Jump to content



Αγορά Νέου Εκτυπωτή


Recommended Posts

Σας ευχαριστώ όλους! Κοίταξα και τον hp cp1025! Όντως είναι πολύ φθηνός και θα μπορούσα να επωφεληθώ και από την προσφορά που διαφημίζει τώρα τελευταία η hp για την επιστροφή χρημάτων στα τόνερ, αλλά είναι λίγο αργός για τις απαιτήσεις ενός γραφείου και τα μελάνια σε σύγκριση με τον 476 τα βρίσκω πιο ακριβά εδώ. Προφανώς για οικιακή χρήση θα ήταν ότι πρέπει, αλλά για το γραφείο χρειαζόμαστε κάτι πιο δυνατό!

δεν ειπα να παρεις το συγκεκριμενο, αν και η ταχυτητα του ειναι ετη φωτος απο οποιον inject εχω δοκιμασει.

Αυτο που προτεινω προσωπικα ειναι να παρεις laser, οποιονδηποτε σου αρεσει.

προσωπικα εκτος απο φωτογραφεια δεν εχω δει και πολλους που να χουν για σοβαρη χρηση inject

Με καθημερινές εκτυπώσεις τόνερ που είναι για 1000 σελίδες, λίγο δύσκολο να κρατήσει χρόνια.... Εκτός κι αν τυπώνεις 2 σελίδες τη μέρα...

 

το πως οριζουν οι κατασκευαστες τις σελιδες εκτυπωσης ειναι κατι περιεργο, τουλαχιστο αυτο λεει η εμπειρια μου...

οπως και το "κορυφαιο" "σελιδες ανα λεπτο" (και οχι λεπτα ανα σελιδα) που γραφουν στους inject.

 

@Nick74, Μην είσαι απόλυτος για τους inkjet. Υπάρχουν και inkjet που σέβονται τον χρήστη, παίρνουν συμβατά μελάνια και φτηνά, χωρίς πρόβλημα και τυπώνουν πολύ πράμα.

εγω προσωπικα παντως εχω κακιστη αποψη απ ολους τους inject που χω δοικιμασει...

Έγινε επεξεργασία από Nick74
Link to comment
Share on other sites

Σας ευχαριστώ όλους για τις απαντήσεις σας. Το φαντάζομαι ότι οι κατασκευαστές θα φουσκώνουν λίγο τις επιδόσεις και για σελίδες ανά λεπτό και για σελ/δοχείο μελανιού, αλλά αυτό πρώτον το κάνουν όλοι και δεύτερον όταν βλέπω σχεδόν διπλάσια ταχύτητα στον ινκτζετ δεν μπορώ να πιστέψω ότι είναι τόσο φουσκωμένο το νούμερο, λογικά κάπου θα πατάνε για να το λένε.... Και το ίδιο ισχύει και για τα μελάνια. 

 

Βέβαια επειδή θέλω να κοιτάω όλες τις επιλογές έκανα και μια αναζήτηση για laser και δυστυχώς έγχρωμος με την ταχύτητα αυτού που σκέφτομαι να πάρω δεν υπάρχει στα ίδια λεφτά... Οι τιμές ανεβαίνουν πολύ....

Link to comment
Share on other sites

Εφόσον ο 476 είναι μέσα στο budget σου και τα χαρακτηριστικά του σε ικανοποιούν μην το παιδεύεις άλλο. Παρ τον και με γεια σου! Και μόλις τον χρησιμοποιήσεις λιγάκι άσε feedback και για τους επόμενους!

Link to comment
Share on other sites

Κοιτα, οτι και να γραφουν ενα ειναι το δεδομενο, ΟΛΟΙ οι laser ειναι γρηγοροι (αλλος πιο πολυ αλλος λιγοτερο) και ΟΛΟΙ οι inject ειναι αρκετες φορες αργοτεροι. Αυτο ειναι δεδομενο μακαρι να λενε οτι θελουν στα spects.

Το να συγκρινεις "αργους" laser με "γρηγορους" inject ειναι σα να προσπαθεις να συγκρινεις τον πιο αργο λαγο με την πιο γρηγορη χελωνα... τεσπα, παρε οτι θες αλλα για να εχεις ενα μετρο συγκρισης μπες σε οποιοδηποτε γραφειο η μαγαζι και δες πως λειτουργει ενας οποιοσδηποτε laser και μετα κανε συγκριση με οποιονδηποτε inject θεωρεις "γρηγορο" και συμφωνω οτι ο δικος μου laser ειναι απο τους πιο αργους -δε τον προτεινω αλλωστε για βαρια επαγγελματικη χρηση, οχι λογο ταχυτητας βεβαια) αλλα δε θα μπορουσα να τον συγκρινω με ΑΠΟΛΥΤΩΣ ΚΑΝΕΝΑΝ inject σε ταχυτητα.

