Jump to content



Επιλογή κάρτας γραφικών για Τriple screen setup


Recommended Posts

Καλησπέρα,

 

Έχω το παρακάτω σύστημα και θέλω να βάλω μια κάρτα γραφικών γύρω στα 150-200 ευρώ (μεταχειρισμένη μάλλον).Παίζω κυρίως racing games και σκέφτομαι να αγοράσω 3 οθόνες 1080p που θα μπουν σε cockpit.Βέβαια αν βάλω κάρτα θα παίζω και στο pc παιχνίδια με υψηλότερες απαιτήσεις οπότε τι κάρτα προτείνεται?

Έχω δει τις gtx 770,gtx 960,r9 280x.Έχουν και οι τρεις τις ίδιες επιδόσεις πάνω-κάτω?Προτείνεται κάποια άλλη?

 

CPU-Z Validator 4.0

 

Προς το παρόν δεν θα αναβαθμίσω cpu-mobo.Μνήμες θα ήθελα αλλά και αν το δοκίμασα η μητρική δεν βλέπει τα 8gb-αν και παίρνει κανονικά όπως λέει στα specs (ίσως θέλει κάποια συγκεκριμένα μοντέλα μνημών,δεν ξέρω).

Eπίσης έχω αυτό το τροφοδοτικό...

 

Product Details for 116-81-ALPW500

ALLIED SL-8500BTX 500W 12CM FAN - ΤΡΟΦΟΔΟΤΙΚΟ (PER.663448)


 

Και αυτό το τροφοδοτικό..

 


 

Δεν ξέρω αν γινόταν να κρατούσα (αν έκανε κανένα από τα δύο) με μια κάρτα από αυτές που αναφέρω αν και θα ήθελα  να κρατήσω κάποιο από αυτά λόγω περιορισμένων οικονομικών.Βέβαια αν είναι απαραίτητο τι προτείνεται?

Link to comment
Share on other sites

Έχεις ρωτήσει και σε άλλο θέμα και θα σε μαλώσουν. :whip:

Η GTX 960 κάνει λίγο παραπάνω από 200€ καινούργια και θέλει τροφοδοτικό 400Watt.

 

Η μνήμη δεν θέλει κάποιο άλλο μοντέλο. Η μητρική σου παίρνει DDR 3 1333 / 1066. Τρέχα γύρευε τι έβαλες.

Έγινε επεξεργασία από p55
Link to comment
Share on other sites

σε τετοια αναλυση οτιδηποτε λιγοτερο απο 290 (μια η δυο)  μαλλον ακουγεται fail.

Οταν θες στησιμο με 3 οθονες πρεπει να εισαι σε θεση να βαλεις και χοντρα το χερι στην τσεπη, εκτος πια κι αν εισαι διατεθειμενος να κανεις απειρους συμβιβασμους προκειμενου ντε και καλα να εχεις αυτη την αναλυση... Αποψη μου...

Έγινε επεξεργασία από Nick74
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Λοιπόν,άργησα να απαντήσω αλλά επανήλθα να ενημερώσω.Τα κριτήρια άλλαξαν και θα γίνει αναβάθμιση σε όλο τον υπολογιστή.

Για τα θέματα,δεν ξέρω αν είναι λάθος που ανέβασα και άλλο αλλά δεν πήρα απάντηση,γι'αυτό το έκανα.Ζητώ συγνώμη αν υπάρχει αναστάτωση σε αυτό.

Το άλλο θέμα είναι αυτό..

 

http://www.thelab.gr/topic/144483-%CE%B5%CF%80%CE%B9%CE%BB%CE%BF%CE%B3%CE%AE-%CE%BA%CE%AC%CF%81%CF%84%CE%B1%CF%82-%CE%B3%CF%81%CE%B1%CF%86%CE%B9%CE%BA%CF%8E%CE%BD-%CE%B3%CE%B9%CE%B1-%CE%B1%CE%BD%CE%AC%CE%BB%CF%85%CF%83%CE%B7-5760x1080/

 

Δεν ξέρω αν μπορώ να ποστάρω εδώ τις ερωτήσεις μου για τις επιλογές του υπόλοιπου pc που θέλω να στήσω οπότε ρωτάω εδώ για να μην ανοίγω άλλο θέμα και ενοχλήσω.

 

Διαθέτω 1000 ευρώ MAX για το PC.

