Jump to content



sstav's htpc project. Επιλογή κατάλληλου κουτιού


sstav

Recommended Posts

Επειδή το media player που έχω τα έπαιξε (XTREAMER PRO) είμαι στην αναζήτηση ενός htcp case που θα εγκατασταθεί σε οριζόντια θέση  σε κατάλληλο χώρο στο σύνθετο .

δεν ξέρω την τάση που επικρατεί εκεί έξω για τα htpc (δεν έχω ακόμα τηλεόραση που να υποστηρίζει gaming ή ενσωματωμένο τον media player) αλλά προς το παρόν ενδιαφέρομαι να παίζω τις ταινίες μου...

Ξεκινάω αναζητώντας το κουτί που θα στεγάσει τα υπολοιπα...

 

Μήκος Εσοχής: 59εκ

Υψος Εσοχής: ~26εκ (με ράφι 1,5εκ αφήνει πανω κάτω χωρους ύψους 11εκ και 13 εκ αντίστοιχα)

Βάθος Εσοχής: 42εκ

Εκεί βρίσκεται το xtreamer pro και ένα xbox 360 ...Δεν έχω κάτι άλλο (ενισχυτή κτλ ) 

Επιθυμητά στοιχεία:

1.      Nα περιορίζεται το ύψος του αν είναι δυνατό στους 13 πόντους (αυτό επηρεάζει και την ψύχτρα του cpu που θα δέχεται και την ροή αέρα/ανεμιστήρες). Δεν ξέρω αν υπάρχουν ενισχυτές ύψους 11 πόντων ώστε αν αργότερα θέλω να βάλω ένα μικρό ενισχυτή για home cinema..

υπάρχει ευελιξία στο σύνθετο να αφαιρέσω το ράφι  και να δώσω πλήρως το διαθέσιμο ύψος της εσοχής 25 πόντους (αφήνοντας 1 πόντο αέρα) αλλά θα πρέπει να στενέψει το μήκος του  για να χωράει και άλλα πράγματα.

2.      Στέγαση ΑΤΧ μητρικών , PSU και καρτών γραφικών πλήρους μεγέθους

3.      Να έχει δυνατότητα εγκατάστασης ενός SSD (λειτουργικό) και θέσεις για  2 δίσκους (να υπάρχει δυνατότητα να βγαίνουν και να εναλλάσσω δίσκους κατά το δοκούν -tool free mechanism  )

4.      Να έχει θέσεις για ανεμιστήρες 12αρηδες ώστε να περιορίσω τον θόρυβο. Δεν ξέρω τι είναι προτιμότερο αναφορικά με το aiflow ... front to back θα είναι άσχημο …μάλλον για side to side θα ήθελα αλλά σε κάθε περίπτωση με 13 πόντους ύψος είναι απίθανο…

5.      Oθόνες και τηλεκοντρόλ δεν ξέρω κατά πόσο είναι απαραίτητα σε HTPC (1η φορά σκέπτομαι να στήσω κάτι τέτοιο)

6.      Elegance look

7.      Τιμή να βάλω τα 200 αν αξίζει κάτι εξαιρετικά καλό [silverstone / Lian Li ή κάτι άλλο; δεν έχω δει τι κυκλοφορεί εκεί έξω ]

 

ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ για τον χρόνο που αφιερώσατε και για τις προτάσεις σας...

Link to comment
Share on other sites

Γιατί κάτι τόσο μεγάλο και ακριβό για να παίζεις ταινίες? Γιατί χρειάζεσαι κάρτα γραφικών πλήρους μεγέθους?

 

Αν πάρεις ένα nuci3 θα παίζεις οτι θέλεις (πχ high bitrate bd images, 3d κτλπ) θα έχεις θέση για 2 σκληρούς (ssd και ότι 2.5 θέλεις), κατανάλωση 15w max και αν το θέλεις boot σε 5 δεύτερα σε μέγεθος πολύ μικρότερο απο αυτό που σκέφτεσαι. Μέσω hdmi θα το βάλεις και στον ενισχυτή που θα πάρεις και τελείωσεις.

 

Οθόνες και τηλεκοντρόλ δεν χρειάζεσαι το κινητό σου κάνει. Αν θες κοντρολ δες πχ κάποιο harmony. Το nuc που σου είπα έχει και ir sensor.

