Jump to content


Ερωτηση σχετικα με το αν πρεπει η οχι να αναβαθμισω το συστημα μου


Recommended Posts

Αν τρώγεσαι και θές να δείς αποτέλεσμα πάρε ένα SSD που θα τον βάλεις και στο επόμενο σύστημα, 256gb όμως, άρα πάς γύρω στα 100-120 ευρώ.

Επίσης για μνήμη θα μπορούσες να βάλεις 2gb ακόμα αφού χρειάζεται στα games αλλά μόνο μεταχειρισμένη κανένα 20ρικο πάνω κάτω. Βασικό είναι όμως να μας πείς τι μνήμες έχεις? 4x1gb? 2x2gb? Γιατί τελικά μπορεί να μη συμφέρει ή μπορεί να πρέπει να δοκιμάσεις πρώτα τις μνήμες για συμβατότητα κλπ.

Επίσης κανένας δε ξέρει για τα επόμενα 9 χρόνια τι γίνεται, το μόνο που μπορείς απλά να κάνεις είναι να πάρεις ένα καλό cpu γύρω στα 300 ευρώ και γύρω από αυτό θα ξεκινήσεις την επόμενη εννιαετία :)

Link to comment
Share on other sites

Μάλλον τα μπερδεύεις λίγο!

Η WD από όσο ξέρω βγάζει σκληρους δίσκους (HDD) μόνο. Παραπάνω σου είπαν να βάλεις SSD (δίσκος στερεάς κατάστασης) τον οποίο φυσικά θα μπορείς να τον βάλεις και σε νέο μηχάνημα. Αντίθετα με τις μνήμες (που θα είναι DDR2) που θα τις "παντρευτεί" το παρόν σου σύστημα. Και όπως συμπέρανες, δεν σε συμφέρει.

ναι πραγματι μπερδευτηκα...

Αν τρώγεσαι και θές να δείς αποτέλεσμα πάρε ένα SSD που θα τον βάλεις και στο επόμενο σύστημα, 256gb όμως, άρα πάς γύρω στα 100-120 ευρώ.

Επίσης για μνήμη θα μπορούσες να βάλεις 2gb ακόμα αφού χρειάζεται στα games αλλά μόνο μεταχειρισμένη κανένα 20ρικο πάνω κάτω. Βασικό είναι όμως να μας πείς τι μνήμες έχεις? 4x1gb? 2x2gb? Γιατί τελικά μπορεί να μη συμφέρει ή μπορεί να πρέπει να δοκιμάσεις πρώτα τις μνήμες για συμβατότητα κλπ.

Επίσης κανένας δε ξέρει για τα επόμενα 9 χρόνια τι γίνεται, το μόνο που μπορείς απλά να κάνεις είναι να πάρεις ένα καλό cpu γύρω στα 300 ευρώ και γύρω από αυτό θα ξεκινήσεις την επόμενη εννιαετία :)

4χ1 εχω και θελω να παω σε 8gb δηλαδη σε 2χ4 κατι το οποιο ομως κοστιζει αρκετα.

Link to comment
Share on other sites

Αν έβρισκες 4x2gb κανένα 80ρι και πουλούσες τα 4x1gb 35-40 ευρώ τότε ίσως να άξιζε. Τα 4χ2gb τα πουλάς πιο άνετα αργότερα. Αλλά θέλει ψάξιμο και πάνω από όλα πρέπει να τα δοκιμάσεις πρώτα να δείς αν είναι συμβατές με την mobo κλπ. Για μένα τζάμπα κόπος εκτός κι αν σε τρώει να ψάξεις και να ασχοληθείς.

Link to comment
Share on other sites

Αν έβρισκες 4x2gb κανένα 80ρι και πουλούσες τα 4x1gb 35-40 ευρώ τότε ίσως να άξιζε. Τα 4χ2gb τα πουλάς πιο άνετα αργότερα. Αλλά θέλει ψάξιμο και πάνω από όλα πρέπει να τα δοκιμάσεις πρώτα να δείς αν είναι συμβατές με την mobo κλπ. Για μένα τζάμπα κόπος εκτός κι αν σε τρώει να ψάξεις και να ασχοληθείς.

μαλλον τα μπερδεψα.Εχω 4 στικακια του 1gb το καθενα και θελω να αγορασω 4 στικακια των 2gb το καθενα...Αλλα ναι αυτο σκεφτομαι,οτι ειναι τζαμπα κοπος.Γι'αυτο δεν ξερω τι να κανω...