Πρόσφατα αγόρασα ένα τροφοδοτικό 1000W της Be Quiet και είναι το παρκάτω.. (το αγόρασα 80 ευρώ σε κατάσταση καινούργιου με εγγύηση)..

http://www.skroutz.gr/s/3924676/Be-Quiet-Power-Zone-1000W-BN213.html

Ελπίζω να είμαι καλυμμένος ακόμα και σε crossfire x στο μέλλον με δύο 290χ για παράδειγμα??

 

Παρακάτω..

 

Από CPU  κλίνω στον 4690κ

http://www.skroutz.gr/s/4982160/Intel-Core-i5-4690K-Box.html

 

Από μητρική σαν αρχάριος κοιτάω τις βασικές διασυνδέσεις που θα χρειαστώ άμεσα τουλάχιστον και τα.....χρώματα!! :pc:

 

Έχω δει αυτήν που έχει κουμπιά και μετρητή των volt και crossfire x και είναι κόκκινο μαύρο! :)

http://www.skroutz.gr/s/4853320/Asus-Maximus-VII-Ranger.html

 

Aπό μνήμες αυτή την υλοποίηση κοιτάω αλλά δεν ξέρω τι συχνότητα να επιλέξω μιας και όσο ανεβαίνει πχ 2400mhz ανεβαίνει και το CLatency που έχω διαβάσει ότι είναι κακό όσο μεγαλώνει.Φαντάζομαι δεν θα δω διαφορά αλλά τι να προτιμήσω? 1600,1866,2133,2400 Mhz?

http://www.skroutz.gr/s/382655/Corsair-Vengeance-8GB-Dual-Channel-DDR3-Memory-Kit-CMZ8GX3M2A1866C9R.html

 

Για κουτί κοιτάω αυτό.Θα χωρέσει πχ. 2χ 290χ?Γενικά είναι καλή επιλογή για αυτά τα χρήματα?

http://www.skroutz.gr/s/4815865/Corsair-Carbide-Spec-03-Red-LED.html

 

Τέλος κάρτα γραφικών κοιτάω αυτήν λόγω ότι έχω διαβάσει ότι οι 290χ σε σχέση με τις 970 αποδίδουν καλύτερα σε αυτήν την ανάλυση που θέλω 5760x1080,ΙΣΧΥΕΙ??

http://www.skroutz.gr/s/6330075/Sapphire-Radeon-R9-290X-8GB-Tri-X-OC-11226-17-20G.html

 

Θα είναι καλύτερη από μια g1 970 για αυτό που το θέλω?Τα 8gb θα χρειαστούν λόγω της ανάλυσης ή θα είναι άχρηστα?

 

Έχω και άλλες ερωτήσεις αλλά μια-μια,μην σας πήξω! :p

Έγινε επεξεργασία από DiKey
Link to comment
Share on other sites

-> Επεξεργαστή αυτόν και να κάνεις και ο/c. Θα χρειαστείς και μια ψύκτρα

-> Μητρική μια χαρά είναι αυτή που κοιτάς, θέμα γούστου πιο πολύ

-> Μνήμες πάρε τις φτηνότερες 2 x 4gb 1600 cl9 που θα βρεις.

-> Για κουτί θα δώσεις περισσότερα, ψάξτο λίγο ακόμα

-> Γενικά είναι στην ανάλυση που θες και τα 8GB δεν θα είναι άχρηστα.

Ψάξου όμως για το τι γίνεται σε κάθε συγκεκριμένο παιχνίδι για να αποφασίσεις.

Link to comment
Share on other sites

  Για κουτί κοιτάω αυτό.Θα χωρέσει πχ. 2χ 290χ?Γενικά είναι καλή επιλογή για αυτά τα χρήματα? Corsair Carbide Spec-03 Red LED | Skroutz.gr
 

 

Δε θα απαντήσω σε τίποτα άλλο μιας και το έχω αφήσει το θέμα αναβαθμίσεων λόγω έλλειψης χρόνου. Απλά σε αυτο μπορώ να σου απαντήσω με όσο βάρος μπορεί να έχει η άποψη μου μετά απο καιρό στα reviews κουτιών.

 

Θα πας να δώσεις 700 ευρώ σε δύο κάρτες και θα πας να τις βάλεις μέσα σε ένα κουτί που κάνει 60ευρώ; Το οποίο είναι αρκετά καλό, για τα λεφτά του όμως.

