Jump to content


αγορα σκληρου για λαπτοπ


Recommended Posts

Καλησπερα, επειδη εδω και καμποσο καιρο τα εχει παιξει ο σκληρος του λαπτοπ μου και προφανως χρειαζεται αλλαγη αλλα επειδη εγω ασχολουμαι μονο με τον σταθερο το λαπτοπ δεν ειναι το δικο μου και δεν εχει χρειαστει ποτε αλλαγη σε κατι..ειμαι λιγο ασχετος ως προς το αν πρεπει να κοιταξω κατι συγκεκριμενο για σκληρους για λαπτοπ εκτος απο το μεγεθος. Το λαπτοπ ειναι το toshiba satellite A300.

Link to comment
Share on other sites

samsung 850 evo .-

κάτσε !

Καλός χρυσος ο 850 αλλά αυτός https://www.skroutz.gr/s/6029439/Crucial-BX100-250GB.html είναι φτηνότερος, και λόγω πλατφόρμας/sata2 διαφορά καμία.

Έγινε επεξεργασία από TifoziF1
Link to comment
Share on other sites

δηλαδη καλυτερα κατι σε ssd? ξερω οτι οι ssd ειναι πολυ πιο γρηγοροι αλλα ασπουμε σε υπολογιστη το θεωρω απαραιτητο ειδικα αμα παιζεις games και τετοια..αλλα σε λαπτοπ θα εχει βασικη διαφορα σε σχεση με hdd?

Link to comment
Share on other sites

δηλαδη καλυτερα κατι σε ssd? ξερω οτι οι ssd ειναι πολυ πιο γρηγοροι αλλα ασπουμε σε υπολογιστη το θεωρω απαραιτητο ειδικα αμα παιζεις games και τετοια..αλλα σε λαπτοπ θα εχει βασικη διαφορα σε σχεση με hdd?

 

 

βγαζουν ακομα hdd? :p

 

 

Φιλε μου αυτο το παραμυθι περι "τα games δε χρειαζονται ssd" πρεπει σιγα σιγα να σταματησει οπως σταματησαν αηδιες του στυλ "οι crt ειναι ανωτερες των tft " η "το dos ειναι καλυτερο απ τα windows" ή "η amiga ειναι παιχνιδομηχανη και το pc για σοβαρη χρηση" και διαφορα αλλα τετοια γελοια αναχρονιστικα που μαστιζουν το χωρο.

 

Οι ssd δεν ειναι ουτε "για συγκεκριμενες χρησεις" ουτε τιποτα το "περιεργο και μαγικο". Ειναι απλα το αποθηκευτικο μεσο που οφειλει να εχει οποιοσδηποτε υπολογιστης τα τελευταια 7-10 χρονια.

Οι hdd ειναι απλα παρελθον, και οκ, τους χρησιμοποιουμε για ντουλαπες λογο τιμης, αλλα για αρχεια που δεν παιζει και κανα τρομερο ρολο η ταχυτητα (πχ ταινιες, μουσικη κτλ).

Για χρηση υπολογιστη -οποιαδηποτε κι αν ειναι αυτη- δε νοειται να χρησιμοποιουμε απαρχειωμενη τεχνολογια.

Έγινε επεξεργασία από Nick74
  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

βγαζουν ακομα hdd? :p

 

 

Φιλε μου αυτο το παραμυθι περι "τα games δε χρειαζονται ssd" πρεπει σιγα σιγα να σταματησει οπως σταματησαν αηδιες του στυλ "οι crt ειναι ανωτερες των tft " η "το dos ειναι καλυτερο απ τα windows" ή "η amiga ειναι παιχνιδομηχανη και το pc για σοβαρη χρηση" και διαφορα αλλα τετοια γελοια αναχρονιστικα που μαστιζουν το χωρο.

 

Οι ssd δεν ειναι ουτε "για συγκεκριμενες χρησεις" ουτε τιποτα το "περιεργο και μαγικο". Ειναι απλα το αποθηκευτικο μεσο που οφειλει να εχει οποιοσδηποτε υπολογιστης τα τελευταια 7-10 χρονια.

Οι hdd ειναι απλα παρελθον, και οκ, τους χρησιμοποιουμε για ντουλαπες λογο τιμης, αλλα για αρχεια που δεν παιζει και κανα τρομερο ρολο η ταχυτητα (πχ ταινιες, μουσικη κτλ).

Για χρηση υπολογιστη -οποιαδηποτε κι αν ειναι αυτη- δε νοειται να χρησιμοποιουμε απαρχειωμενη τεχνολογια.

Σωστα, χαζη η ερωτηση μου..ετσι κ αλλιως γνωριζω το οτι η τεχνολογια προχωραει και τωρα και δεν πρεπει να μενουμε σε βλακωδεις σκεψεις..αγορασα τον samsung 850 evo των 120 γιγα ομως γιατι αποθηκευω λιγα και μικρης μνημης αρχεια ποτε μου αρκει.

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Στους ssd πρέπει να γίνονται κάποιες ρυθμίσεις. Τις έκανες?

 

εχμμμ... για να ακριβολογουμε, το "πρεπει" ειναι λιγο...οχι και τοσο σωστο...  Το σωστο ειναι "καλο ειναι"

Link to comment
Share on other sites

Το "πρέπει" είναι το σωστό γιατί αν δεν επιλέξεις π.χ. το High performance δεν θα πάρεις το maximumum των επιδόσεων.

Κάποιες λοιπόν πρέπει να γίνουν και κάποιες είναι προαιρετικές.

Link to comment
Share on other sites

Παιδια ευχαριστω για τη βοηθεια..μπορειτε να μου πειτε ποιες ρυθμισεις?γιατι εψαξα και δεν βρηκα κατι συγκεκριμενο στο google..επισης μιας και και ειμαι στην ενοτητα για λαπτοπ θα ρωτησω και για το αλλο θεμα που εχω με τα ηχεια του λαπτοπ τα εσωτερικα. Εδω και καιρο τα εχουν παιξει δεν ακουγεται καθολου καλα ο ηχος τριζουν πολυ ενω με ακουστικα ακουγεται τελεια ο ηχος αρα προφανως καποιο θεμα παιζει με τα ηχεια. Αξιζει να αλλαξω τα εσωτερικα απο αποψη κοστους, χρονου διαρκειας, αποδοσης? η να παρω τιποτα εξωτερικα? αν και ομολογω οτι θα με βολευε πολυ περισσοτερο να μην εχω εξωτερικα. Αλλα θελω π.χ. να ακουσω ενα κομματι δεν ακουγεται καλα.

Link to comment
Share on other sites

1) Απενεργοποίηση Indexing

2) Απενεργοποίηση Defrag

3) Απενεργοποίηση Hibernation

4) Απενεργοποίηση System Restore (προαιρετικά)

5) Ελέγχεις αν είναι ενεργοποιημένο το ahci

6) Στο BIOS να έχεις επιλεγμένο το ahci.

7) Κατεβάζεις και κάνεις εγκατάσταση των IRST(Intel Rapid Storage Technology) από το σαιτ του λάπτοπ σου.

8) Κατεβάζεις και κάνεις εγκατάσταση το software του ssd σου από το σαιτ της Samsung το Samsung Magician v 4.6

9) Ενεργοποιείς το High Performance.

10) Αν στο BIOS υπάρει επιλογή για C-states την κάνεις και αυτήν disabled.

Έγινε επεξεργασία από pasjohn
Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.