Link to comment
Share on other sites

Νομίζω ότι πιο πολύ τον μπερδέψατε παρά τον βοηθήσατε ως τώρα.Και δεν έχει απαντηθεί από κανέναν μας ως τώρα αν αξίζει να ρίξει λεφτά στο υπάρχον σύστημα. 

Η γνώμη μου λοιπόν είναι ότι, ΟΧΙ δεν αξίζει να ρίξει ούτε ένα ευρώ.Να αγοράσει μνήμες ddr3 4X2 800mhz(η μητρική του δεν παίρνει παραπάνω)που είναι πανάκριβες!! Γιατί?Και μετά ποιος θα τις πάρει, και πόσο!!Να πάρει ssd γιατί... Για να εκκινεί γρηγορότερα το pc του?? Μηχάνημα δεκαετίας κοντεύει να γίνει,που να το πάει ο ssd.Η αναβάθμιση δεν ξεκινάει από ssd,αλλά από όλα τα άλλα.Άσε που μπορεί να μην έχει άλλη άδεια υποδοχή sata.Πόσα σατα είχαν αυτές οι μητρικές? Η μητρική του με το 680i έχει υπάρξει θρύλος, αλλά, για την εποχή της.Ο επεξεργαστής στα 65nm ότι ήταν να δώσει το έδωσε.Αν δεν αναβαθμίσει τώρα που διαθέτει τα χρήματα,πότε θα το κάνει!! Με 350 ευρώ φτιάχνει pc που να πετάει τα επόμενα 5 χρόνια,ίσως και παραπάνω, ανάλογα τις απαιτήσεις που έχει.Και αν του περισσέψει και κάνα 50αρικο βάζει και άλλα 30-40 για ssd.Όλα όμως με τη σειρά τους και όπως πρέπει.Η καλή διαχείριση χρημάτων κάνει την καλή αναβάθμιση.

Link to comment
Share on other sites

Νομίζω ότι πιο πολύ τον μπερδέψατε παρά τον βοηθήσατε ως τώρα.Και δεν έχει απαντηθεί από κανέναν μας ως τώρα αν αξίζει να ρίξει λεφτά στο υπάρχον σύστημα. 

Η γνώμη μου λοιπόν είναι ότι, ΟΧΙ δεν αξίζει να ρίξει ούτε ένα ευρώ.Να αγοράσει μνήμες ddr3 4X2 800mhz(η μητρική του δεν παίρνει παραπάνω)που είναι πανάκριβες!! Γιατί?Και μετά ποιος θα τις πάρει, και πόσο!!Να πάρει ssd γιατί... Για να εκκινεί γρηγορότερα το pc του?? Μηχάνημα δεκαετίας κοντεύει να γίνει,που να το πάει ο ssd.Η αναβάθμιση δεν ξεκινάει από ssd,αλλά από όλα τα άλλα.Άσε που μπορεί να μην έχει άλλη άδεια υποδοχή sata.Πόσα σατα είχαν αυτές οι μητρικές? Η μητρική του με το 680i έχει υπάρξει θρύλος, αλλά, για την εποχή της.Ο επεξεργαστής στα 65nm ότι ήταν να δώσει το έδωσε.Αν δεν αναβαθμίσει τώρα που διαθέτει τα χρήματα,πότε θα το κάνει!! Με 350 ευρώ φτιάχνει pc που να πετάει τα επόμενα 5 χρόνια,ίσως και παραπάνω, ανάλογα τις απαιτήσεις που έχει.Και αν του περισσέψει και κάνα 50αρικο βάζει και άλλα 30-40 για ssd.Όλα όμως με τη σειρά τους και όπως πρέπει.Η καλή διαχείριση χρημάτων κάνει την καλή αναβάθμιση.