 

Έχω την εντύπωση οτι αυτά που περιγράφεις αφορούν μια ξεπερασμένη πλέον εποχή, πχ 10 χρόνια πριν. Αν θες απαραίτητα 2+ δίσκους κοίτα κάποιο άλλο κουτί-υλοποιηση. ΔΕΝ χρειάζεται να είναι μεγάλο και με τίποτα δεν χρειάζεται να στοιχίζει 200 ευρώ.

 

Αν θέλεις τους δίσκους για αποθήκη ταινιών κτλπ, θα σου πρότεινα να ρίξεις το budget του htpc κατα πολύ και να δώσεις το υπόλοιπο διαθέσιμο σε λύσεις τύπου NAS.

 

Ένα καλό NAS και ένα 'λογικό' htpc θεωρώ οτι είναι πολύ καλύτερο απο ένα htpc με ακριβό κουτί και κάποιον επεξεργαστή που κατα 99% δεν το χρειάζεται.

Link to comment
Share on other sites

η σκέψη ήταν ένα κουτί για htpc που να μπορεί να στεγάσει "δυνατά" συστήματα pc που να μπορώ να παίξω και κανα παιχνιδάκι όταν αλλάξω τηλεόραση (αυτή που έχω έχει μεγάλο Input lag). Tώρα αν όλη η φάση αυτή είναι παλαιομοδίτικη δεν το γνωρίζω (δεν παρακολουθώ ιδιαίτερα τον χώρο).

Η καλύτερη λύση είναι NAS + nuc (ποιό; link;) ξεχνώντας το gaming εντελώς;; 

Link to comment
Share on other sites

Άκου να σου πω που νομίζω ότι βρίσκεται το 'πρόβλημα'. Λογικά θές ένα pc που να παίζει παιχνίδια και να βλέπεις ταινίες. Το πρόβλημα είναι οτι αυτά τα 2 έχουν τεράστια απόσταση στις απαιτήσεις. Πχ για να βλέπεις ταινίες μπορείς να το κάνεις τέλεια με την μισή (και πολύ λέω) ισχύ ενός mobile επεξεργαστή. Αυτό αυτομάτως συνεπάγεται μια σειρά απο πράγματα όπως χαμηλή κατανάλωση, χαμηλές απαιτήσεις ψύξεις, μειωμένος θόρυβος, μικρή τιμή κτλπ. Αν ταυτόχρονα θέλεις να βάλεις gaming, σοβαρό gaming δηλαδή όλα αυτά πάνε περίπατο.

Αν θέλεις να βλέπεις ταινίες καλά και να έχεις όλα αυτά τα θετικά προσανατολίσου προς κάποιο nuc/barebone σύστημα. Πολύ καλό γι αυτήν την δουλειά είναι το NUC5i3RYH αλλά αν δεν βλέπεις 3d και τέτοια ακόμα και το celeron κάνει. Οι απαιτήσεις είναι γελοίες. Λόγω ενσωματωμένης GPU κάνει και για ελαφρύ gaming.

Αν θέλεις σοβαρό gaming πρέπει να βρείς ένα κουτί που να σου αρέσει και να φτιάξεις ένα κανονικό desktop σύστημα, έστω και μικρών διαστάσεων.

Η διαφορά ανάμεσα στα 2 σενάρια είναι τεράστια σε όλους τους τομείς.

Μια συμβιβαστική λύση ανάμεσα στα 2 είναι να διαλέξεις κάποιο μικρό κουτάκι και να φτιάξεις κάποιο σύστημα βασισμένο σε amd apu. Αν κινηθείς σε NAS αυτό μπορεί να έχει πολύ μικρές διαστάσεις. Θα έχεις καλύτερο gaming perfomance απο το nuc.

Βασικά πιστεύω οτι η καλύτερη επιλογή είναι κάποιο NAS για long-term storage και κάποιο pc που λειτουργεί σαν frontend που να είναι φθηνό και να μην σου στοιχίζει πολλά να το αναβαθμίζεις/αντικαθιστάς. Η κατάσταση με τα codecs για 4k είναι λίγο ρευστή σε αυτήν την φάση.

Link to comment
Share on other sites

Με ενδιαφέρει να έχω την δυνατότητα χωρίς να πρέπει να αλλάξω κουτί (στο pc μου τα είχα σκάσει για το silverstone TJ09 και δεν το έχω μετανιώσει αφού έχω μάθει τα χούγια του και στέκεται αξιοπρεπέστατα) να μπορώ να αλλάζω τα εσώψυχα (mobo/cpur/ram/vga/psu και να παίζω κάνα παιχνιδάκι της προκοπής στην τηλεόραση...Το σύστημα που θα στεγάσω τώρα ίσως είναι κάποια miniATX μητρική με cpu με ενσωματωμένη κάρτα γραφικών (θα ανοίξω καινούργιο νήμα όταν καταλήξω στο κουτί).

