Jump to content



Πρόβλημα με θερμοκρασίες ή όχι?


Recommended Posts

Δεν αναπνεει πολυ το κουτι εκει μεσα που το βαζεις παντως... Ειχα παρομοιο γραφειο , και το εβαζα στο πλαι , γιατι εκει μεσα οι διαφορες θερμοκρασιας ηταν +10 βαθμοι τουλαχιστον... Δε ξερω εαν φταιει και αυτο...

 

Βεβαια το κουτακι ειναι λιγο αρχαιο :p Μια αλλαγη θα αναζωογονουσε σιγουρα το μηχανημα

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Έχεις δίκιο σ' αυτό. Είχα καταλήξει στο nzxt s340 αλλά και το phanteks enthoo pro μ' έχει εντυπωσιάσει (αν και το window version με το psu cover ίσως έχει θέμα με υψηλές θερμοκρασίες). Το θέμα είναι ότι στο πλάϊ είναι το ψυγείο και πάνω στο γραφείο το κουτί θα χωράει (αν χωράει κιόλας) ίσα-ίσα. Για να μην σκεφτώ ότι θα τρέμω μήπως με το παραμικρό κούνημα-τράνταγμα-βάλε ό,τι θες, θα πέσει το κουτί κάτω. Το phanteks βέβαια δεν χωράει με τίποτα στο γραφείο. Άρα θα πρέπει ν' αλλάξω γραφείο και μετά κουτί για να μην έχω θέμα με τις διαστάσεις του case. Το cable management και η γενικότερη διαρρύθμιση εντός του κουτιού πώς σου φαίνονται? Μπορώ να βελτιώσω κάτι?

Link to comment
Share on other sites

Λιγα πραγματα βελτιωνονται οταν το τροφοδοτικο μπαινει στην επανω πλευρα του κουτιου! Εχω ενα pentium 4 σε ενα τετοιο κουτι (11 χρονια κλεινει σε 1 μηνα ζωη να'χει δουλευει ακομη :p

 

Βεβαια το αστειο ειναι οτι οι θερμοκρασιες σου για τον χωρο που το εχεις ειναι ιδιαιτερα καλες! Θα βελτιωθουν πιστευω εαν καταφερνες να το ειχες επανω στο γραφειο το κουτακι! 

Link to comment
Share on other sites

Ίσως πρέπει ν' αλλάξω άμεσα γραφείο (εκτός αν κάνω καμιά ταρζανιά και το διαμορφώσω κατάλληλα) και κουτί. Νόμιζα ότι η καλύτερη θέση είναι κάτω (σε αεριζόμενο χώρο βέβαια) και όχι πάνω. Πάντως στο υπάρχον κουτί άλλος ανεμιστήρας δεν νομίζω να μπαίνει. Οπότε η όποια βελτίωση ίσως έρθει από την αλλαγή θέση που προτείνεις.

Link to comment
Share on other sites

Πάνω αεριζεται καλύτερα. Αλλά σκονιζεται και περισσότερο (ανάλογα το κουτί). Οκ είναι και κάτω, αλλα μακριά από χαλιά και αυτές τις κλειστές θέσεις, καλό είναι να αποφεύγεται! Ότι και να κανείς καλό είναι πάντως!

Link to comment
Share on other sites

Οπότε πρέπει να ανοίξω θέμα για κουτί και ψύκτρα.  Έλεγα να τ' αγοράσω σε κανένα χρόνο, αλλά μάλλον δεν με παίρνει να το καθυστερήσω άλλο.Από ψύκτρα ποια θα πρότεινες μέχρι 50-60 Ευρώ?

Link to comment
Share on other sites

Εαν δεν κανεις τπτ βαρυ gaming για πολλες ωρες,δεν κλοκαρεις ή δε στρεσαρεις με αλλους τροπους τον επεξεργαστη σου , δεν ειναι απαραιτητη , αλλα δινει αρκετα καλυτερο αερα στο μηχανημα !

Απο αυτα που ειδα οι θερμοκρασιες σου ειναι οκ για καλοκαιρι (λεμε τωρα καλοκαιρι :p

Στο main pc μου , την στοκ εχω και ενιοτε μπαινουν και πολυ βαρυτερα παιχνιδια. Το cpu ανεβαζει εως 68-69 βαθμους. Μεσα στο καλοκαιρι σκεφτομαι και εγω καποια αεροψυξη.

 

Εχει αρκετες καλες αεροψυκτρες εκει εξω σε αυτα τα λεφτα. Εχω δοκιμασει μονο 2 γενικως aftermarket ψυκτρες (για να μπορω να πω απο πρωτο χερι η μια ειναι καλη η αλλη καλυτερη ή οχι) .