Να στο πω αλλιώς, θα αγόραζες έναν chesterfield καναπέ για να τον βάλεις μέσα σε ένα τσαντίρι;

 

Οπότε επαναφέρω το ρητό. Τα μεταξωτά βρακιά θέλουν επιδέξιου κ0λους. Όταν ξεφεύγεις τόσο σε hardware θες δε θες θα ξεφύγεις και στο κουτί. Αν δεν θες θα σε κάνει αυτό να θέλεις με τις θερμοκρασίες που θα αντικρίσεις στη πορεία, για να μην πω στο πρώτο boot. Θα μπορούσα να πω και άλλα, αλλά είμαι εκτός απο τη μια και απο κινητο απο την αλλη. Απλά δε κρατήθηκα όταν το ειδα. :)

  • Like 3
Link to comment
Share on other sites

-> Επεξεργαστή αυτόν και να κάνεις και ο/c. Θα χρειαστείς και μια ψύκτρα

-> Μητρική μια χαρά είναι αυτή που κοιτάς, θέμα γούστου πιο πολύ

-> Μνήμες πάρε τις φτηνότερες 2 x 4gb 1600 cl9 που θα βρεις.

-> Για κουτί θα δώσεις περισσότερα, ψάξτο λίγο ακόμα

-> Γενικά είναι στην ανάλυση που θες και τα 8GB δεν θα είναι άχρηστα.

Ψάξου όμως για το τι γίνεται σε κάθε συγκεκριμένο παιχνίδι για να αποφασίσεις.

 

Eυχαριστώ για την απάντηση.

 

Για επεξεργαστή οκ.

Για μητρική έχω βρει και αντίστοιχες της msi,gigabyte,asrock σε αυτά τα λεφτά.Ποια είναι καλύτερη επιλογή?

Για τις μνήμες δεν θα δω διαφορά αν βάλω με μεγαλύτερο χρονισμό?

Για κουτί το έχω ψάξει αλλά δεν έχω βρει κάτι καλύτερο σε αυτά τα λεφτά.Εσείς έχετε να προτείνεται κάτι σε αυτά τα λεφτά?

Οκ για την κάρτα αλλά θα ήθελα να μου πει όποιος ξέρει τι διαφορές έχουν οι παρακάτω,γιατί έχω μπερδευτεί.Είναι 4gb όλες και η μια απλά δεν είναι OC έκδοση,κάποιες άλλες διαφορές υπάρχουν με τις άλλες δύο?Εγώ κοιτάω αυτήν με τα 8gb αλλά θα ήθελα να μάθω τις διαφορές μιας και είναι σε υψηλές παρόμοιες τιμές και αυτές με τα 4gb και μου έκανε εντύπωση.

 

http://www.skroutz.gr/s/6441294/Sapphire-Radeon-R9-290X-4GB-Tri-X-OC-UEFI-11226-16-20G.html

 

http://www.skroutz.gr/s/4383826/Sapphire-Radeon-R9-290X-4GB-Tri-X-OC-UEFI-11226-00-40G.html

 

http://www.skroutz.gr/s/4822197/Sapphire-Radeon-R9-290X-4GB-Tri-X-UEFI-11226-03-40G.html

 

Επίσης την 970 να την ξεχάσω για αυτά που θέλω έτσι? (Προσωπικά θα ήθελα να έπαιρνα nvidia για καλύτερες θερμοκρασίες-συμβατότητες-μικρότερη κατανάλωση κλπ αλλά βλέπω ότι είναι καλύτερη η 290x σε αυτήν την περίπτωση,την δική μου, γι'αυτό και με μια έννοια ''αναγκαστικά'' με βλέπω για amd λόγω καλύτερο λόγο απόδοσης τιμής μιας και δεν μπορώ να πάω σε 980.Σκέφτομαι σωστά?

 

 

Ξέρω ότι δεν θα δω ιδιαίτερες διαφορές πχ. στην επιλογή μνημών και μητρικής αλλά μιας και κάνω την αναβάθμιση να πάρω κάτι που θα αντέξει και πιο πολύ μέχρι την επόμενη αναβάθμιση.

 

 

 

 

Δε θα απαντήσω σε τίποτα άλλο μιας και το έχω αφήσει το θέμα αναβαθμίσεων λόγω έλλειψης χρόνου. Απλά σε αυτο μπορώ να σου απαντήσω με όσο βάρος μπορεί να έχει η άποψη μου μετά απο καιρό στα reviews κουτιών.

