Jump to content



Βοήθεια για επιλογή hardware


Recommended Posts

Χαίρετε στην παρέα. Ήρθε η ώρα για ένα μικρό upgrade, και επειδή απέχω λίγο καιρό απο τα τεκταινόμενα, έχω μπερδευτεί και θέλω μια κάποια βοήθεια και γνώμες.

 

Έχω το εξής σύστημα:

Core2Quad q9550 στα 3.4ghz

gtx 280

8gb ram ddr3 1333

raptor 80gb για το os

2x250gb 5400rpm δίσκοι striped για τα games.

750gb wd για ταινίες κλπ

320gb ide για μουσική.

 

 

Θέλω:

1. να αλλάξω τον raptor γιατί βγάζει bad sectors με εναν ssd 120-128gb.

2. να ξεφορτωθώ τον 750gb και τον ide, και να πάρω έναν καλό δίσκο γύρω στα 2tb (ίσως και εξωτερικό, αλλά δεν ξέρω τι συμφερει/βολεύει καλύτερα.

3. να μάθω αν αξίζει τον κόπο να αλλάξω τους 2x250 με έναν μονό, ή με 2 οικονομικούς μικρούς στα 7200rpm

4. να αλλάξω κάρτα γραφικών γιατί υπερθερμαίνεται πλέον (και έχω κάνει τα πάντα)

 

και αυτά τα θέλω με ένα budget γύρω στα 350-400. Δεν απορρίπτω μτχ κάρτα γραφικών, αλλά θα προτιμούσα όχι.

 

Σε μια πρώτη σκέψη, κοιτάζω προς ΑΤΙ R9 270x ή 280 για κάρτα, και δεν έχω ιδέα τι να δω από hdd/ssd.

 

Υπ'όψιν ότι έχω dual monitor setup (αν και δεν νομίζω να παίζει κάποιο ρόλο πλέον για τις κάρτες αυτό)

 

 

Link to comment
Share on other sites

Αν ισχύει η προσφορά του 850 evo που είδα εδώ στα €73 καλύπτεις το θέμα SSD. (τον ανέβασαν στα €79)

Τώρα για κάρτα γραφικών 270X ή 750Ti ανάλογα και με το τροφοδοτικό σου. (270Χ ~€180 ή 750Τι ~€150)

Τέλος ένας WD 2ΤΒ Green για αποθηκευτικό χώρο €89

 

Σύνολο ~€350 με την 270Χ (πιό δυνατή από 750Τι αν την αντέχει το τροφοδοτικό σου)

 

Προσωπικά θα έβαζα 250GB για να χωρέσει και κανένα παιχνίδι οπότε ξεμπερδεύεις και με τους 2 δίσκους που τώρα έχεις γι'αυτό. Αξίζει τα €25-30 παραπάνω από τον 120GB.

Παράδειγμα ο Crucial BX100 €104

Έγινε επεξεργασία από Efialtis
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Πιο δυνατή, περισσότερη μνήμη και πιο ενεργοβόρα η 280. Ανάλογα το τι παιχνίδια παίζεις και τι απαιτήσεις έχεις πρέπει να αξιολογήσεις αν σε συμφέρει να δώσεις το κάτι παραπάνω. Προσωπικά χρησιμοποιώ την 270Χ σε 1920χ1200 και είμαι απόλυτα ευχαριστημένος (παίζω κυρίως RPG/Strategy οπότε δεν κυνηγάω τα 60 fps).

 

Έχεις την δυνατότητα να κρατήσεις τους δίσκους που ήδη έχεις για τα παιχνίδια.όπως είναι.

Έγινε επεξεργασία από Efialtis
Link to comment
Share on other sites

Να σου πω τι θα έκανα εγώ?

Θα έπαιρνα έναν 500άρη ssd και θα τα έβαζα όλα μέσα (λειτουργικό + games) + την 270Χ. 400 ευρώπουλα τα δύο.

Κάνω και οικονομία, μαζεύω ακόμα λίγα ευρουλάκιακαι σε 2-3 μήνες παίρνω έναν HDD 1 TB + τον 750. 

 

Τώρα αν σκεφτείς να πας σε καλύτερη κάρτα (π.χ. 280), τότε αλλάζουν τα πράγματα.

 

Edit: Ενναλακτικά για να πας κάτω από τα 400 samsung evo 850 120 gb + crucial BX100

Η λογική των ssd είναι να φορτώνεις καλυτερα τα παιχνίδια, φεύγοντας από το 2x250.

Έγινε επεξεργασία από pasjohn
Link to comment
Share on other sites

Να σου πω τι θα έκανα εγώ?

Θα έπαιρνα έναν 500άρη ssd και θα τα έβαζα όλα μέσα (λειτουργικό + games) + την 270Χ. 400 ευρώπουλα τα δύο.

Κάνω και οικονομία, μαζεύω ακόμα λίγα ευρουλάκιακαι σε 2-3 μήνες παίρνω έναν HDD 1 TB + τον 750. 

 

 

Πολύ σωστά. Κι ακόμα καλύτερα, με άλλα 20€, GTX960. Είναι σαφώς ανώτερος επεξεργαστής

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

θα συμφωνησω κι εγω με την 960, κατ' αρχην..! 

 

για τους δισκους, γνωμη μου ειναι να πας σε 

1x 250gb SSD για λειτουργικο και κανα απαιτητικο game, και

2x 1TB 7200rpm για games-τανιες- μουσικη..! 

 

σε περιπτωση που δεν φτανει το μπατζετ, βολεψου με 1χ1ΤΒ τωρα,  και αργοτερα παιρνεις κι αλλον ενα δισκο. αλλα παντα 7200 και ΟΧΙ 5400.....!!!!! 

 

 

 

 

ΥΓ,  και καμια ψυκτρα για λιγο OC στον επεξεργαστη, δεν θα ηταν ασχημο...!!!

Έγινε επεξεργασία από cabdik
Link to comment
Share on other sites

960 it is λοιπόν.

 

Raid για ταινίες-μουσική μου φαίνεται overkill. Ναι εννοείται 7200, απλά αυτούς είχα με αυτούς βολεύτικα, θεώρησα ότι θα είναι καλύτερα από έναν μονό 7200 αλλά μπορεί να είμαι και λάθος. Σας ευχαριστώ πολύ πάντως, με σώσατε, γιατί μάλλον σε r9 280 θα πήγαινα λανθασμένα όπως φαίνεται.

 

Overclock έχει ήδη γίνει με μια ψύκτρα coolermaster, σταθερά στα 3.4 από τα 2.83. Θέλω παραπάνω, αλλά δεν μου το επιτρέπουν είτε οι μνήμες, είτε η βλαμμένη μητρική, δεν μπορώ να είμαι σίγουρος...Θα το ψάξω ξανά κάποια στιγμή πάντως.

Έγινε επεξεργασία από paokkerkir
  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.