 

Η CM Hyper 212 evo  το αιωνιο vfm, βρισκεται στη 2η συνθεση μου (pc της κοπελας μου ουσιαστικα). Ο θορυβος που κανουν τα στοκ ανεμιστηρια ειναι αρκετος. Ακουγεται δηλαδη. Η themis σε αρκετα καλα επιπεδα στο ιδιο ευρος τιμης αλλα δε την εχω δοκιμασει. Μετα αρκετα ανωτερη πιστευω ειναι αυτη (κοντα στο μπατζετ που εθεσες), την οποια τοποθετησα σε υπολογιστη φιλου μου. Θες και το αναλογο κουτι να τις χωραει ολες αυτες ομως, ειναι ψηλουτσικες (περι των 16 cm υψος).

 

Σε αντιστοιχο θεμα εχει τεθει ιδιο ερωτημα και προτεινονται και 1-2 ακομη συν αυτες που σου προτεινω! Ελπιζω να βοηθαω!

Link to comment
Share on other sites

Θες κουτί πρώτα κατ εμέ!  :)

 

Σε όλα τα άλλα με κάλυψε πλήρως ο tommy! 

 

Για δες ένα φθηνό και τίμιο κουτί, που λογικά ταιριάζει και στις διαστάσεις του γραφείου σου: http://www.e-shop.gr/case-thermaltake-versa-h21-midi-tower-black-p-PER.642633

Ριβιού: http://www.tech-critter.com/2014/10/unboxing-review-thermaltake-versa-h21.html

 

Θετικά: Παίρνει 2 120αρηδες ανεμιστήρες μπρός, έχει έναν πίσω, το τροφοδοτικό μπαίνει κάτω, έχει tray δισκων 2,5 & 3,5 ιντσών που σου δίνει πιο πολύ χώρο για την κάρτα γραφικών, έχει γρίλιες επάνω για εξαερισμό και έχει φίλτρο σκόνης εμπρός και κάτω από το τροφοδοτικό.

Αρνητικά: Στις γρίλιες δεν έχουν κάνει τρύπες για να βάλεις ανεμιστήρες, και μάλλον τα tray των δίσκων δεν είναι αφαιρούμενα.

 

Σίγουρα θα έχει καλύτερο airflow από το δικό σου. Σου το προτείνω μόνο λόγω πιθανής συμβατότητας με το γραφείο σου.

Link to comment
Share on other sites

Πολυ καλη η τιμη του κουτακίου που προτεινει ο Cyberdyne! Φανεται αρκετα συμπαθες κουτι και ομορφουλι (υποκειμενικο)! 

Σιγουρα θα εχει καλυτερο airflow και θα δουλεψεις ανετα, εχει και αποστατες ετοιμους οπως ειδα στο review , για να βαλεις τη μητρικη σου με τη μια και απλα να βιδωσεις. 

 

Εαν εβρισκα ενα στανταρ αρνητικο , ειναι το γεγονος οτι τα καλωδια μαζευονται δυσκολα, αλλα με λιγη προσπαθεια , θα τακτοποιηθουν (εστω και διπλα απο τα cages).

 

Δεν φαινεται να ειναι tool-free, αλλα δε νομιζω οτι εχει και πολλα τετοια στο 50ρικο. Λιγες βιδουλες παραπανω λοιπον. 

 

Επισης εχει μονο εναν exhaust fan προεγκατεστημενο , αλλα μπορεις να χρησιμοποιησεις καποιον δικο σου για intake οποτε μικρο το κακο. 

 

Εφοσον εχεις περιορισμο χωρου στο γραφειο , εχεις και περιορισμο επιλογων σαφεστατα. Εαν κανεις νεο θεμα για κουτακι , θα γινουν σιγουρα προτασεις, αναλογα το μπατζετ :) 

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Παιδιά, ευχαριστώ πολύ για τη βοήθεια και τις συμβουλές. Επειδή έχω αποφασίσει να τα ρυθμίσω αυτά τα θέματα μια και καλή, καταλήγω στα εξής:αλλαγή γραφείου ώστε να μην περιορίζομαι στην επιλογή του κουτιού,αγορά case,αγορά ψύκτρας,πιθανή αγορά κανα δυο ανεμιστήρων(αναλόγως το κουτί και το airflow που θέλω να πετύχω),ενώ θέλω ν' αλλάξω και τροφοδοτικό κάποια στιγμή(έχω βάλει στο μάτι το evga supernova g2 750w).Η αγορά psu βέβαια μπορεί και να μην γίνει στο τέλος.Αυτό που δεν θέλω να μου συμβεί είναι να πάρω καινούργιο κουτί και να έχω πάλι θέματα με temps λόγω θέσης του case.Και επειδή στο υπάρχον γραφείο δεν βλέπω πού αλλού μπορώ να βάλω το κουτί, καλύτερα να πάω από τώρα και σε αγορά μεγαλύτερου γραφείου.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Το καλό θα ήταν αγορά σπιτιού. Μιας μεζονέτας ας πούμε  :sarcastic:(Πλάκα κάνω).