 

Θα πας να δώσεις 700 ευρώ σε δύο κάρτες και θα πας να τις βάλεις μέσα σε ένα κουτί που κάνει 60ευρώ; Το οποίο είναι αρκετά καλό, για τα λεφτά του όμως.

Να στο πω αλλιώς, θα αγόραζες έναν chesterfield καναπέ για να τον βάλεις μέσα σε ένα τσαντίρι;

 

Οπότε επαναφέρω το ρητό. Τα μεταξωτά βρακιά θέλουν επιδέξιου κ0λους. Όταν ξεφεύγεις τόσο σε hardware θες δε θες θα ξεφύγεις και στο κουτί. Αν δεν θες θα σε κάνει αυτό να θέλεις με τις θερμοκρασίες που θα αντικρίσεις στη πορεία, για να μην πω στο πρώτο boot. Θα μπορούσα να πω και άλλα, αλλά είμαι εκτός απο τη μια και απο κινητο απο την αλλη. Απλά δε κρατήθηκα όταν το ειδα. :)

 

 

Καλησπέρα,κοίτα κοιτάω για κάτι οικονομικό γιατί προσπαθώ να ''σώσω'' από εκεί τα ''σπασμένα'' από όλα τα άλλα που φαίνονται πιο απαραίτητα για μια καλή βάση.Ίσως είμαι λάθος αλλά ένας από τους λόγους που επέλεξα intel επεξεργαστή είναι και αυτός των θερμοκρασιών.Είναι τόσο κακό κουτί το παραπάνω που ποστάρω με τόσο άθλιο airflow ή ο 4690κ είναι τόσο ''τέρας'' που θα ζεσταίνετε τόσο χωρίς OC αρχικά με την μαμα ψύξη (αν γίνει OC θα μπει μια ψήκτρα αργότερα)?Δηλαδή αν επέλεγα κανέναν amd 8350 τι θα γινόταν σε αυτό το κουτί,θα τηγάνιζα αυγά; !!

 

Εμένα μου αρέσει πολύ το 780Τ αλλά ξεφεύγει από τιμή.

Επίσης αν χώραγε η κάρτα γραφικών που θα μπει (31 cm) μου άρεσε πολύ το zalman 11 plus και θα πήγαινα σε αυτό αλλά απ'ότι φαίνεται και αυτό στα ίδια επίπεδα με το corsair που ποσταρω θα είναι.

Σε αυτήν την τιμή προτείνεται κάτι καλύτερο?

 

Υ.Γ. Έχουν γίνει οι intel τόσο καβουρδιστήρια; :p

Link to comment
Share on other sites

 

 

 

Καλησπέρα,κοίτα κοιτάω για κάτι οικονομικό γιατί προσπαθώ να ''σώσω'' από εκεί τα ''σπασμένα'' από όλα τα άλλα που φαίνονται πιο απαραίτητα για μια καλή βάση.Ίσως είμαι λάθος αλλά ένας από τους λόγους που επέλεξα intel επεξεργαστή είναι και αυτός των θερμοκρασιών.Είναι τόσο κακό κουτί το παραπάνω που ποστάρω με τόσο άθλιο airflow ή ο 4690κ είναι τόσο ''τέρας'' που θα ζεσταίνετε τόσο χωρίς OC αρχικά με την μαμα ψύξη (αν γίνει OC θα μπει μια ψήκτρα αργότερα)?Δηλαδή αν επέλεγα κανέναν amd 8350 τι θα γινόταν σε αυτό το κουτί,θα τηγάνιζα αυγά; !!

 

Εμένα μου αρέσει πολύ το 780Τ αλλά ξεφεύγει από τιμή.

Επίσης αν χώραγε η κάρτα γραφικών που θα μπει (31 cm) μου άρεσε πολύ το zalman 11 plus και θα πήγαινα σε αυτό αλλά απ'ότι φαίνεται και αυτό στα ίδια επίπεδα με το corsair που ποσταρω θα είναι.

Σε αυτήν την τιμή προτείνεται κάτι καλύτερο?

