Jump to content


Πώς καθαρίζετε τις οθόνες σας;


Recommended Posts

Καλημέρα!

 

Τα.. φώτα σας! Έχω δοκιμάσει 906956094 υγρά και 790905049305934 πανάκια και όλα αφού στεγνώσει το πέρασμα αφήνουν λεκέδες και χνούδια. Έχετε να προτείνετε κάνα καλό σετάκι ή καμμιά πατέντα με υλικά από το σπίτι; 

 

Μήπως είναι θέμα τεχνικής; Υπάρχει κάποιο μυστικό;

Link to comment
Share on other sites

Με γυαλόχαρτο χοντρό και συρματόβουρτσα για τις δύσκολες βρωμιές. Αν δεν κάνεις δουλειά με αυτή ,τότε πάρε κάτι τέτοιο. :p  :p  :p .

 

 

Μόνο ένα ελαφρά ποτισμένο με νερό,βαμβακερό πανάκι.Να ξέρεις πάντως οι οθόνες λόγω και του στατικού ηλεκτρισμού είναι μαγνήτες σκόνης και θέλουν κάθε μέρα καθάρισμα.Εγώ πάντως χρησιμοποιώ και αυτά ,και ¨καθάρισα¨.

Έγινε επεξεργασία από black66.gr
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Εγώ προσωπικά "δανείζομαι" ένα μωρομάντιλο με ... χαμομήλι (!) από τη μικρή και καθαρίζω οριζόντια και κάθετα την οθόνη μου...

...τα τελευταία 3-4 χρόνια, με πολύ καλά αποτελέσματα.

Τέλος με ένα πολύ μαλακό χαρτομάντιλο περνάω την οθόνη οριζόντια και κάθετα απαλά μέχρι να στεγνώσει η λιγοστή υγρασία που αφήνει το μωρομάντιλο πάνω στην οθόνη του laptop.

Τέλος κάνω και ένα γενικό καθαρισματάκι στο πληκτρολόγιο, στο αλουμινένιο καπάκι του laptop, την βάση του laptop καί ότι άλλο θέλει καθάρισμα πάνω στο γραφείο...   :D 

Τον ίδιο τρόπο εφαρμόζω και στην οθόνη της τηλεόρασης που τα μικρά με τα χέρια και τα δάχτυλά τους την κάνουν ορισμένες φορές "άς τα να πάνε"...

ΜΗΝ χρησιμοποιήσεις κανένα χαρτομάντιλο  με χημικά...  

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

όχι βαμβάκι, όχι σε ο,τιδήποτε έχει χνούδι. Αν δεν έχεις συγκεκριμένες οδηγίες από τον κατασκευαστή τότε να χρησιμοποιήσεις πανάκι  μικροϊνών (lint free). Κατά προτίμηση καλής ποιότητας, παρόμοιο με αυτό που χρησιμοποιείται για τον καθαρισμό γυαλιών ή φωτογραφικών. Αφού το καθαρίσεις από τη σκόνη, μπορείς να χρησιμοποιήσεις ελάχιστο νερό, χλιαρό προς κρύο. Το νερό να τοποθετείται πάνω στο πανί και όχι επάνω στην οθόνη ώστε να μην περάσουν νερά μέσα. Φυσικά καλά στραγγισμένο, απλώς το πανί να είναι υγρό, όχι καταρράκτης.

 

Δοκίμασε με διαφορετικές κινήσεις (κυκλικές, κάθετες, οριζόντιες) ώστε να βρεις ποια σου δίνει το καλύτερο αποτέλεσμα. Μην χρησιμοποιήσεις μεγάλη δύναμη επάνω στην οθόνη.

 

Τα ανωτέρω λογικά αρκούν σε φυσιολογικές συνθήκες.

Έγινε επεξεργασία από salde
  • Like 6
Link to comment
Share on other sites

Προσωπικά μιας και δεν έχω παιδάκια :p χρησιμοποιώ πανί μικροινών με λίγο νεράκι μια φορά τη βδομάδα και τις περνάω όλες όπως και την τηλεόραση.

Μετά περνάω και μια βόλτα απο τις τζαμαρίες στη βεράντα και τα υπόλοιπα του σπιτιού.

  • Like 4
Link to comment
Share on other sites

Με τον τρόπο που προτείνει ο salde κάνω όλες μου της οθόνες εδω και χρόνια με την διάφορα οτι αντί για νερό χρησιμοποιώ ενα χημικό για οθόνες που έχω πάρει . Το πανί μικροινών κάνει θαύματα αρκεί να είναι καλής ποιότητας

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.