Ο περιορισμός του χώρου που έχω (2 επιλογές : είτε κουτί μεγάλου μήκους και μικρού ύψους < 13cm  είτε μικρότερο μήκος και μεγαλύτερο ύψος < 25cm) και η άγνοια του τι κουτί κυκλοφορεί εκεί έξω με έκαναν να δημιουργήσω το νήμα αυτό...

Λύσεις στυλ media player pipo./xtreamer κτλ δεν με ενδιαφέρουν...τα ιντελ Nuc δεν τα είχα υπόψη αλλά δεν φαίνεται να με καλύπτουν στο μελλοντικό gaming κομμάτι 

 

@karmen1983, Kάποια πρόταση;

Έγινε επεξεργασία από sstav
Link to comment
Share on other sites

Ναι το nuc δεν θα σε καλύψει για κανονικό gaming. Βασικά, πρέπει να σκεφτείς σοβαρά με τι επίπεδο επιδόσεων θα μείνεις ικανοποιημένος με το gaming γιατί αυτό θα καθορίσει τα περισσότερα πράγματα, πιθανότατα ακόμα και το κουτί.
 
Λόγω gaming-φορτίου πας αναγκαστικά σε μεγαλύτερο κουτί, κάποιο silverstone ίσως?
 
Βασικά καλύτερα πες μας και για το hardware που σκέφτεσαι... hardware και κουτί πάνε μαζί :)

Link to comment
Share on other sites

Στο κουλεμαστερ βαζει ενα κανονικό σιωπηλό atx τροφοδοτικο ,παιρνει και dvd player ,παιρνει κανονικές κάρτες γραφικών ,και ειναι παμφθηνο .

Εχω φτιαξει ποσά συστήματα με δαυτο .

Δεν πιστευω πως υπαρχει άλλο τέτοιο μικρο ,που να εχει και καλο airflow .

Link to comment
Share on other sites

@sstav, Το είδα το θέμα απλά με προβληματίζεις σε όσα θες και στον χώρο τον οποίο λες ότι έχεις.

MAX 13cm ύψος και 12άριδες ανεμιστήρες και hotswap με βάλανε σε πολλές σκέψεις μιας και πραγματικά δε μου έρχεται κάτι στο μυαλό.

Αν βγει το ράφι που λες πόσο μήκος έχεις διαθέσιμο για να μπουν και τα υπόλοιπα;

Επίσης δεν είναι απαραίτητο να πας σε ATX μητρική νομίζω. Και με micro και με mini θα μπορείς να παίζεις το ίδιο άνετα. Πλέον ακόμα και με μία mini μητρική μπορείς να έχεις τούμπανο σύστημα.

Αν βέβαια η μητρικη υπάρχει αλλάζει το πράμα...

με βάση τα υπόλοιπα και προσπερνώντας τα 13cm αλλά και την ATX μητρική μου ήρθε στο μυαλό κάτι τέτοιο

http://www.silverstonetek.com/product.php?pid=293

http://www.skroutz.gr/s/446429/Silverstone-Grandia-GD06-USB-3-0.html

παιζει και το 07 αλλά και άλλων εταιριών αλλά όπως είπα πριν....

εχω και άλλα στο μυαλό μου βέβαια απλά όπως σου είπα δεν καλύπτουν όλες τις απαιτήσεις σου

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Tο hardware δεν υπάρχει ... θα αγοραστεί αργότερα ...ας καταλήξω στο κουτί πρώτα... Συμφωνώ πάντως ...ας ξεχάσουμε το ATX...

Tα 13 εκ. γίνονται 25 αφαιρώντας το ράφι...έτσι όμως το μήκος των 59 εκ θα περιοριστεί ώστε να μπορέσει να χωρέσει και κάτι άλλο (πχ το xbox 360 που έχω ή αν μελλοντικά θέλω να βάλω έναν ενισχυτή δεν θα μπορώ. Λέω τώρα αν δεν γίνεται αλλιώς όμως θα το εξετάσω όταν το χρειαστώ τον ενισχυτή πχ.