 

Υ.Γ. Έχουν γίνει οι intel τόσο καβουρδιστήρια; :p

 

Το πιο απαραιτητο για μια καλη βαση, ειναι το κουτι. Σου μιλαει παθων. Μετα το κουτι ειναι το τροφοδοτικο που θα δινει ρευμα στο υπολοιπο σου συστημα. Ετσι προχωρας κατα τη γνωμη μου...

Link to comment
Share on other sites

Θα παρεις:

 

4690k

Asus Maximus VII Ranger

290X Tri-X OC 4gb (την πιο φτηνη)

8gb ddr3 οποιες θες.

3x Benq gw2760hs

 

Crossfire/sli σε τρια μονιτορ μακρια.. Εχουν microstuttering με το κιλο.

 

Προχωρα μην το κουραζεις αλλο!

  • Like 3
Link to comment
Share on other sites

Το πιο απαραιτητο για μια καλη βαση, ειναι το κουτι. Σου μιλαει παθων. Μετα το κουτι ειναι το τροφοδοτικο που θα δινει ρευμα στο υπολοιπο σου συστημα. Ετσι προχωρας κατα τη γνωμη μου...

 

Έχεις να προτείνεις κάτι καλύτερο σε αυτά τα λεφτά,δηλαδή στα 70 ευρώ?

 

Θα παρεις:

 

4690k

Asus Maximus VII Ranger

290X Tri-X OC 4gb (την πιο φτηνη)

8gb ddr3 οποιες θες.

3x Benq gw2760hs

 

Crossfire/sli σε τρια μονιτορ μακρια.. Εχουν microstuttering με το κιλο.

 

Προχωρα μην το κουραζεις αλλο!

 

Το κουράζω ώστε να μεγαλώσει και το ποσό για καλύτερες αγορές και για να μην ξανα αναβαθμίζω αργότερα.

Γιατί να διαλέξω με τα 4gb κάρτα?

Μπορεί κάποιος να μου πει τις διαφορές που έχουν οι κάρτες που αναφέρω στο προηγούμενό μου ποστ?

 

Για το microstuttering δεν το ήξερα.Δηλαδή συμβαίνει σε όλα τα είδη παιχνιδιών ή μόνο σε racing?Αν θέλεις triple screen σε 4κ με 144hz στο μέλλον τουλάχιστον τι ΜΟΝΗ κάρτα γραφικών θα χρειάζεσαι ώστε να μην υπάρχει stuttering,κανένα γαϊδούρι? :p

 

Εδώ κολλήσαμε στο κουτί τι να κουράσω,δεν διαβάζεις πιο πάνω? ;)

 

Υ.Γ. Γιατί τα δίνεις τα μονιτορ?Παιζει να εισαι αυτος?..

Link to comment
Share on other sites

Έχεις να προτείνεις κάτι καλύτερο σε αυτά τα λεφτά,δηλαδή στα 70 ευρώ?

 

 

 

 

Δεν ειναι το θεμα τι εχω να προτεινω. Μου'ρχονται 2-3 κουτακια στο μυαλο συν αυτο που παραθετεις ο ιδιος. Corsair Graphite 230T, Coolermaster Haf 912 plus (παλιο αλλα ποιοτικο) , Με 15€ παραπανω ΝΖΧΤ S340 (δε παιρνει DVD ομως)αλλα το θεωρω ολοκληρωμενη σχετικα λυση και πανεμορφο (υποκειμενικο) . Γενικα εχει επιλογες σε αυτα τα λεφτα.

Το θεμα ειναι οτι βαζοντας τετοιο μηχανημα σε τετοια κουτια  θα πρεπει να δεχτεις και τους αναλογους περιορισμους.

( αυτο  παρηγγειλα πριν λιγες ωρες - συμφωνα με το ριβιου της καρμεν ειναι σουπερ value for money λυση )

 

Οταν θα παιρνεις το κουτι να κοιταξεις τι ψυκτρες μπορουν να μπουν (Μια aftermarket ψυκτρα θα την χρειαστεις για να κανεις λιγο oc τον 4690Κ . Πολυ πολυ ποιοτικες ειναι οι noctua) , εαν αφαιρουνται τα cages των δισκων ή εαν σου δινουν αρκετο χωρο για μεγαλες καρτες γραφικων σαν αυτη που σκοπευεις να διαλεξεις. Να εχει εαν ειναι δυνατον 2 ανεμιστηρια το λιγοτερο. Αργοτερα ισως χρειαστει να τα αλλαξεις με ποιοτικοτερα. Καλο θα ειναι το κουτι που θα διαλεξεις να εχει φιλτρα για περιορισμο της σκονης.