Ευχαριστω ρε φιλε.Μια ακομα ερωτηση.Το τροφοδοτικο και την ψυκτρα σκεφτομαι να μην τις αλλαξω,πια ειναι η γνωμη σου?Το τροφοδοτικο μου ειναι το silverstone op750 και η ψυκτρα μου ειναι μια της zalman.Παραθετω φωτογραφιες και των δυο.post-65861-0-14408200-1432643971_thumb.jpost-65861-0-07491500-1432643944_thumb.j

Έγινε επεξεργασία από iSwearSheWas18
Link to comment
Share on other sites

Και τα δυο που με ρωτάς έχουν περάσει από τα χέρια μου.Μάλιστα το τροφοδοτικό το έχω ακόμα σε ένα συστηματάκι με έναν 2500 επάνω.Μη το αλλάξεις με τίποτα.Μια χαρά είναι για ότι και αν πάρεις.Η zalman είναι λίγο ξεπερασμένη από απόδοση,αλλά μια χαρά θα κάνει την δουλειά της.Μην δίνεις ακόμη λεφτά για ψήκτρα.Ξέρω ακούγετε λίγο παραπάνω ο ανεμιστήρας της λόγω του ότι είναι 9αρις,αλλά μέσω bios της μητρικής μπορείς να του ρίξεις στροφές και να μην ακούγετε σχεδόν καθόλου.Πολλοί θα ήθελαν να την έχουν......γιαυτό μην σπαταλάς τα χρήματά σου προς το παρόν σε τέτοια.Ότι χρήματα έχεις ρίχτα για ένα καλό σύστημα που θα σε βγάλει για πολλά χρόνια.Με το χρόνο, αλλάζεις με μια καλύτερη ψύξη γιατί όχι και μια υδρόψηξη. Όμως περίμενε να δεις τι θερμοκρασίες θα σου δώσει η zalman και ανάλογα πράτεις.Παίζει ρόλο και τι επεξεργαστή θα πάρεις.Τι συμπεριφορά έχει δηλαδή σε θερμοκρασίες (ανάλογα την γενιά)

Σου θυμίζει κάτι το τροφοδοτικό???

http://i1162.photobucket.com/albums/q531/venex58/PC%20Gallery/DSC00084.jpg

Έγινε επεξεργασία από venex58
Link to comment
Share on other sites

Και τα δυο που με ρωτάς έχουν περάσει από τα χέρια μου.Μάλιστα το τροφοδοτικό το έχω ακόμα σε ένα συστηματάκι με έναν 2500 επάνω.Μη το αλλάξεις με τίποτα.Μια χαρά είναι για ότι και αν πάρεις.Η zalman είναι λίγο ξεπερασμένη από απόδοση,αλλά μια χαρά θα κάνει την δουλειά της.Μην δίνεις ακόμη λεφτά για ψήκτρα.Ξέρω ακούγετε λίγο παραπάνω ο ανεμιστήρας της λόγω του ότι είναι 9αρις,αλλά μέσω bios της μητρικής μπορείς να του ρίξεις στροφές και να μην ακούγετε σχεδόν καθόλου.Πολλοί θα ήθελαν να την έχουν......γιαυτό μην σπαταλάς τα χρήματά σου προς το παρόν σε τέτοια.Ότι χρήματα έχεις ρίχτα για ένα καλό σύστημα που θα σε βγάλει για πολλά χρόνια.Με το χρόνο, αλλάζεις με μια καλύτερη ψύξη γιατί όχι και μια υδρόψηξη. Όμως περίμενε να δεις τι θερμοκρασίες θα σου δώσει η zalman και ανάλογα πράτεις.Παίζει ρόλο και τι επεξεργαστή θα πάρεις.Τι συμπεριφορά έχει δηλαδή σε θερμοκρασίες (ανάλογα την γενιά)

Σου θυμίζει κάτι το τροφοδοτικό???

http://i1162.photobucket.com/albums/q531/venex58/PC%20Gallery/DSC00084.jpg

αχα.Ευχαριστω πολυ.Θα ηθελα αν μπορεις να μου προτεινεις εναν καλο επεξεργαστη που να αντεξει οσο αντεξε(και αντεχει ακομα)ο παλιος μου(qx 6700).Πραγματι το τροφοδοτικο κατι μου θυμιζει :p

Link to comment
Share on other sites

το ιδιο τροφοδοτικο το ειχα παλια στην 850 w εκδοση του απο προσφορα του multirama. Επειδη ειχα μια βλαβη και το επισκευασα, εχοντας μελλετησει το εσωτερικο του και τα κυκλωματα του μπορω να σε βεβαιωσω πως ειναι αριστη σχεδιαση και πολυ καλη υλοποιηση, και με μια αλλαγουλα ηλεκτρολυτικων κι ενα καθαρισμα μπιχλας μπορεις να το χεις σχεδον μια ζωη.

