Jump to content



αγορα σκληρου για λαπτοπ


Recommended Posts

μαζι με το δισκο που πηρες εχει κι ενα cd (η κατεβαζεις απο τη σελιδα του κατασκευαστη το software) κι απο κει μπορεις να κανεις ολες τις ρυθμισεις που θελει.

Το βασικοτερο ειναι αν πριν κανεις εγκατασταση να δεις στο biow οτι ειναι γυρισμενο στο ahci.

Τα υπολοιπα (trim κτλ) γινονται ετσι κι αλλιως μεσα απ το λειτουργικο

Έγινε επεξεργασία από Nick74
Link to comment
Share on other sites

εκανα τις ρυθμισεις στον υπολογιστη πρωτα επειδη εχω και εκει ssd  sandisk.. αλλα μπηκα στα bios και δεν εχει ahci εψαξα στο google και εγραφαν για την μητρικη που εχω την asus p5kpl am epu οτι δεν εχει τετοια ρυθμιση..επισης δεν βρηκα software στο σιτε ουτε cd για τον sandisk


τωρα θα δω και στο λαπτοπ

Link to comment
Share on other sites

Τα εκανα και στο λαπτοπ απλα και στα δυο στο isrt oταν το εγκατεστησα μου ελεγε οτι δεν υποστηριζεται σε αυτη τη συσκευη..στο bios του υπολογιστη δεν ειχε ahci οπως προειπα αλλα στου λαπτοπ ειχε..και c-states δεν ειχε σε κανενα απο τα δυο.

Link to comment
Share on other sites

Τα εκανα και στο λαπτοπ απλα και στα δυο στο isrt oταν το εγκατεστησα μου ελεγε οτι δεν υποστηριζεται σε αυτη τη συσκευη..στο bios του υπολογιστη δεν ειχε ahci οπως προειπα αλλα στου λαπτοπ ειχε..και c-states δεν ειχε σε κανενα απο τα δυο.

Είναι παλιά η μητρική σου γι αυτό δεν το υποστηρίζει στο desktop pc.

Τα c-states δεν υπάρχουν σε όλα τα λάπτοπ. 

Γενικά από τις ρυθμίσεις κάνεις αυτές που μπορείς να κάνεις.

Έγινε επεξεργασία από pasjohn
Link to comment
Share on other sites

Πιθανόν να πρέπει να αναβαθμίσεις το BIOS και να περάσεις το Matrix Storage Manager. Είναι το πρώην IRST. 

 

Καλύτερα να ανοίξεις άλλο θέμα για ρύθμιση στον σταθερό σου υπολογιστή. Το παρόν θέμα έχει να κάνει με αγορά.

 

Και τα ηχεία είναι άσχετο με το θέμα, αλλά τι πρόβλημα έχεις?

Έγινε επεξεργασία από pasjohn
Link to comment
Share on other sites

Aκουγονται χαλια, τριζουν και δεν ακουγονται φυσιολογικα..αν συνδεω ακουστικα ο ηχος ειναι τελειος αλλα τα ηχεια του τα εσωτερικα ακουγονται πολυ κακα.

Όπως σου είπα όμως άνοιξε νέο θέμα στην αντίστοιχη ενότητα. Είναι εντελώς άσχετο με το παρόν θέμα. Θα μας κράξουν τα αφεντικά  :)

 

Edit: Τώρα που το έψαξα καλύτερα η μητρική σου η ASUS δεν υποστηρίζει το ahci ακόμα και αν κάνεις update το BIOS. Και αυτό οφείλεται στο chipset της μητρικής. Αυτό θα λυθεί μόνο με αλλαγή μητρικής.

Έγινε επεξεργασία από pasjohn
Link to comment
Share on other sites

Για να μην ανοίγω νέο θέμα, χρειάζομαι νέο δίσκο για το Toshiba Satellite C660-1P3 καθώς ο άλλος πάει για πέταμα. 500 gb είχε, λογικά αρκούν τόσα

Το φτηνότερο που μπορείτε να προτείνετε και να είναι της προκοπής, λεφτά δεν υπάρχουν δυστυχώς

Ευχαριστώ!

Link to comment
Share on other sites

Για να μην ανοίγω νέο θέμα, χρειάζομαι νέο δίσκο για το Toshiba Satellite C660-1P3 καθώς ο άλλος πάει για πέταμα. 500 gb είχε, λογικά αρκούν τόσα

Το φτηνότερο που μπορείτε να προτείνετε και να είναι της προκοπής, λεφτά δεν υπάρχουν δυστυχώς

Ευχαριστώ!

Πες πάνω κάτω ένα ποσο!!!

Link to comment
Share on other sites

Πες πάνω κάτω ένα ποσο!!!

50 νομίζω είναι το όριο, οτιδήποτε πιο κάτω ακόμα καλύτερα. Δε ξέρω τι παίζει και με συμβατότητες κτλ

Οτιδήποτε αρκεί να μην είναι χειρότερο μου κάνει, από θέμα απόδοσης

Link to comment
Share on other sites

Δεν έχεις πολλές επιλογές. Διάλεξε hitachi ή WD Blue. Κοίταξε μόνο να είναι sata III. Όχι ότι θα έχει μεγάλη διαφορά με το sata II, αλλά λέμε τώρα.

Μηχανικός δίσκος 2.5 και της προκοπής είναι σχετικό. Πιο αξιόπιστοι και καλά θεωρούνται οι Red.

 

ΥΓ1: να υποθέσω ότι έληξε η εγγύηση ε?

ΥΓ2: Το παλιό όχι για πέταμα, για ανακύκλωση  :)

Έγινε επεξεργασία από pasjohn
Link to comment
Share on other sites

Είναι 4 ετών κλεισμένα... Ρωτάω γιατί με λάπτοπ Δεν έχω καλή σχέση (της κοπέλας μου είναι) και κάπου διάβαζα ότι δεν είναι όλοι οι δίσκοι συμβατοί κτλ

Σε κάνα χρόνο ελπίζω να υπάρχουν χρήματα για καινούργιο, μέχρι τότε να μην έχω θέμα. Μετά τον κάνω εξωτερικό [emoji14]

Εννοείται ανακύκλωση ;)

Edit: Λογικά αυτόν θα πάρω https://www.skroutz.gr/s/3487733/Western-Digital-Scorpio-Blue-500GB-WD5000LPVX.html

Edit 2: Αξίζει να κοιτάξω για κανένα μεταχειρισμένο στο 20ρικο; Τα 50 δυστυχώς πονάνε αυτή τη στιγμή

Έγινε επεξεργασία από pgetsos
Link to comment
Share on other sites

Επειδή σε βλέπω ότι δυσκολεύεσαι αν θέλεις σου στέλνω τον δικό μου. Χωρίς να πληρώσεις μία. 640giga είναι της Toshiba. Και εγώ λαπτοπ Toshiba έχω. Μην χαλιέσαι για μένα. Παίρνω άλλο αν χρειαστει. Έτσι και αλλιώς έχω ssd 250 giga. Τον 640άρη τον έχω και κάθεται.

Είναι σε πολύ κατάσταση και δεν έχει το παραμικρό. Αν βγάλει έβγαλε. Δεν χάνεις και τίποτε. Πρώτη φορά format του έκανα πριν από 1 μήνα περίπου. 3 χρόνια χωρίς format. Αλλά τα πρώτα 2 χρόνια δεν το δούλευα και τόσο το λαπτοπ. Αν θέλεις στείλε ένα pm.

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.