Μελετησε το και μονο κερδισμενος μπορεις να βγεις (τουλαχιστον μακροπροθεσμα ) :) 

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα,κοίτα κοιτάω για κάτι οικονομικό γιατί προσπαθώ να ''σώσω'' από εκεί τα ''σπασμένα'' από όλα τα άλλα που φαίνονται πιο απαραίτητα για μια καλή βάση.Ίσως είμαι λάθος αλλά ένας από τους λόγους που επέλεξα intel επεξεργαστή είναι και αυτός των θερμοκρασιών.Είναι τόσο κακό κουτί το παραπάνω που ποστάρω με τόσο άθλιο airflow ή ο 4690κ είναι τόσο ''τέρας'' που θα ζεσταίνετε τόσο χωρίς OC αρχικά με την μαμα ψύξη (αν γίνει OC θα μπει μια ψήκτρα αργότερα)?Δηλαδή αν επέλεγα κανέναν amd 8350 τι θα γινόταν σε αυτό το κουτί,θα τηγάνιζα αυγά; !!   Εμένα μου αρέσει πολύ το 780Τ αλλά ξεφεύγει από τιμή. Επίσης αν χώραγε η κάρτα γραφικών που θα μπει (31 cm) μου άρεσε πολύ το zalman 11 plus και θα πήγαινα σε αυτό αλλά απ'ότι φαίνεται και αυτό στα ίδια επίπεδα με το corsair που ποσταρω θα είναι. Σε αυτήν την τιμή προτείνεται κάτι καλύτερο?   Υ.Γ. Έχουν γίνει οι intel τόσο καβουρδιστήρια;

 

Ξαναδιάβασε το ποστ μου γιατί άλλα κατάλαβες απο ότι ήθελα να πω.

Εδώ κολλήσαμε στο κουτί τι να κουράσω,δεν διαβάζεις πιο πάνω?

 

Αν το θεωρείς ανούσιο πας στο κουτί που λες και τέλος η κουβεντα. Κάνε τις επιλογές σου και δώσε βάρος εκεί που πιστεύεις. Εμείς εδώ θα είμαστε  :)

Link to comment
Share on other sites

Δεν ειναι το θεμα τι εχω να προτεινω. Μου'ρχονται 2-3 κουτακια στο μυαλο συν αυτο που παραθετεις ο ιδιος. Corsair Graphite 230T, Coolermaster Haf 912 plus (παλιο αλλα ποιοτικο) , Με 15€ παραπανω ΝΖΧΤ S340 (δε παιρνει DVD ομως)αλλα το θεωρω ολοκληρωμενη σχετικα λυση και πανεμορφο (υποκειμενικο) . Γενικα εχει επιλογες σε αυτα τα λεφτα.

Το θεμα ειναι οτι βαζοντας τετοιο μηχανημα σε τετοια κουτια  θα πρεπει να δεχτεις και τους αναλογους περιορισμους.

( αυτο  παρηγγειλα πριν λιγες ωρες - συμφωνα με το ριβιου της καρμεν ειναι σουπερ value for money λυση )

 

Οταν θα παιρνεις το κουτι να κοιταξεις τι ψυκτρες μπορουν να μπουν (Μια aftermarket ψυκτρα θα την χρειαστεις για να κανεις λιγο oc τον 4690Κ . Πολυ πολυ ποιοτικες ειναι οι noctua) , εαν αφαιρουνται τα cages των δισκων ή εαν σου δινουν αρκετο χωρο για μεγαλες καρτες γραφικων σαν αυτη που σκοπευεις να διαλεξεις. Να εχει εαν ειναι δυνατον 2 ανεμιστηρια το λιγοτερο. Αργοτερα ισως χρειαστει να τα αλλαξεις με ποιοτικοτερα. Καλο θα ειναι το κουτι που θα διαλεξεις να εχει φιλτρα για περιορισμο της σκονης.

Μελετησε το και μονο κερδισμενος μπορεις να βγεις (τουλαχιστον μακροπροθεσμα ) :)

 

Σε ευχαριστώ πολύ!