Επισεις ειχα και τη zalman που παρουσιαζεις, η οποια δε με ειχε ικανοποιησει ιδιεταιρα και την ειχα αντικαταστησει με υδροψυξη. Για τις καταναλωσεις των τοτε επεξεργαστων δεν ηταν και το οτι καλυτερο (κατα τη γνωμη μου).

Στους σημερινους ΙΣΩΣ τα παει ελαφρως καλυτερα, ειδικα αν δεν κλοκαρεις. Αν κλοκαρεις θες κατι καλυτερο.

 

ο επεξεργαστες δεν ειναι σαν τις καρτες γραφικων,  στην πλειοψηφια τους δεν παθαινουν τιποτα, για  δεκαετιες εγγυημενα (ειτε ακλοκαριστοι ειτε απο σωστα χερια  κλοκαρισμενοι), κι απο κει και περα ειναι βεβαια λιγο θεμα τυχης και αξιοπιστιας τροφοδοσιας και αλλων παραγοντων το αν ενας στους 20? -50? -100?  χαλασει πριν σταματησει να "περναει η μπογια του". (οκ δεν αναφερομαι σε αστοχια υλικου φυσικα που ειναι θεμα που μπορει να συμβει και στις καλυτερες οικογενειες)

Αυτο που τους στελνει στον κουβα ειναι οτι οσο περναει η γεννια τους αρχιζουν και δε μπορουν να ανταποκριθουν πλεον στις απαιτησεις των νεων εφαρμογων.

 

 

Για να δεις το τι μπορεις να φτιαξεις με τα χρηματα τα οποια διαθετεις (χωρις καρτα γραφικων φυσικα) θα σου δωσω ενα παραδειγματακι

 

http://www.e-shop.gr/cpu-amd-fx-8320e-32ghz-8-core-box-p-PER.559890

http://www.e-shop.gr/mitriki-asrock-970-extreme4-retail-p-PER.528614

http://www.e-shop.gr/ram-kingston-kvr16n11s8k2-8-8gb-2x4gb-ddr3-1600mhz-pc3-12800-value-ram-dual-channel-kit-p-PER.550533

http://www.e-shop.gr/ssd-samsung-mz-75e250b-eu-850-evo-series-250gb-25-sata3-p-PER.306098

 

να ξεκαθαρισω πως ειναι απλα ενα παραδειγμα και οχι προταση, και αν θελησεις να υλοποιησεις κατι σαν αυτο πρεπει πρωτα να ρωτησεις καποιον που γνωριζει απο AMD (μπορει πχ να εχει βγει καλυτερο chipset η να υποστηριζει η μητρικη καλυτερα καποιες αλλες μνημες  η να προταθει καποια ποιο vfm mobo κτλ) αλλα πανω κατω σε αυτη την πλατφορμα (μην ψαρωνεις με τον 8350 που ανεφερες, ειναι το ιδιο τσιπακι εργοστασιακα κλοκαρισμενο υψηλοτερα. Αυτο το κανεις και μονος σου) συμπεριελαβα φυσικα και τον -ΕΝΤΕΛΩΣ ΑΠΑΡΑΙΤΗΤΟ - ssd (βασικα ο ssd ειναι ετσι κι αλλιως απαραιτητος ειτε αναβαθμισεις ειτε οχι)

Επισεις εννωειται τα παραπανω τα βρισκεις σε καλυτερες τιμες, απλα χρησιμοποιησα τη σελιδα του eshop επειδη ειναι βολικη η εφαρμογη του κι οχι σαν προταση αγορας απ το συγκεκριμενο μαγαζι

Έγινε επεξεργασία από Nick74
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

το ιδιο τροφοδοτικο το ειχα παλια στην 850 w εκδοση του απο προσφορα του multirama. Επειδη ειχα μια βλαβη και το επισκευασα, εχοντας μελλετησει το εσωτερικο του και τα κυκλωματα του μπορω να σε βεβαιωσω πως ειναι αριστη σχεδιαση και πολυ καλη υλοποιηση, και με μια αλλαγουλα ηλεκτρολυτικων κι ενα καθαρισμα μπιχλας μπορεις να το χεις σχεδον μια ζωη.

Επισεις ειχα και τη zalman που παρουσιαζεις, η οποια δε με ειχε ικανοποιησει ιδιεταιρα και την ειχα αντικαταστησει με υδροψυξη. Για τις καταναλωσεις των τοτε επεξεργαστων δεν ηταν και το οτι καλυτερο (κατα τη γνωμη μου).