Πρώτα εξετάζω τι υπάρχει με ύψος 13 εκ.  αλλά θα ήθελα και τις προτάσεις σας και για το αν αφαιρεθεί το ράφι (χώρος 30-35 εκ χ25εκ δηλαδή)...Τι έχεις στο μυαλό σου;

Έγινε επεξεργασία από sstav
Link to comment
Share on other sites

To elite 130 που είπαν πιο πάνω χωράει μεγάλες VGA, ATX τροφοδοτικό, παίρνει mini ITX ΑΛΛΑ

Σε ύψος πας κοντά 21cm. Βέβαια είναι μαζεμένο στο πλάτος όπου είναι μόλις 24cm άρα θα σε βοηθήσει στο να βάλεις τα υπόλοιπα στο ράφι. Είναι και οικονομικό πολύ.

Το GD06 kai 07 που σου είπα πιο πάνω αξίζουν επίσης μία ματιά. Στο δεύτερο πας στ ΑΤΧ μητρική άρα ξεφεύγεις σε διαστάσεις.

Και η streacom άρχισε να βγάζει κουτιά που βασίζονται στη ψύξη με αέρα αλλά οι τιμές είναι σχεδόν απαγορευτικές (κάπου 240 κάνει το F12C αν θυμάμαι καλά).

Στα 13 εκατοστά τώρα ξέχασε τα υπόλοιπα που θες. Πραγματικά δε μου έρχεται τίποτα στο μυαλό που να καλύπτει όσα λες. Και απο εκεί και κάτω (ψάχνεις κάτι κάτω απο 13 αν 13 είναι το max ύψος καθώς θες να του δώσεις και λίγο αέρα απο πάνω να αναπνεύσει) θα έχεις άλλους περιορισμός όπως το τροφοδοτικό πχ

Link to comment
Share on other sites

ok...ξεχνάμε τα 13εκ...αφαιρώ το ράφι...

υποψήφιοι:

1. coolermaster elite 13

2. silverstone grandia GD07B 

Mήκoς 43.5 cm [Περιθώριο 15,5 πόντοι] Πλάτoς 44.0 cm Yψoς 17.5 cm   [Περιθώριο 7,5 πόντοι]

3. silverstone  grandia GD08B (διαφορές με το απο πάνω πέραν της πρόσοψης και λίγα εκ σε μήκος-πλάτος ;)

 

Άλλο; στενό και ψηλό;

Σε περίπτωση με ενσωματωμένη vga ποιο streacom? κουκλιά είναι τα άτιμα..

Έγινε επεξεργασία από sstav
Link to comment
Share on other sites

με τα streacom ανοίγεις μεγάλη κουβέντα. Χωρίζονται σε δύο κατηγορίες πλέον τα passive και τα active.

Στα passive έχεις ένα βραχνά που λέγεται pico psu

ενδεικτικά για να ρήξεις μία ματιά

http://www.thelab.gr/topic/134018-streacom-fc9-fanless-chassis-review-%CF%83%CE%B9%CF%89%CF%80%CE%B7%CE%BB%CE%AE-%CE%B4%CF%8D%CE%BD%CE%B1%CE%BC%CE%B7/

http://www.thelab.gr/topic/129117-streacom-fc8-evo-review-what-a-quiet-world/

Περιορίζεσαι και σε cpu και σε VGA απο ότι κατάλαβες. Το κουτί ΔΕΝ ψύχεται με ανεμιστήρες.

Το GD08 όπως και το 10 έχουν γίνει review.

Η πρόταση μου είναι κάτσε δες μερικά. Κατέληξε σε κάποια και έλα να το συζητήσουμε όλοι μαζί. Το κουτί είναι κάτι πολύ υποκειμενικό αλλά πάνω απο όλα δε σε βλέπω σταθερό στο τι ακριβώς θες :)

Βάλε στο μυαλό σου ένα hardware και θα προσπαθήσουμε να το χωρέσουμε κάπου.

Προσωπικά έχω πάει στη λύση ενός NAS (asustor τα θεωρώ πολύ VFM για όσα προσφέρουν) για ταινίες και κατεβάσματα και σε ένα PC για όλα τα άλλα

Link to comment
Share on other sites

σταθερός ειμαι ... δεν γνωρίζω απλά τις διαθέσιμες επιλογές στην παρούσα φάση και ποια θα ήταν η βέλτιστη προσέγγιση.