1. Επέλεξε τον χώρο πρώτα που θα βάλεις το γραφείο. Και επέλεξε γρφείο, έτσι ώστε αν αλλάξεις σπίτι ή δωμάτιο ή χώρο τελοσπάντων να μπορεί να ταιριάξει. Όσο μπορείς να το προβλέψεις αυτό.

2. Μπορεί να δεις στην αντίστοιχη ενότητα προτάσεις για κουτιά. Αν δεν καλύπτεσαι κάνε ένα νέο θέμα. 

3. Το ίδιο στην αγορά ψύκτρας, coolers και τροφοδοτικού.

4. Η EVGA δεν είναι και η καλύτερη εταιρία από πλευράς θορύβου. Στα ίδια χρήματα θα πήγαινα στο corsair RM750. Αλλά πολλά watt. Δεν σου χρειάζονται τόσα παρά μόνο αν πας σε oc και 2 δύο gpu. Το RM550 έχει ένα 30άρι ποιο κάτω. Και τα corsair της σειράς CX(χθες παρήγγειλα ένα :))  είναι επίσης καλά και ακόμα πιο φθηνά.

Έγινε επεξεργασία από pasjohn
Link to comment
Share on other sites

Όντως, έτσι όπως τα έγραψα θα χρειαστώ πολυκατοικία στο τέλος :D .Για το γραφείο δεν θέλω τρελές αλλαγές. Περισσότερο χώρο για το κουτί και άλλη διαμόρφωση για το χώρο υποδοχής του case(είτε πάνω, είτε κάτω το βάλω).Όσο για τα υπόλοιπα έχεις δίκιο.Λογικά θ' ανοίξω θέμα για το κουτί ώστε να πάρω γνώμες και να καταλήξω κάπου.

Link to comment
Share on other sites

Εαν αλλαξεις γραφειο , υπολογισε και αλλαγες στο χωρο.

Απ'οτι καταλαβαινω βρισκομαστε σε παρομοιους και περιορισμενους χωρους.

 

Ο Χωρος μου πχ ειναι ενα σπιτι 28τ.μ. Τα μισα απο αυτα ειναι και το "σαλονι". Δεν εχει αλλο..αυτο ηταν :p 

Εχω ενα ΤΡΑΠΕΖΙ για γραφειο , το οποιο ειναι 1.20μ . Διπλα σε αυτο εξ'αριστερων , ειναι ενα επιπλακι απο το παλιο μου γραφειο στη Θεσσαλονικη στο οποιο πανω ειναι το main pc και απο δεξια ειναι το 2ο pc. Η Β οθονη που εχω στην υπογραφη παραγκωνιστηκε λογω του χωρου. Ακομη πιο αριστερα ειναι ντουλαπα 2φυλη. Δυστυχως τα πραματα δε με αφηνουν να αλλαξω μερος το "γραφειο". 

 

Επειδη μετα το καλοκαιρι θα παω σε κανονικο σπιτι θα αγορασω κατι τετοιο  και μαλλον το παλιο μου απο Θεσσαλονικη θα ερθει και θα γινει το γραφειο της κοπελας μου. 

 

 

Οταν ανοιξεις θεματακι , εδω ειμαστε για βοηθεια παντως :D 

Link to comment
Share on other sites

Σωστά φίλε tommy, ο χώρος που βρίσκομαι τώρα με περιορίζει(δεν μπορώ να μετακινήσω το γραφείο πουθενά αλλού). Του χρόνου μετακομίζω οπότε υπομονή.Τώρα σκέφτηκα ότι αν δεν βρω το γραφείο που θέλω, υπάρχει και η λύση της ξύλινης ή μεταλλικής βάσης (αμφότερες με ροδάκια για εύκολη μετακίνηση) για το κουτί.

Link to comment
Share on other sites

εχω μια ξυλινη βαση χωρις ροδακια , την οποια την καναμε βαση για τα καθαριστικα στην τουαλετα :hehe: :hehe: 

 

Βολικη ηταν , απλα εδω πανω που το εχω , ηταν αχρηστη! 

Με το καλο η μετακομιση. Υπομονη το Α και το Ω ! 

 

Το γραφειο που εχεις τωρα, ειναι ποσο Χ ποσο? Εαν το βαλεις αριστερα απο εκει που βλεπω , δεν σε παιρνει; Πανω στο γραφειο εκτος της οθονης , εχεις ηχεια/εκτυπωτη ή τπτ τετοιο; 

 

Εμενα τα ηχεια δε χωρανε στο 1.20 τραπεζι. Θα βγαλω αυριο μια φωτο και θα ποσταρω να την δεις.