Στους σημερινους ΙΣΩΣ τα παει ελαφρως καλυτερα, ειδικα αν δεν κλοκαρεις. Αν κλοκαρεις θες κατι καλυτερο.

 

ο επεξεργαστες δεν ειναι σαν τις καρτες γραφικων,  στην πλειοψηφια τους δεν παθαινουν τιποτα, για  δεκαετιες εγγυημενα (ειτε ακλοκαριστοι ειτε απο σωστα χερια  κλοκαρισμενοι), κι απο κει και περα ειναι βεβαια λιγο θεμα τυχης και αξιοπιστιας τροφοδοσιας και αλλων παραγοντων το αν ενας στους 20? -50? -100?  χαλασει πριν σταματησει να "περναει η μπογια του". (οκ δεν αναφερομαι σε αστοχια υλικου φυσικα που ειναι θεμα που μπορει να συμβει και στις καλυτερες οικογενειες)

Αυτο που τους στελνει στον κουβα ειναι οτι οσο περναει η γεννια τους αρχιζουν και δε μπορουν να ανταποκριθουν πλεον στις απαιτησεις των νεων εφαρμογων.

 

 

Για να δεις το τι μπορεις να φτιαξεις με τα χρηματα τα οποια διαθετεις (χωρις καρτα γραφικων φυσικα) θα σου δωσω ενα παραδειγματακι

 

http://www.e-shop.gr/cpu-amd-fx-8320e-32ghz-8-core-box-p-PER.559890

http://www.e-shop.gr/mitriki-asrock-970-extreme4-retail-p-PER.528614

http://www.e-shop.gr/ram-kingston-kvr16n11s8k2-8-8gb-2x4gb-ddr3-1600mhz-pc3-12800-value-ram-dual-channel-kit-p-PER.550533

http://www.e-shop.gr/ssd-samsung-mz-75e250b-eu-850-evo-series-250gb-25-sata3-p-PER.306098

 

να ξεκαθαρισω πως ειναι απλα ενα παραδειγμα και οχι προταση, και αν θελησεις να υλοποιησεις κατι σαν αυτο πρεπει πρωτα να ρωτησεις καποιον που γνωριζει απο AMD (μπορει πχ να εχει βγει καλυτερο chipset η να υποστηριζει η μητρικη καλυτερα καποιες αλλες μνημες  η να προταθει καποια ποιο vfm mobo κτλ) αλλα πανω κατω σε αυτη την πλατφορμα (μην ψαρωνεις με τον 8350 που ανεφερες, ειναι το ιδιο τσιπακι εργοστασιακα κλοκαρισμενο υψηλοτερα. Αυτο το κανεις και μονος σου) συμπεριελαβα φυσικα και τον -ΕΝΤΕΛΩΣ ΑΠΑΡΑΙΤΗΤΟ - ssd (βασικα ο ssd ειναι ετσι κι αλλιως απαραιτητος ειτε αναβαθμισεις ειτε οχι)

Επισεις εννωειται τα παραπανω τα βρισκεις σε καλυτερες τιμες, απλα χρησιμοποιησα τη σελιδα του eshop επειδη ειναι βολικη η εφαρμογη του κι οχι σαν προταση αγορας απ το συγκεκριμενο μαγαζι

 

μαλλον θα κινηθω προς ιντελ μερια.Ενας μεταχειρισμενος ι7 ή ενας καινουργιος ι5 θα ειναι οτι πρεπει

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Δεν είμαι διαχειριστής στο thelab αλλά θερμή παράκληση να μην κάνεις συνεχώς παράθεση και κυρίως σε μεγάλα post. Αν συνεχίσει έτσι θα γεμίσει το θέμα με σελίδες με λίγες απαντήσεις.

Κάπου θα χαθούμε έτσι.  ;)

 

Μπορείς να αναφέρεσαι στο όνομα του μέλους.

 

Αν έχω άδικο, το παίρνω πίσω.

Έγινε επεξεργασία από pasjohn
Link to comment
Share on other sites

Την γνώμη μου θα πώ και εγώ, ελπίζω να μην σε μπερδέψω, ΑΚΟΜΗ και για τα σημερινά δεδομένα ο επεξεργαστής σου είναι πολύ γρήγορός ΟΖΙ κτήνος όπωσ ήταν στην εποχή του, ΑΛΛΑ με ανωτερο IPC έναντι οποιουδήποτε amd, με 4 πυρήνες και ξεκλείδωτο πολλαπλασιαστή μπορεί να μαξάρει οποιαδήποτε gpu του δώσεις και δεν θα παρατηρήσεις κανένα bottleneck, Eαν πάρεις οπιονδήποτε ssd, σε sata 2 που είναι η μητρική σου και θα τον παίξει απροβλημάτιστα (όχι στο μέγιστο αλλά ικανοποιητικά)και θα τον κρατήσεις για την επόμενη αναβάθμιση σου.

