η γρήγορη εκτύπωση είναι ταυτόχρονα και καλή), θα πήγαινα σε samsung (όπως αυτόν που είπα πιο πάνω). Υπάρχει και αυτός αλλά είναι ασπρόμαυρος. Έχω καλή εικόνα και για τους samsung.

 

Η αλήθεια είναι ότι θα προτιμούσα έγχρωμο, οπότε δεν το σκέφτομαι για τον samsung... Επίσης, διάβασα πριν λίγες μέρες σε άλλο φόρουμ ότι το παρακάνει λίγο με τις αναλύσεις της κι αυτό φαίνεται εύκολα στο skroutz...Εκεί που όλοι οι εκτυπωτές στο ίδιο range τιμής έχουν 4800*2400 ή κάτι αντίστοιχο, η samsung έχει κάτι του τύπου 9600*600 και λες από που κι ως που?

 

Τώρα για τον hp κι εγώ στην αρχή είχα μια επιφύλαξη για την ανάλυση δεδομένης της ταχύτητας και γι αυτό μπήκα στο site της hp. Απ' ότι κατάλαβα η μεγαλύτερη ταχύτητα έχει να κάνει όχι με έκπτωση στην ανάλυση αλλά με τον τρόπο που γίνεται η εκτύπωση. Λέει ότι η κεφαλή των μελανιών είναι ενιαία και περνάει μία φορά πάνω απ΄το χαρτί, δεν πάει πέρα δώθε όπως είναι οι συνηθισμένοι εκτυπωτές...

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα! Είμαι στην αναζήτηση πολυμηχανήματος για γραφείο! Είχα ανοίξει άλλο θέμα, αλλά με παρέπεμψαν εδώ. Απ' ότι βλέπω κάποια από τα μηχανήματα που αναφέρατε είναι μόνο εκτυπωτές, ενώ άλλα και πολυμηχανήματα... 

 

Προσωπικά ψάχνω ένα καλό και γρήγορο πολυμηχάνημα περισσότερο για ασπρόμαυρες εκτυπώσεις και περιστασιακά έγχρωμες. Αυτό που με νοιάζει κυρίως είναι να η ταχύτητα και τα αναλώσιμα (πχ τα Epson που πρότεινε κάποιος παραπάνω μου φαίνονται λίγο αργά). Δλδ δεν με πειράζει να δώσω κάτι παραπάνω για το μηχάνημα, αν το κόστος εκτύπωσης βγαίνει χαμηλό. Α! Διαθέτω γύρω στα 500-600 max!

 

Άρα θες σίγουρα έγχρωμο. Με μια γρήγορη αναζήτηση τα πιο γρήγορα έγχρωμα με αξιοπρεπή ανάλυση είναι τα pro x της HP (476 και 576). Το 476 πιο φθηνό, το 576 πιο ακριβό αλλά πετάει (70 σελ/λεπτό)

Link to comment
Share on other sites

Γιατί η ανάλυση του Χ551 ποια είναι? 2400χ1200. Ποια η διαφορά από τον Samsung? Την καλύτερη την έχει ο Brother με 6000χ1200. Μιλάμε για ασπρόμαυρη πάντα έτσι?

Για μένα η καλύτερη επιλογή είναι ο Brother που και καλή ανάλυση έχει και είναι και γρήγορος που το θέλεις και αυτό.

Link to comment
Share on other sites

2400 x 1200 είναι μια χαρά ανάλυση δεν χρειάζεται παραπάνω εκτός κι αν εκτυπώνεις φωτογραφίες! Ο brother έχει καλά χαρακτηριστικά, αλλά αν δίνεις έμφαση στην ταχύτητα πήγαινε για τον Χ551. Εξαρτάται τι απαιτήσεις έχει ο καθένας. Δεν γίνεται να έχουμε και τέλεια ανάλυση και πολύ γρήγορη εκτύπωση!