Το "gaming'" που είναι επιθυμητό θα μπορεί στο μέλλον να γίνεται και έτσι όπως λέει ο τιφοζι

http://www.thelab.gr/_/news/computex-2015-%CF%84%CE%BF-%CE%BD%CE%AD%CE%BF-thunderbolt-3-%CE%B8%CE%B1-%CF%87%CF%81%CE%B7%CF%83%CE%B9%CE%BC%CE%BF%CF%80%CE%BF%CE%B9%CE%B5%CE%AF-usb-31-type-c-connector-r2366

επομένως η επιλογή θα μπορούσε να διαφοροποιηθεί και να γίνει αγορά για κάποιο μικρό κουτί (υψος <13εκ) και ένα δεύτερο για την κάρτα γραφικών όταν προκύψει.

 

Εφόσον τώρα όμως αυτά δεν είναι διαθέσιμο σκέπτομαι ότι σε κάθε περίπτωση για discrete gpu πρέπει να πάρω κουτί >13cm ύψος και να αφαιρεθεί το ράφι. Συνεπώς ψάχνω αν υπάρχει κάτι πιο μαζεμένο σε μήκος όπως το coolermaster ...τα silverstone δεν αφήνουν πολύ χώρο αλλά μπορούν να παίξουν τα ίδια το ρόλο του ραφιού ...

Έγινε επεξεργασία από sstav
Link to comment
Share on other sites

Η καλύτερη λύση είναι NAS + nuc (ποιό; link;) ξεχνώντας το gaming εντελώς;; 

 

Μιας και τα Nas με HDMI είναι πανάκριβα, εάν σκέφτεσαι την λύση του NAS, εάν η τηλεόρασή σου υποστηρίζει DLNA, τότε αρκεί ένα NAS στο ίδιο δίκτυο με την TV. Επίσης εάν τη τηλεόρασή σου υποστηρίζει CEC κοίτα και το Rasp Pi 2 που θα το χειρίζεσαι με το remote της TV.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

GriGras όταν εγώ μίλησα για Nas σε καμμία περίπτωση δεν εννοούσα να κάνει το Nas transcoding. Εννοούσα να κάνει το nuc το transcoding και να είναι συνδεδεμένο με την τηλεόραση, με το nas μόνο να στέλνει δεδομένα. Σε αυτή την περίπτωση μπορεί το hardware του Nas να μην είναι τίποτα ιδιαίτερο και να μην του στοιχίσει πολλά.

 

To rasp είναι φοβερό, έχω και εγώ ένα αλλά δικτυακά σε αρχεία με μεγάλο bitrate βλέπει τα σκούρα. Συν το γεγονός φυσικά οτι μάλλον το παιδί χρειάζεται κάτι πολύ πιο ισχυρό, για άλλους λόγους.

Link to comment
Share on other sites

Στην περίπτωση του DLNA, εάν η τηλεόραση υποστηρίζει όλα τα format (π.χ. η δικιά μου Samsung 40C650 μοντέλο αρχές 2010 έχει πρόβλημα μόνο με wmv & flv) τότε δεν γίνεται transcoding. Το nas απλά στέλνει δεδομένα και την δουλειά την κάνει ο player της τηλεόρασης. Πίστεψέ με δεν υπάρχει πιο βολικό πράγμα εκεί που κάθεσαι στον καναπέ να έχεις πρόσβαση σε όλα τα video που υπάρχουν στο nas χωρίς να χρειαστεί να σηκωθείς από τον καναπέ για να ανοίξεις htpc και χωρίς να χρειαστεί να πιάσεις ποντίκι/πληκτρολόγιο/δεύτερο τηλεκοντρόλ.

 

Φυσικά η ίδια ακριβώς δουλειά μπορεί να γίνει και από PC αρκεί να έχεις εγκαταστήσει έναν DLNA server όπως το serviio.

Link to comment
Share on other sites

Δυστυχώς η δικιά μου δεν παίζει τα αρχεία βίντεο mkv... συνεπως θα πρέπει κάποιος player να κάνει την δουλειά είτε τοπικά είτε από το NAS (θα πρέπει να κάνει το transcoding και το streaming)

 

 το πλάνο των αλλαγών δεν προβλέπει άμεσα αλλαγή τηλεόρασης (αν και θα πρεπε αλλά δεν έχω έγκριση από τους οικογενειακούς "θεσμούς")

το gaming όμως (κανα fifa /rally με τα ανίψια κτλ) είναι επιθυμητό και συνεπώς ο μόνος τρόπος που βλέπω είναι με htpc 

Προκρίνονται στον επόμενο γύρο

1. silverstone gd08

2. coolermaster 130

 

Aπό bitfenix/ nzxt /άλλη μάρκα υπάρχει κάτι αξιόλογο;

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.