Ραμ αξίζει να βάλεις όσο περισσότερο μπορείς, προφανώς και δεν θα έχει μεταπωλητική αξία ΑΛΛΑ αφού έχεις mobo και επεξεργαστή who cares?,είναι η πιο vfm αναβάθμιση που μπορείς να κάνεις, ενδεικτικά για να πάς σε 4πύρηνο intel θες 200€ για επεξεργαστή και πρέπει να αγοράσεις και μητρική και μνήμες όπου σίγουρα θα σου βγεί πολύ πάνω απο 350€, ΔΕΝ βάζει κανείς σοβαρός άνθρωπος ι5 σε Η81 μητρική του 50αρικου και ούτε το να κάνεις υποβαθμιση και να πάς απο 4πύρηνο σε διπύρηνο ι3 το 2015 είναι λύση. Η κατανάλωση που αναφέρθηκε είναι placebo effect στην ουσία ΝΑΙ καταναλώνει πολύ περισσότερο ρεύμα ενας επεξεργαστής στα 65nm απο έναν στα 22, και ειδικά το 680ι ζεσταίνεται πάρα πολυ (είχα κάποτε την striker extreme) ΑΛΛΑ το να παρατηρήσεις ΔΙΑΦΟΡΑ στα χρήματα που πληρώνεις στην ΔΕΗ , σημαίνει ότι θα δουλευες το pc 24/7 και πάλι η διαφορά θα ήταν μικρή δηλαδη πολύ κακό για το ΑΠΟΛΥΤΩΣ τίποτα

Δες οτι συχγρονοι τίτλοι είναι απολύτως playable με τον  ταπεινο core 2 e8400 sta 1440p με gtx 970

Kαι project CARS μπορεί ο διπήρηνος 8400 να τα έβρισκε λίγο δύσκολά π.χ. στο arma 3

Bλέπεις χαρη στα άθλια console ports ο χ6700 σου έχει πολύ ψωμί ακόμα, αν απο την άλλη τον βαρέθηκες και θές κα΄τι καινούριο για το ψυχολογικό ή για benching τότε με το καλό

Link to comment
Share on other sites

Εγω προτεινω να τα δωσεις και να συμπληρωσεις τη διαφορα και να πας σε καινουργια πλατφορμα.

Εγω εκανα το ιδιο με παρομοιο επεξεργαστη Xeon E5450 στα 3.9 με 4gb ram και η διαφορα που ειδα 

ειναι της ταξης των 30-40 frames σε ολα τα παιχνιδια.Καρτα γραφικων εχω μια 7950

και πλεον παιζει παντου απο 90% χρηση και πανω,δλδ πλεον παιρνω το μεγιστο.

Τωρα εχω εναν 3570κ και η διαφορα ειναι εμφανης.

Απλα μετα θα δεις οτι και η καρτα σου θελει αλλαγη γιατι μετα θα τη γονατιζει ο cpu σου.

Link to comment
Share on other sites

Τα 35-40 fps  που γράφεις οτι είδες διαφορά αυτή οφείλεται οτι άλλαξες κάρτα γραφικών και όχι στην πλατφόρμα που άλλαξες, αντε να κέρδισες 5 με 7 fps που να οφείλονται στην πλατφόρμα και πόλλά λέω παραπάνω ΔΕΝ γίνεται

Και επειδή παραέχει γίνει με το hype

AΠΟ Xeon X5650@4.4 se ι7 5820@4,6 ΣΕ crysis 3, bf 4 και asseto corsa OYTE 1 fps διαφορά με 2χ ρ9 270 xfire, Tώρα πώς ανακάλυψαν ΟΛΟΙ bottleneck είναι εντυπωσιακό

Έγινε επεξεργασία από looproll
Link to comment
Share on other sites

Δεν αλλαξα καρτα γραφικων,αυτη ειχα και πριν.

Τωρα ας πουμε συγκρινεις τον X5650 στα 4.4 με εναν επεξεργαστη socket 775?

