Jump to content



πρόταση για fan controller


gpl

Recommended Posts

Εχε κατα νου οτι ο Aquaero 5 LT ( χωρις οθονη, μεσω software ) εχει ~57€ στο Aquatuning. Ειναι αρκετα καλο εργαλειο και με λίγη τυχη και λιγο ψαξιμο μπορεί να τον βρεις σε Ελληνικο μαγαζι , ή να ζητησεις να στον φέρουν.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

έχω κατα νου μπόλικα πάντως και σας ευχαριστώ για αυτό, βοηθήσατε αρκετά. πάντως είμαι κοντά στο Phobya touch 6 γιατί είναι η πιο οικονομική λύση και κάνει περίπου αυτό που ζητάω.επόμενες λύσεις όπως nzxt sentry lx, aerocool touch 2100, που και πιο ακριβά είναι αλλά κάνουν και παρόμοια δουλειά με το phobya που είναι φτηνότερο.δεν ορίζεις δηλαδή καμπύλες, αλλά μια μιν μαξ και αυτά συμπεριφέρονται ανάλογα.

 

το ιδανικό βέβαια που παίζει με καμπύλες και είναι τελείως ανώτερο από τα άλλα είναι το lamptron cw611 αλλά η τιμή είναι λίγο overkill για αυτό που θέλω.

 

http://www.eworld.com.gr/products/details/2537

 

 

 

You get to set “X” temperature to trigger “Y” response in fan speed %. Any temperature under X temperatures triggers Y% fan speed as a response, anything above X temperature triggers 100% fan speed. The factory default is X=45 degrees Celsius and Y=60% fan speed but you can adjust those to whatever you want. Each channel can have its own independent setting which is nice.

 

υγ θα κοιτάξω και για το aquaero 5 LΤ αν και είναι λίγο ζόρι να το βρω

Έγινε επεξεργασία από gpl
Link to comment
Share on other sites

η λύση βρέθηκε.έδωσα ρεύμα στα cooler από το psu και απλά έκανα γέφυρα το pwm καλώδιο στο άλλο.έτσι δουλεύουν όλα άψογα.οπότε τώρα θα χρειαστώ έναν ότι να ναι fan controller για να ρυθμίζω με το χέρι τα fan του case όποτε χρειάζεται.

 

η gigabyte είναι εντελώς τραγική σε αυτό το θέμα.έχει 2 pwm headers και με το software δεν μπορείς να ρυθμίσεις και τα 2, αλλά μόνο της cpu.φυσικά ούτε από το bios γίνεται τίποτα για να έκανα ότι με την cpu και στα fan του case.απλά τραγικοί για mobo που είχε 100+ ευρώ.

 

τέσπα, η λύση δόθηκε, σας ευχαριστώ για την βοήθεια.

Link to comment
Share on other sites

@gpl, κατέβασε το speedfan, πήγαινε στο advanced, επέλεξε το IT8728F και βάλε software και remember it για τους δύο πρώτους ανεμιστήρες (CPU και system fan 1 αν δεν κάνω λάθος). Αν σε καλύψει με τους δύο βασικούς ανεμιστήρες, τότε μπορείς να καταφύγεις σε μια φτηνή λύση για τους υπόλοιπους.

 

post-33281-0-73503800-1431435450_thumb.j

Link to comment
Share on other sites

@yanni δούλεψε αλλά για το 2ο pwm μόνο, το πρώτο έφαγε φλασιά και δεν ρίχνει τις στροφές ρίχνοντας τα volt αλλά μόνο με pwm δουλεύει 

 

 

βρηκα την λύση, της cpu θα το ελέγχω με το τουλ της gigabyte, και όλα τα υπόλοιπα από το speedfan :)

 

ευχαριστώ για την βοήθεια 

Έγινε επεξεργασία από gpl
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Στην δική μου δουλεύει και με τα δύο, αλλά έχω 3pin ανεμιστήρα και στην cpu, οπότε προσπαθώ να μαντέψω μήπως αυτό διαφοροποιεί την κατάσταση. Στο BIOS έχω AUTO για το CPU fan.

Link to comment
Share on other sites

με τις τόσες δοκιμές που έκανα θα έφαγε κανένα ζόρι η mobo.τεσπα, δεν είναι θέμα αυτό αφού με το tool της μομπο κατεβάζει στροφές της cpu και με το speedfan όλα τα άλλα.σε ευχαριστώ

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.