Link to comment
Share on other sites

Όπως σας είπα ψάχνω για πολυμηχάνημα, όχι για απλό εκτυπωτή, οπότε μάλλον θα μιλάτε για τα 476 και 576 της hp που ανέφερε ο djSfk παραπάνω! Bλέπω ότι και οι 2 είναι μέσα στο budget μου, αλλά π 576 έχει σχεδόν διπλάσια ταχύτητα εκτύπωσης!  :eek: Οπότε κλίνω προς αυτόν... Από αναλώσιμα παίρνουν τα ίδια αυτοί οι 2?

Link to comment
Share on other sites

Όπως σας είπα ψάχνω για πολυμηχάνημα, όχι για απλό εκτυπωτή, οπότε μάλλον θα μιλάτε για τα 476 και 576 της hp που ανέφερε ο djSfk παραπάνω! Bλέπω ότι και οι 2 είναι μέσα στο budget μου, αλλά π 576 έχει σχεδόν διπλάσια ταχύτητα εκτύπωσης!  :eek: Οπότε κλίνω προς αυτόν... Από αναλώσιμα παίρνουν τα ίδια αυτοί οι 2?

Δες πιο πάνω έχουν αναφερθεί και 2-3 Epson πολυμηχανήματα και 2 πολυμηχανήματα  Brother.

Link to comment
Share on other sites

Πήγαινε στον Brother που είναι δυνατό μηχάνημα, γρήγορο και μπορείς να βρεις πολύ φτηνά μελάνια.

Διαφορετικά οικονομικά μελάνια έχουν και της σειράς 8000. Ο HP Officejet pro 8620 είναι πολύ καλή επιλογή.

Και οι δύο εκτυπωτές είναι στα 200+. 

 

Οι HP που αναφέρεις έχουν ένα 500άρικο. (Το ίδιο μελάνι παίρνουν και οι δύο). Με τόσα χρήματα παίρνεις δύο Brother ή δύο 8620.

Ένα 500άρικο είναι πολλά λεφτά για πολυμηχάνημα. Όσα ένα pc.Δεν θα τα έδινα με τίποτα. 

Έγινε επεξεργασία από pasjohn
Link to comment
Share on other sites

O brother όντως πολύ δυνατός και με φθηνά μελάνια. Απλά πρόσεξε ότι είναι πιο αργός σε σχέση με τους 2 hp που κοιτάς μιας και σε ενδιαφέρει η ταχύτητα. Ειδικά ο 576, αλλά και ο 476 στις έγχρωμες είναι και πάλι πιο γρήγορος! Ο 576 όντως κάνει παραπάνω από τους άλλους, αλλά αν δεν έχεις θέμα εγώ θα σου πρότεινα αυτόν! Τώρα αν θες να πας σε κάτι πιο οικονομικό και ο 476 και ο brother είναι καλές επιλογές!

Link to comment
Share on other sites

O brother όντως πολύ δυνατός και με φθηνά μελάνια. Απλά πρόσεξε ότι είναι πιο αργός σε σχέση με τους 2 hp που κοιτάς μιας και σε ενδιαφέρει η ταχύτητα. Ειδικά ο 576, αλλά και ο 476 στις έγχρωμες είναι και πάλι πιο γρήγορος! Ο 576 όντως κάνει παραπάνω από τους άλλους, αλλά αν δεν έχεις θέμα εγώ θα σου πρότεινα αυτόν! Τώρα αν θες να πας σε κάτι πιο οικονομικό και ο 476 και ο brother είναι καλές επιλογές!

Ο Brother εκτυπώνει γρήγορα και οι άλλοι πιο γρήγορα. 

Ο Ronaldo δεν είναι και ο πιο γρήγορος αλλά είναι γρήγορος. Σε χαλάει ο Ronaldo?  :)

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Αν τον θέλεις για επαγγελματικό, μην τα τσιγκουνευτείς πάρε τον 576 για να κάνεις τη δουλειά σου γρήγορα! Έτσι κι αλλιώς θα σε αποζημιώσει στο κόστος των μελανιών!

Link to comment
Share on other sites

Και οι inkjet με φθηνά μελάνια είναι οικονομικότατοι.