 

Κοιτάω όλα τα παραπάνω που λες για την επιλογή του κουτιού ή όσα περισσότερα γίνεται να βρω σαν ένα πακέτο.Εκτός όλων αυτών κοιτάω και την εμφάνιση γιατί όπως και να έχει θα το βλέπω όλη μέρα και θέλω κάτι να μου αρέσει.Επίσης θέλω να έχει μεγάλο διάφανο τζαμάκι στο πλάϊ,τα υπόλοιπα τα βρίσκω. 

 

 

Ξαναδιάβασε το ποστ μου γιατί άλλα κατάλαβες απο ότι ήθελα να πω.

 

 

Αν το θεωρείς ανούσιο πας στο κουτί που λες και τέλος η κουβεντα. Κάνε τις επιλογές σου και δώσε βάρος εκεί που πιστεύεις. Εμείς εδώ θα είμαστε   :)

 

Συγνώμη,αν θέλεις να σου απαντήσω αυτολεξεί στην πρώτη απάντηση,αρχικά θα βάλω μια κάρτα των 420 ευρώ (και ακόμα μαίνεται,δεν είμαι σίγουρος).

Αυτά για τους επιδέξιους κώλους κλπ. δεν λέω συμφωνώ αλλά στην περίπτωση που δεν μπορώ να διαθέσω πολλά παραπάνω για κάτι από τη στιγμή που καλύπτομαι με κάτι φθηνότερο δεν υπάρχει λόγος νομίζω.Αν από την άλλη όπως μου λες ότι είναι πιθανόν από το πρώτο boot να έχω θερμοκρασίες τρελές και ανυπόφορες με το συγκεκριμένο κουτί γιατί θα φταίει αποκλειστικά το κουτί,τότε ναι,το ξανά σκέφτομαι,αλλά θέλω να προσανατολιστώ και κάπου.Για παράδειγμα να μου προτείνεται κάτι έστω και με λίγο περισσότερο budget,να μου πείτε και δυο πράγματα να καταλάβω τη διαφορά και σε τι θα είναι καλύτερο πέρα από τους παραπάνω χώρους κλπ.Εγώ πέρα από κάποια βασικά πράγματα που θα χρειαστώ και πέρα από την εξωτερική εμφάνιση δεν τα ξεχωρίζω ιδιαίτερα,όλα κουτιά μου φαίνονται.Όταν θα το δω όμως από κοντά θα καταλάβω την ποιότητα του σαν υλικό-μέταλλο και τις υπόλοιπες λειτουργίες. 

 

Αν από την άλλη,αν δεν μπορείτε να προτείνεται κάτι γιατί θα θεωρηθεί διαφήμιση και δεν θέλετε,το καταλαβαίνω,αλλά ας απαντήσει κάποιος που δεν έχει πρόβλημα με αυτό.

 

Δεν το θεωρώ ανούσιο,γι'αυτό ρωτάω παιδιά.Απλά ο ένας μου λέει μην το κουράζεις (ξέρω ότι όταν το πολύ κουράζεις,στο τέλος η πιθανότητα να μην πάρεις τίποτα είναι μεγάλη),αλλά μην πάρω κάτι τόσο μάπα που θα με επηρεάσει από το ''πρώτο'' boot που λέει ο λόγος.

Link to comment
Share on other sites

Ωραία ας σου το πω αλλιώς. Είχα σκάσει 400ευρώ για να πάρω απο τους πρώτους το 800D της Corsair όταν βγήκε και έβαλα μέσα 2 6970 ΤΟΤΕ. Το αποτέλεσμα ήταν να έχω ανοικτό το πλαϊνό και μετά απο λίγο καιρό να βάλω υδρόψυξη για να μπορέσει το σύστημα να δουλέψει. Αυτό το πρόβλημα θα έχεις σε ένα φθηνό κουτί όπως στο Spec2 που ανέφερες. Εγώ είχα θέμα λόγω σχεδίασης του κουτιού, εσύ θα έχεις θέμα γιατί το κουτί δεν είναι φτιαγμένο για high end εξαρτήματα. Και ξέχασε ότι θα κάνεις και oc κάποια στιγμή.

Δώσε το κάτι παραπάνω λοιπόν.

 

1. Το κουτί θα σου μείνει

2. Με ένα καλό κουτί και καλό Airflow μπορείς να κάνεις και oc αν θες αργότερα

3. Μπορείς να πας σε 2-3 κάρτες γραφικών αν στη δώσει

4. Θα έχεις ευκολότερο cable management και λιγότερο στρίμωγμα των εξαρτημάτων άρα και των χεριών σου όταν θα θες κάτι να βάλεις και να βγάλεις.