Εχω στο θεμα " δειξτε το γραφειο σας " μια,  ειναι παλιοτερη , με το παλιο πισι στο παλιο κουτι . Στο χαλι ηταν μονο το παλιο pc (το οποιο ανοιγε του...αγίου ποτέ! ) και το τωρινο ηταν κατω. Τωρα δεν ειναι ετσι! 

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

 

4. Η EVGA δεν είναι και η καλύτερη εταιρία από πλευράς θορύβου. Στα ίδια χρήματα θα πήγαινα στο corsair RM750. Αλλά πολλά watt. Δεν σου χρειάζονται τόσα παρά μόνο αν πας σε oc και 2 δύο gpu. Το RM550 έχει ένα 30άρι ποιο κάτω. Και τα corsair της σειράς CX(χθες παρήγγειλα ένα :))  είναι επίσης καλά και ακόμα πιο φθηνά.

 

Μια παρατήρηση: Το EVGA 750 supernova G2, είναι ένα από τα καλύτερα, εάν όχι το καλύτερο 750αρι τροφοδοτικό που κυκλοφορεί, με 10 χρόνια εγγύηση!!!! Είναι μια σοφή -κατ εμε- επιλογή! Ούτε καν γίνεται σύγκριση με τα CX τροφοδοτικά της corsair, τα οποία είναι μεν αξιόλογα αλλά δεν φτάνουν το g2 το οποίο χτυπιέται με τα hx...

 

Ριβιού: http://www.jonnyguru.com/modules.php?name=NDReviews&op=Story6&reid=380

 

Εγώ το corsair hx750i που έχω, το πήρα από RMA, αλλιώς το evga g2 750 ή to evga p2 1000 θα είχα πάρει!

Έγινε επεξεργασία από cyberdyne
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Τουλάχιστον έπιασε τόπο :) .Κοίτα,το γραφείο έχει ροδάκια και οι διαστάσεις είναι 66cm (Υ), 55,3 (Β) και 65,3 (Π). Στο τουνελάκι που βάζω το κουτί χωράνε cases με διαστάσεις μέχρι 50cm (Υ), 52 (Β, στα 52cm το κουτί βγαίνει και λίγο έξω) και 21 με 21,5max (Π).Αυτό που με περιορίζει περισσότερο στις επιλογές μου είναι το πλάτος του τούνελ. Όπως κάθομαι, στα δεξιά μου είναι το ψυγείο και τα ντουλάπια της κουζίνας οπότε απο εκεί δεν έχω περιθώρια(ουσιαστικά μέσα στη κουζίνα το έχω το σύστημα) και στα αριστερά ξεκινάει η ας την πούμε σαλονοτραπεζαρία (ενιαίος χώρος).Εκεί μετά από απαίτηση της κοπέλας ("καλά μέσα στο σαλόνι θα έχουμε τον υπολογιστή?, ξέχνα το") δεν μπορώ να το πάω το γραφείο. Οπότε μόνο δίπλα στο ψυγείο μπαίνει το γραφείο. Πουθενά αλλού. Σκέφτηκα να το βάλω το κουτί πάνω στο γραφείο και να μεταφέρω τα ηχεία από κάτω (μόνο οθόνη και ηχεία έχω πάνω στο γραφείο) αλλά το κουτί θα είναι ουσιαστικά στον αέρα. Αν γίνει το παραμικρό είτε θα πέσει πάνω στο ψυγείο και μετά κάτω, είτε (από τα αριστερά) θα πέσει κατευθείαν κάτω.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Σε στριμωξε η κοπελα ομως ε;;; :p Γιατι οχι το pc στο σαλονι; Ετσι οπως βλεπω το ψυγειο , δε καταλαβαινω πως ανοιγει! εντιτ. Τωρα καταλαβα πως ανοιγει οκ :p

 

Οριστε και 2 φωτο απο το τωρινο setup. Η μεγαλη καρεκλα ειναι στο πλαι (δε φαινεται) . Μπηκε και το σκυλι στη μεση (27 κιλα σκυλι σε 28τ.μ χωρου , 1κιλο/τ.μ :p

 

post-60900-0-23366400-1433713340_thumb.j

 

post-60900-0-87532200-1433713370_thumb.j

 

Σοβαρη ελλειψη χωρου και ενω ξεσκονισα πριν 3 μερες, εαν προσεξεις, εχει σκονες λες και εχω να ξεσκονισω κανα μηνα :p Ειναι παντου οι ατιμες (και στο κουτι της κοπελας μου στο 300R Μπαινουν πιο ευκολα! )

Έγινε επεξεργασία από tommybertsen
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.