Αυτα δεν ειναι ουτε υποκειμενικα ουτε μεταφυσικα αλλα δεδομενα που μπορει ανετα οποιοσδηποτε να τα δει.

Δεν εχεις λοιπον παρα να δεις μερικους εκτυπωτες γνωστων σου και να καταλαβεις τις διαφορες που εχουν αυτες οι δυο τεχνολογιες.

Έγινε επεξεργασία από Nick74
Link to comment
Share on other sites

Δεν προσπάθησα να συγκρίνω αργούς laser με γρήγορους inkjet απλά είπα ότι την ταχύτητα του συγκεκριμένου inkjet την βρίσκω σε πολύ πιο ακριβό laser κι επειδή είδα ότι και το κόστος των μελανιών είναι αρκετά ικανοποιητικό για τα δεδομένα μου προτίμησα τον inkjet. Δεν αμφισβητώ ότι υπάρχουν πολύ γρήγοροι laser απλά είναι πιο ακριβοί από αυτά που θέλω να δώσω...

Link to comment
Share on other sites

Γενικά δεν μπορούμε να λέμε γενικότητες του τύπου οι laser είναι πιο γρήγοροι από τους inkjet.. Ok αν συγκρίνεις τον laser των 1000 ευρώ με τον inkjet των 400-500 ναι ο laser είναι γρηγορότερος... Τέλος πάντων το θέμα είναι να κοιτάμε κάθε φορά τι ζητάει ο καθένας και τι budget διαθέτει για να του προτείνουμε ότι νομίζουμε ότι του ταιριάζει καλύτερα...

 

Btw επειδή είδα ότι αναφέρθηκε σε τεχνολογίες ο Nick74 ο συγκεκριμένος εκτυπωτής που θέλει να πάρει η κοπέλα δεν έχει την κλασική τεχνολογία των inkjet άμα θέλεις ψάξε το στο σαιτ της  hp. 

Link to comment
Share on other sites

Λοιπόν τελικά τον παρείγγηλα και αν τελικά διαπιστλωσω ότι δεν είναι όσο γρήγορος λέει ο κατασκευαστής θα σας ενημερώσω!  :p  Εν τω μεταξύ έψαξα στο play store την εφαρμογή για την εκτύπωση από το κινητό και βρήκα 2 την eprint και τηνhp all-in-one printer remote. Εγώ ποια κατεβάζω??

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα. Ψάχνω κι εγώ πολυμηχάνημα για τη δουλειά. Αρχικά σκεφτόμουν για laser, αλλά διαβάζοντας τη συζήτηση που είχατε παραπάνω κατάλαβα ότι και οι inkjet πλέον είναι αρκετά οικονομικοί. Είδα που λέγατε για κάποια μοντέλα της hp με καλές ταχύτητες και άρχισα λίγο να κλίνω προς inkjet γιατί θέλω να είναι όσο πιο γρήγορο γίνεται το μηχάνημα, εκνευρίζομαι όταν περιμένω πάνω απ τον εκτυπωτή να βγει η σελίδα...

 

Τα 2 hp, το 476 και 576 τι μελάνια παίρνουν και ξέρετε αν συμφέρουν? Εμείς τυπώνουμε γύρω στις 500-600 σελ το μήνα...

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

Καλησπέρα! Είμαι ανάμεσα σε 2 εκτυπωτές:

http://www.skroutz.gr/s/82034/HP-Officejet-Pro-8000-Wireless.html

http://www.skroutz.gr/s/5012975/Epson-WorkForce-WF-7110DTW.html

 

Η αλήθεια είναι ότι ο Epson είναι πιο κοντά στο budget μου αλλά μου αρέσει περισσότερο ο hp! Πιστεύετε ότι αξίζει να δώσω παραπάνω λεφτά για τον hp ή να πάω για τον epson?

Link to comment
Share on other sites

Πήγαινε για τον hp είναι όντως καλύτερος! Πάρε κάτι καλό και για να μην κλαις τα λεφτά σου και για να μην ψάχνεις πάλι σε 1 χρόνο εκτυπωτή! Για τα λεφτά είσαι καλυμμένη, υπάρχει προσφορά 20% για τη σειρά αυτή! Τσέκαρε τη σελίδα της hp

Link to comment
Share on other sites

  • 3 months later...

Καλησπέρα! Η αδερφή μου ψάχνει να πάρει τόνερ για ένα hp laser! Το μοντέλο είναι το M251nw και παίρνει τα 131Α! Επειδή δυσκολεύεται λίγο αυτό τον καιρό, ψάχνει να βρει όσο πιο φθηνά μπορέσει τα αυθεντικά, δεν θέλει συμβατά. Ξέρετε κανένα site με καμιά προσφορά;

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.