 

Η γνώμη μου είναι αυτή. Αποφάσισε και κρίνε. 

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

 

Θα πας να δώσεις 700 ευρώ σε δύο κάρτες και θα πας να τις βάλεις μέσα σε ένα κουτί που κάνει 60ευρώ; Το οποίο είναι αρκετά καλό, για τα λεφτά του όμως.

Να στο πω αλλιώς, θα αγόραζες έναν chesterfield καναπέ για να τον βάλεις μέσα σε ένα τσαντίρι;

 

 

 

Ανετοτατα!!

Και οχι , προβλημα δεν υπαρχει.Ολα αυτα τα χρονια ποτε δεν αντιμετωπισα προβληματα ουτε θερμοκρασιας ουτε λειτουργικα.

Και τωρα το μηχανημα μου το εχω σε ενα κουτι της κακιας ωρας.Μια χαρα δουλευει και θα δουλευει.Αν δε σε νοιαζει η αισθητικη η το κριμα να βαζεις εναν 4790Κ σε μια παλιατζουρα , τοτε αρκει ενα απλο κουτι.

Τωρα αν τιθεται θεμα πρακτικο , πχ χωρου η θες να βαλεις 18 καρτες και 52 επεξεργαστες, αναγκαστικα θα πας και σε αντιστοιχο κουτι.Οχι ομως για το γμτ της υποθεσης.

Το μοτερ δουλευει το ιδιο καλα και με απλα καθισματα.Δε χρειαζεται να ειναι δερματινα.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Ανετότατα 2 κάρτες στο Spec2 Ιάσονα; Σοβαρά; Δεν απάντησα για το γαμώτο της υπόθεσης απάντησα συγκεκριμένα σε κουτί που το ξέρω πολύ καλά και ας μην ανέβασα review του, σε κάτι που σκέφτεται ο χρήστης. Το έχω δει όμως πολύ αναλυτικά.

 

Τι να πω άλλο; Η γνώμη μου είναι παραπάνω δε θα το συνεχίσω :)

Link to comment
Share on other sites

Κοιτα να ειμαι ειλικρινης , απαντησα με βασει τη λογικη που εχουν οι περισσοτεροι απο δω μεσα..Τουμπανο μηχανημα και αναγκαστικα τουμπανο κουτι για το γαμωτο.
Το ανετοτατα πηγαινε σαν απαντηση γενικα , οχι ειδικα στο ερωτημα σου.Αν δημιουργησα παρανοηση , δικο μου λαθος.
Για να επανελθω ,
Η παραπανω τοποθετηση μου ειανι γενικα κατα ποσο αναγκαια ειναι η αγορα ενος κουτιου σε σχεση με το υπολοιπο μηχανημα.
Οπως ειπα , αν το εσωτερικο σου επιβαλλει αγορα αντιστοιχου κουτιου γιατι θα εχεις πρακτικα προβληματα , τοτε ναι.Αλλα εδω μεσα καποιος μπορει να θεωρει ως προβλημα και την ελλειψη cable management.Για αυτο σου λεω :)

edit : Και απο οτι φαινεται μαλλον για το γαμωτο ρωτησες :p Οταν λες μα , 700Ε καρτες σε 60Ε κουτι ; Τι σημαινει ; Αν χωρανε , ναι γιατι οχι ;

Έγινε επεξεργασία από GoMaR
Link to comment
Share on other sites

Ειναι προφανες το οτι θα δουλευουν τα παντα (εφοσον χωρανε). Εδω το αλλο το παλικαρι , εχει σε κουτι 10ετιας+ gtx 970 και δε συμμαζευεται και παιζει κανονικα. Μαλιστα ειχε το κουτι σε γραφειο με χωρους που δεν αναπνεει και πολυ...

 

Το θεμα ειναι η σωστη ροη αερα και η ανεση στο κουτι , οταν βαζεις hardware αποκλειστικα για gaming, για να μην ψηνεις τιποτα πανω ! 

 

Η καρτα μου ψηνει χοιρινη και μοσχαρισια μαζι (και bonus φτιαχνει και μπουγιουρντι) στο κουτι που εχω , γιατι ειναι στριμοκωλα εντελως :)

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.