ή θεωρεις τον qx9700 ιδιο με τον Χ5650?

Και τα παιχνιδια που παραθετεις δεν νομιζω οτι ειναι απαιτητικα σε cpu,εκτος απο το crysis αλλα και παλι μιλαμε για παιχνιδι ποσων ετων?

Εγω τη διαφορα την ειδα στο Gta V για παραδειγμα

Link to comment
Share on other sites

Ελα τωρα ας είμαστε λίγο σοβαροι που είδες με τον 3570κ 40 fps διαφορά με την ίδια gpu, Αυτά δεν γίνονται σε παρακαλώ μη γράφεις τέτοιες υπερβολές (ηθελημένα ή μη γιατί διαβάζουν και παιδιά που μαθαίνουν ακόμη δεν είμαστε στο στρατό που ο καθένας λέει (tales from the crypt)

Link to comment
Share on other sites

Παιδια χωρις παρεξηγηση αλλα με εχετε καταμπερδεψει.Οι μισοι λετε οτι πρεπει να αλλαξω cpu οι αλλοι μισοι λετε οτι δεν πρεπει να αλλαξω cpu αλλα να αλαξω gpu(την οποια την πηρα πριν 7 μηνες).Εγω τωρα εγω μπερδευτει και δεν ξερω τι πρεπει να κανω...

Link to comment
Share on other sites

Η καρτα γραφικων που εχεις ειναι μια πολυ καλη entry level καρτα,ικανη να παιξεις τα καινουργια παιχνιδια

σε νορμαλ απαιτησεις.Σε αυτες τις απαιτητεις ο επεξεργαστης σου θεωρω πως ειναι αρκετος.

Αν ειναι να κανεις αναβαθμιση,θα αξιζει μονο για να αλλαξεις ολο το συστημα και να πας σε καινουργιο.

Αυτο σημαινει και καρτα γραφικων.Αν σε ικανοποιει το συστημα σου σε παιχνιδια,τοτε το μονο που εχεις να κανεις

ειναι να παρεις εναν SSD και τιποτα αλλο.Και να παρεις μνημες,διαφορα δεν προκειται να δεις καπου.

Στα επιπεδα που βρισκονται και τα υπολοιπα,τα 4gb φτανουν.

Οποτε κατα τη γνωμη μου,ή πας για καινουργιο pc που να κοστιζει γυρω στο 1000αρικο

ή βαζεις εναν SSD και τα τρως σε σουβλακια τα υπολοιπα.Το να πας σε 1150 και ι3 για να αναβαθμισεις αργοτερα

δεν εχει νοημα για ο cpu σου ειναι εξισου δυνατος.Βαλε και μια καλη ψυχτρα αν δεν εχεις και ανεβασε τον οσο παει.

Η μονη αναβαθμιση που εχει νοημα ειναι να πας σε επομενης κατηγοριας συστημα.

Link to comment
Share on other sites

Φιλε μου ,απλα τα πραγματα .

Ο επεξεργαστής που εχεις ηταν τερας .

Θα αλλάξεις μονο αν εχεις σκοπο να πας σε ανάλογη "ναυαρχιδα" .

Με 400 πας σε μεταχειρισμένα ivy bridge μαλλον .

3770k και z77 μητρική .

Δεν ξέρω αν θα το εκανα ,γιατί ο 3770 ειναι σχετικά ζεστός επεξεργαστής και με ενα απλο after market cooler ,δουλεύει απλα αποδεκτά ,απο άποψη θερμοκρασιών .

Και δεν ειναι και κανα νιατο κι αυτος πια .

Η καρτα γραφικών σου,καλη χρυσή ,δεν καιει τίποτα ,αλλα ειναι κάπως entry level και ειναι υποδεέστερη του μηχανήματος που εχεις ηδη .

Συμπερασμα ( για μενα ) :

Με 400 δεν ξέρω αν πας πουθενά (καλύτερα απο εκεί που είσαι ) .

Πιο πολυ η gpu σε κρατάει αυτη τη στιγμη παρα το μπαρμπατερατακι.

Κομπιουτερ για τόσα χρονια που λες ,και κρίνοντας απο αυτο που ειχες ,θες τα τριπλά λεφτά .

Κατσε όπως είσαι ,και αμα μαζέψεις κανα καλο κομπόδεμά ξανακοιτας να αλλάξεις τα παντα .

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.