Την κατανάλωση των laser δεν την λαμβάνεις υπόψην?

Φθηνα μελανια = 3 τονοι φθηνο μελανι το μηνα, μισο για εκτυπωσεις και μισο για τα προβληματα

Μια φορα laser παντα laser, και σε τετοιο σημειο που απορεις αν οι inject ειναι απλα απατη

Τωρα οποιος δεν εχει εμπειρια απο laser βλεπει τον ενα inject οικονομικοτερο του αλλου.

Οσον αφορα την καταναλωση ρευματος, οση και να ναι δεν ποιανει ουτε το ενα δισεκατομμυριοστο τις τιμες των μελανιων και η μονη περιπτωση που ΚΑΠΩΣ μπορεις να πεις οτι ενας inject ειναι καπως ανεκτος ειναι αν τον θες για μια εκτυπωση μισης σελιδας τη βδομαδα

Αποψη μου παντα εχοντας εμπειρια απο δεκαδες inject ολων των κατηγοριων τιμης και ενος μοναδικου laser και μαλιστα απο τους φθηνοτερους (hp cp1025 εγχρωμος απιστευτα γρηγορος, παμφθηνος εκατον-κατι ευρω και τα τονερακια του εχουν μεν ακριβη τιμη αγορας αλλα ειναι για χρονια που θα επαιρνες τουλαχιστο 50-60 μελανια inject)

Έγινε επεξεργασία από Nick74
Link to comment
Share on other sites

Νο prob φίλε απλά πρότεινε κάποιον laser που να έχει παρόμοια χαρακτηριστικά για να κάνουμε τη σύγκριση στο κόστος αναλωσίμων. Αυτός που πρότεινα παραπάνω φοράει αυτά

Link to comment
Share on other sites

Νο prob φίλε απλά πρότεινε κάποιον laser που να έχει παρόμοια χαρακτηριστικά για να κάνουμε τη σύγκριση στο κόστος αναλωσίμων. Αυτός που πρότεινα παραπάνω φοράει αυτά

Εκανα edit και εγραψα τον δικο μου στο τελευταο μνμ...

Συγκριση κοστους αναλωσιμων γενικα και ειναι αδυνατη ακομα κι αν τα μελανια του inject ειχαν 5 ευρω αφου τα τονερ του laser με καθημερινες εκτυπωσεις κρατανε χρονια (οκ οχι αυτα που χει μεσα αλλα τα πρωτα που αγοραζεις)

Σε συγκριση αυτα που λες στο λινκ ειναι ληστεια...

Έγινε επεξεργασία από Nick74
Link to comment
Share on other sites

Σας ευχαριστώ όλους! Κοίταξα και τον hp cp1025! Όντως είναι πολύ φθηνός και θα μπορούσα να επωφεληθώ και από την προσφορά που διαφημίζει τώρα τελευταία η hp για την επιστροφή χρημάτων στα τόνερ, αλλά είναι λίγο αργός για τις απαιτήσεις ενός γραφείου και τα μελάνια σε σύγκριση με τον 476 τα βρίσκω πιο ακριβά εδώ. Προφανώς για οικιακή χρήση θα ήταν ότι πρέπει, αλλά για το γραφείο χρειαζόμαστε κάτι πιο δυνατό!

Link to comment
Share on other sites

Εκανα edit και εγραψα τον δικο μου στο τελευταο μνμ...

Συγκριση κοστους αναλωσιμων γενικα και ειναι αδυνατη ακομα κι αν τα μελανια του inject ειχαν 5 ευρω αφου τα τονερ του laser με καθημερινες εκτυπωσεις κρατανε χρονια (οκ οχι αυτα που χει μεσα αλλα τα πρωτα που αγοραζεις)

Σε συγκριση αυτα που λες στο λινκ ειναι ληστεια...

 

 

Με καθημερινές εκτυπώσεις τόνερ που είναι για 1000 σελίδες, λίγο δύσκολο να κρατήσει χρόνια.... Εκτός κι αν τυπώνεις 2 σελίδες τη μέρα...

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.